ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Емиграция и живот в Австралия и Нова Зеландия

Страници: 1
tsvetelina1106
неориентиран

Регистриран: 25.12.2011
Образование, работа и оставане в Австралия
    #3266512 - 04.04.2015 16:45

Здравейте! Моля за малко яснота относно следния казус. Дъщеря ми се готви да кандидатства за още една магистратура по Мода и аз я навивам да пробва в Австралия (в Мелбърнския технологичен институт).Аргументите ми са, че тя вероятно ще може да остане там, въпреки че професията й не е номинирана. Но дали това е така? Тук посочвам следните особености: тя e на 24-25 г.; изкара 7 на IELTS, което би могло да се повиши на 8, ако има двегодишен престой в Австралия покрай магистратурата. Събират се към 70 т., защото пресметнах, че се полагат точки за образование, получено в Австралия. Това дали е достатъчно само по себе си? Не е ясно също дали ще може да работи нещо по време на следването си, евентуално по специалността (тя е много добра в това, с което се занимава и има предложение за докторантура в Художествената академия). Тя има приятел, който е завършил индустриален дизаин и магистратура по уеб дизайн; в случай, че реши да замине с нея, дали ще има право на някаква работа, защото според предварителната информация, той ще трябва да зависи от нея изцяло. Дали ще могат да се издържат, ако поне единият от двамата работи дори на половин работен ден, докато тя учи? Таксата не я слагаме в сметката. Моля, ако някой е наясно с повдигнатите въпроси, които ни терзаят, да сподели. Предварително благодаря.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ravekittyМодератор
Thunderstorm

Регистриран: 24.03.2007
От: Oz
Re: Образование, работа и оставане в Австралия
    #3266638 - 05.04.2015 00:51 [Re: tsvetelina1106]

Заради магистратурата, имат по-големи шансове да успеят. Ако заминат като семейство (семейни начала, партньори), той ще има право на пълно работно време, а тя като студентка - 20 часа седмично.

--------------------
Най-безнадеждното нещо е да убеждаваш хората в нещо… Всеки трябва да стига до своята истина сам, за да повярва в нея...
Павел Вежинов

tsvetelina1106
неориентиран

#3266668 - 05.04.2015 10:19 [Re: ravekitty]

Благодаря много за отговора! Преди време от Мелбърнския институт ни пратиха линкове, в които са твърдеше, че партньорът зависи изцяло от студента; останахме с впечатление, че той няма право да работи, но в замяна на това трябва да се платят куп такси по престоя му.Това, което повече ни притеснява, е, че работодател няма право да те наеме, ако си чужденец и професията ти не фигурира в списъка на недостиг. Освен това, независимо, че дъщеря ми ще събере точките за оставане там, последното ми се струва утопично поради горната причина - професията не е номинирана. Да разбирам ли, че притесненията са неоснователни, защото в отговора Ви се твърдеше така? Ще добавя само, че дестинацията Австралия е наша фикс идея.

Di_ana
почетен член

Регистриран: 02.10.2013
    #3266706 - 05.04.2015 20:28 [Re: tsvetelina1106]

Най вероятно сте прави за това, че професията трябва да е в листа.
Проверете дали има друг тип визи, за хора завършили магистратура в Австралия (освен 189 и 190).
Друг вариант е да запише магистратура по професия, която е в листа, ако наистина ви е идея фикс.
Малко ще трябва да жертва време и амбиции, но пък нищо не пречи, след като вземе PR, да се развива в каквато сфера си иска - все пак става въпрос за човек на 25 години! На този възраст, фактора време все още е съюзник, не враг
Относно работата , мисля, че наскоро scattering спомена в друга тема, че може да работи full time, докато съпругата му учи.
Друг е въпроса, дали при вас приятеля ще вземе виза, тъй като, когато няма брак, никога не се знае - изцяло зависи какви документи и факти за съвместно съжителство и трайна връзка ще представите.

tsvetelina1106
неориентиран

#3266709 - 05.04.2015 21:22 [Re: Di_ana]

Звучи много разумно. Но дъщеря ми харесва професията си и не иска да учи друго. Освен това не виждаме каква номинирана магистратура може да завърши: тя няма подходяща бакалавърска степен, а в Австралия едва ли позволяват да се смесват специалностите (например бакалавър по мода и магистър по медицина). Може би по-скоро аз се вълнувам от подобно заминаване и искам дъщеря ми да постигне нещо, в което не съм успяла, което е погрешно, наблюдавано отстрани.
Благодаря за информацията за учебниците за IELTS, може би ще се възползвам, защото не съм се отказала напълно от кандидатстване за НЗ. Питам се дали са по-различни от версиите, които се разпространяват в социалните мрежи т.е. дали си заслужават парите.

Di_ana
почетен член

Регистриран: 02.10.2013
    #3266724 - 05.04.2015 23:56 [Re: tsvetelina1106]

В Австралия е позволено да се смесват магистратури, разбира се, медицната е строго специлялизиран предмет и не е добър пример.
Аз забравих да попитам каква е мотивацията на дъщерята, но ти ми отговори предварително.
Очевидно нейната професия намира реализация в БГ и затова е толкова мотивирана да учи само това. Пожелавам успех!

tsvetelina1106
неориентиран

#3266728 - 06.04.2015 00:19 [Re: Di_ana]

Тя ще кандидатства в Италия, но оттам се върнаха доста млади хора, които не се реализираха в чужата страна; в БГ няма особена перспектива в този бранш, защото модата е силна в държави със силна икономика и производство. Напоследък обаче хитреците от Запад, вкл. Италия започнаха да изнасят производството си в Източна Европа. Така че, нищо не е изгубено. Все пак, жалко.
Тук имам познати, които не харесват БГ, но не биха я напуснали, защото държат на професията си и не желаят да работят каквото и да е в чужбина. Очевидно дъщеря ми спада към тази категория. Успех и на Вас!

ravekittyМодератор
Thunderstorm

Регистриран: 24.03.2007
От: Oz
    #3266731 - 06.04.2015 00:51 [Re: tsvetelina1106]

Тук едни познати взеха постоянна виза след магистратура, която беше нещо странно - риал естейт (маркетинг нещо си по риал естейт). Не съм гледала дали ги има в SOL листата, но те подадоха и бяха одобрени. Така че шанс винаги има след магистратура. А и в някои случаи, докато студента учи, партньора намира много добра работа, която после го спонсорира. Така стана с един колега на мъжа ми. Жена му учеше, той бачкаше, накрая той взе постоянната виза, защото от работата му го харесаха и спонсорираха. За работата на партньора, от много отдавна е фул тайм, ако студента е на магистратура, не е от скоро.

Все пак имат около 2 години за тези упражнения и на място най-добре се преценяват шансовете и кое може и кое не. Но да имат предвид, че не всички успяват да вземат виза и трябва много проучване още от момента, в който пристигнат кое как. Дано да са от тия, които успеят.

--------------------
Най-безнадеждното нещо е да убеждаваш хората в нещо… Всеки трябва да стига до своята истина сам, за да повярва в нея...
Павел Вежинов

tsvetelina1106
неориентиран

#3266739 - 06.04.2015 01:31 [Re: ravekitty]

Точно това ми се въртеше в главата: ако те харесат, независимо дали преподаватели или работодатели, е много вероятно да се получи възможност за оставане. Трябва обаче да си истински мотивиран и да не пропускаш добрите контакти и шансове. Приятелят й е дружелюбен и контактен, тя е трудолюбива. Щом като тук я харесаха, при тази тежка конкуренция, защо да не успеят и там. Усещам, че може да се получи.

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, ravekitty 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1822

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.022 seconds in which 0.003 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.