ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Емиграция в САЩ

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Reks
Evil Guild Member

Регистриран: 04.06.2004
От: Pergamum, the satan's place
Re: Цени в САЩ в сравнение с БГ
    #3271710 - 30.04.2015 15:38 [Re: Flask]

Аз това си го признах още в първия ми пост по темата, затова и се концентрирах на живота тук . Иначе сега остава и да кажеш защо точно го написа това, щото така хич не ми стана ясно .

--------------------
Some people are just evil - that's their nature

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Flask
10 годишен турист

Регистриран: 16.01.2012
    #3271740 - 30.04.2015 17:05 [Re: Reks]

За жалост, все още има доста хора в България, които са кадърни, приспособими, градят някаква кариера и са далеч от това да си позволят начина на живот на един средностатистически американец (не искам да навлизам в полемиката относно "средностатистически" и колко доход на годишна база е това). Ти също каза, че свързването на двата края е различно понятие при различните хора. Забравил си обаче нещата в България, с които се сблъсква нормалния трудещ се човек, като незачитане на права, липса на трудови договори, липса на всякакъв стимул за развитие, осигуровки на минимален праг, отношение, което допълнено от недостатъчните доходи формира "усмихнатите" изражения на повечето българи. Трудът тук не се зачита и липсата на средна класа допълва тъжната картинка. Доста често пъти дори и с пари не се чувстваш добре в България, защото винаги се намира какво да те издразни, какво да ти скапне настроението. Не че в Щатите няма проблеми, не че всичко е цветя и рози, но го няма това негативно насабрало се усещане във въздуха, без значение къде се намираш. Красноречив е фактът, че след 3 седмичен престой в Щатите ми трябваха 3 месеца, за да се климатизирам пак към българското. А аз въобще не съм човек, на който живота в Америка му е някаква фикс идея и не бих се замислил, ако имам тази възможност. Та факторът пари не е най-важният, хората мислят за бъдещето на децата си също така. Сигурен съм, че ще предпочитат да са на същото ниво в Америка, свързване на давата края - въпреки че уточнихме, че това са различни понятия тук и там, само за да получат те по-добра възможност. Друг е въпросът, кой колко е приспособим, кой колко късмет ще има, кой къде ще попадне в тази необятна страна и кой ще избърза с ипотеките и кредитите

Reks
Evil Guild Member

Регистриран: 04.06.2004
От: Pergamum, the satan's place
    #3271778 - 30.04.2015 17:55 [Re: Flask]

Цитат:

Та факторът пари не е най-важният, хората мислят за бъдещето на децата

Аз и заради това казах на Ботев, че "нормалния" живот не се изразява в имането на кола, телефон и лаптоп. И че нито едно от тези 3 неща не е даже задължително, за да имаш въпросния нормален живот. А нещата, които си изброил за БГ като "незачитане на права, липса на трудови договори, липса на всякакъв стимул за развитие, осигуровки на минимален праг" са напълно валидни и тук за много голяма част от хората. Особено за тези, за които говори Джиа и пуска статистики за доходите им. Демек единствения стремеж да се дойде тук и да си пак в долната прослойка на обшеството е, че евентуално децата ти ще ги постигне сътбата на онова момче, дето влезна във всички университети от айви лигата. Това обаче е случай едно на милион (демек същия шанс като да удариш джакпода на тотото) и обикновено с много ниските доходи тук, децата ти имат доста по-лош шанс от тези в БГ да се изучат както трябва, защото както 1 млн пъти вече сме казвали - в Америка икономическата сегрегация е супер силно изразена.

--------------------
Some people are just evil - that's their nature

Flask
10 годишен турист

#3271928 - 01.05.2015 12:19 [Re: Reks]

Цитат:

А нещата, които си изброил за БГ като "незачитане на права, липса на трудови договори, липса на всякакъв стимул за развитие, осигуровки на минимален праг" са напълно валидни и тук за много голяма част от хората.

Със сигурност, лошото е, че в България има доста хора на отговорни позиции - уж мениджъри и друг вид ръководни кадри и специалисти, които заради липса на алтернатива или поради стечение на обстоятелствата са принудени да го търпят това. Не искам да ти казвам какво се случва, ако си жена, която да речем получава 1000 лева, а я осигуряват на 400 и излезеш в майчинство, а такива случаи са страшно много, при това в големи за българските стандарти компании. Другото лошото е, че чуждестранните инвеститори много бързо се побългаряват и вместо да внесат промяната, им излиза по-изгодно да следват "българския модел".

Абуто
Extremely Stable Genius

Регистриран: 25.09.2005
От: изтрезвителното
    #3271933 - 01.05.2015 13:43 [Re: Flask]

Майчинството е последното нещо, което трябва да се сравнява между БГто и САЩ.
Просто защото в щатите е "излизане за раждане".

--------------------
λύκοι θα υπάρχουν
όσο θα υπάρχουν πρόβατα

NVU
Legend

Регистриран: 09.08.2002
От: USA
    #3271934 - 01.05.2015 13:44 [Re: Flask]

Цитат:

Не искам да ти казвам какво се случва, ако си жена, която да речем получава 1000 лева, а я осигуряват на 400 и излезеш в майчинство,

Би ли обяснил какво се получава, за да го сравним със САЩ?

Flask
10 годишен турист

#3271935 - 01.05.2015 13:49 [Re: NVU]

Взима 300 лева майчинство и мята бебето след три месеца и се връща на работа. Нещо като в Щатите, ама не баш. Разликата е в законовата регламентираност на двете събития тук и там.

NVU
Legend

Регистриран: 09.08.2002
От: USA
    #3271937 - 01.05.2015 14:01 [Re: Flask]

Значи в България е с 300лв по-добре.

А какво имаш предвид със законова регламентираност на раждането в САЩ? Това е ново за мен.

Flask
10 годишен турист

#3271948 - 01.05.2015 15:49 [Re: NVU]

Аз подкрепям обратната теза на това, че е по-добре с 300 лева в България Законодателят в България ти дава условията, при които можеш да ползваш майчинство, които на пръв поглед изглеждат добре. Една година на 90% от трудовото ти възнаграждение през последните 24 месеца. Втората година на минимална работа заплата. Рай, обаче като са ти плащали осигуровките на много под реалната заплата, не взимаш почти нищо и си принуден да се върнеш на работа. В Щатите пък просто не ти оставят избор, но такава е системата, а не се дължи на злоупотреба на работодателя. Както и да е, това беше един малък пример от всичките "хитрини", които се прилагат тук и както вече споменах на всякакво равнище, а не само за общаците в строителството, сезонните работници и други.
А, да, това също си е проблем и на държавната хазна, на здравната система и тн. Интересното е, че всички го знаят, но никой не търси как да го промени.
Какво остава, ако се наложи да разчиташ на пенсия някой ден...

Редактирано от Flask (01.05.2015 15:59)

Ян Бибиян™©
вагабонтин

Регистриран: 15.05.2004
    #3271951 - 01.05.2015 16:09 [Re: Flask]

Точно така правят и ако не се лъжа точно такива бяха цифрите - моя съученичка получава 1000 , те я осигурявали на 400 , като акцидентно забременя и разбра преебавката - веднага ги засъди. Протакаха ала бала, накрая сключиха извънсъдебно споразумение, платиха и на ръка 10 000 и тя миряса

--------------------
Лоша ракия и хубава мотика НЯМА

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 18 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 7144

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.