ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Емиграция в САЩ

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
NVU
Legend

Регистриран: 09.08.2002
От: USA
Re: Цени в САЩ в сравнение с БГ
    #3271955 - 01.05.2015 16:23 [Re: Flask]

Не разбирам аргументите ти.

Две жени - едната ражда в България, другата в Америка.
Българката получава 300 лв първата година, плюс минимална заплата втората година. Работното и място се пази. Получава и медицинско обслужване.

Американката ражда и не получава нищо. Ако не се върне на работа след 6 седмици губи работното си място. Съответно губи и медицинската си застраховка.

Предполагам си чувал термина "розови очила". Не идеализирай Америка толкова много, особено ако не познаваш фактите, защото може да бъдеш доста разочарован ако се озовеш тук с грешни очаквания.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Flask
10 годишен турист

Регистриран: 16.01.2012
    #3271957 - 01.05.2015 16:36 [Re: NVU]

Не сравнявам майчинството, не идеализирам Щатите и не съм се запътил за никъде. Примерът беше относно работодателския произвол, а не сравнение на майчинството.

Reks
Evil Guild Member

Регистриран: 04.06.2004
От: Pergamum, the satan's place
    #3271979 - 01.05.2015 17:55 [Re: Flask]

Да, тука няма работодателски произвол, просто защото законово са оставени да правят точно каквото си искат с много малки изключения като минимална работна ставка например. За всичко друго си правят точно каквото си искат, особено ако са малки фирми, които не попадат по ударите на Обамските регулация за медицински застраховки. Не ни разбирай грешно, ние нито се оплакваме, нито ви плашим да не идвате, просто гледаме малко да махнем розовото от очилата . Въпреки, че едновременно ни обвиняват и за това че харсваме щатите и заради това, че посочваме някои негативни неща - go figure .

--------------------
Some people are just evil - that's their nature

Flask
10 годишен турист

#3271985 - 01.05.2015 18:16 [Re: Reks]

Глупец бих нарекъл всеки, който не се вслушва в това, което казвате. При все, че повечето хора дори не са ходили и на ваканция в Щатите. Розовите очила и парите дето растат по дърветата не съществуват. Хубаво е да се знае

tinto in filo
ройъл пейн

Регистриран: 25.05.2014
От: Octopus's Garden
    #3272059 - 01.05.2015 22:04 [Re: Flask]

Цитат:

...Другото лошото е, че чуждестранните инвеститори много бързо се побългаряват и вместо да внесат промяната, им излиза по-изгодно да следват "българския модел".

Дойде първи май и извадихме кармазъ байраците.
В какво се изразява побългаряването на купешкия инвеститор?
Естествено не визираме такива със савецки и балкански паспорти. Искате ли да кажете, че немските бакалии дето им викат им плащат примерно петстотин па ги осигуряват на триста? Или че го правят по кол центровете?
Може да има някакви врътки примерно из това дето му викат Карфур, пък то си е марианопулос, но както казахме балканско-савецките тарикати не ги броиме.

Разбира се електората веднага гледа у паницата на касиерката от Захарна Германия и вика и на назе по илядо нам колко си еврака требе да дават, но не плаща църковен данък, или годишна такса на БиБиСи, която ако не платиш може и да те позаключат. Не плаща за паркинги, щото ‘държавата’ не му ги осигурила, не плаща синя, зелена, пембена зона и за това паркира по градинки и тротоари, или ако слезе да си купи баничка спира пред баничарницата като drivе in.
На всичко отгоре върховния ‘съд’ отсъжда че било ‘неконституционно’ да се искат пари за паркиране, за глоби и пр.
Но не питат конституционно ли е да се плащат тези неща на запад а само гледат у паницата на касиерката от Захарна Германия.

Centurionus
ветеран

Регистриран: 12.03.2013
    #3272175 - 02.05.2015 08:18 [Re: tinto in filo]

За побългаряването на дошлите да правят бизнес в Бг човека е прав . Знам не за един или два случая . И става въпрос не за цехче с пет работника ,а за по-крупни предприятия . Да го оправдаем с манталитет ,примерно ако новия сайбия на манифактурата е с южни корени , я византииски , я романски или иберииски , но не . Идват представители на ерзац народите ,тевтонци или викинги , първите месеци всичко тик-така като Лонжин , отношението "западно" , пейчека он тайм , работягите са във възхита и се ражда поредния местен мит за предприятието-мечта . Пришелеца е във вихъра на бизнес начинанието и няма много време за сошъл ,контактите му главно по работа и чрез преводач , но постепенно рутината превзема картината , а човеко започва да посещава свърталищата на аборигените . И тук моментално към него се прилепват една прослойка местни "безработни бизнесмени" , богаташи с неустановен произход на богатствата , "колеги" всеизвестни с нарушенията на трудовото (и не само) законодателство , и прочее тарикати . Подразнени или лично засегнати от създалия се вече мит за "честния сайбия" започват да го подпитват и да дават акъли . "Абе ти как плащаш на твоите ? Дан' си луд , абе мотай ги бе , тука може , няма страшно , ся щъ запозная с една счетоводителка-магьосница ,наше момиче ...." . Първоначално учуден и плах идеалът-работодател разбира ,че тук наистина може и сам разрушава митът за себе си .

--------------------
senatus popolusque Bulgarum

sdimov
рекордьор

Регистриран: 18.04.2013
От: Wilmington,NC
    #3272526 - 04.05.2015 00:17 [Re: Centurionus]

Цитат:

За побългаряването на дошлите да правят бизнес в Бг човека е прав .

След университета съм работил за 3 американски компании и нито една не се е побългарила за нищо. Дори следват американския начин:
1. Допълнителни бенефити - частни клиники, стоматолог, пари за очила, специални условия в банката, с която работи фирмата - кредити за жилище, кола.
2. Винаги са ме осигурявали на пълната заплата, плаща ли са ми вечерния труд(по 1,5 от ставката ми) или са ме компенсирали с допълнителна отпуска. Заплата на деня, всеки месец.
3. Едиствено едната компания не ми плати бонуса като напуснах, но пък другата въпреки, че беше управлявана от гърци си ми платиха бонуса без проблем.
4. Последната ми компания ми помогна да дойда тук в САЩ като ми осигури работно място.

Та от първа ръка мога да кажа, че това побългаряване е голям мит, особено за международни фирми с 500+ човека персонал, но там си е борба да вземеш място и после да се докажеш. А иначе такива "крупни" инвеститори, за които ти говориш по-добре да бягаш надалеч.

Ballerina
почетен член

Регистриран: 21.08.2014
    #3272574 - 04.05.2015 06:49 [Re: sdimov]

Цитат:

Та от първа ръка мога да кажа, че това побългаряване е голям мит, особено за международни фирми с 500+ човека персона

Много се радвам, че опитът ти е бил такъв, Димов, но това далеч не развенчава мита. Единствено показва, че слава богу има изключения. Ключовият момент тук,разбира се, е че ти явно говориш само за фирми с 500+ човека, а има толкова толкова много чужди фирми с по-малко персонал, които бързо са се научили да прилагат американски изисквания (long hours, few days off, no work-life balance, etc) без да считат за нужно да компенсират с американски бенефити.

Centurionus
ветеран

Регистриран: 12.03.2013
    #3272594 - 04.05.2015 09:36 [Re: sdimov]

Работил си за големи международни компании във филиал,подразделение,офис в Бг . И то гаранция в ИТ сектора . Ръководството на тези е в чужбина и обикновено е с борд на директори ,най-много да има някакъв местен шеф отговарящ за регионалното звено . Аз пиша за еднолични предприемачи , които изграждат предприятия за производство на даден продукт изцяло или частично ,като базата и управлението са основно в Бг . Сещаш се ,че един борд на директори на управляващ от далече няма как да се повлияе от "редовните практики" за водене на бизнес в Родината .

--------------------
senatus popolusque Bulgarum

Flask
10 годишен турист

#3272602 - 04.05.2015 12:28 [Re: Centurionus]

Не мога да разбера защо всяко написано нещо в този форум се взима като отправна точка за 100% от случаите. Със сигурност има и такива и такива. Въпросът тук е защо се налага да има и от двата вида предвид, че законът изисква друго?
В последно време някои от чуждите фирми почнаха да се отправят извън София, защото в София им се струват "високи" заплатите, които дават. Не ги виня, пазарът на труда е такъв, но пресен случай с кол център на голяма международна компания със стартова заплата от 700 лева като съпорт с чужди езици как е?
Друг случай, за циганене от 100 лева повече към стартовата заплата в продължение на месец, след интервюта, телефони с чужденци шефове, скайп интервюта с чужденци шефове и тн. и това при все, че кандидатът е бил попитан и е заявил още на първото интервю какви са минимланите му финансови изисквания. Разбирам, че всичко е бизнес, но при положение, че аутсорсваш нещо от Англия в България, тези 35 паунда на месец в повече ще са им в голяма тежест, със сигурност.
Та за такива дреболии става дума в България, които няма как да не те побъркват.

Редактирано от Flask (04.05.2015 12:32)

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 15 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 7143

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.