ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » България » София

Страници: 1
Yonkov
търсещ

Регистриран: 04.01.2015
От: Sofia, Bulgaria
Aquaponics в София (и не само) ...
    #3252686 - 13.02.2015 17:27 Прикрепен файл (30 тегления)

Има ли хора, развиващи аквапонни системи в София и региона ?
Как можем да обменяме информация и да подобряваме резултатите си ?
Колко smart са използваните в момента аквапонни системи и могат ли да станат по-smart ?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Yonkov
търсещ

Re: Aquaponics в София (и не само) ...
    #3254406 - 21.02.2015 11:20 [Re: Yonkov]

Май няма интерес до момента ...

Ако някой се срамува, може да пише директно на лични ...

cheter
неориентиран

Регистриран: 08.06.2015
    #3283317 - 08.06.2015 13:58 [Re: Yonkov]

Здравейте,
Аз имам любителска система на вилата. Живея във Варна.
Ето линк към един друг форум, където по - подробно съм я описал. http://forum.xenos-bushcraft.com/viewtopic.php?id=1529
За сега не е нищо особено, но като я завърша ще трябва да може да поема 10тина шарана.

Yonkov
търсещ

#3283683 - 10.06.2015 13:04 [Re: cheter]

Браво !
Много е важно да се започне с практическо изпълнение в малки мащаби, за да се изясни технологията и да се отстранят грешките (да си научим уроците) ...
Мислил ли си за повишаване нивото на автоматизация ?
Таймерите са първото стапало и вършат работа до някаква степен.
Забелязвам, че слабо място на малките системи е неотчитането на параметри като: ниво на водата в гроубеда и в танка, температура (t'CW) на водата и на въздуха (t'CA), влажност (RH) на въздуха, pH, EC, ORP/O2, NH3 на водата, ...
Когато имаш възможност качи по-детайлни снимки на инсталациите, за да могат колегите от форума да препоръчат как може да се подобряват отделните модули и като цяло да се повишава ефективността на системата.
Успехи и добра реколта !

cheter
неориентиран

#3284015 - 11.06.2015 10:36 [Re: Yonkov]

Благодаря!
Моята система все още не е завършена, но аз имам много ясна представа как да я доразвия. По - късно ще опиша по-подробно каква ми е идеята. За момента съм само с един танк и един гроубед с медия (керамзит). Системата ми работи с един таймер за помпата и един през зимата за нагревателя. Друга автоматизация нямам намерение да използвам, тъй като искам всичко да е максимално опростено и да разходва минимум енергия. Планът ми е да работя най - вече с гравитацията и с автосифони. Камбанният ми сифон си върши перфектно работата.
Относно проблемите, които споменаваш мога да кажа следното - нивото на водата в гроубеда се определя в момента в който го правиш, т.е. сифона сработва все на едно и също ниво и не е кой знае колко трудно да предвидиш какво да е то. По скоро проблемът е в това колко често и с каква скорост ще наводняваш горубеда за да могат нитрифициращите бактерии, които са колонизирали медията да си вършат оптимално работата. Нивото на водата в танка лесно може да се следи след като си знаеш обема на гроубедовете, а изпаренията можеш да ги минимизираш като сложиш някакъв капак. Според мен не ти трябва повече от ведъж седмично да проверяваш нивото на водата.
Температурата по нашите географски ширини е проблем наистина. Варианта с отопление е много капиталоемък, за това аз смятам да използвам студенолюбиви видове, като само през зимата нагревателя в танка работи и то с таймер. Есте ствено това ще повлияе негативно на нутрификацията и ще доведе до повишаване на нивата на амоняк в системата, но при ниска температура той е в нейонизираната си форма и не би трябвало повлияе негатвно на рибите.
Phто трябва да е неутрално. Това лесно се контролира като се добави калциев карбонат в системата (аз използвам черупки от яйца). Той има свойството да се разтваря когато Ph е ниско и след като достигне до 7,5 (по спомен) спира да се разтваря. Това ти осигурява стабилно ниво за дълъг период. Останалите показатели наистина е неоходимо често да се следят, въпреки, че ако цикълът ти работи, не би трябвало да имаш проблем с тях.
Ако имаш нитритен шип да речем, в зависимост от вида на рибите може да загубиш голяма част от тях (ако са злани рибки може и нищо да не им стане, но ако са пастърви може и 90% да загинат) Но това лесно се оправя и веднага можеш да сложиш нови риби. Ако се разболеят от някаква болест също сравнително лесно можеш да се справиш (със сол например)
Поради това смятам, че най големият проблем пред аквапониката е да внесеш някаква зараза - Е.коли например (ако решиш да храниш рибите с торни червеи, ако сложиш калифорнийски червеи в гроубеда без да вземеш мерки за обеззаразяването им) или салмонела (ако не дезинфекцираш черупките от яйца). Също така ако работиш с мръсни раце. Това може да доведе до необходимостта от пълен рестарт на системата.
Другия проблем е минералния дефицит, най-вече на калия. Но и за този проблем си има решения

cheter
неориентиран

#3284017 - 11.06.2015 10:40 [Re: cheter]

П.С. Ти имаш ли работеща система или планираш такава? и каква по точно - любителска или комерсиална?

Yonkov
търсещ

#3284058 - 11.06.2015 14:53 [Re: cheter]

Аз за сега съм на хидропоника. Още имам неясноти с рибите, а и нямам свободно пространство за IBC ...
Всички системи които разработвам, тествам, използвам, са с идеята да ги докарам до устойчиво работещо състояние и след това да публикувам проекта като OPEN SOURCE (CC) ... Старая се да нямам допир до нищо комерсиално.
Работя по идея за аквапонни системи, за да мога да си осигуря поне частична независимост от монетарната система, с тенденция да достигна до пълна, след решаването на енергийната и още няколко ресурсни задачи. Но това е за друга тема ...

С какво измерваш наличието/недостига на калий в системата ?

cheter
неориентиран

#3284084 - 11.06.2015 16:34 [Re: Yonkov]

Ясно. Идеята за независимост и мен ме привлича и съм убеден, че аквапонната система е много добра идея в тази посока.
Моята система съм я мислил CHIFTPIST вариант (constant height in fish tank, pump in sump tank) с идеята максимално да използвам гравитацията, а помпата единствено да достая водата от съмпа в танка. Според мен няма проблем със соларен панел да се захранва една градинска помпа да речем и един аератор.
Ето ти и една идейка за пасивна соларна оранжерия:
http://backyardaquaponics.com/forum/viewtopic.php?f=18&t=9276&hilit=Zsazsa
Относно калия - нямам никаква идея как може да се измери наличието на калий в системата, може би в някоя специализирана лаборатория трябва, но не мисля, че това е необходимо. Като цяло начина за постъпване на минерали в ситемата е чрез храната на рибите, ако ползваш някаква естествена медия също може да е богата на някакви елементи и калция от калциевия карбонат. В храненето си, обаче повечето ядливи растения са доста капризни по отношение на повечето минерали и все пак изискванията им към калия(в повечето случаи са най - високи) и този, който постъпва в системата е недостатъчен. Има също голяма вероятност да липсват фосфор и желязо, но доколкото се сещам при пълноценно хранене на рибите не би трябвало да има недостиг на фосфор. За това калия трябва да го добавяме допълнително - аз ползавам два начина - 1. В гроубеда имам червени калифорнийски червеи (напук на всяка логика си живеят доста добре там и дори преживяха зимата в доста добра кондиция, напук на всичко което пише в книгите), които редовно хапват банани. 2. Ще пръскам листата на растенията с настойка от коприва и глухарче (още не съм, но се подготвям)
А в тази ходропоника, с която се занимаваш с какво храниш растенията? До колкото знам се ползват различни препарати, за някои от които се твърди, че са екологични, но това не се ли отразява на вкуса на продукцията? Аз до сега от моята система съм брал само салатки, рукола, репички и спанак, които бяха доста вкусни, но аз съм пристрастен. Сега имам цъфнали домати и се надявам и някой друг домат да откъсна също

Yonkov
търсещ

#3286146 - 19.06.2015 14:38 [Re: cheter]

Относно хранителния разтвор: за сега пробвам само с worm tea от компостерите на един познат, който отглежда ЧКЧ. Миналото лято карах на bat guano, но не беше много сполучливо - от 16 растения изкарах само 42 домата (от малки до средни като размер).
Химия не използвам , въпреки препоръките на една позната химичка, според която би трябвало сам да си бъркам разтворите за да постигам необходимото съотношение N-P-K ...
И за да направя система self-sufficient, планирам да добавя рибите. Остава задачата за храната на рибите - как да се приготвя, за да е оптимално храненето и на растенията, и на бактериите, и на рибите ...

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1685

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.023 seconds in which 0.016 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.