ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Емиграция и живот в Австралия и Нова Зеландия

Страници: 1
morphy
почетен член

Регистриран: 19.02.2014
Почивка и активация на визи - Мелбърн
    #3286140 - 19.06.2015 12:45

Здравейте, аз и мойта приятелка плануваме да си направим кратка почивка в Мелбърн към края на юли с цел да си активираме визите и да поразгледаме.

Събираме предложения какво интересно може да се види/посети за около 4-5 дни. Предполагам, че няма да наемаме кола, поради което можеби ще се ограничим да посетим места, който са близо до центъра.

btw, има ли нещо особено при активиране на визите или просто трябва да влезем в страната?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Jorje
член

Регистриран: 07.03.2006
Re: Почивка и активация на визи - Мелбърн
    #3286288 - 19.06.2015 22:27 [Re: morphy]

Здравей morphy,

Активацията на визите е един невероятен процес :-) Кацаш на летището и ти слагат печат от гранична полиция "Australia" .... това е :-) Вече си в системата и са те маркирали, че си влязал преди крайната дата.

Наистина някои от нещата са направени толкова просто, че чак ти е трудно да ги повярваш.

Ако си за няколко дни и смяташ след време да ходиш само като идея:

1. Банкови сметки ( направи си ги от тук) и там само ги активирай. И да са празни - нищо не губиш. Отнема в БГ - най-много 20 минути, а там на място - 10 минути.
2. Medicare - Ако смяташ да ходиш скоро след активирането.
3. Шофьорска AU книжка - ще ти трябват няколко документа, за да ти я издадат. Имат изисквания за всеки щат. Anita82 беше я минала тази процедура, мисля преди да я опростят още повече.
4. TFN номерче - но ако имаш адрес на приятел, на който да го получиш.

Пак казвам - горните са само идеи. От теб си зависи.

Не знам какво ще кажат другите съфорумци, но без кола ще ти е трудно. Аз опитах 2-3 дни с ходене и градски транспорт ... Отказах се - дори за човек като мен, който не се плаши от ходенето и може да върви цял ден. Резултата беше цял ден ходене и наполовина свършени неща от набелязаните.

Повярвай ми - забавно е да караш "у лево" и постоянно да четеш "keep left" :-) ... ама се свиква :-)

Успех и весело изкарване Down Under :-)

Jorje

margo79
новак

Регистриран: 30.01.2013
    #3286352 - 20.06.2015 04:40 [Re: morphy]

Честито за визите!
Не мисля че има смисъл да си губите времето с изваждане на документи ако сте за седмица-две. Отнема 7-10 понякога 14 дни + изисква адрес. Като се върнете в последствие, тъй като едва ли ще сте на същия адрес, ще трябва отново да ги контактнете за да смените адреса.
Когато дойдете за постоянно ще си извадите документите още в първите седмици. Не е кой знае каква философия и ще е най-малкия ви проблем :-).

По-скоро разгледайте града, цените - да се ориентирате какво търсите и къде предпочитате да живеете. Кажете какви интереси имате?
Ние бяхме много впечатлени от ботаническата градина, но за някой може да дойде скучна :-).
Помислете пак за колата, градският транспорт е уреден, но излиза реално по-скъп, ако решиш да обикаляш (плюс това че разстоянията са големи). Освен това юли е зима тук (уж ), та може да уцелите и дъжд и вятър и да не става за разходки пеша.

morphy
почетен член

#3287000 - 22.06.2015 11:01 [Re: margo79]

Jorje, margo,

Благодаря много за изчерпателните отговори!
И аз предполагах, че самото активиране не включва някакви специални операции но все пак исках да го потвърдя, да не се окаже, че сме се разхождали напразно

@Jorje, Мерси много за спикъка с нещата, който бихме могли да свършим. Предполагам, че сигурно ще пробваме да си направим банкови сметки, а останалите ще ги оставим за реалното ни преместване.

@margo, със сигурност ще посетим ботаническата. Ние иначе сме големи фенове на фотографията и птиците, но на дали ще имаме време да ходим извън Мелбърн да търсим места за wildlife photography.

Относно колата и аз много се чудих дали да не наемем една. Сега като гледам цените не са никак скъпи горе долу 30-50 AUD за ден е базовата цена. По този начин ще можем да врътнем по една кръгче през някои квартали, за да решим къде по-нататък да си търсим жилище.

Чудих се още за времето. Като гледам юли температурите са между 5 и 15 градуса, което не е толкова студено, но ми се струва, че наистина дъждовете и ветровете ще са проблема. Как се обличата през зимата? Дали пролетно/есенни дрехи ще са подходящи?

venturer

Регистриран: 05.11.2003
    #3287019 - 22.06.2015 15:39 [Re: morphy]

То не ви се струва студено, но климата е друг тук. Влагата е много по-висока и студа пронизва жестоко. Точно днес се разправях с колега, че предрочитам зимата и снега в България отколкото днескашният ден тук. Изключително студен и пронизващ вятър, но иначе е 4 градуса. Влагата е висока.
Колкото до съветите какво да правите тук за 5, 6 дни..пълна каша. Тези дни не са адекватни и досатъчни нито да сте туристи, нито пък само по работа.
Колкото до фотографията и птиците, идвате в правилната страна. Страхотна природа и разнообразие.
Колата ви трябва тук дори и за кратък период, освен ако не искате в общи линии да се въртите само из ситито...колкото до кварталите тук, избягвайте western suburbs, след това North suburbs, best south/east once или inner city suburbs, особено ако сте млади и без деца.
Питайте конкретно за квартал за да коментирам.
Последен съвет от мен, останете поне 2 седмици..поне за да има някякъв смисъл в начинанието ви.
Приятно Прекарване!

--------------------
Човекът е човек, когато е на път!!!
----------------------

Редактирано от venturer (22.06.2015 15:55)

Di_ana
почетен член

Регистриран: 02.10.2013
    #3287116 - 22.06.2015 20:17 [Re: morphy]

И аз бих препоръчала по дълъг престой, но най вероятно се събразявате с някакв график.
Колата е супер удобство в Австралия и определено си струва да вземете докато сте там.
Наистинa няма смисъл да уреждате Меdicare, tax number и банки, освен ако не смятате да правите банкови трансакции докatо сте в БГ, преди да се преместите перманентно.

morphy
почетен член

#3287329 - 23.06.2015 13:09 [Re: venturer]

wow, направо приготвям зимните дрехи! Предпочитам да се застраховам, отколкото да зъзня.

Да наистина 5-6 дни са много малко, но се оказва, че не можем да си вземем по-дълъг отпуск.

@venturer само да попитам, каква е причината да избягваме western suburbs? Заради сигурност или просто няма какво да се види?
Ние изобщо не сме се ориентирали към конкретен квартал. Страшно трудно ми е от тук да преценя къде бихме искали да живеем само като гледам гоогле мапс и чета различни статии. Може би като се позавъртим малко из града ще имаме по-добра представа.

@Di_ana със сигурност ще наемем кола. То май няма да се разминем без нея.

Последно само да попитам: изрових, от някакъв форум, че през юли и август се провеждат Docklands Friday Night Fireworks(http://www.weekendnotes.com/docklands-free-winter-fireworks/) предполагам, че това си заслужава да се види. Някакви препоръки - кое е най-доброто място да се наблюдават?

margo79
новак

Регистриран: 30.01.2013
    #3287727 - 24.06.2015 11:02 [Re: morphy]

Забравих предния път да ти кажа да проверите за паркомясто, там където ще спите и да метнете едно очо на знаците за паркиране, да не ги мислите в движение после кое какво значи .
За Docklands Fireworks и аз съм в очакване някой да сподели впечатления :-).

venturer

Регистриран: 05.11.2003
    #3287733 - 24.06.2015 13:23 [Re: morphy]

morthy,

Аз мисля, че вие трябва да решите какво ще правите тук през вашият кратък престой. Изцяло туристи или ще сте или ще си уреждате документи, сметки и т.н. И за двете начинания е малко това време, но щом не може повече..ще се сбиете в тези дни
По-горе, когато изброявах районите имах впредвид за живеене, но то и за разглеждане няма кой знае какво по онзи край, освен зоологическата градина в Werribee.

Да, сигурността е най-зле из western suburbs, също така това е район където има доста ново настроени квартали с не така красиви и зелени улици. Дърветата са още малки, също така няма така добри установени училища, въобще нямат толкова добри facilities както в east and south east suburbs. Въобще чувството и атмосферата е друга там.
Водят се работнически квартали както и тези на север.
Всъщност вие сами ще видите разликата, ако покарате с колата из различните квартали
Ако, може да си позволите се насочете към well established suburbs.
Иначе къде точно да се установите зависи примерно какви хобита имате, колко сте млади, искате ли да сте близо до ресторанти и барове, или обичате океана, деца имате ли, къде ще работите и т.н.

Иначе, ако ще сте туристи ще ти препоръчам места който си заслужават посещението, най-вече извън града.

--------------------
Човекът е човек, когато е на път!!!
----------------------

Редактирано от venturer (24.06.2015 14:21)

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, ravekitty 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1140

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.023 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.