ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Общество » Нещата от живота

Страници: 1
Rumelina
неориентиран

Регистриран: 29.06.2015
АХ ТОЗИ МЪРЗЕЛ - ЧАСТ 1
    #3293013 - 14.07.2015 12:35

В последно време често ми изпращат истории в стил "Знам каква е причината за апатията ми, но нищо не мога да направя". И което е учудващо в тези послания няма намек или твърдо намерение да се разбере, как може да се промени това. По-скоро се чува повик. Утвърждаване на собствената си уникалност, заради това че никой не разбира причините на личните ти страдания, а човекът си ги вижда прекрасно. Понякога да си признаеш, че си част от безгранично сивото е много полезно, за да не попадаш никога повече в това състояние и постоянно да се движиш напред.

Всеки адекватен човек разбира, какво трябва да направи, за да няма повече апатия и знае причините, които го водят до това състояние, но само единици са способни да променят собствените си навици и ежедневните си действия. Хората търсят нова информация, нови методи и самородни автори, при положение, че реалния изход е да правят най-простичките неща, познати им от детството. Понякога заради това се налага да влизаш в ситуация, когато не може да ги правиш..., но това е друга история.

Как да победим мързела си?

Като начало е полезно да знаете, че мързелът не съществува. Да, не ви се е причуло и не е правописна грешка - явление като мързела не съществува. Затова всеки опит да се бориш с мързела, прилича на битка с вятърни мелници.
Нямаш желание да се занимаваш с избраната професия? Не искаш да ставаш рано? Закъсняваш постоянно? Не довършваш нещата докрай? Махаш с ръка на нещата? Не можеш да започнеш? Губиш ентусиазъм?

Това са следствия, а не причини.
Мързелът не съществува, но пък са напълно реални следните състояния:
Липса на любов към това, което правиш;
енергиен спад;
липса на настояща цел и в следствие на това - енергиен застой;
липса на мащабно виждане и като следствие неразбирането, защо това ви е нужно.
Всяко от тези явление е със симптомите, които сме свикнали да наричаме мързел (не искаме да го правим и ръцете сами се отпускат), но се лекуват с изцяло различни средства. Нелюбимата работа, например, коренно се различава от липсата на мащабно виждане. В първия случай трябва да се промени дейността, във втория - да продължиш с нея, но в по-широк мащаб.

Излекувайте причината и симптомите сами ще преминат - това е универсален закон на природата. И обратно - опитът да се борите със следствията, дава само краткотраен ефект. Колкото и да взимате като аспирин празните развлечения, да излизате в отпуск, да се отдавате на алкохола, веществата или йога практики, всичко това ще има само кратковременни радостни паузи, но тоталната скука от живота и мързелът за ежедневните неща, винаги ще се връщат и с всеки следващ път все по-често, докато причините за това си останат вътре във вас.
- Не мога да ставам рано сутринта - казват ми.
- Но ако утре ви очаква околосветско пътешествие, заедно с единомишленици и трябва в продължение на година да ставате рано сутринта - тогава? Ще тръгнете ли? Ще ставате ли рано? Не само ще ставате, но ще го правите с радост, ако такова пътешествие е мечтата ви.

Как да излекуваме истинските причини за мързела и да живеем енергично?

Ще разгледам всяко състояние отделно.

1. Мързел вследствие не любима работа

Не любимата работа, безсмислената такава, глупавите или противоречиви ваши вътрешни норми за действие, предизвикват не просто мързел, а включват вътрешната блокировка. В буквалния смисъл ръцете не се мърдат и това е право пропорционално на степента ви на пробуждане. Колкото повече сте осъзнати, толкова ви е по-трудно да живеете без смисъл. Какъв е смисълът на живота ли? - той е в това да избереш собствения си смисъл и да го следваш.

Малко е да се откажеш от общоприетите норми. Нищожно малко е да махнеш с ръце, трябва да избереш любимата си дейност, своя смисъл и да му се отдадеш, иначе ще ти се наложи да разбереш, че привнесеното състояние с нищо не се отличава от обществените рамки.

Получавам със стабилна постоянност и още един вид писма. Темата е: "Напуснах омразната работа. Аз съм герой". В такъв случай винаги ми се иска да отговоря "Приятелю мой, ще станеш герой, когато работиш близка на духа ти работа и имаш достатъчното търпение да я следваш".

Само факта, че сте напуснали не любимата работа няма да ви избави от мързела и подобни апатични състояния. В този момент започва най-трудното - да разберете, че не можете да намерите себе си, можете да се създадете, и че не е възможно да намерите работата си, но можете да изберете това, което ви харесва и да започнете да го правите. При това от душа.

Хората се страхуват да отдават душата си. Първоначално, искат да ги заобичат или работата веднага да им хареса от сърце и чак след това са готови да отдават. Но перспективата не сработва така и природата ясно ни го посочва - пролетта се сее, есента се жъне. Който не сее или няма търпението да се грижи за засаденото до есента, нищо и няма да пожъне. Те сякаш казват:
- Скъпа градинке, най-напред ми дай вкусна и сладка ягодка, а пък аз после ще я посея и ще се грижа за нея.
или пък "О, Вселено, първо ти ми дай любимата работа, която да ме окриля и изпълва, а след това аз ще се занимавам с нея от душа".

А какво да прави Вселената с такива изпуснати случаи? Как ще я накарате да отговаря за вашия избор? Затова си получавате и страдания и мързел, за да се замислите и да поработите над това си инфантилно състояние. Спокойната любов към работата, която е различна от бързо разтворимата еуфория, понякога идва след време заедно с първите резултати, когато зад гърба ти останат преодолените страхове и се откриват новите хоризонти на възможностите.
следват още 2 части

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
Re: АХ ТОЗИ МЪРЗЕЛ - ЧАСТ 1
    #3293014 - 14.07.2015 12:39 [Re: Rumelina]

Мързелът страдание ли е?

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
Re: АХ ТОЗИ МЪРЗЕЛ - ЧАСТ 1
    #3294663 - 21.07.2015 18:07 [Re: Rumelina]

домързя ли те напишеш останалите части?

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Godiva, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 838

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.014 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.