ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Пътешествия

Страници: 1
AnonimuousS
любител

Регистриран: 30.08.2015
От: Бургас
Чудесата в Странджа за един ден
    #3302123 - 30.08.2015 11:07

Тръгнахме рано към 8:30 вече излизахме от Айтос ( малко градче към Бургас ). Пътя съвсем не беше кратък . Забележителностите са разпръснати главно по различни села по пътя Бургас- Малко Търново . Първото , в което се отбихме ние , беше село Младежко , там дори не спряхме не защото нямаше какво да се види , просто нашата цел беше гората . Питахме дори за пътя , не беше трудно да намерим човек , имаше доста възрастни и деца по улиците . Стигнахме до реката и пътя ни с кола приключи там . Слязохме бързо и ни посрещна една огромна поляна , на която бяха опънати 5-6 палатки , имаше голяма беседка с барбекю. Една жена си пълнеше вода ,като ни видя ни поздрави и докато другите пълнеха нашите шишета , тя ми разказа за болестите , които е имала и че водата била лечебна и за 2 седмици всичко изчезнало . Бях очарована още преди да съм видяла въпросната река . Подминахме тези хората , но докато вървяхме покрай водата постоянно срещахме нови . За любителите на къмпингите това е перфектното място (никога не съм очаквала толкова много хора да го обичат  ) .Минахме един голяма мост , а точно след него сгушена сред дърветата една малка къщичка или по – точно стаичка- параклис . Не бях ходила досега на такова място , но много ме зареди , запалихме по една свещичка от тези , които някой грижовно беше наредил до многото икони и продължихме ..Няма дори как да се изгубиш в тази гора има пътеки – големи и оградени с парапети . Нито има опасност да паднеш , нито да объркаш пътя . Не вървяхме много , най – много километър , но въпреки това – това е планина и се катериш , така че доста бързо се изморихме . Обаче издържахме до крайната си цел , а именно – пещерите и извора на съответната река . Имаше 2 пещери , не особено големи , но много запазени . Има много площадки около тях , на които можеш спокойно да се насладиш на страхотната гледка , която ни заобикаляше . Изворът също е едно доста красиво място , той е мъничък , но интересното е че беше единствения ,а пълнеше цялата река .Докато се наслаждавахме на тези природни красоти при нас дойдоха една не малка група от немци начело с екскурзовод и фотограф , тичащ след тях с огромна камера и снимащ ги . Беше интересно само да гледаш как цялата тази група се катери по тези скали и влиза в тези малки пещери с толкова голям интерес .
Починахме си и бяхме решени да продължим към следващото село , но една от многото табели спря погледите ни . На нея имаше стрелка , която сочеше нагоре и пишеше – замък и кула . Решихме , че това ще си заслужава ходенето , затова продължихме нагоре . Стигнахме само до замъка , но кулата се виждаше дори от там . И беше време вече да се връщаме , качихме се и потеглихме към село Звездец . Там останахме малко разочаровани , очакваше се да посетим църква „Св. Атанас “ и защитена местност „Моряне “ . Църквата беше затворена , беше Събота (не очаквайте в събота да намерите отворена църква по тези места). За местността решихме отново да питаме местните , но те дори не бяха сигурни за посоката ,а още по – малко дали трябва да посетим това място . Един от мъжете ни обясни ,че едва ли полицията ще ни пусне , защото много бежанци се криели именно по тези места и било много опасно . Предишният ден намерили две тела на хора от селото под някакъв мост . Аз бях ужасена от това , което ни казаха и се отказахме от това село .
Следващата ни спирка беше село Бръшлян . Спряхме колата в центъра . Наоколо имаше много красиви стари къщи и улици . Все едно бяхме в онези стари български филми за войната , но беше сравнително по – спокойно . Видяхме , че сме спрели точно пред килийното училище . Там ни посрещна една доста възрастна жена . Тя беше толкова любезна –показа ни стаята , която в миналото се е смятала за това училище разказа ни цялата история, въпреки че и беше трудно да говори ,а още по – трудно да стои толкова време права . Въпреки затрудненията тя не спря и за миг , докато не ни разкаже всичко , което знае , дори дати , за които беше прочела малко преди ние да отидем . Само заради тази жена и нещата , на които може да ни научи си струваше да отидем до там . В дясно на стаята имаше друга – църквата посетихме и нея . Представляваше 2 стаи – първата само за мъже , а другата за жените и децата .
Съкратихме доста пътя си , защото се стреснахме от историята за тези така наречени – бежанци . Запътихме се право към село Стоилово , където аз лично най- много исках да отида . Това беше най – страхотното нещо , което съм виждала – в сърцето на цялата тази природа сгушени един голям водопад – „ Докузак „ и един малък , чието име така и не научих . Имах чувството ,че се намирам в приказка.Там освен , че имаше доста красиви места за снимки , светлината беше перфектна и за селфита  .Нямаше хора ,затова хвърлихме на една страна обувките и скочихме във водата . Тя беше доста студена , но пък се получиха доста добри снимки и запомнихме доста добри моменти . Цялото това спокойствие беше развалено от групата немци отново . Те дойдоха , влязоха във водата и започнаха да се снимат , а дори и да скачат от някои по – малки камъни . Оказа се ,че има такива групи почти всеки ден . Поседяхме около час и тръгнахме отново .
По пътя отново към Бургас пак забелязахме табела за хотел „Рибарникъ“ , който не изглеждаше зле ,а и без това бяхме огладнели . Наистина имаше голям рибарник и спокойно място , на което да му се насладиш . Хапнахме , пийнахме, поразгледохме . На това място бяха събрани хиляди видове риба от съвсем малки до огромни (така и не запомних имената им ). След като се уверихме ,че сме видели всичко отново тръгнахме по пътя за вкъщи , но още едно място завладя погледите ни – Петрова нива . Лично на мен не ми хареса нямаше нищо , църквата разбира се не работеше в Събота ,а то друго май няма . Една голяма поляна и каменна плоча . А и да не забравя нашите домакини – 2 изключително сладки кученца , които са свикнали толкова с хората , че ги посрещат от колите им , играят си с тях и дори остават да им пазят колата . Това вече наистина беше края на пътуването ни . Всички останаха доволни и бих го препоръчала на всеки любител на природата и на всеки , който иска да се види с любими хора на някое ново място , а няма много излишни пари

П.С. Снимките , които направих могат да ви дадат представа за мястото , но за съжаление са прекалено големи и не мога да ги кача

--------------------
Усмихни се на някой непознат. Това може да се окаже единствената му радост за деня.:o [ quote ]

Редактирано от AnonimuousS (30.08.2015 11:29)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Лаф моабет
бежанец с претенции

Регистриран: 26.01.2015
От: негде овде
Re: Чудесата в Странджа за един ден
    #3315697 - 29.10.2015 22:17 [Re: AnonimuousS]

Намали снимките.Виж подробни обяснения в подфорум "Македония" - Чудни местенца в Република Македония - стр.14,15,16.Програмата предложена от DIVA на стр.16 работи много добре.Предварително трябва да намалиш байтовете на снимката.Замъкни си фотосите в папка "Е" и се поупражнявай там.

--------------------
"Световната война вървеше добре,докато не се намеси Генералния щаб!" - Швейк

kristiya
почетен член

Регистриран: 28.01.2014
    #3321196 - 19.11.2015 15:16 [Re: AnonimuousS]

Иначе много приятно изживяване

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #3321212 - 19.11.2015 16:05 [Re: Лаф моабет]

Цитат:

Намали снимките.Виж подробни обяснения в подфорум "Македония" - Чудни местенца в Република Македония - стр.14,15,16.Програмата предложена от DIVA на стр.16 работи много добре.

Къде са снимките?

IvanovR
новак

Регистриран: 26.01.2016
    #3334883 - 27.01.2016 12:33 [Re: AnonimuousS]

Странджа е уникално красива!!

NiraLtd
неориентиран

Регистриран: 21.07.2016
    #3361563 - 21.07.2016 10:22 [Re: IvanovR]

Абсолютно! Но е и опасна- времето може чного бързо да се промени.

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1314

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.075 seconds in which 0.061 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.