ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Култура и Изкуство » Изобразително изкуство

Страници: 1
Прасковка
Отвеяна

Регистриран: 27.05.2005
От: Плутон
Въпрос за стенописите
    #1946077 - 11.11.2007 15:07

Здравейте, искам да попитам някой може ли да ми разкаже нещо отностно техниката на рисуване в/у все още мокра мазилка (стенопис). Имам предложение да изготвя един такъв в частен дом и искам да се информирам по темата, та да разбера дали съм достатачно компетентна по темата. Става дума за живопис в/у външна стена.
Всякаква информация би ми била полезна от страна на Ваш личен опит или подходяща литература.
Благодаря предварително.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
:-)-:

Регистриран: 19.10.2006
Re: Въпрос за стенописите
    #1946218 - 11.11.2007 17:49 [Re: Прасковка]

Здравей
щом не си работила такава техника, първо да ти кажа, че е много приятна и да не и се плашиш .
Второ - прецени добре дали точно бон фреското е единственият вариант да се изпълни стенописа - дали не може да го изпълниш с техника за суха стена (може би ще е по-подходящо, щом е външна).

Ако ще правиш бон фреско, трябва да си направиш (или да ти направят, ако имаш помощници ) мазилка от вар и пясък. Разни готови мазлики, цимент и т.н. са крайно нежелателни, да не кажа забранени. Хубаво е да има нещо, което все пак да предпазва стената от директно слънце, дъждове и др., някакъв заслон. Ако е гладка, се награпавява. Може да се направят и недълбоки равномерни дупки (около 1 см примерно) за да има къде да ''захване'' мазилката и да не се свлече. Преди да започне работата, стената трябва да е добре омокрена.

Самата мазилка представлява смес от вар и пясък в съотношение 1:1. Пясъкът трябва да е пресят и измит от примесни частици.

Ако досега не си нанасяла мазилка, кажи , макар че в писмен вид не знам дали ще мога много ясно да обясня как се прави и кога точно се пристъпва към самото рисуване.

Техниката не позволява да се работи след като изсъхне мазилката, така че ако проектът е много голям, го направи на части - слагаш мазилка - рисуваш, после слагаш следващия участък и го рисуваш и така...

За целта проектът контурно трябва да е много точно направен, 1 към 1 като мащаб, на паус най-добре. Върху мократа мазилка налагаш въпросния проект и започваш с молив или нещо подобно да го повтаряш, така че върху мазилката да се очертае графия т.е. контурите на изображението да останат като леки драскотини.
Без точен проект не може да се работи, защото техниката не позволява поправки, ако се сгреши.

Рисува се с чисти пигменти, които 24 часа предварително са стояли накиснати във вода. Бон фреското до голяма степен наподобява акварела, защото се работи с чисти петна цвят, плавни преходи на нюанса, избягва се наслояването на повече цветове един върху друг, защото отдалече изглежда като закаляно.

Класическото бон фреско се прави на два живописни етапа.
Първият е разработка на най-тъмните петна, на сенките. Прави се с един сложен цвят, обикновено смес от охра и зелена земя, който се поставя велатурно и на петна. Нещо като отделяне на тъмно и светло в една графична рисунка. Вторият етап е разработка на полутоновете, вече с различни цветове. Прави се и на петна, но най-вече с щрих. С щрих могат да се дооформят и сенките. Най-светлите части не се рисуват, а се запазва белотата на мазилката.
След изсъхване на мазилката не може да се рисува, защото пигментите на сухо няма да могат да се свържат с нея и с времето ще паднат. Също така може да се наблюдава много леко избледняване на цветовете след окончателното изсъхване, но обикновено почти няма промяна.

Като се сетя друго, ще пиша пак
ако имаш въпроси, ще се радвам ако мога да бъда полезна

Прасковка
Отвеяна

#1947772 - 13.11.2007 08:46 [Re: :-)-:]

много благодаря за изчерпателния отговор
само не знам от къде мога да си закупя тези пигменти .. хайде ако се сетя нещо друго, което ще ми трябва, ще ти кажа, за сега е това много благодаря.

#1947779 - 13.11.2007 08:56 [Re: Прасковка]

В магазините на ''Шипка''6 се продават, но там цените май бяха малко по-високи. Ето тук разгледай също, от тук много от книжарниците зареждат. На теб пигменти няма да ти трябват в големи количества, защото се накисват и разреждат с вода . Зависи от големината на проекта, разбира се.

Прасковка
Отвеяна

#2191758 - 09.09.2008 13:29 [Re: :-)-:]

Здр отново, имам един въпрос. Едни познати искат да им направя рисунка на стена, в затворено помещение. Ако можете да ми кажете по-лесна техника, която не отнема много време, тъй като ще го правя скоро. Като цяло имам опит в живописта, уча и в такова училище, но на стена незнам как да го правя, а нямам време да питам учителите.

Благодаря предварително.

#2193026 - 11.09.2008 09:40 [Re: Прасковка]

Набързо ти пиша първите хрумнали ми неща

1съвет - акрилни бои - сравнително най-непретенциозен материал, подходящ за човек, който все още няма опит в рисуването на стена, понеже тези бои не изискват особени приготовления и са водоразтворими. Позволяват да се работи продължително време, няма проблем няколко дни подред да довършваш и да дорисуваш. Предполагат по-декоративен подход към рисунката, но биха могли да се постигнат и живописни ефекти. Не е желателно да се наслагват плътно различни цветови пластове един върху друг, защото стои като кално.

2съвет - точен и прецизен първоначален проект. Ако рисунката ще е много голяма, най-добре е проекта да се дигне на мащаб 1:1 към стената - т.е. проекта да е в реалната големина и да се откопират очертанията му директно върху стената, защото ако се пренася на око, може да се нарушат пропорциите.

С латекс като основа би трябвало да стане, струва ми се

И все пак попитай и някой преподавател, ще ти обяснят полезни подробности.

Успех, и да се похвалиш после

danata
неориентиран

Регистриран: 19.04.2009
От: бургас
    #2356678 - 19.04.2009 16:17 [Re: Прасковка]

задължително варова мазилка и пигменти които не горят от варта и идеята че всичко избелва поне два пъти

ivsebastian
неориентиран

Регистриран: 29.02.2016
    #3341573 - 29.02.2016 18:02 [Re: :-)-:]

здравейте, бих искала да попитам някого за оценка на един стенопис който направих наскоро, интересува ме според вас каква е цената му. Ще се радвам някой да ми отговори. адреса на който можете да го разгледате е.

Редактирано от Rhiannon (05.03.2016 12:37)

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Rhiannon 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5814

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.014 seconds in which 0.001 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.