ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Общество » Нещата от живота

Страници: 1
Believer
рекордьор

Регистриран: 05.10.2005
От: UK
Стари хора/домове/табу
    #3194347 - 25.08.2014 00:56

Видях тук една интересна тема за третата възраст и като започнах да търся сродна информация се оказа, че домове за стари хора в големите градове почти няма.Не само държавни ,но и частни/как могат да бъдат частни и да поставят такива абсурдни цени на услугите си е друг въпрос/.
Много от нас може да имат шанса никога да не са в тежест на семействата си,но ако -недай боже-се случи, перспективите са отчайващи.Четох тук, в английските вестници ,че се налагат ограничения на това какво могат да вземат от клиентите си the nursing homes/ и частни и държавни/,защото тук са толкова са много и с такива големи печалби.
В България защо има толкова малко държавни домове и защо повечето са толкова отдалечени от големите градове?
А цените в частните домове за стари хора са абсурдни/особено за сегашната икономическа атмосфера?Какво се прави по този въпрос?
Как може да има "специализиран" дом за стари хора в села на по 50,60,70 км от областните центрове където няма даже медицинска служба ,а да не говорим болници?

--------------------
Истината е за всички!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Azalea
Alien

Регистриран: 19.10.2009
От: from another planet
Re: Стари хора/домове/табу
    #3194401 - 25.08.2014 13:21 [Re: Believer]

Аз не знам как е сега, но преди време много се чудех защо домовете за стари хора са извън града. Знам само едно такова място де, и то е изван града.

Това е малко тъжно, защото ако тези хора бяха в самия град, те биха имали повече възможности да излизат наван , да виждат хора , да срeщат хора, а и да са по-близко до всички услуги.

--------------------
Cвобода - это отсутствие привязанности

admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #3195678 - 29.08.2014 22:38 [Re: Azalea]

Нормално е те да са там, където наемите и цените на недвижимите са по-ниски.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Azalea
Alien

Регистриран: 19.10.2009
От: from another planet
    #3195733 - 30.08.2014 08:42 [Re: admiral]

Този за които аз говоря е от преди падането на cтената. Tака, че едва ли някои тогава е мислил за наеми. Имаше там и ресторанти и е парк, извън града и хора съответно, сега отдавна вече няма нищо. Или поне така беше последния път като ходих там. Наоколо има вили, но пак е далече от града за тези хора.

Според мен независимо от наемите, тези места трябва да с близост до нещо, нека не е в самия град, но да не е далече до града.

--------------------
Cвобода - это отсутствие привязанности

venturer

Регистриран: 05.11.2003
    #3200925 - 15.09.2014 13:09 [Re: Azalea]

Интересна тема.
Не знам дали е още така, но едно време (преди 20+ години) хората в България смятаха, че е голям срам да си пратиш родителите в старчески дом. Хората говореха за тези дъщери и синове които си пращаха родителите в старчески домове много критично и ги осъждаха. Дано това да се е променило сега. Тук се влага съвсем друг смисъл в едно такова решение.
Не виждам защо домовете да не са в градовете. Все пак това са просто възрасни хора, а не хора болни от нещо заразно.

--------------------
The biggest risk in life is not taking one!!!
----------------------

Редактирано от Maggie (15.09.2014 13:11)

tara_tara
мечтателка

Регистриран: 29.07.2013
    #3201133 - 16.09.2014 10:22 [Re: venturer]

В последните години се появиха домове за възрастни хора и в градовете, но са крайно недостатъчни и ужасно скъпи. Могат да си го позволят много малък процент от населението, предимно хора с високи доходи в България или живеещи в чужбина. За българския стандарт на живот, имам предвид средностатистическият българин, това наистина е лукс.

На нас ни се наложи преди 2 години да търсим подобен вариант за моята свекърва и се оказа, че моята заплата няма да е достатъчна, за да покрие разходите, а все пак тя е сравнително добра. Освен таксата за престоя и храната, отделно се заплащат грижата на сестра, ако състоянието е по-сериозно плюс всички консумативи - лекарства, памперси и прочие.
Освен това цялата пенсия се взима от дома, но като имаме предвид, че масово пенсиите са между 150-300 лв. за какво стигат изобщо тези пари?!?

Така че, ако нямаш богат роднина, който да те издържа, забрави за старчески дом на старини. Възрастните разчитат основно на грижите на децата си, а пък те разчитат да бъдат достатъчно издържливи, за да успяват да гледат родителите си, децата си, себе си и работата си. Минах по този път и знам за какво иде реч. Ужасно е трудно, но няма как, човек трябва да се справи и да издържи, защото това са родителите му.

venturer

Регистриран: 05.11.2003
    #3202064 - 20.09.2014 12:04 [Re: tara_tara]

Тук е разработен доста практичен начин да се финансират нуждите и предстоят на възрасните хора по старческите домове. Ако, нямат достатъчно пари в пенсионните си фондове, нормално и обикновено се продава дома им и част от парите, а може и всичките отиват за такси по домовете. Това с продажбите в България незнам дали е възможно да стане практика.
Говорим за частните такива, иначе си има и държавни домове за стари хора на социална пенсия или такива които не искат да плащат за частен дом.
Страната има дълъг и добър опит в тази индустрия, а хората тук го приемат като един необходим етап от живота си. Няма е тази стигма или вина която поне навремето имаше в България.

--------------------
The biggest risk in life is not taking one!!!
----------------------

Btrend
новак

Регистриран: 08.03.2016
    #3342706 - 08.03.2016 16:13 [Re: venturer]

Цитат:

Интересна тема.
Не знам дали е още така, но едно време (преди 20+ години) хората в България смятаха, че е голям срам да си пратиш родителите в старчески дом.

за жалост в момента нямат срам... да бе говорим как някои си зараязват родителите съвсем сами в някое село там... много ми е тъжно .. Това е тема, която винаги ми свива сърцето. Не искам да доживявам старини ако ще бъда изоставен в някой дом ..

Редактирано от Hard Rock fan (09.03.2016 09:43)

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Godiva, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1813

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.009 seconds in which 0.001 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.