ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | >> (покажи всички)
Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

Регистриран: 18.12.2012
От: София
Re: Интересни снимки "с коментар" от Велика Македония и целия свят!
    #3394974 - 19.03.2017 17:47 [Re: Лаф моабет]

Аз пък съм израстнал в квартал изцяло населен от "македонци" в Бургас - "Братя Миладинови" и съм роден на улица "Вардар". Но тая история съм я споделял...

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Лаф моабет
бежанец с претенции

Регистриран: 26.01.2015
От: негде овде
    #3395149 - 21.03.2017 00:18 [Re: Han_Solo]

Едно доста дълго интервю със старозагорския историк Марио Цветков.Съкратил съм много,просто за да дам пример как са се заселвали хората от земите на днешна Македония по нашия край...Само ще допълня,че при обявяване на Илинденско-Преображенското въстание като доброволци от Стара Загора заминават около 150 души,което за десетина хиляден град хич не е малко.

Историята на квартал „Чумлека“ и македонските заселници в Стара Загора

- Винаги ми е била интересна темата за македонския квартал „Чумлека“ в Стара Загора, а предполагам, че и за всички старозагорци ще е от полза да разберат кога и поради какви причини тук идват толкова много преселници?

- През 1877 година, по време на Руско-турската война Стара Загора е изгорен до основи и обезлюден. Малкото останали живи се спасяват с бягство в Северна България, където престояват до пролетта на 1878. Много тогавашни съвременници смятат, че повече на това място няма да съществува град. Но идва Освобождението и Генерал-губернаторът на Източна Румелия княз Александър Богориди полага основния камък при възстановяването на Стара Загора по план на Лубор Байер, който проектира модерна, правоъгълна, шахматна планировка на града. За да се издигне от пепелищата и да се построи отново е нужна работна ръка. В периода 1889-1891 година е първата и най-голяма вълна от македонски заселници, дошли в Стара Загора като гурбетчии-дюлгери. Те идват от Костурско, Ресенско, Охридско, Дебърско, Преспанско. Останали са здрави само турски къщи, в които се настаняват завърналите се след опожаряването старозагорци. При тях под наем заживяват и новите емигранти.

– А има ли някоя интересна история, която е записана?

- Да, аз лично се срещах преди години с един дядо Трайче, който разказа, че всяка вечер се събирали след работа, пийвали по чашка и запявали: Той на момци вели ем говори, oй вий момци, момци-македонци тая вечер Вардар ке преминем, утре вечер гевгелийско поле, трета вечер дома ке си идем. Толкова додеяли на хазяйна си с тази песен, че той влизал при тях по някое време с думите:“Ей, не го ли преминахте накрая тоя Вардар, бе!“ Когато питали дядото: “Дядо Трайче, оти додохте в тая пуста България?“, той отговорил: “Ми де да идем, ний се чувстваме българи.“

Една известна и емблематична за града ни сграда, в чието строителство е взел дейно участие майстор от Дебърско, е къщата на Ангел Хаджипетков, понастоящем Етнографски музей за градски бит и култура, намираща се на улиците „Димитър Наумов“ и „Княз Борис“.

– Изглежда още не сме стигнали до квартал „Чумлека“, защото до този момент не сте го споменали?

- След войните през 1913 година и периода 1915-1916 в Стара Загора идват още българи от македонските краища, но техният брой е чувствително по-малък. В този период се обособява македонският квартал „Чумлека“, разположен на запад от площад Берое. Те си построяват домове на земи, дарени от богати старозагорски фамилии и от общината. А първата вълна преселници от края на 19 век заживяват в централната градска част и квартал „Акарджа“. През 1924 година идват още хора от Югозапад. Те са най-вече от селата Тушим, Тумба и град Гевгели.

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3395714 - 26.03.2017 20:52 [Re: Лаф моабет]

Трябва да откриете лисицата, прилепа, антилопата и фламингото, скрити в картината.

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #3395715 - 26.03.2017 21:17 [Re: Лаф моабет]

открих лисицата, антилопата.

nereza
ветеран

Регистриран: 18.02.2012
    #3395723 - 26.03.2017 22:39 [Re: Лаф моабет]

лисицата - скалата под къщата най-вдясно, кошутата вляво от нея, прилепа малко под главата на кошутата, фламингото долу-ляво - завъртяно на 90 градуса.
платноходът в далечината стои малко неестествено над водата. поне долната му част трябва да е отчасти скрита за да представя реалистично перспектива отговаряща на кривината на земната повърхност.

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3395725 - 26.03.2017 22:53 [Re: nereza]

Може да е плоскодънна шхуна...

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #3395727 - 26.03.2017 23:25 [Re: Лаф моабет]

Открих ги. На скалите са нарисувани.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Tanya.

#3395860 - 27.03.2017 21:40 [Re: nereza]

Цитат:

прилепа малко под главата на кошутата,
фламингото долу-ляво - завъртяно на 90 градуса.

да

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3396633 - 04.04.2017 22:52 [Re: Tanya.]

Мястото където Балтийско и Северно море се срещат.

Tanya.

#3397140 - 09.04.2017 13:37 [Re: Лаф моабет]

Добър ден Македония

Днес се прибирам от Ст. минерални бани и гледам, гледам...
... и едно такова раззелелно станало. И люляково.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
1 регистрирани и 68 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 17498

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.035 seconds in which 0.015 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.