ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Компютри и Интернет » Програмиране

Страници: 1
velinov28

Регистриран: 10.04.2015
Съвет за проектиране на база данни за фитнес зала
    #3267774 - 10.04.2015 12:20

Здравейте,

Първо се извинявам ако не съм пуснал темата на правилното място.

Студент последна година съм и заданието за дипломната ми работа е "Софтуер за фитнес клуб". Правя го на C#, използвайки Windows Forms и Visual Studio 2012. Започнах да правя нещо и стигнах до създаването на релациите в базата данни и връзките между тях. Първо трябва да си направя качествено БД за да продължа нататък. Използвам вградената в студиото СУБД. А сега същинската част:

До момента съм замислил със сигурност да ги има следните таблици: Клиенти, Служители, Абонаменти, Продукти, Доставки, Доставчици, Заплати, Работни графици, Оборудване. Мисля, че ми трябват още 2 таблици - една за приходи и разходи, която за момента съм я кръстил Баланс, и една за провеждане на тренировки между конкретни инструктор и клиент.

Идва ред на атрибутите на релациите:
• за Клиенти - Id, FirstName, LastName, SubFrom, SubTo, SubType, AddedAt, NumberRenewings, Email и PhoneNumber. На български те са съответно - идентификационен номер, име, фамилия, абонамент от(дата), абонамент до(дата), тип абонамент, добавен на(регистрация на клиенти в БД - дата), брой подновявания(на абонамента), ел. поща и телефон. Може би е добро и един атрубут инструктор - дали ползва или не (true/false).
• за Служители - Id, FirstName, LastName, FirstWorkDayDate, MonthSalary. На български съответно - първите 3 са ясни, дата на постъпване и месечна заплата. Идеята тези две таблици да са отделени една от друга е: първо, че във всяка от тях има специфична информация, която не е нужна в другата таблица - т.е. ще има доста полета с NULL стойност; второ, че така ще си улесня заявките. В самото приложение, оттам и в базата данни, мисля да има 3 роли за служител - шеф, който има достъп до всичко, инструктор, който може да си провери графика, с кои клиенти работи и т.н., и касиер, който да регистрира нови клиенти, подновява абонаменти и т.н.
• за Продукти - Id, Name, Amount, Barcode, Group, LastDeliveryDate, FutureDeliveryDate. От английски се подразбира, но все пак - идентификационен номер, име на продукт, количество, баркод, група (аминокиселини, протеини и пр.), дата на последна доставка и дата на бъдеща доставка.
• за Абонаменти - Id, Name, Price, Duration(months). Съответно - идентификационен номер, име, цена, продължителност(в месеци).
• за Доставки - Id, Provier, Date, Price, Amount. Идентификационен номер, доставчик, дата, цена, количество. Идеята е в тази таблица да присъстват всички доставки - т.е., очаква се да има много редове за 1 продукт, но идеята все пак е пълен отчет. Може би тук е мястото, където да имам атрибути - доставна цена и продажна цена.
Останалите таблици не съм ги разписал толкова подробно, но идеята като цяло е:
• В Доставчици да пазя ид на доставчик, име на фирмата доставчик, адрес, телефон за връзка, e-mail и подобни.
• В Работни графици да пазя ид, ид на служител, смяна, работно време, дата и т.н. За всеки ден тук ще се пази кой кога е на работа
• В Баланс - да има ежедневен отчет за приходи и разходи - ид, дата, вид на операция (приход или разход), не се сещам за други полета, но със сигурност трябват.
• В Оборудване - ид, име (например дъмбел 5 кг.), брой, дата на доставка, брой ремонти, срок на годност, дата на бъдеща смяна, цена при закупуване. Нещо подобно.
• В Заплати - за всеки месец ще съхраняваме информация кой служител каква заплата е взел - ид, ид на служител, месец и година, пари, още нещо? Пълен отчет.
• Във все още безименната таблица, в която да се опише тренировката между клиент и инструктор - ид-та и на двамата, дата на провеждане, начален час, краен час, цена (може би). Тук помагайте.
Първични ключове във всички таблици е полето Id.
Като цяло май това са таблиците за момента. И ако кажем че за тях имам идея, то за връзките между тях ще имам нужда от помощ.
Със сигурност трябва да има връзка между Служители и Заплати. Id на служител в таблицата за Заплати, тоест Id на служител ни е вторичен ключ в Заплати. Трябва да има връзка и между Клиенти и Служители - да можем да проверим за всеки клиент дали ползва инструктор, и ако да - кой? И обратно - инструктор да може да види кои са му клиенти. Т.е., излиза че и в двете таблици, трябва да има вторичен ключ от другата таблица. Отделно в таблицата за тренировка, трябва да ги има отново Id-тата на клиент и инструктор - може би реално тази таблица е връзката между Служители и Клиенти. Осъзнавам, че се получава излишък на информация, но целта ми е: първо, да мога лесно/директно да проверя на даден клиент кой му е инструктор например, и второ - ако правя заявка да е по-лесна. В Доставки трябва да има Id на продукт от таблица Продукти, т.е. е вторичен ключ. Доставчици и Доставки също трябва да имат връзка помежду си. Id на доставчик в Доставки.

Ще се радвам някой да прочете разсъжденията ми и да сподели съвет - как да променя релациите, атрубутите или връзките между тях. Ще бъде бонус ако се отзове и някой с опит в програмирането на C# и по-специално вградената СУБД в Visual Studio.

Предварително благодаря! Поздрави!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Защото така
Чак пък неориентиран...

Регистриран: 11.06.2004
От: Bay Area, CA
Re: Съвет за проектиране на база данни за фитнес зала
    #3268841 - 16.04.2015 09:47 [Re: velinov28]

В колко още форума ще го пускаш тоя проект?

п.п. Windows /.NET / Visual Studio няма "вградена СУБД"

velinov28

Регистриран: 10.04.2015
    #3268879 - 16.04.2015 19:12 [Re: Защото така]

На колкото повече места го пусна, толкова по-голяма е вероятността да получа повече отговори. Мисля, че като цяло това е идеята на форумите.
MS SQL ли използва Visual Studio?

Цецо
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #3269790 - 22.04.2015 09:30 [Re: velinov28]

SQL можеш да ползваш и с Java. Поне прочети какво е Visual Studio...

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

LazarAngelov
неориентиран

Регистриран: 06.07.2016
    #3359785 - 06.07.2016 11:21 [Re: velinov28]

Виж сега.Първо се разрови и прочети как работи .NET. След това се научи да си правиш един сървър за потвърждаване на данни(authentication server).Като си го качиш този сървър,си правиш проверки и си вадиш информация от базата данни.С тази информация,която си получил на auth сървъра,ти можеш да вземеш цялата информация,която е получена от него чрез .NET и да си я прехвърлиш на платформата(софтуерът).Можеш да прочетеш много такива теми.Има ги даже разработени.

--------------------
Sussam - оферти на добри цени

Цецо
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #3359883 - 07.07.2016 16:08 [Re: LazarAngelov]

На теб да не ти е тръпка да ровичкаш стари теми?
Човекът вече отдавна се е дипломирал (няма да коментирам това, че съветът ти няма нищо общо с въпроса).
Същото е и в другия форум. Ако някой за 10 (десет!) години не си е намерил програмата, която търси, по-добре да се самоубие...

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Nadin 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Можете да добавяте нови теми
Можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1306

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.106 seconds in which 0.084 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.