ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
хан Ацо
рекордьор

Регистриран: 05.05.2012
От: Дупница
Тука има,тука нема
    #3407041 - 06.07.2017 09:24

Хайде да се разберем един път за винаги,има ли македонски език,или няма?
Аз казвам че няма,и всяко признаване на такъв "език" е измяна и антидържавна дейност.В нормална държава калинката Екатерина Захариева щеше да бъде политически труп,както и този който я е назначил на поста.

--------------------
Зашто модерација не банује овог бугарског шовинисту?
.............

2.2.16.16.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Simulant
рекордьор

Регистриран: 31.03.2012
Re: Тука има,тука нема
    #3407049 - 06.07.2017 12:55 [Re: хан Ацо]

Някъде дефинирано ли е къде е границата между наречие и език?

--------------------
Не разбрав що сакав да кажам ама се надевам вие да ме разберете.

Елби
lead bounder

Регистриран: 29.07.2013
От: ОЧЗ
    #3407050 - 06.07.2017 13:02 [Re: Simulant]

Цитат:

Някъде дефинирано ли е къде е границата между наречие и език?

Eзикът е диалект с армия и флот, бил казал някой. Т.е. въпросът е политически. Затова и този въпрос не занимава особено филолозите.
Всички книжовни езици са плод на политическо решение и в този смисъл са "изкуствени". От един "диалектен континуум" може да създадеш няколко езикови норми, които могат да бъдат наречени езици или не, което е изцяло политически, но не и филологически въпрос според мен. Спорът за "македонския" език е абсолютна тъпня според мен, вън от политическото му измерение, поради което е и особено труден за разрешаване.

admiralМодератор
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #3407051 - 06.07.2017 13:03 [Re: хан Ацо]

Цитат:

Аз казвам че няма,и всяко признаване на такъв "език" е измяна и антидържавна дейност.

Хайде обясни сега какви негативи търпим от признаването.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Елби
lead bounder

#3407053 - 06.07.2017 13:07 [Re: хан Ацо]

Ацо, има ли черногорски език? А словашки? А scotts? А какви са разликите между каталунския език и валенсианския? Пълна тъпотия са тия работи. Македонската книжовна норма е изградена на база на едни народни говори, а българската книжовна норма поне претендира да е представя по нещо от всички народни говори, въпреки, че злите езици говорят, че тревненския говор е много по-сериозно представен от всички останали. В този смисъл български и "македонски" може би не използват една и съща база. Втори въпрос е, че и двата използват български народни говори. Книжовният език се е наричал словенски, простейший язик болгарски и т.н., народните говори са били нашенски, шопски и т.н. Спорът за името на езика е изцяло политически спор.

Редактирано от Елби (06.07.2017 13:08)

хан Ацо
рекордьор

Регистриран: 05.05.2012
От: Дупница
    #3407070 - 06.07.2017 15:00 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

Аз казвам че няма,и всяко признаване на такъв "език" е измяна и антидържавна дейност.

Морални и културно-исторически.Ако има македонски език значи има и македонска нация+македонско малцинство в БГ,нали?Тогава по какво се различават ГЕРБ и БКП, след като и двете партии провеждат македонизация на българите от Македония?

--------------------
Зашто модерација не банује овог бугарског шовинисту?
.............

2.2.16.16.

admiralМодератор
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #3407071 - 06.07.2017 15:18 [Re: хан Ацо]

Цитат:

Ако има македонски език значи има и македонска нация+македонско малцинство в БГ,нали?

Тц
Има латински и есперанто без да има нация.
Има австрийска нация, без да има австрийски език.

Но дори и всичкото това да е така, както твърдиш ти, какви морални и културно-исторически негативи произтичат от това?

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Пиринец
Татар

Регистриран: 14.12.2011
    #3407073 - 06.07.2017 15:27 [Re: admiral]

За мен - държавата определена нацията, а не етноса или произхода. Тоест имаш американска, швейцарска и прочие нации, защото имаш такива държави, въпреки че са мултиетнически, а Швейцария е мултиезикова.
Казусът с езика е изцяло политически. В западна европа държат да имат една норма на немския и френския и няма драма, на Балканите трябва да има по пет норми на един език и има драма. За мен български и македонски е като сръбски и хърватски. Но тъй като език никъде не се признава, а се признава държава, от уважение, трябва да спрем да говорим глупости, защото сме признали Македония за автономна държава и понякога тя прави неща, които не ни харесват.

Колкото до Македонското малцинство, това е тотална бутафория и отново изкуствен проблем. Първо, по конституция нямаме партии на етническа основа и никое малцинство няма законови права, които да му дават специален статут. Второ, македонското малцинство е от 1500 души, като сигурно едно 1000 от тях са с двойно гражданство, което прави целия този казус тотално смешен на фона на 1 млн цигани, и още толкова мюсюлмани.

Заключението ми е следното. България има много и сериозни проблеми с цигани, с корупция, с Турция и прочие. Дайте да си решаваме сериозните проблеми, да внимаване с Ердоган и да не падаме на нивото на банда УДБАши и бивши агенти на ДС, които функционират само от развалените отношения между България и Македония.

П.С Не помня кой на воденица казваше един много свеж лаф. Като искаш Пирино, ела с една кофа и си изкопай и си го пренеси отвъд границата.

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #3407080 - 06.07.2017 15:43 [Re: хан Ацо]

Цитат:

Хайде да се разберем един път за винаги,има ли македонски език,или няма?

Mисля, че сме се разбрали един път завинаги. Дори си е записано и в Уикито. Да, има македонски език и той е една от трите книжовни норми на българския език, които съществуват днес. Ето:
Цитат:

Изразената през 1993 г. позиция на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ (ИБЕ) към Българската академия на науките (БАН) е, че македонската литературна норма е една от трите книжовни норми на българския език (т.нар. македонска писмена норма).

П.П.Иначе, ако разсъждаваме извън това - имало е исторически шанс дори със сърбите и хърватите да създадем единна езикова норма за всички южнославянско-говорящи на Балканите по подобие на това що са направили французи и германци, които имат по-отдалечени диалекти от нашите, та дори и гърците са така, но са създали единна литературна норма на езика си.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Елби
lead bounder

#3407100 - 06.07.2017 17:12 [Re: хан Ацо]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Ще ме извиняваш, ама не е работата на нито една държава да обяснява на тоз и на оня какъв трябва да се чувства. Точно затова целият спор ми се вижда празна работа. Ти сега като видиш човек, който се чувства македонец и небългарин - ще тръгнеш да му обясняваш, че е в грешка ли

Морални и културно-исторически.Ако има македонски език значи има и македонска нация+македонско малцинство в БГ,нали?Тогава по какво се различават ГЕРБ и БКП, след като и двете партии провеждат македонизация на българите от Македония?

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 18 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1734

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.009 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.