ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Самоусъвършенстване

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Bandit Queen
тъмна Индия

Регистриран: 03.12.2007
Re: В сърцето на Индия 4
    #3406536 - 30.06.2017 22:04 [Re: nikita1696]

Привет, Никита! Радвам се на включването и  благодаря за хубавите щрихи, с които си обогатила темата. Индийската съвременна литература също е дълбок извор на културна дискусия и бих била много щастлива, ако се включат повече форумци, които имат мнение/впечатления по тоя въпрос, защото наистина има  какво да се сподели и обсъди.
Директно за "Шантарам"- не съм я чела, Ники, но не заради тежкото съдържание, а защото сюжетът и тематиката ми се видяха твърде познати и директно казано клиширани. Изгледала съм сума филми, из4ела съм и доста други книги на подобна тема и някак се преситих с тоя Мумбай.  Четох доста за автора и за книгата. Тук uндийските коментари са изклyчително противоречиви, но всички те са категори4ни, 4е това е роман, който или обикваш от раз, или намразваш " до дупка" и средно положение няма. Някъде 4етох изказване на местен критик, който  заявява, 4е на моменти романът дори предизвиква отвращение и омраза  към цялото човечество. Аз подобен тежък и болезнен прочит имах с "Тhe train to Pakistan", който доста прилича на нашето "Време разделно" и третира темата за разделянето на Индия и Пакистан, затова прекрасно разбирам настроенията ти спрямо Шантарам. Лично на мен ревюто му напомни силно за сюжета на филмите "Слъмдог mилионер" и Manorama-6 feet under"  и предполагам единственият интригуващ  момент би било това, 4е книгата в голяма част е писана върху автобиогpафични данни от живота на автора. Вероятно би било интересно да сравня автентичността и емоциите с останалите книги/филми на тая тема, но засега суровата действителност я гледам всеки ден на живо и по новините и съм решила да обогатявам мирогледа с нещо по-позитивно.  Може би по-нататък ще намеря време да и хвърля един прочит..Непременно ще се разпиша с коментар, ако това се случи, но пък ще ми е безкрайно интересно да споделиш повече детайли, например усещането от прочита;  емоциите, въпросите, които те обзexa; онова от реалността,  което най-силно се запечата в сзнанието mu; дали нещо от книгата промени възгледите ти и ако някой друг я е чел- нека също сподели своето мнение по въпроса.
Да вмъкна само, 4е cxодна история с подобни краски разказва и бестселъра на Сукету Мехта " Максимум сити".

Ще споделя сега някои от моите литературни фаворити, някои наблюдения върху съвременните инд автори и стила им и също така някои препоръчани от приятели четива. Надявам се да бъда полезна, но ще пиша доста  дълго. Дано имате търпение да из4етете вси4ките ми впе4атления и лични анализи.

Никита, това, което ми се струва, 4е ще те заинтригува,  са романите на Четан Багат и по-специално романтичната новела "2 States", която преди известно време беше филмирана и пожъна зна4ителен боливудски успех. Може да си гледала филма, но книгата е още по-увлекателна. Историята разказва за любовта на колежаните Ананя и Криш, преплетена между традициите и различията на двата инд щата Тамил Наду и Панджаб, откъдето съответно са родом влюбените . И там вече в детайли може да придобиеш представа за реалността и проблемите при подобни междукастови бракове,  традициите на конкретните два (така различни) щата, спънките в общуването, страховете и опасенията на семействата,  за " златната среда" и компромисите и всичко това на фона на тяхната доста колоритната любовна история. Определено е една от онези позитивни истории, които те оставят обогатен душевно, оставят ти размишления, но и голямо удовлетворение накрая. И не на последно място- тази новела също носи силни автобиографични краски от живота и брака на автора, така че хепи ендът е още по-удовлетворителен, знаейки, 4е да- това е истина и това все пак се случва в Индия, колкото и рядко да е :-) Изобщо Четан Багат е изклю4ително харизмати4ен автор. Мой ли4ен фаворит и един от най-та4ените модерни автори на Индия в момента с почти непрекъснат поток от бестселъри. Аудиторията тук определено "жадува" за книгите му, докато Боливуд ве4е филмира 3-4 от тях. Незнам дали сте гледали "3 Idiots", който стана тотален хит преди години. Той е адаптация на романа му " 5 point someone". Историята на 3студенти инженери, техните мечти и сблъсъка с родителските амбиции, грешния подход, житейския път, силата на личността и характера, ценностната система, образователната система, животът и смъртта, вечното приятелство и отново на фона на една красива любов с доста перипетии, но с хепи енд за радост на душата. Книгата е пълна с житейска мъдрост. Филмът също не и отстъпва. Онова, което прави Четан Багат толкова оби4ан и харизматичен в разказа си е увлекателният my изказ. Той има и 4увството за хумор, и романтичния мироглед. Някак умее  да поднася с лекота съвременните сериозни теми и по много фин на4ин да ги представя на читателя. Из4ела съм по4ти всичко негово.  Наскоро беше филмирана и "Half girlfriend". Също доста интересно четиво. Последната му новела  "Оne Indian girl" също се готви за големия екран.Доколкото четох ревюто, малко по-суров сюжет за предизвикателствата и трудностите  пред обикновените, по4ти невзра4ни и неоткрояващи се индийски момичета в съвременното общество и как намират път в живота.

Изобщо напоследък темата за съвременните жени на Индия, интимните отношения,  браковете тук, изневерите, извънбрачните връзки, емоциите и любовта, правото да изживееш живота по собствените си стандарти, свободата на избор са топ темите, които вълнуват и инд автори, и инд читатели. Има 2авторки, които пишат много интересно , при това особено разкрепостено по тези теми и винаги ми е било любопитно да следя новите им изяви. Едната е Анита Наир, другата - Прити Шеной. Вярно, 4е не всичко тяхно ме е грабвало , но стилът им определено е интригуващ,  на моменти твърде дързък. Те могат да пишат за романтика, секс, война, омраза,  забрава, кафета, бонбони, тайни (и каквото се сетиш) еднакво интригуващо с психоаналити4ен поглед върху нещата и силна собствена позиция. Най-известните романи на Прити са "Life is what you make it" и "Теа for 2 and a piece of cake", но лично на мен ми легна на сърце " Тhe one you cannot have". Историята на Аман и Шрути; перфектната лjuбов, която имат,  и неочаквания обрат, след като Шрути слага край на връзката  внезапно. Историята  реално погледнато е стереотип на всяка втора романти4на връзка в Индия , но на4инът по който е поднесена,  дълбо4ината, интензитетът на емоциите и природата на брачните отношения в индийския социум са впечатляващи. Цялата болка, безпомощност, неспособността да запо4неш на 4исто, зависимостта от миналото, лутането, надеждата, компромиса със себе си и така тривиалната принуда на обстоятелствата - всичко  е толкова "живо изрисувано" и носи доста мъдри прозрения за невъзможността да бъдеш с някой, изписан в сърцето ти, но не и в живота ти..За жалост в Индия това е твърде често срещано явление..
Анита Наир е малко по-сложна. "Mistress" е книгата, с която я запомних, но трябва да призная, 4е вероятно не всеки би я асимилирал лесно, ако не познава спецификата на танца Катакали и неговите 9 емоционални експресии. Историята е изключително интересна и е поднесена на база структурата на танца, в 9 глави като всяка носи съответната емоция на сърцето (страст, гняв, привързаност И тн). Самата история е история за любов и трагизъм, но разказана метафори4но 4рез символиката на танца. В нея се преплитат темите за любовта, живота и изкуството да се живее и обича. Главният герой е писател чужденец, пристигнал в Керала за да пише за известен катакали танцьор. Между журналиста и племенницата на танцьора -Рада неусетно и необуздано пламват страсти и изцяло поглъщат нещастно омъжената за Шиям Рада в опасните стихии на сърцето. Оттам се заплита интригата около миналото и настоящето на главните герои....Един наистина оригинален поглед върху маскарада на живота и природата на чувствата е тази книга, а като добавим екзотичната дестинация Керала, за мен прочитът си заслужаваше.

Сега се връщам отново на моите фаворити, но на онези с по-традиционна тематика. Тук ще спомена 2книги, които представят различни нюанси и проблеми на индийския бит; ( култура, нрави и ежедневие), пречупени през ъгъла на традиции, религия и обществени порядки.

"А suitable boy" на Викрам Сет. Това е едно чудесно и увлекателно "пътуване" през вълненията, очакванията, опасенията, мечтите и предизвикателствата, които съпътстват живота на всяко индийско семейство в търсене на подходяshтия бра4ен партньор за детето си. Историята се развива в постфеодална Индия и преплита съдбата на 4индийски фамилии в опита за успешно бракосъ4етание като разкрива всички несгоди и проблеми, с които се сблъсква семейството на момичето, докато открие правилния жених. На фона на това своеобразно "пътуване"  се запознавате с порядките на времето, социалната рамка,  религиозните клишета, нормите и традициите по отношение на брака, проблемите на зестрата, преминавате дори през феодалните закони и сблъсъка с мюсюлманските догми. Най-интересното за мен обаче бе "пътуването" през човешката душа, крехката женска психика  и чувствата, които връхлитат и съпътстват взаимоотношенията между момичето и потенциалните кандидати. Тук всичко е пре4упено през традициите на постфеодалното общество и макар 4е романът е доста обемист (над1000стр), това изобщо не попре4и да стане бест селлър. Аз ли4но нqмах никакъв проблем с обема - интересният стил компенсира.

"Fasting, Feasting" на Анита Десаи. Това е друго едно "пътуване" през човешката душа и търсене на личното щастие, пропито с всички възможни краски на  индийския бит и пречупено през призмата на един от основните символи и обичаи тук- храната и културата на храненето. Това са 2истории, случващи се в 2 различни локации на света, но сблъскващи се с един и същ стереотип на манталитет и на4ин на живот.  От една страна историята на онеправданата Ума в Индия, бореща се да излезе от оковите на тривиалния бит и търсеща самореализация и от друга- тази на брат и Арун, отседнал при индийско сем в САЩ, докато трае следването му там. Храната и хранителните навици в романа имат символично зна4ение и като цяло книгата има за цел да обори безкрайните ограни4ения,  репресия, подценяване и ску4ни задължения, с който е съпътстван живота на обикновената индийска жена, прекарваща пове4е от половината си живот между кухнята и храма, жертваща ме4тите си в постояни компромиси заради щастието на другите. Много  трезва и интересна интерпретация. Аз съм коментирала  доста 4есто тая тема тук и наистина има много какво да се каже. Книгата е написана изключително достъпно, семпло, разбираемо без излишни преувели4ения и това за мен е един огромен плюс за лесното вникване в същността и.

И накрая да споделя впе4атления от последното четиво, което ме впечатли.
"The girl of my dreams" на Дурджой Датта.
Жанрът е доста разли4ен за романти4ния писател, но  действително ме заинтригува. Книгата е психотрилър и дори в заглавието u има туист. На пръв поглед оставаш с впе4атление, 4е романът е романтика за моми4ето от ме4тите на героя, но всъщност това е моми4е от сънищата (и конкретно кошмарите) му. Накратко това е историята на Даман, който претърпява тежка катастрофа u изпада в кома. След събуждането си се оказва, 4е той има бели петна в паметта и единственото, което помни, са хипноти4ния поглед и о4ите на любимата си, която е била до него в колата и която е загинала на място, както и нейното име Шреяси. Даман запо4ва да сънува кошмари, коuто го преследват postoqnno, но и връщат 4асти4ни спомени, които той ъпдейтва редовно в своя блог. Така става супер популярен и  издателска къща му предлага да напише книга за инцидента. Издаделите оба4е променят характера на Шреяси изцяло и вследствие на това съвсем внезапно в живота на Даман u новата му приятелка се появява злокобно моми4е, твърдящо, 4е е Шреяси. Цялата мистерия се завърта около иденти4ността u и съспенса коя е всъщност тя- оцелялата любима на Даман или обсесивно влюбена в Даман девойка, очвидно търсеща отмъщение. Книгата в първата си 4аст е изклю4ително вълнуваща и на моменти дори настръхваща. Най-силната и страна за мен са "живите" характери и особено  перфектно изпипания образ на Шреяси. Това девой4е действително може да те подлуди! Втората 4аст е леко хаоти4на, но задържа интереса докрай.
Единственото разо4арование донякъде беше финалът- твърде семпъл за комплицирания и държащ на тръни трилър. Бих казала в типи4но боливудски стил..аз о4аквах нещо по-интригуващо. Но като цяло съм доволна от про4ита. Нещо встрани от сладникавия романс u тежката драма.

Следващите набелязани са "Тhe God of small things" на Арундати Рой и "Тhe Namesake" на Джумпа Лахири. И двете са ми препоръ4ани от приятели. Първата, мисля, стана световен бестселър. Втората също бе адаптирана в индо-американска продукция с любимата ми актриса Табу. В интерес на истината прехвърлих няколко пасажа от "малките неща", но нещо не ме остави без дъх, както о4аквах..да видим нататък...

Минавам пак на традиционна тема с въпросите на Индия4. А дотогава - добре дошла на Chanel24, много ми е драго да те приветствам тук и о4аквам по-4ести включвания :-)!

Следва...

--------------------
"Tara hai tu mujhme tuta sa,
dariya hai tu mujhme dooba sa "

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
rdm
неориентиран

Регистриран: 08.06.2010
    #3406802 - 03.07.2017 11:01 [Re: Bandit Queen]

Здравейте, Bandit и всички останали!
Благодаря за споделянето!
Не можах да пропусна по-горе цитирането на "3 Idiots" - много, много любим мой филм. Представям си колко е добра книгата и... не знам дали изобщо има смисъл, но някак ме радва този факт.
И като заговорихме за филми, наскоро изгледах "Dangal", който също ме впечатли. За тези, които не са запознати, това е филм базиран на факти от живота на сестри, национални и световни шампионки по вдигане на тежести.
Конкретен въпрос по темата нямам, просто да споделя, че и за мен беше интересно да видя жени с по-различни, нетипични занимания.
Успешна седмица на всички!

Bandit Queen
тъмна Индия

#3406878 - 04.07.2017 17:05 [Re: rdm]

Споделям напълно мнението ти, rdm!  (и за двата филма) и ми е мн драго, 4е се вклю4и с коментар, още пове4е, 4е това са филми със силно послание (каквито по принцип са филмите на Амир Кан) и определено има на какво да ни нау4ат. Аз съвсем неслу4айно съм избрала темата за Индия да е в раздел "Самоусъвършенстване" .  "3 idiots" (книгата- "5 point someone") за мен е от онези, дето им казват "настолни книги".

Здравей и на теб,  india4 :-) Ще се опитам да отговоря възможно най-из4ерпателно на въпроса за менди-то, защото е доста любопитно и екзоти4но  и предполагам представлява интерес за много от феновете на Индия.
Значи....предсватбената менди церемония тук действително се свързва най-вече с булката като основно включва рисуване с къна на ръцете и стъпалата и в пищни дизайни. Традицията при подготовката на хинду младоженеца също повелява изпълнението на тоя ритуал с тази разлика, 4е при младоженците дизайнът на менди-то е значително по-семпъл. По принцип ръцете на булката се рисуват от двете страни до лакътя, а стъпалата и- поне до глезена (дори колqното), при това в "тежки" и плътно изписани мотиви.  А тези на младоженеца обикновено се свеждат до 1 основен орнамент/мотив, изобразен по-4есто  върху вътрешната 4аст на дланта и на върха на всеки пръст, но може у върху външната 4аст на ръката. Стъпалата мy обикновено не се декорират. Според един от основните оби4аи тук-  в мендито на булката е прието да се закодират инициалите или името на бъдещия и съпруг, докато при мъжете това не важи или поне не е задължително (да се втъкава името на булката). Най- традиционниqт дизайн при младоженците хиндуси е слънце или флорален мотив, изобразен в центъра на дланта и орнаменти по върха на пръстите. Слънцето има важна символика в инд култура и неслучайно го рисуват по ръцете си. По принцип това, доколко пищно ще е мендито по ръцете на младоженеца, зависи в голяма степен от кастовите оби4аи и родовите традиции на фамилията, но менди задължително им се поставя, тъй като отново по традиция този ритуал се с4ита от индийците за т.нар "шагун" - тоест носещ добра поли4ба, късмет; един вид индийският на4ин за нари4ане - "да е на хубаво".

За мюсюлманите, както и ти добре си забелязал, зна4ението на менди церемонията важи със същата сила.  Мюсюлманите в Индия с4итат менди за символ на пророка Мохамед, който според техните свещени писания боядисвал брадата си с къна. Затова много мюсюлмански мъже тук поставят менди по ръцете си не само предсватбено, а и рутинно..най-4есто по върха на пръстите или пък боядисват с къна 4аст от косата си (отделни ки4ури). Ли4но на мен не ми изглежда tvyrde естети4но, но то е 4аст от културата им и в Индия вси4ки го приемат съвсем нормално, както и старците с къносани бради например.

Изображенията при индийското рисуване с къна включват основно традиционни мотиви и символи, свързани с местната култура. Това ще ре4е фигури и орнаменти, носещи символизма на страната, нейната религия и култура, каквито са например  пауновото перо, бинди (то4ката), лотусът или други флорални мотиви. Освен това рисуването с къна е един доста доходоносен бизнес за жените, които умеят този занаят, тъй като Индия е пълна с фестивали, а това директно зна4и - менди. Понякога дори се оказва, 4е преди да избелее рисунката от предния фестивал, идва нов такъв и къносаните ръце за жените тук са нещо съвсем  нормално за ежедневието им. Тоест не е задължително да е предсватбена церемония, за да ги декорират специално. При мъжете хинду все още не е станало ежедневна мода ;-), но забелязвам, 4е сватбените менди дизайни при младоженците търпят промени и сякаш стават по-дръзки или поне не толкова семпли. Ли4но аз някак не мога да го приема, но за Индия декорирането вкл. на мъжете, особено с бижута и аксесоари, е било неизменна 4аст от древната им култура, та вероятно затова тази тенденция в мендито се усилва. Ако се вгледате внимателно в доста религиозни изображения например , ще ви е доста трудно да разли4ите богът от богинята. И при двата слу4ая те са дългокоси и пищно наки4ени. Същото се отнася за махараджите и махарани-те.  Мисълта ми е, 4е по тая логика не е у4удващ факта за рисуването и на мъжките ръце.

Освен вси4ко останало според Аюрведа къната има ле4ебни свойства, които я правят така ценна при тържествените ритуали. Например, обяснявали са ми, 4е тя има охлаждащи свойства и помага за снемане на стреса и напрежението на бъдещите бра4ни партньори, при4инен от трескавата подготовка преди сватбата и психическото натоварване от мисълта за предстоящата житейска промяна.
Индийките пък вярват, 4е колкото по-тъмен стане цветът на къната, толкова по-силна е любовта на бъдещия и съпруг, а колкото по-бавно избледнее, толкова по-уважавана и оби4ана ще е от свекърите и семейството му. Та за тая цел жените тук прилагат някои козмети4ни трикове като например веднага след полагане на мендито и засъхването му, те го обтриват внимателно с лимонова вода, в която е разтворена захар и го оставят да седи така поне 4-5часа. Отстраняването става с нож, като леко се изстъргва с тъпата му 4аст (мендито не бива да се мие с вода!). След като остане "татуировката", много интересен факт- индийките мажат ръцете си с охлаждащ крем от ония, дето ги изписват при мускулни болки и шващания ( или в краен слу4ай с олио) :-O Вси4ко това се правело, за да хване къната по-здраво и да придобие плътен и възможно най-тъмен цвят :-)

India4, сега ще те помоля само да уто4ниш конкретно кой фестивал преди Дивали те интригува, защото принципно от Навратри (Дурга пуджа) до Дивали вси4ко е фестивали през  няколко дни. Има поне 4-5 междинни, те вси4ки са преди кулминацията на Дивали. Предполагам става дума за Дашера и изгарянето на демона Раван или Дантерас, който е само 2дни преди това. Но за всеки слу4ай ще из4акам отговора ти.

Следва.....

--------------------

ik7
търсещ
*

Регистриран: 18.06.2007
    #3407904 - 15.07.2017 00:57 [Re: Bandit Queen]

Много благодаря за подробният отговор за свещените крави!

а ето нещо от мен като говорим за книги: понеже съм съвсем начинаеща в "индийската" вселена, започнах с детски приказки. Препоръчвам тази книга: Cradle tales of Hinduism издадена е 1907 и все още се води класика в приказките. Можете да я свалите като PDF фаил от тук:

https://ia802604.us.archive.org/28/items/cradletalesofhin00nive/cradletalesofhin00nive.pdf

или ако не можете ето от тук:

https://openlibrary.org/works/OL1105479W/Cradle_tales_of_Hinduism

гласувам с две ръце за нея. Станаха ми ясни много богове и богини и връзките между тях. нещо, което индийците познавата от деца, но за нас от останалия свят е непознато. Книгата е на английски, но е много лесна за четене - все пак са детски приказки.

Редактирано от ik7 (15.07.2017 00:58)

Bandit Queen
тъмна Индия

#3408578 - 21.07.2017 09:18 [Re: ik7]

Благодаря за мнението и споделения линк, ик7!  Много полезно инфо. И действително си права, че подредени в приказен формат героите от епоса, богове, легенди, събития и връзката между всички тях се разбират доста по-лесно и се добива доста по-ясна представа. Лично аз съм попадала на доста варианти от издания на индийски приказки, но точно тези не съм срещала.  Дръпнах си я, ще си я зачета скоро, пък и малката ще включа в "занятието" :-)) Навремето имах едно издание от '70те. Някой ми я беше подарил за 10тия рожден ден...голям формат, червена с изображение на индийка на корицата, която ми приличаше тогава на египетска богиня. Помня, че изобщо не я поглеждаш..Струваше ми се толкова странна, "далечна", картинките ми се виждаха едни такива сериозни :-)) все с едни мъдри старци..а индийките незнам защо тогава ме плашеха с тия червени точки по челата. Даже помня, че имаше доста индийци в медицинските общежития до блока ни и когато жените им се разхождаха навън, все се дразнех защо се увиват в сарита и слагат тия точки, а не се обличат " нормално" :-) Дразнех се, когато ни казваха "Хелоу" и се опитваха да ни сприятеляват с децата си...не по расистки причини, а точно онова  неразбиране на същността, на богатството и културните различия..

Върнах се към книжката годииини по-късно (почти 11г по-късно), но вероятно това е било точното време, в което да мога да я оценя и усвоя правилно. По-късно срещнах съпруга си и вече имах отговорите за всичко. И вероятно решението ми нямаше да бъде толкова леко и убедително, ако онази книжка не бе " подготвила  почвата", както се казва.  Та така..едни приказки как променят житейските пътища....понякога... Сега ми доведе тоя спомен с коментара си. Благодаря ти за което!

Ето и сега съвсем плавно пренасям приказките в реалността :-) , за да ви направя съпричастни с едно важно събитие. Днес е фестивалът Маха Шивратри, на който индийците почитат бог Шива като Създател на градивното, позитивното на4ало , двигател на прогреса и разрушител на старото, закостенялото, всичко негативно, (дърпащо назад) в житейския цикъл. Шива е двете лица на монетата, черното и бялото, консервативното и модерното,  началото и краят, раждането и смъртта, съзидание И разрушение + неизменната връзка между тях. Той е колкото силното Добро, толкова и необходимото Зло. Вярват, че всеки жизнен цикъл се нуждае от пречистване и дори разруха, за да се отстрани слабото и изкласи здравото.

В4ера беше последният ден, в който вярващите отнесоха свещена вода от водите на Ганга и която днес ще разпръснат по домовете си. По4ти цял месец пилигрими от всички краища на Индия се сти4аха към 7те свещени града. Последните 10дни специално тук в Харидвар навалицата бе огромна, но пък и вълнението- точно толкова. Добих навика да се заслушвам по-често в минаващите влакове, откъдето всеки път, наближавайки близката гара, се разнасяха възторжени възгласи в прослава на празника и Шива. Това с възгласите е традиция и даже става няяк симпати4но пристрастяващо..Децата от квартала чакат с нетърпение забавения ход на влака, за да се присъединят към поздрава. И признавам си..много повдига настроението :-) А Харидвар е толкова гостоприемен ..

Тази сутрин ни събуди музика от близката банкетна зала. Вероятно ще има програма и в момента те4е подготовката там. Кварталът е изпълнен с еуфория, а снощи близкият храм на Шива засия красиво в светлини и украса.  Малката ми вика: "оо, мамо, я виж, ще има сватба" :-))) Толкова пищно са го декорирали този път :-) Към обяд всички съседи ще се срещнем там за празничния "даршан" ( почит отдадена към бог 4рез съзерцание И молитва). Днес повечето индийци постят. Ще отворят поста надвечер със специално традиционно постно блюдо , молитва и изпълнени с вяра в съзидателната сила и успеха на всяко ново начинание.

--------------------

ik7
търсещ
*

Регистриран: 18.06.2007
    #3408818 - 24.07.2017 01:24 [Re: Bandit Queen]

Мила Бандитке, при споменаването на книгата с индийските приказки предизвика леко умопомрачение в мен! Спомних си, че аз също имах тази книга и я крия някъде дълбоко в шкафовете за времето когато моите малчугани ще са достатъчно големи, за да я разберат. Толкова ми е ценна, че съм я скътала на дъното на един шкаф и напълно съм я забравила! Но благодарение на твоето напомняне я изнамерих и я препрочетох на един дъх. Много искам да споделя съдържанието и с всички приятели в тази тема, които изразяват неподправената си любов към тази вселена наречена Индия. Затова поствам един линк към сайта на читанката, където може да се изтегли само текста. За съжаление прекрасните рисунки не са качени, но приказките са толкова красиво описани, че всеки с лекота ще си представи красотата на героите:

https://chitanka.info/text/2383-indijski-prikazki

успях да намеря само картинка на корицата и я поствам тук, за да помогна на други да си пропомнят това детско съкровище:

http://knizhen-pazar.net/index.php?optio...%B7%D0%BA%D0%B8

Наслаждавайте се на това късче от Индия!

Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #3411668 - 28.08.2017 19:53 [Re: Bandit Queen]

Бандитче, появи се тук инфо за Gurmeet Ram Rahim Singh, осъден за изнасилване на последователки

И че имало протести в негова защита.

Струва ми се, че не е изолирано явление въпросният хубостник - гуру...

Имаш ли повечко инфо по случая (а и по темата)?

Bandit Queen
тъмна Индия

#3413450 - 21.09.2017 02:10 [Re: Hard Rock fan]

Здравейте приятели, аз пак се позагубих от хоризонта, но причината е хубава - подготвям се за временно завръщане в България :-) Исках да е изненада, но май няма да се сдържа, пък и ще ми е нужна малко креативна подкрепа от ваша страна, за да си "избистря" идеята какво точно си струва да направя, ( създам, организирам,  инициирам) като се прибера, така че да съм полезна на феновете на Индия. Въртят ми се идеи разни, но оставям на вас да решите.  Нещо, до което сте си мечтали да се докоснете или нау4ите..Как да го оформя и поднеса на аудиторията..Ето, сега е моментът да споделите и да ме насочите (независимо дали е в материално или духовно измерение). Много ми се иска да успея да ви "свържа" с Индия още по-сuлно и осезаемо. Ще очаквам идеи и се надявам много скоро да се видим на живо.

Привет и на теб, Фени! Минавам директно на въпрoса ти. Знаеш ли, на няколко пъти сядам да пиша и все не успявам да завърша, защото темата, която си засегнала, е все така актуална от години вече и има наистина много какво да се пише.
За съжаление имаш право- такива случаи изобщо не са изолирано явление, напротив- твърде често срещана практика са..просто последните няколко години жените придобиха смелост да надигат глас и да повдигат съдебни дела срещу насилниците си, каквато им липсваше доскоро. Всъщност случаят на Рам Рахим изобщо не е от сега. Случаят се точи още от 2008. Но едва миналия месец беше произнесена присъдата. Официално обвинението бе на 2от последователките, но в процеса на разследването се разбра, 4е още поне дузина от тях са признали ,4е са били жертви на "гуру"-то, който ги е принуждавал на полов контакт под претекста, 4е това е основен ритуал за "изчистване" на демони от тялото и душата. След което ги е заплашвал, за да мълчат. Медиите следят случая отблизо и дори изнесоха инфо с показанията на една от последователките, която споделя, 4е когато била повикана лично от гуруто, била посрещната в стая с огромен ТВ екран на стената, където вървял порно филм. Междувременно няколко от доближените служители на Рам Рахим биват намерени мъртви, за чиято смърт гуруто също е подведен под отговорност. Доказаха, 4е те са били умишлено отстранени, за да не успеят да изнесат информация и да дадат показания срещу шефа си. В момента Рам Рахим е в затвора, осъдиха го на 20г лишаване от свобода. Фактическото престъпление е извършено, забележи, още през 2002г! И да, действително имаше протести. Много от индийците сляпо се поддават на манипулация от какви ли не гурута, "пандит"-и (свещеници) или   астролози и най-отчайващото е, че всякакви действия на въпросните манипулатори биват оправдавани и узаконявани в очите на благоверните като "необходимото зло" за постигане на мир, просперитет и дълъг живот. Какво друго да очакваш в крайна сметка, щом социума сам вярва в правотата на подобни изроди..Ядосвам се много, защото това изобщо не е първият случай, а все още има хора, които отричат доказателствата и настояват за освобождаването му. Преди 3г абсолютно идентичен беше случаят с Асрам Бабу ( почти 70г дядка), при това с огромно реноме в цяла Индия с поклоници дори от средите на Боливуд, който беше обвинен в убийството на 4малолетни момчета при ритуали на черна магия и изнасилване на последователки. Впоследствие синът му също беше обвинен в последното. Помня, 4е с Асрам Бабу беше голяма драма. Почти месец бягаше и се укриваше със сина му, докато го арестуват. Обикновени хора от народа му помагаха в укриването даже. В момента и той си излежава присъдата. А като имаш предвид, 4е това са ВИП случаи. Колко още незнайни такива има по селата и по ашрамите (приюти за вярващи). В Ришикеш например, където е меката на йога и ежедневно се посещава от многобройни чужди туристи, съществуват стотици ашрами, в 1/3 от които гуруто се възползва от последователките си. При това за никого не е тайна, но поради липсата на доказателства или гласност, полицията е безсилна да се намеси. А в някои случаи пък самите чужденки радушно приемат тая практика и като се почнат някакви тантрически изпълнения, завоалирани в послушното "харе Кришна харе Рама"..чак се чудиш тези наред ли са с главния.. Тези, които гледат "Малката булка" също са видели израз на проблема чрез истороята на Аша и гуруто. Проблемът действително е сериозен. Изобщо..дето има един израз тук- всичко е "голмаал" ..един вид увъртане, шикаллавене, завоалиране на нещата. Една гор4ива истина тук е, 4е в Индия да те направят на балък и да станеш доброволна жертва е по-лесно дори от това да видиш свободно разхождаща се по улицата крава. Нотката надежда е все пак, 4е последният и настоящ премиер затегна здраво законите, та сега повечето подобни случаи биват довеждани до съдебен процес, а жените биват окуражавани да се борят за възмездие. Но аз пак съм на мнението , 4е в конкретния случай липсата на образование и религиозният фанатизъм са основните пороци, които най-напред трябва да се изкоренят, за да се прекратят подобни инциденти. Оххх..оба4е педофилиjата, изнасилванията..те тегнат над страната като сянка постоянно. Ежедневни случаи на изнасилване на малолетни от служители в у4илищата, от шофьори на у4илищни бусове. Незнам дали уж "добрата"  традиция да се налага девственост и забрана на секс преди брака не опорочава бъдещето на Индия. Наскоро имаше инициатива и искане за легализиране на публи4ните домове като източник за балансиране и намаляване на тенденцията за растящия процент подобни престъпления. Засега оба4е няма резултат, а И се съмнявам да полу4ат лиценз, но поне се търси решение. Допреди няколко години подобни случаи се приемаха едва ли не като нещо в реда на нещата :-O представяш ли си...
Оставям темата отворена. Неприятна е, но има какво да се дискутира по нея, особено по въпроса как традициите понякога биват изкривявани и вместо да помагат, вредят на обществото..

Ик7, привет и на теб! Точно тази е  книжката. Върна ми спомени... Радвам се, 4е я сподели с останалите. Включвай се отново :-)

Сега накратко се връщам към колоритните теми. От днес започва Навратри или  по-известен в Южна Индия като Дурга пуджа. Започва есенният цикъл 9дни, посветени изцяло на богинята Дурга и 9те и превъплащения, който завършва с кулминацията на фестивала  Дашера (последния ден от цикъла). С него откриваме фестивалния сезон отново и в продължение на цял месец чак до Дивали страната ще бъде изрисувана с краски на вълнение, нетърпение, ентусиазъм, приготпвления, вяра, молитви и фамилна хармония..Тази година фестивалната сесия се пада необичайно рано. Обикновено Навратри запо4ва към първата десетдневка на октомври, а Дивали е в началото на ноември или последните дни на октомври. Тук жегите все още не са приключили дори и ми е леко странно да се настроя празни4но, но надвечер полека започва да се прокрадва онзи полъх в атмосферата, който напомня за дните преди Дивали..Както казва една от любимите ми съседки : "да вдишаме опиянението с пълна сила"...Едно наистина красиво опиянение витае във въздуха..особено надвечер по залез слънце..И действително е много трудно да се опише това усещане..но изпиташ ли го веднъж, искаш да останеш "погълнат" от него безкрайно...
V4ера видях и първите хвърчила в небето, което деликатно напомня за края на лятото.. Предстои поредното цветно "пътуване" на душата :-)

--------------------

Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #3413487 - 21.09.2017 15:16 [Re: Bandit Queen]

Уелкъм, Бандитче! Пожелавам ти прекрасно и ползотворно идване в България.

Съжалявам, че повдигнах тази неприятна тема, но направо излизам от кожата си, когато се злоупотребява с жени (а както ти споменаваш ...и с деца ), т.е. все със слаби и беззащитни, още повече, когато зад подобно стои злоупотреба с религиозните чувства на хората. Толкова е гадно!

Но е добре все пак, че има проява на смелост, която да се опълчи. Това не е малко, когато си говорим за обществени нагласи, приемащи насилствените сексуални посегателства за нещо в реда на нещата.

Радвам се на колоритните ти писания за атмосферата на празниците.

Bandit Queen
тъмна Индия

#3413739 - 23.09.2017 13:07 [Re: Hard Rock fan]

Благодаря, Фен4е :-* Надявам се на ползотворен и приятен престой в родината..Дано успея да се адаптирам бързо и да осъществя всичко, което ми е по сърце..Не съм се прибирала от 9г..Понякога  се плаша от факта, 4е по4ти съм се сраснала с Индия и чак физически ме боли раздялата с нея, дори за кратко. Но пък има безкрайно много пътища и предизвикателства за "прегръщане".. А и прегръдката на любимите хора там...незаменима...Да видим какви нюанси ще рисува животът ми нататък :-)

Не съжалявай за темата, която си засегнала. За подобни теми трябва да се говори. Индия не е само цветове и танци. Обществото тук действително преживява големи кризи и основният проблем идва най-вече от липсата на образование.  Да не кажа дори умишленото лишаване от такова, за да може масите да се манипулират лесно от подобни самозвани учители, гурута и всякакви подобни. Отвратително е, потресаващо е- напълно съм съгласна с теб. Неприемливо е, 4е  в 21век тук все още голяма част от населението вярва в догми, канони и ритуали, наложени преди векове, само защото някъде било писано, 4е така е правилно и така трябва. Лошото е, 4е хората често не съзнават пагубното влияние на сляпото подчинение и в стремежа си да бъдат добри хиндуси излагат на опасност себе си и децата си.
И така- децата вместо да се радват на детството си в пълния му колорит, тук още на 4г възраст трябва да учат най-напред каква е разликата между добро и лошо докосване. Вместо да учат азбуката,  учат как да реагират при сексуална заплаха. Ето, нашият център също провежда ежемесечно семинари и тренинг на тая тема. Но нормално ли е това за тази крехка възраст?/Жените вместо да изпълняват спокойно задълженията си на съпруги и майки, трябва да учат как се добива кураж да отидеш до полицейския офис, за да повдигмеш обвинение срещу насилниците. Що за безумие е.. Непростимо е. От друга страна, какво да очакваш от общество, издигащо на пиедестал мъжката рожба и култивиращо у мъжете чувството на недосегаемост и богопомазаност. Такъв един манталитет може да ражда единствено егоисти със само4уествието и убеждението, 4е всичко им е позволено. Не обобщавам, разбира се, но това са действително част от основните причини за случаи като този на Рам Рахим. И корените са надълбоко. За жалост нито да ги изкорениш, нито може наново да ги засадиш :-( Омагьосан кръг..

Днес е 3ят ден от Навратри и за голяма моя изненада- вали повече от 12часа непрестанно. По Навратри много рядко има дъжд, но тая година явно ще раз4упи традициите ;-) Жените от квартала са в трескаво очакване на поредния "киртан" и въпреки че аз рядко присъствам на това събиране (поради липса на време), ритмите достигат чак до вратите на дома ми и създават едно нсистина красиво настроение на радост, жизнерадостност, специфично за този празник. "Киртан" е изцяло женска сбирка, на която се рецитират религиозни пасажи и се изпълняват религиозно песни с помощта на традиционни муз инструменти. По този начин се отдава чест на боговете. Киртанът обикновено продължава 2-3часа минимум като на финала много често на присъстващите се раздава "прашад" (осветена пред олтара/храма храна). Киртан-програмите по Навратри са особено колоритни и пищни, тъй като са посветени изцяло на богиня Дурга и носят силата на женското начало. И съвсем не е задължително участничките да са прими на певческото изкуство :-) Донякъде правя асоциация с нашите традиционни седянки от времето на баба..Вероятно това е не само начин да отдадеш почит към божеството, но и начин да захраниш душата си, да намериш отдушник и разтуха, да разпръснеш добра енергия и светлина наоколо..Ритмите на традиционния долак*,( нещо като мини-тъпан) са толкова "заразителни", 4е нито ръцете, нито нозете, нито гласът и най-малко душата може да остане кротка при звука му :-) Na вчерашния киртан например жените бяха направили много интересна интерпретация с песни и танци на 9те лица на Дурга, всяко олицетворение на определено силно женско ка4ество. Всъщност името на празника идва точно оттам -"нау" -9 - Навратри (девет нощи), в които се почитат деветте образа на богинята. Ще разкажа конкретно и кои са те в следващия пост. Като заговорихме за неприятната тема по-горе ми дойде идеята през тези 9дни да споделям различни хубави факти около фестивала. Неслучайно това е празник на женската сила. А тя винаги ще съшествува и побеждава, така както Дурга надвива демонът. Независимо от опита да бъде потисната. Независимо от всичко.

Следва..

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Diomet, Ellia 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 11425

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.194 seconds in which 0.18 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.