ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
Re: Трябва ли БПЦ да "осинови" МПЦ - ЗА и ПРОТИВ?!
    #3419486 - 22.11.2017 17:01 [Re: Han_Solo]

Цитат:

Второ, подозирам, че православните ни бракя сърби, руснаци и гърци няма да го одобрят, особено първите.

Това не бива да плаши душите наши. Да не забравяме, че създаването на Българската Екзархия през 1870г се последва от схизма т.е.отлъчване от общение с останалите православни църкви. Схизмата е наложена през 1872г от Цариградската Патриаршия към която сме били след падането ни под турско иго. Водени сме до 1870г за рум милет т.е. сме уаеднаквявани с гърците. Рум т.е. романски народ - романи, ромеи, румуни, кой както му харесва. Така са се самонаричали самите гърци.
Та схизмата просъществува чак до 1945г. Обаче, каква е била алтернативата? Да се погърчим и порумънчим абсолютно тотално, а не частично, както се е случило.
Та има голяма аналогия с онова време. Тогава - 1871 г е имало общ църковен събор на който присъстват българи от Мизия, Тракия и Македония. На този събор се изработва и устава на Българската Екзархия, която представляваи върховна българска национална организация на БПЦ.
Та най-добре мирно да се реши проблема с Македонската Църква, но ако не - имаме го вече опита от миналото. Газ до дупка! Православни братя са ни сърбите, гърците и руснаците, но сиренето си е с пари. Дано да са ни останали достойни свещеници, истински наследници на онези от Възраждането!!!
П.П. Малко чаршаф стана, но не моа са зАпра!

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Бяло Конче
раванлия

#3419517 - 23.11.2017 00:53 [Re: Бяло Конче]

Предаването: "Без ръкавици" на Дарко Яневски под наслов БПЦ мајка црква на МПЦ.
Някаква нафталинена юго-сърбо-тито-македонска "македоно-патриотична" картинка. Изгледах го с отвращение. Първите 14 минути водещия четеше сръбския вестник "Политика" от 1941г, като последна инстанция за това, дали България е била фашистка държава или не, след това дълго, дълго - т.н. професор - Белчевски - обяснява как Охридската Архиепископия от времето на Самуил и Василий 2-ри е абсолютно и равна само и единствено на македонската църква и македонския народ. Изказаха и хипотезата, че подобно искане на МПЦ към БПЦ, видите ли може да е адресирано към сръбската църква, за да е по-отстъпчива. И накрая заключиха, че има международен заговор за побългаряване на македонския народ, но ако БПЦ признае МПЦ, като се откаже от всякаква българщина в Македония, то разбира се, такава помощ е добре дошла.

--------------------

Пиринец
Татар

Регистриран: 14.12.2011
    #3419584 - 24.11.2017 00:41 [Re: Бяло Конче]

Знаете ли, кое е най-тъжното в Република Македония и ние сме част от това. Всички масивни социални процеси се правят супер фурсирано и набързо. Скопие 2014 - антиквизация и одължаване на идентитет на цяла нация с 2 поколения ходили в македонски училища, се олупа за има няма две-3 години. Някой им хареса, други им приседна, ама отведнъж. Сега имам чувството и че обръщането към България пак по същия начин. От днеска за утре и българска църква, договор и всичко. Аз нямам проблем с църквата и смятам, че е хубава идея, но може би след 5-6 години. Македония е разделена, половината е ВМРО другата е СДСМ и няма компромис, двете партии имат радикално различни виждания за държавата и е хубаво тая рана да зазадравее. Сега Груйо само вика, че квото пипне, ще го върне веднага, щом дойде на власт и обратно. СДСМ иска демонтаж на паметниците, има незрялост във всичко това и в едното и другото. Да се направи обществено допитване и стъпка по стъпка, а не всяко правителство да прави обратното на старото. Всеки хукнал да спасява Македония, седи кротко и помисли първо ...

admiralМодератор
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #3419585 - 24.11.2017 00:51 [Re: Пиринец]

Цитат:

Сега имам чувството и че обръщането към България пак по същия начин. От днеска за утре и българска църква, договор и всичко.

Точно от това се опасявам и аз, че всичко това сега е на тъгъдък, ама ще трае от ден до пладне.
Сега искат да влязат към БПЦ, след 5 години ще кажат, че сме им "окупирали" църквата.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #3419589 - 24.11.2017 02:26 [Re: Пиринец]

Цитат:

Знаете ли, кое е най-тъжното в Република Македония и ние сме част от това. Всички масивни социални процеси се правят супер фурсирано и набързо. Скопие 2014 - антиквизация и одължаване на идентитет на цяла нация с 2 поколения ходили в македонски училища, се олупа за има няма две-3 години. Някой им хареса, други им приседна, ама отведнъж. Сега имам чувството и че обръщането към България пак по същия начин. От днеска за утре и българска църква, договор и всичко. Аз нямам проблем с църквата и смятам, че е хубава идея, но може би след 5-6 години. Македония е разделена, половината е ВМРО другата е СДСМ и няма компромис, двете партии имат радикално различни виждания за държавата и е хубаво тая рана да зазадравее. Сега Груйо само вика, че квото пипне, ще го върне веднага, щом дойде на власт и обратно. СДСМ иска демонтаж на паметниците, има незрялост във всичко това и в едното и другото. Да се направи обществено допитване и стъпка по стъпка, а не всяко правителство да прави обратното на старото. Всеки хукнал да спасява Македония, седи кротко и помисли първо ...

Груйо е пътник, ДПМНЕ няма да се върне на власт с него начело. В партията му вече има вътрешна опозиция, която подкрепя договора с България. Ще го махнат, а вероятно и чичо Сам ще помогне в процеса. Груйо печелеше изборите със страшни измами и натиск от позиция на властващ с над 50-процентов контрол над парламента. След като загуби тази сила, няма откъде да събере достатъчно на брой будали доброволно да гласуват да я получи отново. На последните избори и много от неговото стадо му обърнаха гръб. Всички знаят, че отдавна е загубил контакт с реалността и едва ли някой наистина има вяра в неговия потенциал и би инвестирал доверието или парите си в него. Може от партията му да продават единство, но по всичко си личи, че самоувереността им е само лошо изиграна роля. Тъй че няма накъде да върви освен още по-надолу. А това че щял да върне всичко щом дойде на власт... Смешник. Следващият път когато ДПМНЕ дойде на власт ще е начело с друга личност и друго ръководство, а дотогава ще мине достатъчно време и отдавна ще са разбрали каква грешка е било "Скопие 2014" и колко лоша услуга им е направило това, че днес даже и се репчат и че въобще са обзалагали на обещанието си да го върнат щом вземат отново властта. И на края хубаво е да се разбере, че т.н. антиквизация не беше отражение на истинска вяра в античното потекло на нацията, а само креативна налудничава форма пране на пари. Не беше нито причината за "подкрепата", която получаваше Груйо. Тази подкрепа беше купена с работни места, осигурени по партийна линия, както и други форми на пари, дадени под точно определени "условия" за "благодарност" спрямо партията. Не беше важно наистина да харесваш антиквизацията, а да я защитаваш публично - както и всичко друго, направено от "ръката на ВМРО". И точно това правеха послушниците му. Дори и най-убедените и искрени вярващи в античното потекло будали (в случай някой да си помисли, че отричам съществуването им) не биха се заели в такава агресивна подкрепа и защита на "Скопие 2014", каквато определено съществуваше, ако не бяха купени или натиснати.

Бяло Конче
раванлия

#3419597 - 24.11.2017 10:38 [Re: Пиринец]

В България бяха преболедувани Ленин, Сталин и Димитров. В Македония да си преболедуват Тито и ще се срещнем в едно общо пространство - отново. Не е сложно.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419598 - 24.11.2017 10:41 [Re: Гай Баньо]

Много си прав. Динозаврите от типа Яневски, Белчевски, Груевски и пр. които са пропити от сърбоюгославщина, антибългаризъм и някакъв техен другоизмерен македонизъм(без връзка с реалността) просто трябва да се обезсилят и обезкръвят - бавно и полека, но безкомпромисно и методично. Друг вариант не виждам.

--------------------

Пиринец
Татар

Регистриран: 14.12.2011
    #3419600 - 24.11.2017 11:32 [Re: Бяло Конче]

Конче, айде да не сме толкова нравоучителни. Не забравяй Сидеров, Каракачанов, Божидар Димитров, Велизар Енчев и една камара други динозаври в българския политически елит. Да не забравяме руския слугинаж, много отгоре им говорим на Македонците, все едно всичко при нас е цветя и рози. Все едно при нас ултранационалистите, които са дори на власт, не говорят за присъединяване на Вардарска Македония и други безумни и невъзможни неща, които целят само и единствено да влошават отношенията с Република Македония. Да не забравяме, че си имаме една малка, но печеливша политическа клика, която си живурка на гърба на тези отношения.

Кога сме преболедували Сталин, я погледни Бузлуджа, в България сигурно едно 20 % от населението си живее в романтиката на соца. Дори погледни руската пропаганда в България е насочена към Соца основно, нищо че в Русия има крайнодясно правителство, чиято най-многочислена опозиция е комунистическата партия и в Русия тече постоянен дебат за премахването на мавзолея. Причината Путин да не маха мумията е именно комунистическата опозиция, но в България Путин е някаква митична фигура, която обединява Царска Русия, СССР и и нова Царска Русия, нищо че има крайни противоречия и една гражданска война в първите два периода.

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #3419601 - 24.11.2017 12:19 [Re: Пиринец]

Цитат:

Знаете ли, кое е най-тъжното в Република Македония и ние сме част от това.

От кое и как точно сме част?

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #3419602 - 24.11.2017 12:24 [Re: Пиринец]

Цитат:

... но в България Путин е някаква митична фигура, ...

И аз викам дека за църквата най-добре ще е да се договорим с Путин, или още по-ефикасно - да се споразумеем някак си с путинските хакери!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 24 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2380

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.009 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.