ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Емиграция и живот в Западна Европа

Страници: 1
Mladen
неориентиран

Регистриран: 30.11.2017
Дали българите живеят добре в Германия?
    #3420244 - 30.11.2017 13:18

С всеки месец българите в страните от Европа стават все по-големи. Много от тях напускат в търсене на по-добър живот. През последните 17 години повече от един милион български граждани са напуснали страната.
Както имигрантите казват, в чужбина живеят по-добре, отколкото в България. Най-вече българите живеят в САЩ, Германия, Великобритания и Испания.
Много от тях напускат страната в търсене на високи заплати. Наистина България не може да се похвали с достойни заплати за своите граждани.
Сега около половин милион български граждани живеят на територията на Германия. Много от тях имат работа, но в повечето случаи заплатите им са по-ниски от средните за Германия. В допълнение към българите, румънците също мигрират към Германия, но в сравнение с тях, българите много почесто зависят от социални помощи, което е добавка към основната заплата или като цяло единственият източник на доход. Смята се, че средно един български "гастарбайтер" взима средно 2000 евро месечно, обаче около 30% плащат данъци и други отчисления.
Освен това, работодателите често пъти нарушават трудовото и социалното право. Осъзнавайки, че мигрантът няма къде да отиде, експлоатира го над нормите на работния ден. Има случаи, при които работодателите са отнели част от парите, получени от мигранта. Често работодателят създава такива условия, при които жертвите нито могат да се съпротивляват, нито да се обърнат към полицията.
Защо хората все още имигрират в Германия? Отговорът е много прост. Средната цена на час в Германия е около 10 евро, а в България - около 2 евро. Този фактор е ключовият елемент в причините за миграцията на българите в Германия.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
Re: Дали българите живеят добре в Германия?
    #3420245 - 30.11.2017 13:36 [Re: Mladen]

Здрасти. Не искам да се натрапвам, просто ми е любопитна темата. Македонец съм и същото, което си описал важи и за моите сънародници в Германия. Имам предвид онези, отишли там с македонски паспорт, онези с българско гражданство са друга бира - имат съвсем различни права като граждани на ЕС. Та македонците не са европейски граждани и доста по-трудно им се дава правото да работят в страни като Германия, което често ги принуждава да работят нелегално, а някои от тях не напускат страната след изтичане на визата им и пр. Българите нямат тези проблеми и затова ми е любопитно как така "мигрантът няма къде да отиде, експлоатира го над нормите на работния ден" и "такива условия, при които жертвите нито могат да се съпротивляват, нито да се обърнат към полицията".

Simulant
рекордьор

Регистриран: 31.03.2012
    #3420246 - 30.11.2017 13:47 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Здрасти. Не искам да се натрапвам, просто ми е любопитна темата. Македонец съм и същото, което си описал важи и за моите сънародници в Германия. Имам предвид онези, отишли там с македонски паспорт, онези с българско гражданство са друга бира - имат съвсем различни права като граждани на ЕС. Та македонците не са европейски граждани и доста по-трудно им се дава правото да работят в страни като Германия, което често ги принуждава да работят нелегално, а някои от тях не напускат страната след изтичане на визата им и пр. Българите нямат тези проблеми и затова ми е любопитно как така "мигрантът няма къде да отиде, експлоатира го над нормите на работния ден" и "такива условия, при които жертвите нито могат да се съпротивляват, нито да се обърнат към полицията".

В повечето случаи иде реч за български цигани, наети в не особено германски фирми (турски дюнеркебапчийници например).

--------------------
Не разбрав што сакав да кажам, ама се надевам вие да ме разберете.

Mladen
неориентиран

#3420247 - 30.11.2017 13:49 [Re: Гай Баньо]

Здравейте. Добре е, че имате различно мнение по този въпрос. Казах какво чух от хора, които имигрираха в Германия.
Имам още статии по различни теми. Ако искате, можете да посетите моят блог.
/yanevmladen.wordpress.com

Редактирано от Nadin (01.12.2017 01:34)

Mladen
неориентиран

#3420248 - 30.11.2017 14:00 [Re: Simulant]

Така че хората трябва да се обвиняват, че позволяват да се държат така.

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #3420264 - 30.11.2017 16:26 [Re: Гай Баньо]

Считам, че имам добър поглед върху това, дали българите живеят добре в Западна Европа. Да не се ограничаваме само с Германия, доколкото има много българи и в Испания, Англия, Франция, Белгия и т.н.
В България бях държавен служител със съответната заплата, която спрямо европейските е ниска. За това реших да поработя на Запад. И така десет години ходя на Запад, изкарвам добри пари, връщам се в България, почивам си, погрижвам се за къщата и градината си, пак отивам, пак се връщам и така.
Общо казано българите живеят добре на Запад - оправни сме, работливи сме, имаме всички права(почти) и така.
Има обаче хора, които се случва да попаднат на неправилното място, да бъдат лъгани и експлоатирани. Такива хора, разбира се биха описали работата и живота на Запад в черни краски. Неправилни места са различните турски и арабски дюнерджийници, различните ирландски, пакистански, индийски, отново турски фабрички за месо, фермички и пр. предприятия.
Но човек лесно може да се ориентира днес. Има един куп агенции за работа в които предварително се разбираш за условията на труд и сключваш трудов договор.
Работата в сивата икономика винаги носи купища рискове.
Надявам се, че съм бил полезен.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 684

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.021 seconds in which 0.003 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.