ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
mk_e_bg
пристрастен

Регистриран: 08.07.2016
Re: Правописът на "македонски" "език" поправен
    #3456681 - 02.03.2019 00:33 [Re: Бяло Конче]

Царовска тврди дека нема да се воведат родител еден и два наместо мајка и татко

https://sitel.com.mk/carovska-tvrdi-deka-nema-da-se-vovedat-roditel-eden-i-dva-namesto-majka-i-tatko

мин 3:06-3:08
"Македонката" произнася "семЕйство" вместо "сЕмейство", с българско ударение, а не с "македонското".
В македонски език почти всичките думи са с ударение на третата сричка отзад, тоест (в случая) на първата сричка, щом думата "семейство" има 3 срички.
Изглежда че понастоящем и правоговора се поправя от все повече "македонци". Да ли те са повлияни от родните им "македонски" диалекти в източна "Северна Македония" или от български език (може би някои от тези езикови реформатори и ре-кодификатори да не са родени в източната част на БЮРМ) не мога да кажа. Ако за тях наистина източните "македонски" говори (с подвижно ударение) са родни, то все повече от тях са решили повече да не спазват "македонския" правоговор и да се еманципират езиково, като произнасят някои то думите им с не-стандартно ударение: "не се срамуваме повече да говорим по селски и/или по български" е лозунгът под който все повече "македонци" се опитват да променят езика си и да поправят техният правоговор.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #3456687 - 02.03.2019 10:22 [Re: mk_e_bg]

Ударението не е проблем, нито диалекта. Ако съпоставим гръцките диалекти с българските - то разликата в гръцките е много по-драстична, за немските диалекти, доколкото съм слушал е същата работа и т.н.
Българският език предполага и предпоставя много често употребявани думи от различни краища на България - с различни диалектни говори да бъдат равнопоставени.
Така е било и в миналото - когато сме ползвали старата ни азбука. Тогава е имало ятова гласна, а дне може да се кажат и мляко-млеко, хляб-хлеб, като напълно равностойни думи.
Така, че при добро желание лесно може да бъдат равнопоставени и двете норми на българският език - в Македония, и България.

П.П. Ха! Хрумна ми аналогията на старото обединение на България и Влашко по време на Асеневци, което първоначално се отразява и на титлата на българския цар - цар на Българи и Власи, като след това всичко се коригира. Царят си остава само цар на българите, ако и да владее Влахия.
По тази логика ако днес България и Македония се обединят, то първият президент ще се нарича президент на България и Северна Македония.
По същата логика имаме и гръцко министерство за Македония и Тракия, което автоматично показва гръцки апетити(вероятно само културно-исторически) към Тракия(това е цяла България, а географски погледнато - половината) и Македония - следователно спрямо Северна Македония.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

GG-BG
неупатен уопште

Регистриран: 17.10.2017
    #3456697 - 02.03.2019 16:17 [Re: mk_e_bg]

Абсолютно вярно, вече много по-често се срещат МКД граждани, политици, чиновници и др., които използват много повече български думи или общи думи с българско ударение.. и то без да миванат през кривопапаланечки(МКД) - "Бидоша свршия я туу работуту.." "Видоша ко му падна на главу.." "На земю тупну..."

--------------------
Ние тука во БГ думатиту го ручаме со притките, а матеницата я кусаме со скачоците....together....ааа....топтан.

Аз Буки Веде и Глаголи - Добро Есть!
Йе Живете Зело И Како Люди Мислете!

Редактирано от GG-BG (02.03.2019 16:18)

mk_e_bg
пристрастен

#3456706 - 02.03.2019 19:23 [Re: GG-BG]

Благоевградско също е Северна "Македония", обаче изглежда че българското правителство е получило поръка от САЩ да не създаде повече проблеми на "Северна Македония". Или става дума за натиск и изнудване. Ако ще продължите да се държите като гърците ще ви унищожим с нашата пропаганда от БиБиСи и Дойче Веле

Бяло Конче
раванлия

#3456724 - 03.03.2019 09:01 [Re: mk_e_bg]

Цитат:

Ако ще продължите да се държите като гърците ще ви унищожим с нашата пропаганда от БиБиСи и Дойче Веле

Мислиш, че не могат ли? Който държи ножа, той реже баницата. Не го казвам с някакъв подтекст, но само, като констатация. Долу-горе днес и България, и Гърция правят това, което им се казва от по-силните държави("съюзници"). Не, че в миналото е било много по-различно. Но това е положението. Така е устроен света. Правото е на по-силния. Жалко, но факт!
П.П. Всички видяха, какво се случи с непослушната Югославия. Няма я вече.

--------------------

mk_e_bg
пристрастен

#3456728 - 03.03.2019 10:06 [Re: Бяло Конче]

"Голема Македония" само когато става дума за "Егейска/Пиринска Македония". Изглежда че Западът продължава да подкрепи албанците (включително "северно-македонските" такива).
Всъщност статията/репортажът на БиБиСи е продължение на анти-български/анти-гръцки прояви като:

A grammar of the Macedonian literary language.
Horace G Lunt, 1952

https://www.worldcat.org/title/grammar-of-the-macedonian-literary-language/oclc/5137976

и

Macedonian Folk Song in a Bulgarian Urban Context: Songs and Singing in Blagoevgrad, Southwest Bulgaria
Karen Ann Peters, 2002

https://books.google.ro/books/about/Mace...amp;redir_esc=y

и т.н.

Надям се че Кипър ще употреби своето право на вето против членството на така наречената "Северна Македония" в ЕС, а и (защо не?) в НАТО.

Честно казано, не знам как е по-добре за албанците в БЮРМ, тоест за поддържането на високия им демографски ръст, БЮРМ да бъде членка на НАТО/ЕС или не. Доколкото ми е известно много от тях са емигрирали поради бедността, но не знам колко (като процент) в сравнение с емигриралите "етнически македонци" и колко от тях са емиграрили временно, не-за-винаги (също като процент) в сравнение със същия процент на "македонците".

Може би гръцките власти имаха и това предвид когато подписаха договора с БЮРМ.
Може би за албанците ще е по-добре ако ФИРОМ стане член на НАТО/ЕС, тоест албанизацията на "Северна Македония" ще се ускори.

Бяло Конче
раванлия

#3456732 - 03.03.2019 10:57 [Re: mk_e_bg]

Главната посока в геополитиката на великите сили - на по-големите и по-силните държави е старата римска политика: "Разделяй и Владей!", това е ясно.
Балканските народи би трябвало да са схванали това положение на нещата и да се обединяват и съюзяват, за да оцелеят, а да не правят обратното.

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 28 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 7284

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.042 seconds in which 0.022 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.