ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
admiralМодератор
на андорския флот
***

Регистриран: 24.01.2005
Мнения: 30614
От: Съзаклятието
Re: Правописът на "македонски" "език" поправен
    #3423043 - 05.01.2018 01:47 [Re: Лаф моабет]

Ми, шот не си знаят езика, затва

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
mk_e_bg
пристрастен


Регистриран: 08.07.2016
Мнения: 602
Re: Правописът на "македонски" "език" поправен
    #3423063 - 05.01.2018 04:27 [Re: balkanec]

Цитат:

Цитат:Не е за шега, ако наистина сте загубили подкрепата на евреите (които ръководят западните "Велики Сили") (не мога да преценя дали това се е случило) то отвръщането на удара ще бъде много жестоко за вас, имам предвид кражбата на Пиринска "Македония" и Егейска Македония от БЮРМ. Да не се докаже че империята е не само БЮРМ а истинска империя (евреите, тоест правителствата на САЩ и други държави) в полза на БЮРМ.

НАТО и ЕУ по налог на Хазарите кои се нивни владетели, ќе се бомбардираат самите себе и со воена сила затоа што поинаку не може ќе отцепат дел од своите територии во корист на држава која не е нивна членка.

Слушам во последно време во Холивуд биле дефицитарни писатели на научнофантастични сценарија. Познавам еден што тврди дека има контакти таму. Пара ќе направиш.
Кое бомбардиране? Достатъчно са euronews, Европейския Съд на Правата на Човека и пропагандата на западните "учени" за наказване на про-руските (в миналото) България и Гърция:

Council of Europe and Olli Rehn declare that Bulgaria should register OMO “Ilinden” Pirin

http://www.e-f-a.org/news/news/?tx_ttnew...ec3ab3d2ba264ee


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
mk_e_bg
пристрастен


Регистриран: 08.07.2016
Мнения: 602
Re: Правописът на "македонски" "език" поправен
    #3423064 - 05.01.2018 04:29 [Re: admiral]

Цитат:

Ми, шот не си знаят езика, затва
Не, това беше "логиката" на Вук Караджич,
Необяснимо е обаче защо сърбите пишат градски и председник а не гратски и претседник.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Бяло Конче
раванлия
***

Регистриран: 28.08.2009
Мнения: 28936
Re: Правописът на "македонски" "език" поправен
    #3423076 - 05.01.2018 09:04 [Re: Лаф моабет]

Как може един народ да се самонарича сърби(серви), което означава слуги и ми напомня на онова латинското име склави(роби), което някои историчари са решили, че означавало - славяни.
И да не излезе, че говоря срещу цял народ, което е недопустимо, какъвто и да е този народ, искам да уточня, че по-горното тълкование съм го чул от образовани сърби - с висше образование.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
balkanec
заслужил ветеран
****

Регистриран: 24.03.2014
Мнения: 2385
Re: Правописът на "македонски" "език" поправен
    #3423088 - 05.01.2018 14:30 [Re: mk_e_bg]

Цитат:Кое бомбардиране? Достатъчно са euronews, Европейския Съд на Правата на Човека и пропагандата на западните "учени" за наказване на про-руските (в миналото) България и Гърция:

Council of Europe and Olli Rehn declare that Bulgaria should register OMO “Ilinden” Pirin

http://www.e-f-a.org/news/news/?tx_ttnew...ec3ab3d2ba264ee
Добро бре во кој свет живееш ти? Прво данајците никогаш не биле проруски расположени отсекогаш седеле на две столчиња и кокетирале со Русија за да го добијат тоа што сакаат од западот.

А што мислиш што правевме досега за време на Грујовизмот и високомерната политика на еквидистанца на салонските СДСмовски политичари? И тоа точно со поддршката на твоите "евреи на чело на големите западни сили".

За волја на вистината имавме и некои грешки и за време на Љубчо кога беше млад и зелен па го изгласавме знамето од Вергина за државно и ќе држевме конгрес на ВМРО во Солун.

И што добивме? Моравме да го смениме знамето и да интервенираме во уставот за да бидеме примени во ООН под референцата ФИРОМ.

Околу пресудите на судот за човекови права. Еве Виножито како партија е регистрирано во Грција. Имаат и радио на македонски јазик во Солун. Колку што знам еднаш излегоа на избори за европратеници и според грујовистичките медиуми добиле околу 10 илјади гласови. Знаејки ги шителите и куририте тоа веројатно треба да се подели на три или четири за да се дојде до вистинската бројка.

Посебна приказна е инаетот кон Бугарија. Никогаш нема да дознаеме колку изгубивме со дистанцирањето од неа. Знаеме што добивме, признавање на државата веднаш по осамостојувањето, спречување на планот Милошевиќ-Мицотакис за нејзина воена поделба, максимална поддршка за време на грчката блокада, а тенковите воопшто не беа така неупотребливи во конфликтот од 2001 како што некои сакаат да го претстават тоа.

Затоа потпишувањето на договорот од владата на Заев, и неговото спроведување уште пред да стапи на сила, тоа според бугарската министерка за надворешни работи Захариева, е најдоброто нешто досега направено од наша страна исто како и враќањето на МПЦ-ОА под закрилата на вистинската Мајка Црква БПЦ.

Ако досега се инаетевме и ја спречувавме БГ да ја даде максималната поддршка за РМ отсега натаму верувам дека лекцијата е научена и во иднина ќе знаеме кој навистина е загрижен за судбината на Македонија и македонците.

Да не заборавам, линкот околу ОМО Илинден што си го ставил, па никој бе не им брани да се регистрираат како партија. БГ плаќаше казни напразно затоа што овие не можеа да соберат 5 илјади ако не се лажам потписи за регистрација, веројатно очекуваат БГ да ги прекрши сопствените закони и да ги регистрира на жими мајка. И каде е штетата овде за РБ освен што со тоа и попречувавме да застане зад МК со полн капацитет?

Сега да се задржам малку на твоето пишување. Како што еден македонски историчар или аналитичар вели, не се сеќавам точно кој беше ама го има во потписот на еден од членовите на форумот се се сведува на "немам доказ али тврдим".

Немаш докази, ама тврдиш дека МК нема да го почитува договорот иако настаните по потпишувањето, не само според мене, те демантираат. Тешка небулоза во истиот стил е и твоето тврдење дека заради србизмите македонскиот и бугарскиот јазик ќе станат неразбирливи меѓу себе. Има и други ама немам сега намера да елаборирам.

Имам намера да ти кажам, или поточно покажам зошто скриената желба што се гледа во твоето пишување БГ да биде непријател на МК и да работи или барем да биде пасивна на заговорите за нејзина блокада, распад и поделба помеѓу србите, албанците и грците нема никогаш да се оствари.

Ова подолу не е мое дело. Го постирам од форум Мелница. Напишано е од некого со ник Четник. Појасно од ова верувам не може.

Цитат:

Оффф човек само ако знаеше колко леко ке и бидеше на Бугария ако лугето во Македония беа туги! Най-малко ова ни даваха 1913г. ако не направим война се на исток от Вардар. Со излас на Белото море до 5 километра от Солун, со Източна Тракия со равнините, со големата близост до проливите Босфорот и Дарданели.... Демек почти сите патишта на Балканот минаваха кроз Бугария или во максимална близина... се което я правеше стратегически и геополитички много важна държава на Балканот. Со союзници и приятели Сърбия, Гърция и Румъния наместо врагове и изолация............. се ова го изгорифме!
Английскиот амбасадор во София 1913г. бесен влегува во владата во София и кажува : Вие луди ли сте се шо ви се дава да го изгорите за камните на Западна Македония!
Знаеш ли колко леко ке ни бидеше на нас ако не беше истиот народ во Македония? Требваше само да прифатим граница источно от Вардар и исто дека се шо остава во гръчкиот и сръбскиот дел е гръчко и сръбско... да колат, да бесат, да тероризират и изселуват докато го посърбят и погърчат.... ова требваше да прифатим....
Да не си мислиш дека Битола, Прилеп и Охрид имат некаково големо стратегическо или икономско значение за Бугария? Немат! Али от 16 генерала во бугарската армия тогава, 5 се от Охрид............... Цела Бугария изгорихме во 4 войни, изолация, икономическа катастрофа, мизерия, разруха, сираци, вдовици, бежанци..................
Се ова наместо да прифатим границите шо ни даваха 1912г..... колко леко ке и бидеше на Бугария ако бефте просто туги народ и земя!
http://melnica.forummk.com/t830p50-topic#43452


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Бяло Конче
раванлия
***

Регистриран: 28.08.2009
Мнения: 28936
Re: Правописът на "македонски" "език" поправен
    #3423092 - 05.01.2018 15:59 [Re: balkanec]

Това, което е написал Четник - все едно аз съм го написал, а и всеки българин би го написал. Много съм коментирал точно това с мои приятели, когато става дума за Македония. На практика имахме цялата Одринска и цялата Беломорска Тракия плюс дял от Егейска и Вардарска Македония. Но всичко това се изоставя заради днешната Македония, само защото там са живели българи, които не сме искали да изоставяме. Е, тук тежи и факторът Фердинанд, разбира се, но определено той е бил под натиск от македонските комити.
И в резултат ни се случват две пълномащабни национални катастрофи?
Най-малкото заради всичките тези жертви заслужаваме да имаме едно нормално и добросъседско отношение с Македония...

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Лаф моабет
бежанец с претенции
***

Регистриран: 26.01.2015
Мнения: 4941
От: негде овде
Re: Правописът на "македонски" "език" поправен
    #3423208 - 06.01.2018 22:19 [Re: Бяло Конче]

Пак от същия диспут на "Мелница" малко по нататък...

Во реалната история сите от ВМРО семействата им дойдоа да живеат во Бугария, во реалната история секогаш тие се бореха и воюваха против сърби и гърци. Во реалната история стотици иляди македонци дойдоа да живеят во Бугрия, никой не избега от бугарскиот дел. Во реалната история македонците я градат Бугария, бугарската църква и бугарщината уште от 19 век. Во реалната история пола София е македонци. Во реалната истори 500 години османците не видоха никакви македонци, а само бугари, вака 500 години и византийците. Во реалната история всеки еден бугарин от Бугария може свободно да си говори со една баба во Егейска Македония, еден босански сърбин неможе! Во реалната история сърбите се били 30 години во Македония за целите средни векове. Во реалната история Охридския Архиепископ 750 години се кажува Патриарх на бугарите. Во реалната история до 1945г. нема пет книги написани на "македонски език". Во реалната история преди 1945г. немаше создадено нито едно македонско училиште или църква никаде по света, дури во Америка, Канада или Австралия каде имаше стотици иляди македонци и полна свобода. Во реалната история Василий втори като победи Самуил не се нарече македоноубиец, не се нарече сърбоубиец, не се нарече югославоубиец, а се нарече бугароубиец!
Во реалната история географското име Македония не постои во традиционните имена на държави нито во Сърбия, нито во Турция... никой во Сърбия не казва Македонска, никой во Турция не казва Македонистан... а си имат вакво име за сите традиционни народи и нивната земя на Балканот!
Во реалната история... ех во реалната история!
Во реалната история сърбите и македонците немат допир до 1878г. Во реалната история до 1878г. босанските свинари имат толко обшто со Македония, колкото и чесите! Во реалната история Сърбия и Гърция се союзиха и си разделиха Македония - 90%, като го тероризираха, тепаха, убиваха и изселваха населението и населваха колонисти, мусулмани само и само да го отслабят местното население и да сменят етничкиот состав и да го асимилират шо е останало!
Ако си мислиш дека борбата со Цвийчевите босански свинярски байки и истите гръчки почва со Божо.... ептен немаш поим. Се почва уште преди дедото на Божо да се роди. Земеделието непознаваха во началото на 19 век сърбите, а тръгнали целиот Балкан да управляват и да казват шо е право и шо е криво...

Стилът на писане е много близък до този на Тофи.

--------------------
"Световната война вървеше добре,докато не се намеси Генералния щаб!" - Швейк


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Tanya.

***

Регистриран: 19.10.2008
Мнения: 16672
Re: Правописът на "македонски" "език" поправен
    #3423216 - 06.01.2018 23:51 [Re: Лаф моабет]

Цитат:

Стилът на писане е много близък до този на Тофи.


заради правописа ли?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Лаф моабет
бежанец с претенции
***

Регистриран: 26.01.2015
Мнения: 4941
От: негде овде
Re: Правописът на "македонски" "език" поправен
    #3423218 - 07.01.2018 00:23 [Re: Tanya.]

Кончето и Ацо пишеха там.Питай тях...

--------------------
"Световната война вървеше добре,докато не се намеси Генералния щаб!" - Швейк


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Бяло Конче
раванлия
***

Регистриран: 28.08.2009
Мнения: 28936
Re: Правописът на "македонски" "език" поправен
    #3423223 - 07.01.2018 00:52 [Re: Лаф моабет]

Почти 99,99% съм сигурен, че не е Тофи. Това си е човек от Македония, предполагам.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 28 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 7283

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.