ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Йога

Страници: 1
emil9216
неориентиран

Регистриран: 25.11.2007
Йога упражнение за почистване на носа
    #2825050 - 02.08.2011 22:43

Здравейте,

Искам да попитам за едно йога упражнение което се правеше за прочистване на носната кухина. Правил съм го доста отдавна и не си спомням много добре как се изпълняваше. Упражнението представляваше горе долу това:
От чаша или каничка се сипваше вода в близост до носа и водата се смъркаше първо с едната после с другата ноздра докато излезе през устата.

Някой може ли да ми каже как се казва това упражнение, как точно се изпълняваше и какво се слагаше във водата?

Благодаря!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Търсач
сахаджа йога
**

Регистриран: 27.10.2009
От: София
Re: Йога упражнение за почистване на носа
    #2825146 - 03.08.2011 08:45 [Re: emil9216]

Джала нети (прочистване на носа с вода)

Подготовка: За целта е необходима нети лота (каничка за нети). Лотата много прилича на чайник, но накрайникът на чучура трябва да пасва удобно в ноздрата.
Напълваме съда с вода, затоплена до телесна температура, и прибавяме сол в пропорция една чаена лъжичка на половин литър вода . Солта изравнява осмо - тичното налягане на водата с това на телесните течности и по този начин предпазваме слузните мембрани в носа. Ако изпитате неприятно усещане в носа, това е признак, че солта във водата е или твърде малко, или твърде много .
Техниката започва с промиване на ноздрите: Началната поза е с леко раздалечени крака и навеждане малко напред След това накланяме главата на една страна и започваме да дишаме през устата. Внимателно поставяме чучурчето в по-високостоящата ноздра, докато прилегне плътно в нея . Повдигаме лотата, така че водата да потече в горната ноздра и да започне да излиза през долната ноздра. Когато половината от водата премине през ноздрите, сваляме лотата, връщаме главата в центъра и оставяме водата да изтече от носа. Изчистете слузта от носа, като внимателно го издухате. После с останалата част от водата продължаваме през другата ноздра.
Следва изсушаване на носа: Изправете се. Запушете дясната ноздра с палец и вдишайте и издишайте бързо през другата 20 пъти, като издишваме с по-голяма сила, за да излезе влагата от носа. Правим същото и с другата ноздра, а след това и с двете заедно .
Тази практика отнема около 5 минути и при нормално състояние се прави един път дневно. За премахване на тежки простуди, хрема или други заболявания тя може да се изпълнява до три пъти дневно .
Последователност: Най-добре е джала нети да се практикува сутрин преди асаните и пранаямите. Но ако е необходимо, може да се изпълнява и по всяко друго време, но не и непосредствено след хранене .
Внимание: Водата трябва да минава само през носа. Ако вода навлезе в гърлото или в устата, това означава, че главата не е превилно наклонена. След практиката се уверете, че носът е добре подсушен, в противен случай може да се получи възпаление на носните пътища и да се появят признаци на простуда. Не духайте носа твърде силно. Ако използвате сила, останалата вътре вода може да отиде в ушите .
Противопоказания: Ако имате хронично кръвотечение от носа, не трябва да правите джала нети, без да се посъветвате със специалист .
Полза: Джала нети премахва слузта и замъсяванията от носните пътища и синусите, като позволява на въздуха да протича безпрепятствено през тях. Тя помага за предотвратяване и лекуване на болести по дихателните пътища като астма, пневмония, бронхит и белодробна туберкулоза. Помага за облекчаване на алергии, простуди и синузит.
Джала нети стимулира различните нервни окончания в носа, като по този начин активизира мозъка и цялостното здраве на индивида. Постига се баланс между дясната и лявата ноздра и съответно между лявото и дясно полукълбо на мозъка, което води до състояние на хармония и баланс в цялото тяло и системите, управляващи кръвообръщението и храносмилането. Но най-важното е, че нети помага за пробуждане на аджна чакра.

--------------------
"Аз съм Утешителя обещан от Христос"-Шри Матаджи Нирмала Деви

emil9216
неориентиран

#2825183 - 03.08.2011 12:08 [Re: Търсач]

Благодаря!

Искам да попитам има ли и други йога упражнения които мога да изпълнявам при проблеми със синузита?

Търсач
сахаджа йога
**

Регистриран: 27.10.2009
От: София
    #2825220 - 03.08.2011 16:09 [Re: emil9216]

Разтопете четвърт бучка хубаво БГ краве масло на слаб огън.
Като се разтопи махнете бялата пяна и добавете на върха на ножа камфор.
Разбъркайте и излейте в кутийка за крем и го приберете в хладилника.
Всеки ден слагайте по малко в двете ноздри и вдишайте за да навлезе навътре.

Полезно за уши, нос, гърло.

--------------------
"Аз съм Утешителя обещан от Христос"-Шри Матаджи Нирмала Деви

emil9216
неориентиран

#2825350 - 04.08.2011 00:42 [Re: Търсач]

Благодаря, ще го пробвам.

zest
ентусиаст

Регистриран: 28.04.2005
    #2836276 - 15.09.2011 12:16 [Re: emil9216]

Ей тука има видео на български как се прави: http://www.vidrax-fishing.com/catalog/product_info.php?&products_id=2875

--------------------
"You can shear a sheep many times but you can only skin it once."

luxmetla
неориентиран

Регистриран: 13.12.2017
От: Казанлък
    #3427912 - 13.02.2018 21:45 [Re: Търсач]

Благодаря !

--------------------

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Nadin 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 6491

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.022 seconds in which 0.003 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.