ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Емиграция и живот в Австралия и Нова Зеландия

Страници: 1 | 2 | (покажи всички)
Rammpo
новак

Регистриран: 21.09.2015
Re: Каква стратегия за емиграция да избера?
    #3416525 - 20.10.2017 19:22 [Re: stanio]

отиваш при някой лицензиран преводач и това е...Той ще ти оформи документите така, че да са спазени всички изисквания. Не ти трябват нито апостил, нито допълнителни заверки от някое министерство.
Тук поне в това отношение за Австралия е супер улеснено в сравнение с Канада например.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
burjavela
старо куче

Регистриран: 10.05.2015
От: Philadelphia, PA
    #3416530 - 20.10.2017 19:42 [Re: stanio]

Здравей! Чак сега ти виждам темата и разбирам, че и ти си архитект. Уж имало много архитекти, ама във форума явно сме дефицит. Не мога да ти бъда полезен с никаква информация за Австралия, но като твой колега ще те посъветвам следното: Не знам дали искаш да се занимаваш сериозно с архитектура или ще предпочетеш другата професия, за която писа, но ако тръгнеш по първия път провери дали ти се признава дипломата. Ако се признава, след това провери дали ако имаш печат от БГ това би ти помогнало по някакъв начин за лицензирането в Австралия.

Не знам как е системата там, но в САЩ за пример трябва да си evaluate-неш дипломата, да видят какви предмети си учил и ако има пропуснати ще трябва да се върнеш на училище, за да ги вземеш. Отделно ти искат определена бройка часове, прекарани под ръководството на лицензиран архитект (няма значение дали часовете са в БГ или в САЩ) и накрая, но не на последно място трябва да вземеш 6 изпита, за да се сдобиеш с лиценза.

Пак казвам - в Австралия може да е съвсем различно и ще трябва да проучиш как стоят нещата. Но ако ситуацията е сходна с тази в САЩ, то отсега си имай едно наум.

П.П. Не е моя работа, но ми стана интересно защо не си си извадил печат? Вярно, че плащаш някаква годишна такса, но пък е + в СВ-то.

stanio
неориентиран

Регистриран: 06.09.2017
    #3417593 - 02.11.2017 15:13 [Re: burjavela]

Не съм вадил печат, защото проектите, които правя имам кой да ми удари печата, предпочитам да не давам на КАБ и на застрахователите една кола пари. Преди като работех в архитектурна фирма, също нямах нужда от печат по тази причина. Ако трябва за Австралия ще извадя, просто ще е в последния момент. Дипломата трябва да се преведе и да се пусне на съответната организация там, не виждам причина да не ми я признаят. В Америка нашите дипломи (както и повечето дипломи въобще) не се признават без приравнителни изпити, в Австралия и Канада не е така, доколкото съм запознат. Отделно има бонус ако си работил по специалността 3 години в последните 4. Часовете ги имам, след като имам право на печат, работил съм 3 години и 3 месеца по специалността към лицензирано проектантско бюро с главен архитект. Като цяло, задаваме и двамата един и същ въпрос за печата, но отговор няма.

sakuranbo
неориентиран

Регистриран: 15.12.2017
    #3421792 - 15.12.2017 19:22 [Re: stanio]

Такаааа, ще бъда кратка, но за сметка на това инфото може би е ще е най-актуалното за момента (в последен етап съм на 189 виза и точно минах по всички процедури).
Малко предисловие (споко, няма да почвам от заселването на аборигените): Тази година 2017 : 2018 е съвсем различна от останалите :
1. Премахнаха основната им временна работна виза
2. Дадоха право на Нова Зенландия за се включи в основните им други програми като 189 , което автоматично взима около 40 % от 189 квотите до сега
3. Явно индийците и всякакви други селски тарикатчета са задействали високи нива по английски на Person тестовете (нови са ), вместо стандартите до сега IELTS и така вдигат изкуствено точките

Поради това , а и доста други причини , цедката в момента няма нищо общо с минали години - не искам да плаша, просто излагам фактите за момента (може нещата да са различни др. година).
Ето някои добри сайтове с актуално инфо : http://www.iscah.com/news-page/
https://www.acacia-au.com/skillselect-more-competitive-2017-18.php

Сега по същество : не ви трябват никакви агенти, посредници, фирмички и надути чичковци с много респектиращи имена, защото това ще ви струва почти или повече от самата виза , а само тя е около 3700 AUS , а за семейни май с 1000 отгоре. Настрана парите (ако искате хвърлете 5000 лв. на вятъра), но истината е съвсем проста : нищо и никой не може да повлияе на това дали ще ви одобрят молбата или не,това не е БГ административно - абе наш човек - абе я тука един по-наш човек - система. И не на последно : всъщност колко сериозно би било хора, които претендират за интелектуален мигрантски потенциал да използват фирма за посредници (като на сезонните испански берачки!), която единствено ще попълва имената ви написани правилно вместо вас ???

А сега съвсем по същество :
1. Намерете си официалните сайтове - там има абсолютно цялото необходимо инфо, какво , кога и колко и да, нужно е да се прочете
2. В началото бе EOI (ако търсите в google , какво е това, моля върнете се на точка 1) , а преди ЕОИ бяха необходимите документи : легализация на дипмпломите по образование, минаване атестация към съответните по професия агенции и тест по английски. Сега никой не го интересува какво, защо и ама така или иначе - едно да е ясно - както ви оцени въпросната агенция това е окончателната присъда - или ще можете да кандидатствате или не. В този документ или ще имате признати дипломи и стаж или дотук сте, ако поне едното липсва.
3. Избор на тип виза - тук имате 189 или 190 - по описанието дадено, това са 65т. за 189 (това за 2-мата) и автоматично 70т. за 190. Евентуално , ако има проблеми с признаването на докс на жената , пада на 60 и 65, но не мисля , че ще е проблем.Моят съвет - пуснете ЕОИ и за 2 типа (системата позволява) и за който успеете. Така 190 ще е за щата Виктория - трябва да се проверят техните изисквания, щом ще е Мелбърн на всяка цена.... Не знам доколко сте наясно, каква е конкуренцията в момента да се докопат дори до някаква пустееща земица милионите братя Кумар и как Виктория има едни от най-големите критерии, ама щом като дърветата в Мелбърн са най-хубави...
4. Invitation - пак пускате документите, мед. прегледи, свидетелство за съдимост и т.н. , ако има нещо още - ще се свържат с вас
5. Чакане, чакане, чакане и виза
6. А сега вече истинските проблеми тепърва ви чакат :-)

П.С : Самата виза е скъпа, легализацията през тяхните агенции също, отделно всяка хартийка се превежда, не че натяквам, ама какви бяха тези идеи за агенция :-)

Поздрави,
Надин

stanio
неориентиран

#3424503 - 18.01.2018 12:15 [Re: sakuranbo]

Благодаря за обширния отговор.. Отдавна се отказах от агентите, но останалото върши чудесна работа.

п.п.: как да удостоверя стажа си за пред уважаемите австралийски институции?

Rammpo
новак

Регистриран: 21.09.2015
    #3424506 - 18.01.2018 12:47 [Re: stanio]

Виж си професията в листата и съответната оценяваща организация. После от техния сайт ще получиш по-подробна информация за документите, които изискват.

stanio
неориентиран

#3425010 - 24.01.2018 10:49 [Re: Rammpo]

Това го направих, но им пуснах въпрос има ли смисъл да им пращам документ за ППП (пълна проектантска правоспособност), тъй като не би трябвало да ми се признае български (или какъвто и да е) в Австралия. Сигурно го пише по точките и съм го изпуснал, защото не ми върнаха никакъв имейл.

sakuranbo
неориентиран

Регистриран: 15.12.2017
    #3425063 - 24.01.2018 21:43 [Re: stanio]

Не знам как си търсите информацията, но аз буквално за 3 мин. през гугъл ви отговарям на въпроса. Това е официалният сайт за агенцията за кандидат-архитекти :
https://www.aaca.org.au/overseas-qualifications-assessment/
Има 2 етапа : 1. За оценка и признаване за визови цели
2. За полагане на изпит за да може да се акредитирате официално за практикуване (за този етап първо вече трябва да имате необходимата виза)
Не знам дали и въобще ще има отговор на е-майла (мисля е ясно защо), но по-важното е да ви отговорят положително с признаване на диплома.
Още 5 мин и ми става ясно, че : не ти признават стаж, skill assessment е само на диплома и чак след като минеш етап 2 с изпита може да си признат практикуващ архитект. Което автоматично означава , че стажа ще го доказваш през процедурата на самата виза след поканата.
Съвет : подобрете си техниката за намиране на нужната информация или потърсете жокери повече в стил 'позвъни на приятел', а не 'помощ от публиката' :-)

stanio
неориентиран

#3428740 - 19.02.2018 13:35 [Re: sakuranbo]

Благодаря за добрия тон и самоизтъкването. И аз стигнах до същото мнение, явно съм избързал с постването във форума. Конкретния assessment пайплайн е страницата на ААСА:

Overseas Qualifications Assessment for registation as an Architect
To register as an architect with a state or territory architect registration board in Australia, generally applicants must
have completed an Australian accredited architectural qualification (or successfully completed the AACA’s Overseas
Qualifications Assessment) before sitting the Architectural Practice Examination (APE).
See here for all pathways to registration as an architect in Australia.
AACA’s Overseas Qualifications Assessment Process, conducted in 2 stages, determines how individual overseas academic
qualifications compare with a current Australian accredited qualification in architecture. Once an applicant’s qualification
has been deemed comparable he/she is eligible to undertake the Architectural Practice Examination, successful completion
of which is required before applying for registration as an architect with a state or territory architects registration board.
Stage 1 - Provisional Assessment
− Eligibility: Applicants must have completed an architectural qualification awarded by institutions outside of Australia,
and may reside in Australia or overseas.
− Professional Experience: Not assessed. Evidence of work experience will not be taken into account.
− Outcome:
• Successful applicants are provided with an outcome that also meets the requirement of a Skills Assessment for
immigration purposes.
• Unsuccessful applicants receive a letter indicating the unsuccessful outcome. No guidance is provided about how to
upgrade the qualifications.
− Timeframes: Applications are generally finalised within 12 weeks.

Просто тълкуванието за мен беше двояко - дали се интересуват само от дипломата, или трябва да представя документ за правоспособност, издаден от нашата съответна институция.

Превел съм си дипломата преди 3 седмици и ще започвам асесмънта. Стискайте палци!

И все пак благодаря.

stanio
неориентиран

#3430427 - 02.03.2018 19:14 [Re: Rammpo]

Последен (засега) неуместен въпрос от мен - преведените дипломи с апостили и пр. просто ги сканирам цветно и им ги пускам? При нужда ще контактнат преводачите, нали така?

Страници: 1 | 2 | (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, ravekitty 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5438

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.