ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23965
Re: Името, името и пак името!
    #3437817 - 20.05.2018 15:29 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Така и не разбирам какъв им е проблема, ако името е Вардарска или Нова Македония?
Иредентизмът ги сърби отвътре!

http://focus-news.net/news/2018/05/20/25...niya-obzor.html


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23965
Re: Името, името и пак името!
    #3437838 - 21.05.2018 00:17 [Re: Tanya.]Добро сравнение!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Ооо ...
~
***

Регистриран: 06.09.2006
Мнения: 2916
От: България
Re: Името, името и пак името!
    #3437844 - 21.05.2018 02:13 [Re: Негатор]

Дали пък нарочно не се търси думичка, нищо не говореща на хората извън района, така че единствената асоциация да е с Македония?

"-------- Македония"


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията
***

Регистриран: 01.02.2011
Мнения: 7165
От: Журче
Re: Името, името и пак името!
    #3437862 - 21.05.2018 09:37 [Re: Ооо ...]

"РАЗОРНА БОМБА НА КАТИМЕРИНИ - ОВА ВЕЌЕ СТАНУВА ТРИЛЕР: ГРЦИЈА СЕ ПРЕДОМИСЛУВА, ГО ПРИФАЌА ПРЕДЛОГОТ ИЛИНДЕНСКА МАКЕДОНИЈА?!?!"
http://maktel.mk/News.aspx?id=104447


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Бяло Конче
раванлия
***

Регистриран: 28.08.2009
Мнения: 29616
Re: Името, името и пак името!
    #3437865 - 21.05.2018 12:39 [Re: Гай Баньо]

Интересно, какви са нагласите на самите македонци. Те самите, какво име предпочитат. Става въпрос за думичката пред името Македония - прилагателното.
Така или иначе в България, каквото и да се говори - не вярвам някой наистина да е против, каквото и да е име.
Лично аз предпочитам географско, но не искам никой да ангажирам с това. Може и да не съм прав. Цялата тази политика в крайна сметка ми се вижда, като истинска трагикомедия.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията
***

Регистриран: 01.02.2011
Мнения: 7165
От: Журче
Re: Името, името и пак името!
    #3437866 - 21.05.2018 13:09 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Интересно, какви са нагласите на самите македонци. Те самите, какво име предпочитат. Става въпрос за думичката пред името Македония - прилагателното.
Така или иначе в България, каквото и да се говори - не вярвам някой наистина да е против, каквото и да е име.
Лично аз предпочитам географско, но не искам никой да ангажирам с това. Може и да не съм прав. Цялата тази политика в крайна сметка ми се вижда, като истинска трагикомедия.
Најмногу што можеа да прифатат Македонците, беше некаква додавка на зборот Македонија, и тоа да биде само за меѓународна употреба. Откако покажавме подготвеност на такво нешто, Грците излегоа со ново барање - истото име да го воведеме и во внатрешна употреба (менувајќи го името во самиот устав), демек да ни кажуваат како ние самите да си ја нарекуваме државата. Јас не ни очекувам македонските грижи да бидат добро разбрани во Бугарија. За вас е "какво толкова ако приемат някаква добавка в името?". Што и да прифатиме ние во врска со името, немаме никаква гаранција дека барањата на Грција ќе застанат тука, т.е. има добри шанси ние да отстапиме, а сепак да не добиеме ништо. Зошто? Затоа што на другата страна е Грција, која е непредвидлив играч и преговарач, кој ги менува правилата за време на играта. И не е многу уверлива дека навистина сака да постигне некакво решение што ќе го отвори нашиот пат кон НАТО и ЕУ. Владеачката партија Сириза има позитивно досие во однос на нас - нејзини членови во повеќе наврати изјавувале дека немаат проблем со името "Република Македонија", и тоа е веројатно единствената причина што воопшто преговорите стигнаа подалеку од кога било претходно.

Инаку за мене лично, Илинденска Македонија и Вардарска Македонија се прифатливи решенија и би ги прифатил дури и за внатрешна употреба и во уставот (САМО официјално и во документи). Иако принципиелно од етичка и морална гледна точка е крајно погрешно да се бара такво нешто од нас. Ќе напоменам дека имиња како "Вардарска Македонија" не значат по автоматизам и менување на народноста во "Вардаромакедонец". Државјанство "на Вардарска Македонија" може, но менување на името на народноста и јазикот е неприфатливо, а и неприменливо во пракса. Не' уверуваат и дека Грција не го ни бара тоа од нас. За сега. Таа може да има регион "Македонија" на своја територија, но нема друг јазик што го вика "македонски" за којшто да го резервира тоа име, а да ни го забрани на нас. Ќе повторам, дури и варијантите што јас лично ги сметам за прифатливи, ги земам со резерва заради истата недоверба кон Грција. Прифатливи ми се само за да заврши агонијата и да ни се отвори патот кон ЕУ и НАТО, во спротивно - Грција да си ја гледа работата.

Еден цитат во истиот контекст:
Цитат:

Можам да разберам зошто грчкото општество бара ексклузивитет врз античката историја. Но, ако грчкото општество не е подготвено да прифати ни 74 години современа државотворна историја на Македонија со предзнак Илинденска, тогаш, како би граделе заедничка иднина во ЕУ? На што да се реферира Македонија, ако и се оспорува и легитимирање преку нејзината современа историја?
Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Елби
lead bounder
***

Регистриран: 29.07.2013
Мнения: 5651
От: ОЧЗ
Re: Името, името и пак името!
    #3437874 - 21.05.2018 16:22 [Re: Гай Баньо]

Не е лесна и вашата. Гърците не могат да забравят гражданската война и претенциите на Тито. А и по принцип не ги слуша много главата.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията
***

Регистриран: 01.02.2011
Мнения: 7165
От: Журче
Re: Името, името и пак името!
    #3437875 - 21.05.2018 16:41 [Re: Елби]

Цитат:

Не е лесна и вашата. Гърците не могат да забравят гражданската война и претенциите на Тито. А и по принцип не ги слуша много главата.Аз съм един от склонните на компромис с Гърция македонци. Особено предвид, че съм от онези осъзнаващи общата история с България - за мен македонец и българин е едно и също, но не бива да ти казва някой, че едното от тези названия ти е забранено, защото Гърция била притеснена от "иредентизъм". За Гърция компромис означава да се подчиним напълно на тяхната воля, дори на цената да се изнасили каквото има да се изнасили, без да се зачита реалността днес. Никой не ги кара да ни обичат, да ни имат доверие или да ни признават нещо, нито ни е притрябвало да им казваме как да ни наричат. Но ако имат проблем с това как ние самите наричаме себе си, то тогава става въпрос за душевно разстройство.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23965
Re: Името, името и пак името!
    #3437887 - 21.05.2018 18:15 [Re: Гай Баньо]

Грчко-Бугарски пингпонг со Македонија
https://republika.mk/918016Нали?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Бяло Конче
раванлия
***

Регистриран: 28.08.2009
Мнения: 29616
Re: Името, името и пак името!
    #3437899 - 21.05.2018 20:18 [Re: Гай Баньо]

Напълно съм съгласен с твоята гледна точка. За мен също е неприемливо някой да казва на другия как да се самонарича. Не искам да се бърка историята с настоящето.
Аз обичам да говоря много за история и да споря, но го правя с ясното съзнание, че историята си е точно това - история - минало. Добре е да се знае, но също така да се знае, че се живее днес, а не вчера.
Гърците, ако започнеш да им оспорваш историята, а тяхната история, както всяка друга има много за оспорване, веднага си мислят, че им искаш земята. Жалко е и пречи за едно още по-добро разбирателство, а най-много за Македония.
Продължавам да се надявам, че този проблем ще се разреши. Крайно време е.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 39 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 6028

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.01 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.