ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Лаф моабет
бежанец с претенции

Регистриран: 26.01.2015
Re: Името, името и пак името!
    #3438240 - 25.05.2018 20:46 [Re: Бяло Конче]

Всъщност заслугата на България се състои в разпространението а не в създаването на писмеността.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #3438252 - 25.05.2018 22:59 [Re: Лаф моабет]

И в двете! Първо се създава кирилицата, след това се пишат на нея един куп произведения, като освен това се превежда Библията и друга християнска литература, а чак накрая я и разпространяваме.
Интересното е, че създаването на тази писменост и богослужението на български език в началото се пазело в строга тайна от Византия. Имало е стратегия по това, голяма подготовка на кадри и всичко необходимо. Византия е била в шок, когато изведнъж в България започват да проповядват на български да четат на български и да пишат на български, а не на гръцки.
И най-интересното - това за пръв път го чух в Македония от една македонска екскурзоводка от Охрид! И после ми стана интересно и прочетох едно-друго по въпроса.
П.П. А някои "умници" разправят, че гърците ни създали писмеността и т.н. Точно обратното - въпреки тях е станало.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #3438254 - 25.05.2018 23:02 [Re: Лаф моабет]

Цитат:

писмеността.

.... на другите писменостти знаят ли се имената на създателите?

Лаф моабет
бежанец с претенции

Регистриран: 26.01.2015
    #3438257 - 25.05.2018 23:28 [Re: Бяло Конче]

Ще цитирам Арнолд Тойнби.И напълно ще игнорирам македонските екскурзоводи.Славянската азбука е заслуга основно на византийската политика на разпространение на православието.За нейното създаване са впрегнати усилията на невероятни ерудити като Кирил и Методий но и техният учител и ментор патриарх Фотий. Интимното желание на Византия е чрез покръстването да приобщи България към собствената си култура, да я обезличи, да я покори политически, но на практика се получава друго. Една и съща религия, изповядвана от много народи, става основа и за самобитна национална култура. Ролята на България към християнизацията е съществена. Чрез нея се изгражда не само основата за културно и идейно развитие, но и се разширяват границите на православната цивилизация чрез културното влияние към Русия, Сърбия и Румъния.

Православната цивилизация включва две силни империи-Византия и България

Византия е страна със стари политически, социални и културни традиции. България има свои традиции, а през седми век за кратък период става равностоен съперник на Византия във военно и културно отношение. Тойнби различава 21 цивилизации в световната история, като една от тях е православната цивилизация. В нея ролята на българите за приноса им към световната културна съкровищница е оценен изключително високо от него. Нещо повече: „ България не е „пасивен реципиент“ на византийското културно „облъчване", усвояването на византийските образци не е механичен процес, а творчески. Като втори център на православната цивилизация, България посредством християнизацията и религията на българската църква и литературната и преводаческа дейност, активно разпръсква просветата и културата сред славянските и други народи на Балканите и Източна Европа. “

Списък на цивилизациите по Арнолд Тойнби:

Андска, Китаична, Минойска цивилизация, Шумерска, Маянска, Юкатанска, Мексична - слети в Централоамериканска, Хетска, Сириакска, Вавилонска (виж и Вавилония), Иранска, Арабскa - слети в ислямска цивилизация, Далекоизточна - основна част, Далекоизточна — японски клон, Индична, Индуистска, Елинска (гръко-римска), Православно християнска - основен клон (според А. Тойнби българската), Православно християнска - руски клон, Западна.

Tanya.

#3438258 - 26.05.2018 00:05 [Re: Лаф моабет]

Цитат:

но и се разширяват границите на...

Това ширене защо?
В исторически план - няма ли я категорията достатъчност?

Бяло Конче
раванлия

#3438265 - 26.05.2018 07:54 [Re: Лаф моабет]

Всеки уважаващ себе си историк би трябвало да отчита значението на България по онова време. България е противостояла на Византия и военно, и политически, и културно съвсем успешно.
Борбата не е била толкова за разпространение на православието. Поне не и между България и Византия, а кой кого. Коя държава ще погълне другата.
Очевидно нашият владетел Борис 1-ви, а и следващите царе - Симеон и Петър не са си играли на азбука и Православие - ей така, а са го правили, за да победят Византия. Цар Симеон, а и цар Петър се титуловат, като царе(императори) и на българи, и на ромеи(гърци и всякакви останали византийски поданици).
И т.н.
Имало е на практика една игра на надхитряне на всички нива, освен военното. Но в крайна сметка Византия отдавна я няма, а България все още си я има, а също така и делото на Преславскката, Охридската и Търновската Книжовни Школи, ако и на някой историк от друга държава да не му харесва, че варварите българи надделяват над цивилизованите ромеи вкл. и с делото на българските книжовници.

--------------------

Tanya.

#3438269 - 26.05.2018 09:51 [Re: Негатор]

Добро утро Македония

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #3438273 - 26.05.2018 14:25 [Re: Бяло Конче]

Нещо в контекста на започнатия от вас мухабет!

https://www.blitz.bg/obshtestvo/kultura/...news602402.html
https://misal.bg/bkks-24-maj-priziv/

Бяло Конче
раванлия

#3438290 - 26.05.2018 17:53 [Re: Негатор]

Имах една позната украинка от Днепропетровск, която обичаше да казва(особено на мъжа си, който беше мой колега, българин): "За варена царевица и за бира човек убивам. Всичко може да ми се пипа, но не и бирата и варената царевица. ). Та и аз в този ред на мисли: За българската азбука убивам всичко наред и няма Изток, няма Запад, няма Русия, няма САЩ, щом става дума за българската азбука. Може всичко да ми пипат, но не и азбуката.
Крайно време е всеки българин да бъде проникнат до мозъка на костите си, че Азбуката и Българската средновековна книжовност и всичко останало е велико наше дело, и да почита и уважава това дело. Това е наш, стойностен цивилизационен принос и докато не сме го забравили - ще сме народ.
Ами нашият цар Самуил!? Защо византийците ослепяват българските войници - защото Византия ги смята за предатели.
Те смятали, че ние сме част от тях, но нашите царе-императори, канаси(защото са били точно такива) са смятали точно обратното. И за да са мислили така, очевадно е имало защо!!!

--------------------

Балканец
рекордьор

Регистриран: 24.03.2014
    #3438324 - 27.05.2018 00:12 [Re: Бяло Конче]

Планот на грците е едноставен, по никоја цена да не се дозволи интеграција на Македонија во евроатлантските структури. Затоа и немало и ќе нема решение за името што Грција би го прифатила. Ќе поставуваат нови и неприфатливи услови за да го постигнат тоа. Картата на која играат се албанците. Се надеваат дека тие ќе го изгубат трпението, посебно затоа што Албанија е веќе во НАТО а има изгледи наскоро да започне преговори и за членство во ЕУ, па да започнат процес на отцепување и приклучување на матичната држава. Со оглед на тоа што слични ставови изнесува и претседателот на Поткомитетот за Европа и Евроазија на САД конгресменот Дејна Рорабакер кој воедно важи и за човек на Путин во Вашингтон, грците се надеваат на вториот дел од неговиот план за поделба на Македонија кој предвидува после приклучувањето на териториите населени со албанци кон Косово или Албанија, останатиот дел на референдум да одлучи дали сака да се приклучи на Србија или Бугарија. Ако го имаме предвид фактот дека Србија ги започна преговорите со ЕУ, дека српскиот турбофолк сеуште е најпопуларна музичка категорија во Македонија, дека југоносталгичарите сеуште не изумреле и дека удбашите редовно ги обновуваат кадрите не е тешко да се заклучи дека исходот од еден таков референдум во најмала рака е неизвесен или ќе им ја донесе на грците многупосакуваната заедничка граница со Србија. Затоа редефинирањето на македонско-бугарските односи, посебно исправањето на историските невистини е од клучна важност за опстанокот на Македонија.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 38 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 6028

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.032 seconds in which 0.011 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.