ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Живот в САЩ

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Nority
неориентиран

Регистриран: 06.06.2018
Питай патило...
    #3439235 - 06.06.2018 10:24

Здравейте,
Нуждая се от помощ и съвет и се надявам тук да ги получа.
Приятелят ми спечели Зелена карта и вече близо седмица чета темите в този форум и честно казано съм доста объркана дали да предприемем авантюрата със заминаването (идването при вас) или не.
За да ви въведа в избора и дилемата ни - на везната са поставени:
- от една страна това, което сме постигнали в България – и двамата гоним 30, живеем в София, от няколко месеца сме в собствено жилище, нямаме кредити, месечният ни общ доход е около 3,5к. и искаме в много близкото бъдеще да имаме деца. И двамата сме средно ниво мениджмънт – аз в сферата на маркетинга вече 4 год.– FCMG компания, той в телекомите около 5 год. Имаме завършени бакалаври – аз – маркетинг, той - финанси и магистратури – аз - международни икономически отношения той - данъчен и митнически контрол.
- от друга страна е идването там – трудно начало, нискоквалифицирана работа, квартира, отлагане на децата с няколко години, кратко майчинство и липса на роднини, които да помагат с гледането. НО неограничени възможности, шанс за равенство, по-лесна система.
Ако не дойдем – винаги ще се питаме дали не сме направили огромна грешка, пропускайки тази възможност, ако дойдем и не ни хареса – губим добри работи и отлагаме важния етап с децата, естествено – не на последно място – ако дойдем и ни хареса – супер.
Та ето и същинските ми въпроси, след този дълъг увод:
- Трудно ли е първата ни работа там да е директно по специалността ни (прескачане на 1год. общ работник)? – важен ли е за тях опита, който имаме в сферата, образованието, макар и в България
- Базирайки на опита, който имате в USA - aко вие бяхте в нашето положение (средно за BG) – бихте ли зарязали всичко, за да заминете?
- Трудно ли е да имаш деца там, ако са минали година-две от пристигането ти?
Благодаря ви предварително за времето, което ще ми отделите.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
MилeH

Регистриран: 02.12.2008
От: NYC
Re: Питай патило...
    #3439240 - 06.06.2018 11:51 [Re: Nority]

Ако търсите “шанс за равенство“ - не. Равенството не е съвместимо с “неограничените възможности”, изравняване и ограничение са си синоними
Накратко - по-скоро не

the_man
Royal

Регистриран: 07.03.2010
От: New Haven, CT
    #3439241 - 06.06.2018 11:53 [Re: Nority]

Цитат:

Та ето и същинските ми въпроси, след този дълъг увод:
- Трудно ли е първата ни работа там да е директно по специалността ни (прескачане на 1год. общ работник)? – важен ли е за тях опита, който имаме в сферата, образованието, макар и в България

Една камара народ, аз включително никога не сме били "общи" работници тук. На някои им е трудно, на други лесно, а на трети не ни е правило голямо впечатление поради ред причини.

Цитат:

- Базирайки на опита, който имате в USA - aко вие бяхте в нашето положение (средно за BG) – бихте ли зарязали всичко, за да заминете?

Аз да! Ако целта ви е да имате деца и да има кой да ви помага с гледането, то тогава защо вобще сте играли в Лотарията с такива колебания? Само сте изхабили мястото на някой, който наистина знае кво иска.

Цитат:

- Трудно ли е да имаш деца там, ако са минали година-две от пристигането ти?
Благодаря ви предварително за времето, което ще ми отделите.

Това е супер относително. Общия отговор е че не е по-трудно отколкото където и да било другаде без роднини. В много отношения, обаче може да бъде по-лесно и дори животоспасяващо.

--------------------
Always remember you're unique, just like everyone else.

Reks
Evil Guild Member

Регистриран: 04.06.2004
От: Pergamum, the satan's place
    #3439245 - 06.06.2018 13:32 [Re: Nority]

Трябва да опитате, особено ако сте добре и с английския. Имате хубави професии и особено пък сега когато безработицата е на най-ниското си ниво от последните над 20 години и на всякъде се търсят кадърни хора шанса да прескочите етапа с нискокфалифицираната работа клони към 100%. Естествено има огромно значение и къде щесе установите. С две добри професии децата и отглеждането им ще са ви най-малкия проблем. След време просто ще се усмихвате само като се сетите какви сте ги мислили.

--------------------
Some people are just evil - that's their nature

peshobass
заслужил ветеран

Регистриран: 28.11.2005
От: Newton, MA
    #3439246 - 06.06.2018 13:33 [Re: Nority]

Защо изобщо приятеля ви е участвал ако имате толкова въпросителни?Авантюра се нарича идването тук,ако не се определяте като авантюристи не идвайте.Не на последно място,с постигнатото до момента поне си направете една ексурзия до тук,защото ние каквото и да пишем,това което ще видите и почуствате си е доста лично.Поне сега самолетните билети са на поносими цени!

Склададжията
бутилкаджия

Регистриран: 19.05.2012
От: Мазата
    #3439249 - 06.06.2018 14:42 [Re: Nority]

Децата не би трябвало да пречат на една емиграция..напротив -сплотяват семейството,правят дома да изглежда истински и запълват празнината от липсата на роднини.Ако ще разчитаме само на баби, значи не сме чак толкова добри родители.
Наличието на колебание и нерешителност само по себе си е знак за това,че може би емиграцията не е за вас.
Ако бях на ваше място щях да тръгна за да си пробвам късмета и нямаше да отлагам нищо с децата нито в Бегейница, нито в САЩ.Освен с пари и кариери хора като мен Америка привлича с усещането за свобода и неповторимия американски дух.Никога няма да се върна.
Много интересно,като сте ок там,защо по ангелите сте подали за ЗК?Сигурно заради мръсния въздух.

burjavela
старо куче

Регистриран: 10.05.2015
От: Philadelphia, PA
    #3439257 - 06.06.2018 15:58 [Re: Nority]

Добре дошла във форума!

Питането ти идва в много интересен момент, когато до преди няколко седмици тук имаше 2-3 теми, в които се разискваше точно такъв казус като вашия: двойка с професии като вашите, с доход и положение като вашия дали въобще трябва да емигрира или не. Аз лично казах тогава и продължавам да твърдя, че във вашата ситуация аз НЕ БИХ емигрирал. Но понеже както ти сама каза "ако не опиташ после ще се питаш цял живот "Ами ако бяхме тръгнали?!" бих ти предложил следното:

Изберете си голям град в САЩ, където бихте искали да живеете. Купете си билети и отидете за няколко седмици. Приемете го малко като туризъм с цел проучване да видите от първа ръка как ще се чувствате като дойдете, но най-вече идвате, за да си запазите зелената карта!
Докато чакате да дойде време да тръгнете насам направете проучване за вашите професии във въпросния град и кандидатствайте за работа от България. Почти навсякъде ще може да минете първоначално със Skype интервю, а след това ако ви извикат на второ вече ще бъдете в града и ще можете да се явите. По този начин ще прескочите въпросната "1 година обща работа". Пробвайте си късмета с кандидатстването онлайн - нищо не ви пречи да видите какъв е пазара, какви са ви шансовете за започване на работа и т.н. Ако не стане - нищо не губите, поне сте опитали!

Пак казвам - със собствено жилище в София, без дългове, с професии и заплати като вашите, и наличие на приятелски кръг и роднини аз не бих се преместил да живея на друг континент (особено като гледам и, че сте много несигурни). Но според мен ще бъде голяма глупост да ви се предостави такъв шанс и вие не само да решите да не емигрирате, ами и да не си вземете "наградата" дето се вика. Успех!

Ян Бибиян™©
вагабонтин

Регистриран: 15.05.2004
    #3439259 - 06.06.2018 16:11 [Re: Nority]

Цитат:

Ако не дойдем – винаги ще се питаме дали не сме направили огромна грешка, пропускайки тази възможност

Това мисля дава отговор на въпросите ти !

Цитат:

ако дойдем и не ни хареса – губим добри работи

Това е манталитет " кюткане " и обикновенно значи " несигурен в себе си " , и тъй като САЩ е за победители , ако тази мисъл ти дойде още веднъж в глават - стойте си в софийската панелка, тук не е за вас !

--------------------
Лоша ракия и хубава мотика НЯМА

Травис
renegade

Регистриран: 29.04.2005
От: EU/NL
    #3439273 - 06.06.2018 17:58 [Re: Nority]

Мотивацията е много важна. Тя тук няма да става по-голяма. Ако можете да вземете решение и да отделите поне 2г пълна сила за постигането му - работа, език, къща, среда, интеграция - не се колебайте. Но ако тръгвате с настройка "ми да видим какво ще стане" обикновено не е добра идея, особено щом дори още нямате брак и ще се ожените за това.

Четете, питайте, говорете, мислете най-вече ВИЕ какво искате - имате време. За повечето от форумните бъдещето за децата е било големия стимул, после идва реализацията в работа, семейство, мечти, хобита. Да не говорим че голяма част от хората тук са избягали от проблеми - най-вече с родители, сватове, апартаменти, имоти, пари ... ако нямате такива проблеми един голям (негативен) стимул го няма.

Ако гледате парите и стандарта на живот да оправяте - не е достатъчен стимул обикновено.

--------------------
Написаното по-горе отразява единствено и само личното ми мнение. Всяко Ваше действие произтичащо от него, е изцяло на Ваша отговорност.

Редактирано от Nadin (06.06.2018 17:59)

Кукера©
борец на капитализма

Регистриран: 21.05.2005
От: Шихагоу
    #3439276 - 06.06.2018 18:43 [Re: Nority]

Ще нахвърлям само няколко точки:

Цитат:

от няколко месеца сме в собствено жилище, нямаме кредити

Как нямате кредити, а живеете в собствено жилище?

- като дойдете в САЩ ще се наложи да взимате доста кредити - спокойно!

- началото винаги е трудно, но мотивацията ще си дойде на мястото като опре ножа до кокала (няма роднини, приятелите, баби и дядовци)

- да, възможно и реално е да си намерите работа по специалността в самото начало, но ще отнеме поне 2 месеца. Предизвикателството за вас и тези, които ви намемат ще е, че нямате никакъв опит в САЩ. Пригответе се за около $1000 наем на месец, за едностаен апартамент и около $4000-5000 за употребявана кола на около 10-12 години.

- при положение, че и двамата сте мениджъри ми се вижда, че ви е много нисък общия доход - само 3500 лв и то в София. Това значи, че единия получава под 2000 лв, което за мениджърска позиция ми изглежда недопустино. Ако не сте могли да си намерите по-добре платена работа в София до сега, тук няма да е по-лесно! Тук с $3500 общ доход е недопустимо да се мисли за деца. А като се има педвид, че майката ще е поне 1-2 години по майюинство (НЕПЛАТЕНО), главата на семейството трябва да изкарва поне $4000-5000 на месец - извадете от тази сума 15-20% за данъци, за да получите чистите пари. С магистърси дипломи, ако работите това, което умеете може да взимате много добри пари тук.

- ако дойдете - отлагане на бебето за около 3-5 години, докато си стъпите на краката. Ще живеете мин. 5 години под наем, всичките позитиви и негативи. Обикновено хората си купуват жилище преди да им се рои дете, но не е задължително. Най-евтините едностайни сносни апартаменти в нашия район са $90 000.

- в САЩ е по-тудно да имаш деца от България и по-скъпо - просто, защото ги няма бабите и трябва единия родител да ги гледа 24/7 или да се плаща на детегледачка, което за бебе не върви, но и след това като почне майката на работа ще трябва детегледачка, освен ако майката не иска да гледа детето 6-7 години, което реално й намалява шансовете за добра професионална реализация. Майчиството в САЩ е само 12 седмици като на повечето места само 6 от тях са платени. След изтичането им майката трябва да се върне на работа или да работи от вкъщи (ако е възможно), иначе си губи работата.

Ако ви интересуват още неща кажете. Само дето тази тема ми прилича на партенка.

--------------------
“It is better to regret something you have done, than to regret something you haven't done.” - Orbital “Satan”

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
2 регистрирани и 27 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3034

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.