ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Емиграция в САЩ

Страници: 1
tamela

Регистриран: 27.02.2018
I-130 immigrant petition for relative, fiance or orphan - F4 - братя..
    #3447367 - 02.10.2018 23:09

I-130 immigrant petition for relative, fiance or orphan - група F4 - братя и сестри на американски поданици.
САМО РАЗКАЗВАМ, защото ми се искаше да прочета нещо в аванс, но уви...
Благодаря на всички отделили време да споделят опита си във форума.
Много четох за зелена карта, но за своя случай не открих много във форумите. Емиграцията, чрез братя и сестри е различна от другите. (можело да се сключва брак, докато се чака...)

От януари 2005 г. имам пусната петиция от брат (американски поданик) I-130
2009 г. ме информираха (получих писмо - хартиено по пощата), че са получили случая ми в националния виза център NVC и получавам нов номер започващ със SOF, вместо WAC, с който нищо не може да се провери, а само се следят виза бюлетините по приоритетна дата (датата на петицията).
02.04.2018 г. от NVC получих хартиено писмо по пощата (NVC Welcome Letter) – 3 листа, което съдържаше освен SOF - NVC Case номер и Invoice ID, с което ме информират да следвам стъпките в сайта. 2-ри лист - чек лист с баркод за документите.
Веднага пристъпих към първа стъпка – избор на агент – 02.04.2018 – тук се попълва имейла Ви за понататъчната кореспонденция.
2-РА СТЪПКА:
10.04.2018 поискаха да им се изпратят документите с чек лист (по пощата – от САЩ ги изпратихме) и дадоха инвойсите – за да се платят таксите.
Всички такси се плащат предварително от САЩ - $120 за разглеждане на спонсорския документ /Affidavit of Support/ + $325 за обработка на документите /интервюто/.
3-ТА СТЪПКА:
На 14.04.2018 г. попълних DS-260 – онлайн в сайта.
На 4-та и 5-та стъпка събирате документите и 6-та ги изпращате. Аз закъснях с изпращането. На 16.05.2018 г. ги изпратихме бързо и препоръчано от САЩ и на 31.05.2018 г. върнаха лист с липсващи документи /e-mail/ , но след това на 05.06.2018 г. върнаха, че са получили всички изискуеми документи/e-mail/ .
На 07.08.2018 г. ми насрочиха интервюто за 26.09.18 г. /e-mail/.
МЕД ПРЕГЛЕД:
Насрочих си прегледа във Вита. Въпреки че се обадих следобяд, а те записват часове преди 10 ч. ме поканиха между 8 и 10:30 ч. в деня, който поисках. Момичето ми обясни всичко и каза, ако се наложи да си заменя датата или имам въпроси да звънна отново /жените не бива да са неразположени/. За следващия месец започват да записват от 20-ти.
Т.к. нямам Рубеола вписана в имунизационния паспорт, а тя може да бъде преболедувана на крак без да се усети човек, отидох в лаборатория и си платих изследването за изградени антитела /Рубеола Ig G/. Резултатите може да станат и на другия ден, може и да Ви мотат и 2-4 седмици, според това кога лабораторията работи този вид проби. Всички останали ваксини са според българския календар (и тази за Рубеола вече всъщност - е, но за моя набор не е била). В грипния сезон, който е споменат някъде из форума се поставя противогрипна ваксина.
Ако сте от страната на Ситняково входа на клиниката се намира след тунела (между 2-те сгради) в ляво след кафене или магазин (упъти ме много любезна и усмихната етажна санитарка). На рецепция ми въведоха данните от паспорта в компютъра и ми дадоха номерца и контейнер за урината, взеха 4 снимки и ме упътиха по кабинетите.
Във всеки кабинет се нуждаете от паспорт, а за изследванията попълвате декларации.
Аз реших да започна от сутерена – там е лабораторията – вземат кръв и си оставяте урината, отделена на партера в тоалетната. (храната и кафето не повлияха на резултатите ми) На партера е рентгена. Дотук всички клиенти и пациенти на клиниката са на общ ред (клиниката между другото извършва и този вид прегледи). Пред мен имаше не повече от 2-ма души. След като си вземете рентгеновата снимка (диск) с паспорта се качвате в кабинет вътрешни болести и там ще напишете адреса, на който възнамерявате да останете в щатите https://www.vita.bg/%D0%BE%D1%82%D0%B4%D...%82%D0%B8/54/56
Прегледа ми се извърши от д-р Албояджиян. Човека ми обясни, като човек, в какво се състои прегледа и какви са изискванията, а аз вместо да го изслушам започнах да си вадя документите и да ги поставям пред него, за да не му хабя времето и приказките, но той явно е длъжен да изговори всичко и не успях да го прекъсна. Ако имате въпроси по отношение на прегледа и ваксините, след дъжд качулка, получавате цялостен отговор на всичко. Аз не се и опитах да запомня, за да разказвам за ваксини и така нататък, т.к. това е подробно описано във форума, а и като пристигнеш на прегледа, вече тотално за нищо не ти пука. За да не се губи времето на пациента, даже човека на лист си нахвърля вашите данни и не изчаквате да ги въвежда в компютъра по време на прегледа и всичко това Ви го обяснява, така че се правете, че не сте го научили от мен. Не оглеждайте техника в кабинета, за да не Ви успокояват, че няма да преминете през целия капацитет на кабинета, т.к. кабинета не е специално за тези прегледи, а прегледите са между другото. Следва проверка на имунизационния паспорт и въпроси за болничен престой, операции, болести и вродени дефекти. Т.к. нямах нужда от допълнителни ваксини - не мога да разкажа. Проверява се зрението. Физикалния преглед се състои в измерване на: ръст, тегло и кръвно; преслушване; преглед на лимфни възли: аксиларни и ингвинални; ако е имало друго го забравих, но няма нищо болезнено или притеснително. Следва дълъг списък с въпроси за болести и зависимости, на които трябва да отговорите. И неусетно, когато в щок търсите друга дума за отрицание, за да не повтаряте като папагал: ”НЕ”, Ви пожелават успех. За по малко от час ще приключи цялостната Ви визита в клиниката. Оставете лекаря да задава темпото. Личния ми съвет е да не лъжете и да не се опитвате да прикриете нещо, защото не е ясно дали това Ви състояние ще се отрази на решението за издаване на виза, но пък, ако Ви усетят, че лъжете (има въпрос дали пациента е излъгал в бланката, която попълва лекаря) може да изгорите.
Следва плащане на рецепцията по цените посочени в сайта на консулството https://bg.usembassy.gov/visas/immigrant-visas/medical-examinations/ и ако ще Ви изпращат документите по пощата - оставяте адрес. Прегледа ми беше в Петък. Получих си документите във Вторник.
ИНТЕРВЮ:
Отидох час по-рано, за да си търся заведение и да си оставя някъде багажа. В близост няма кафенета. Попитах охраната дали ще ме пуснат с багаж, но имах таблет и ме пратиха в Билла - пресечката на ул. „Козяк“ с ул. „Сердикийски събор“ (няма тоалетна) в клетките да си оставя багажа. На ул. „Елин връх“ има един магазин и накакви маси за местните, но не се пробвах. В триъглника, който образуват улиците: „Козяк“ , „Сердикийски събор“ и „Св. Троица“ срещу Билла има фургон със сандвичи и паркинг, а под паркинга на пресечката между „Козяк“ и „Св. Троица“ има Happy Bar & Grill с тоалетна и Храна

Пред входа на Консулството Ви посреща едно момче и Ви изпраща на гише с паспорта, от там Ви насочват пред коя врата да изчакате, за да влезете в приемната. Поставяте всичко в тава и минава през скенер. Отварят Ви вратата. Излизате от приемната и по пътека във вътрешния двор достигате до консулския отдел. (Там има тоалетна) Служителите срещу входа Ви питат как се казвате и Ви канят да седнете. Първо българин Ви повиква на някое гише за да ви събере документите (само оригинали ми взеха), но това не означава, че на Вас няма да ви изискат някое копие (всеки случай е различен) и Ви разпитва за всичко на български и ако нямате товарителница Ви оставя една да попълните. На мен ми се падна добра, мила и вежлива жена. На виза центъра са изпратени всички документи и те ги връщат в България или си ги разпечатват от компютъра – имаха дубликати на актовете ни за раждане, които са от момента на подаване на петицията /съпорта, последната данъчна декларация (защото нямахме IRS), свидетелство за съдимост с 2-ри подпис за чужбина и удостоверение за семейно положение – без легализация в общината за допълнителни 5-6 лв. им ги пратихме в оригинал/, накарах да ми направят превод на акта за раждане от обикновено ксерокопие без да вадя дубликат – него си задържаха.
Седнах да чакам. Извикаха ме на едно гише. Беше млад американец. Носеше само акта ми за раждане - оригинал.
Започна на английски, а аз казах: „Добър ден“ (по препоръка от форума и по примера на момичето пред мен, което кандидатстваше за годеническа виза, но както се казва: “нашата е опечена“), взе ми отпечатаци и си помислих, че ще трябва отново да седна и да изчакам за интервю (защото за неимигрантската виза, която ми отказаха 2009 г., пак американка ми взе отпечатаци, но на отделно гише, а после друга жена проведе интервюто), но той започна да ми задава въпроси на български и да си пише в компютъра (явно е проверявал DS-260), като рядко поглеждаше към мен (само за отговора), даже не разбрах, че това е интервюто. Въпросите му бяха като на българката, но по-малко, ако той ми е задал 7, тя ми е задала двойно и повече. Заклевам ли се да казвам истината, кога е заминал брат ми, какво работи, къде са родителите ми, живели ли сте извън България, имам ли брак и деца, имали ли сте проблеми с полицията писа нещо в компютъра и когато каза, че след седмица ще си получа документите, изцепих: „Благодаря! ... Всичко добро!“. Получих си документите във Вторник 02.10.18 г. преди 9 часа сутринта. Визата в паспорта важи 6 месеца от датата на провеждане на медицинския преглед, т.е. имате 6 месеца, от медицинския преглед, да влезете в САЩ.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
gaiety
ZаплЕ$

Регистриран: 29.06.2006
От: вече на изток от....
Re: I-130 immigrant petition for relative, fiance or orphan - F4 - братя..
    #3447587 - 05.10.2018 22:43 [Re: tamela]

Поздравления за търпението да си изчакаш петицията и да напишеш този пост
Ще ти се изчерпи след н-найстия пост с въпрос съдържащ се в обясненията ти

Една забележка само, I-130 и процеса до интервюто, които си описала важат за всички фамилни категории едно към едно, така че с това заглавие ограничаваш четящите до 0,01%, язък ти за труда.

Това е списъка на хората, които минават през описаното от теб

FAMILY-SPONSORED PREFERENCES

First: (F1) Unmarried Sons and Daughters of U.S. Citizens: 23,400 plus any numbers not required for fourth preference.

Second: Spouses and Children, and Unmarried Sons and Daughters of Permanent Residents: 114,200, plus the number (if any) by which the worldwide family preference level exceeds 226,000, plus any unused first preference numbers:

A. (F2A) Spouses and Children of Permanent Residents: 77% of the overall second preference limitation, of which 75% are exempt from the per-country limit;

B. (F2B) Unmarried Sons and Daughters (21 years of age or older) of Permanent Residents: 23% of the overall second preference limitation.

Third: (F3) Married Sons and Daughters of U.S. Citizens: 23,400, plus any numbers not required by first and second preferences.

Fourth: (F4) Brothers and Sisters of Adult U.S. Citizens: 65,000, plus any numbers not required by first three preferences.

--------------------
Не съм вещица....Изморена фея съм...

tamela

Регистриран: 27.02.2018
    #3448784 - 25.10.2018 20:50 [Re: gaiety]

Исках да го разгранича от зелената карта. Назад във форумите е писано по този въпрос, но аз късно го открих /чак след като публикувах поста си/. Има разлика дали отиваш при сестри или при родители.

gaiety
ZаплЕ$

Регистриран: 29.06.2006
От: вече на изток от....
    #3448812 - 26.10.2018 05:35 [Re: tamela]

Зелената карта от лотарията няма нищо общо, права си, затова има отделен форум, но при петициите документално разлика няма никаква независимо от кого е подадена тя.

--------------------
Не съм вещица....Изморена фея съм...

kotan
citizen
**

Регистриран: 23.08.2002
От: SOF ->- PHX
    #3466962 - 20.08.2019 14:39 [Re: tamela]

Дойде и моето време да се запиша в тази тема, след почти 14 години чакане.
От есента на 2005 г. има подадена петиция за мен в категория: Fourth: (F4) Brothers and Sisters of Adult U.S. Citizens
През 2009 г. получихме писма че петицията е одобрена и трябва да чакаме датата да стене current.
Пролетта на тази година и това се случи и след около месец получих писмо по пощата (хартиено) с Invoice ID. За разлика от предния пост тук номера започващ с WAC не играе никаква роля, използва се само номера започващ със SOF.
Цялата процедура е вече само онлайн и всичко се подава електронно.
Отпаднало е изискването за избор на агент.
Първата стъпка е да се платят таксите – 325$ за процедурата и 120$ за AOS. Плащането става само и единствено онлайн с американска банкова сметка.
След това попълних DS-260 и се събмитват документите, за подалия петицията AFFIDAVIT OF SUPPORT и FEDERAL INCOME TAX RETURN OR TRANSCRIPT, за апликанта: свидетелство за раждане и за двамата, копие на паспорта, снимка, свидетелство за съдимост и копие на военната книжка.
След около 3 седмици получих съобщение че съм DOCUMENTARILY QUALIFIED и да чакам мейл с датата на интервюто.
Средата на юли получих мейл че датата ми за интервю е за средата на август.
Седмица преди интервюто си запазих час във Вита на улица Драговица. Нищо по особено от описаните многократно случаи.
Интервюто: отидох около 10 минути по-рано. Обичайните проверки преди това. Първо бях при един българин. Нищо необичайно – кой е подал за мен, бил ли съм в САЩ, имам и валидна туристическа виза. От всички документи които трябваше да нося ми поискаха само снимките, свидетелство за раждане, свидетелство за семейно положение, свидетелство за съдимост и запечатания плик с медицинския преглед. Товарителница за DHL бях попълнил предварително.
Интервю при консула: бях при една симпатична и усмихната дама с афро-американски произход. Първоначално ми взе отпечатъци. След това най-различни въпроси: за предишните ми посещения в САЩ, каза че ще ми канселира туристическата виза (което е и направено с CANSELLED WITHOUT PREJUDICE печат); въпроси за брат ми – къде живее, какво работи, какво е работил в България, кога сме се виждали за последно и т.н. За мен: какво работя, какво съм завършил, какво смятам да работя в САЩ, къде ще живея и т.н. Интервюто беше на английски. Каза че всичко е наред и да чакам визата до седмица.
Днес получих и паспорта с визата.
Вече не се дава запечатан плик. Вместо него има лист А4 с надпис: „Имигрантската виза е в паспорта. Моля, прочетете инструкциите. Няма да получите пакет с документи на хартия, тъй като вашите документи са подадени електронно.“
Имигрантската виза много прилича на неимигрантската ми. Има надпис на нея: „UPON ENDORSEMENT SERVES AS TEMPORARY I-551 EVIDENCING PERMANENT RESIDENCE FOR 1 YEAR”
Предполагам това замества печата който досега са поставяли в паспорта.
Срока ми за влизане в САЩ е 6 месеца от датата на медицинския преглед.
Днес платих и таксата от 220$ за издаване на самата зелена карта.
Остава само да направя плановете за заминаване.
Няма много писано във форума за семейните категории но самата процедура е много ясна и опростена, просто няма как да объркаш нещо.
Голямо чакане беше – почти 14 години!!!
Успех на всички, независимо в каква категория чакат

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 30 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1928

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.015 seconds in which 0.003 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.