ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » История

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Елби
lead bounder

Регистриран: 29.07.2013
От: ОЧЗ
Славяни ли са българите? 2
    #3449804 - 07.11.2018 13:50

Едно от най-хубавите неща в нашата история е свързано със славянската писменост. В Х век сме държава с две азбуки с много културни влияния, в т.ч.дори ирански /който е ходил в Преслав, знае за какво говоря/ и не на сабята на Симеон, а на книгите и буквите се радвам. Азбуката, на която се пише от Босна до Владивосток е създадена по нашите земи и е БЪЛГАРСКА азбука, нищо че я наричат кирилица и е претърпяла много изменения. На основата на гръцката е, както гръцката е на основата на финикийската. Материалната и духовната култура на Второто царство също е много богата, а понякога и оригинална. Особено тази от ХIV век.
Македонците все докато говорят нашия език и са с тази култура, с която ги познавам могат да се гордеят с българската си история.

Редактирано от admiral (07.11.2018 14:04)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
Re: Славяни ли са българите? 2
    #3449805 - 07.11.2018 13:59 [Re: Елби]

Цитат:

Азбуката, на която се пише от Босна до Владивосток е създадена по нашите земи и е БЪЛГАРСКА азбука, нищо че я наричат кирилица и е претърпяла много изменения.

Да! Ето още нещо по което си струва да поработят нашите историци, а именно - да нарекат най-после кирилицата с истинското и име, каквото и се полага - българица!

Редактирано от admiral (07.11.2018 14:04)

Бяло Конче
раванлия

#3449810 - 07.11.2018 14:15 [Re: Бяло Конче]

Бях тръгнал да отговарям за това доколко склавите са различни от българите, но темата се заключи. Всъщност името на темата е зададено некоректно, така че се отказах да отговарям. Със същия успех може да се запитаме немци ли са англичаните или немци ли са французите. Ами не са, ако и англите, и франките да са били немски племена. Мисля, че това отговаря прекрасно и на въпроса - славяни ли са българите. Какъвто и принос да имат в нашата етногенеза славяните(макар, че съвсем явно те самите себе си не наричали така, а са имали различни имена още в древността) то днес българите не са славяни, по същия начин по който и французите, и англичаните не са немци, нито келти. Или дали ще кажем, че има или няма славяни е въпрос на политиката, а не толкова на историята, защото по-скоро става дума за имена и влияния, така че съвсем твърдо и ясно:
Българите са българи!!!

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Бяло Конче
раванлия

#3449812 - 07.11.2018 14:19 [Re: Бяло Конче]

И хайде последно, но доста показателно разсъждение. Един руски историк беше казал, че ако след едно много далечно време, когато Русия отдавна ще е изчезнала от картите, се правят разкопки на нейната днешна територия биха открили останки предимно от немски, френски и японски коли, така че на тази база те биха сметнали, че в границите на Русия са живели най-много германци, французи и японци!
Така е и в нашия случай!

--------------------

GG-BG
неупатен уопште

Регистриран: 17.10.2017
    #3449813 - 07.11.2018 14:20 [Re: Бяло Конче]

Стига с тази азбука бре!
Каква азбука - преработени гръцки букви с добавени 14 нови български букви. Префърцунена, с финтифлющшки, негодна за масово производство на книги.
Ако не беше Петър І да нареди да я преработят в гражданска азбука, за да може да се печата, сега щяхме да четем на незнам какви букви.

Езикът е важен, хей! Езикът сме създали наистина и сме го дали(или май са си го взели срещу заплащане) на руси и други.
Не знам вече дали постирах странца от учебник по руски език от 1701 г

Лично местоимение в първи род единствено число - АЗЪ!!

--------------------
Ние тука во БГ думатиту го ручаме со притките, а матеницата я кусаме со скачоците....together....ааа....топтан.

Аз Буки Веде и Глаголи - Добро Есть!
Йе Живете Зело И Како Люди Мислете!

Бяло Конче
раванлия

#3449815 - 07.11.2018 14:27 [Re: GG-BG]

Цитат:

Стига с тази азбука бре!
Каква азбука - преработени гръцки букви с добавени 14 нови български букви. П

Да, ама не! Дай тогава направо да ползваме гръцката азбука и да си говорим на гръцки! Я виж, колко народа по света ползват гръцката азбука и колко българската кирилица - българицата! Сравнението май ще е твърдо в наша полза.
Иначе и каруцата е кола, и Мерцедеса е кола. Първо е била каруцата, но друго е да караш Мерцедес, нали така!
По тази логика Гръцката азбука е азбука на миналото, а Българската(ако предположим дори, че е усъвършенствана гръцка такава) е азбуката на бъдещето!

--------------------

GG-BG
неупатен уопште

Регистриран: 17.10.2017
    #3449835 - 07.11.2018 17:36 [Re: Бяло Конче]

За съжаление, народите не ползват българската кирилица(която познавам по-добре от тебе), а руската кирилица.
вярно е, че русите от българската кирилица направиха граждански вариант.
Т.е., взеха "българицата" и я приспособиха за съвременно книжевно дело.
Така, както преди това българите взеха гръцката азбука и я приспособиха за славянобългарско книжовно дело.
Разликата е доста сериозна - не можете да четете старата азбука, а само новата. Значи....ъъъъъ....кво значи.....

--------------------
Ние тука во БГ думатиту го ручаме со притките, а матеницата я кусаме со скачоците....together....ааа....топтан.

Аз Буки Веде и Глаголи - Добро Есть!
Йе Живете Зело И Како Люди Мислете!

Бяло Конче
раванлия

#3449841 - 07.11.2018 18:49 [Re: GG-BG]

Кирилицата си е кирилица - българска азбука и си остава такава, както и да я приспособиш към който и да е език по подобен начин на латиницата. Дали ще е немска, английска, френска и пр., латиницата си остава латиница.
Докато гръцката азбука си е гръцка азбука. Гръцката азбука не е кирилица, нали така, ако и да имат някакви общи букви. Но то общи букви има кирилицата и с латиницата.
Освен това гръцка азбука също е взаимствана от финикийската, но никой не я нарича финикийска.
Просто е за разбиране! Само за гърците е малко сложно, защото ако ги питаш тях, то всичко на земята е гръцко или изобретено от тях, а определено не е така. Имат с какво да се гордеят и няма нужда да гледат в чуждата паница и да викат гръцка е, гръцка е. Е, не е. Българска е!

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3449842 - 07.11.2018 18:57 [Re: GG-BG]

И още нещо относно Българската азбука наречена кирилица. Въпросът тук не е точно в технологията на изписване на буквите, какви са, кой как ги е писал и сменял. Не. Това са подробности.
Българската азбука е символ на извоюването на правото на българите, а след тях и посредством тях, и на други народи, да пишат книги, да четат и да извършват Богосложение на родния си език.

--------------------

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #3449853 - 07.11.2018 21:52 [Re: Елби]

Цитат:

който е ходил в Преслав, знае за какво говоря

Не съм ходила.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  cherkezs 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3738

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.031 seconds in which 0.01 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.