ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
Re: Новини за Македония поредна
    #3455817 - 14.02.2019 02:37 [Re: Балканец]

Димитър Влахов, който се напиняше, но никога не можа да стане истински македонист-титовист!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #3455837 - 14.02.2019 10:16 [Re: Балканец]

Дааа. Годината е 1946-та. Минало незабравимо. А гърците толкова се бяха заиграли със сърбите на съюзници, та замалко Егейска Македония да стане част от Югославия. Единият съюзник по стар балкански обичай щеше да подхлъзне другия.
Възможността си беше доста голяма по онова време, но Англия се намеси доста категорично в подкрепа на своите си протежета и затова...Южна Македония си остана гръцка.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Бяло Конче
раванлия

#3455838 - 14.02.2019 10:19 [Re: Негатор]

Груевски си е точно на мястото - на бунището на историята. И от там кукурига.

--------------------

mk_e_bg
старо куче
**

Регистриран: 08.07.2016
    #3455843 - 14.02.2019 11:23 [Re: Балканец]

Цитат:

Покрај грујоносталгијата во последните денови е зголемена и југоносталгијата кај членовите на дпмне.

изявуеме = прекалено сръбски облик на глагола, дори за македонистите.
сега се казва "изявуВаме", със съгласна "в" която е типична само за български език.

bambaa
отварящ очи

Регистриран: 24.03.2009
    #3455847 - 14.02.2019 13:36 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Дааа. Годината е 1946-та. Минало незабравимо. А гърците толкова се бяха заиграли със сърбите на съюзници, та замалко Егейска Македония да стане част от Югославия. Единият съюзник по стар балкански обичай щеше да подхлъзне другия.
Възможността си беше доста голяма по онова време, но Англия се намеси доста категорично в подкрепа на своите си протежета и затова...Южна Македония си остана гръцка.

Нямаше да стане фиромска заради променения етнически облик на Егейска Македония. Населена със стотици хиляди етнически гърци от Мала Азия. Те са резултат от нескопосания опит на южните съседи да възстановят Византия.

--------------------
Македония без българи огън да я гори.
Иван Михайлов водач на ВМРО

Бяло Конче
раванлия

#3455850 - 14.02.2019 15:10 [Re: bambaa]

Това, което ми беше интересно и на мен - Мегали идеята и възстановяването на Византия не се оказва гръцки проект. Гърците бяха нарочени само за изпълнители. Това е руско-австрийски проект, какъвто е и "Румъния". Казано на друг език - игра на великите сили, а ние балканските народи - да си се избиваме помежду си.
За това и казвам десет пъти да мерим, един път да режем преди да се нахвърлим отново един срещу друг. Това не е в наш балкански интерес - на никоя балканска държава. Балканските народи, като цяло са си исторически рроднини по една или друга линия. Защо отново да ставаме пушечно месо за чужди интереси!!!

--------------------

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #3455888 - 15.02.2019 13:00 [Re: Бяло Конче]

Относно новините и старините от Македония, що се отнася до формалната част:

- Новото официално име на държавата: Република Северна Македония
- Съкратено: Северна Македония
- Гражданството се казва "македонско", но се допуска и "на (Република) Северна Македония".
- Езикът се казва "македонски" съответно на всички езици.

Пояснения относно "Договора от Преспа": Народността и самоопределението не са предмет на никакви договори, но за да се избегнат досегашните вражди договорът все пак засяга и тези въпроси по някакъв заобиколен начин: уважава се правото на самоопределение и за първи път се дава сметка за фактът, че думите "Македония", "македонец" и "македонско" имат различно значение в РСМ и РГ, и като такива не са взаимоизключващи. Това означава, че макар държавното и политическо име да е "Република Северна Македония", извън официалния политически контекст всеки може да говори например за "моята Македония" или "нашата Македония" и под това да не се подразбира някакъв въображаем "иредентизъм". Каквото е за нас "Македония", за гърците е "Северна Македония" или "Славо-Македония". Каквото е за гърците "Македония", за нас е "гръцка Македония" или "егейска Македония". Това също така означава и: Именно заради различните значения на думата "Македония" и прилагателните, гърците наричат езика "славомакедонски" вместо "македонски". Kакто се казва на английски: Live and let live.

Названия като "северномакедонци" и особено "северномакедонски език" няма. Можете да ги ползвате, разбира се. Извън някаква международна конференция и евентуално в смисъла на гражданството няма нищо лошо в думата "северномакедонци", както няма нищо лошо и в "български гражданин" или "боснохерцеговски гражданин". Дали така се създават непосредствени и близки приятелства си е въпрос на индивидуална преценка и предпочитания. Аз съм Страшо Добрев. В служебната комуникация съм г-н Добрев, колегите ми казват Добрев, приятелите ми - Страшо.

Пожелавам ви хубав ден.

Елби
lead bounder

Регистриран: 29.07.2013
От: ОЧЗ
    #3455890 - 15.02.2019 13:31 [Re: Гай Баньо]

Много официален стана.

--------------------
немам доказ, али тврдам

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #3455893 - 15.02.2019 14:04 [Re: Елби]

Цитат:

Много официален стана.

По изключение.

Бяло Конче
раванлия

#3455896 - 15.02.2019 14:15 [Re: Гай Баньо]

Нищо лошо не виждам в това, ако трябва да коментирам тези новини. По-скоро са нещо положително, доколкото на Македония и нейните граждани се отварят нови възможности спрямо съседите и и Европа, като първо, а като второ специално връзките на Северна Македония(да използвам официалното вече име) с България и Гърция ще станат по-нормални, по-тесни, по-адекватни, и от друга страна Сърбия(като наследничка на Югославия) ще престане да бъде държавата Майка на Македония(в смисъл на държава, която прокара пряко македонизма в тази историческа българска земя и се погрижи той да влезе в действие).

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 45 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 6307

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.