ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Живот в САЩ

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
kas
неориентиран

Регистриран: 23.04.2019
Въпрос за работа в Чикаго като електротехник
    #3459702 - 23.04.2019 17:01

Здравейте!

С жена ми имаме оферта за идване в Чикаго от чикагския университет за phd степен. Ще ни помагат с доста неща и ще дават 43К$ годишно чисто.

Обаче казуса е следния - това горното е за жена ми(на 33). Аз съм електротехник в България(на 31). Това съм завършил, това съм работил винаги. От 6-7 години си имам фирма тук с 3-4 момчета служители, главно работим в нови сгради и smart апартаменти.

Доходите ни са в горната граница на средното за София за кажем.

Знаете ли как са нещата в Чикаго с такъв тип професии и дали мога евентуално да постигна същото и там? Знам, че ще трябва да работя като apprentice няколко години, за да взема разрешително за самостоятелна работа, но няма да ми е проблем(поне така си мисля). Обичам си работата и рядко ме бие тока

Все още обмисляме решението и ще ми е от полза да чуя мнение

п.п. Извинете ако темата не е за този раздел!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
rabbit_is_great
millionaire
**

Регистриран: 11.08.2016
Re: Въпрос за работа в Чикаго като електротехник
    #3459703 - 23.04.2019 17:20 [Re: kas]

Пробвайте, елате вижте. Винаги може да се върнете...
Единствения проблем който виждам е, че годините не са 18-25. Колкото по-рано толкова по-добре, така е направена системата, 401к и всичко около социално-финансовата стълбица. При капитализма поговорката пари при пари отиват важи в пълна сила.....

Вие вече, сте достигнали както ти казваш и сте някъде 75-80процента горното средно в "класирането на живота социално-финансовото"
Според мен неписаното класиране тук трудно ще се преборите и за 50% да стигнете при това след 20-30години...на края на живота си, след като ще идвате на по 33-35години...което за мен си е доста...еле пък тук след 55-60 си е трудно с работа и всеки търси младото...., не че не е същото и в България, но там вече сте се борили 10-15години.

kas
неориентиран

#3459704 - 23.04.2019 17:55 [Re: rabbit_is_great]

И на мен това са ми притесненията, но тя иска да опита, защото след phd-то има огромен шанс да й предложат работа в Брашляновата лига. Да бях на 22, изобщо нямаше да се замисля. Ама ей го, кръст, крака се обаждат вече, а работата ми е физическа, колкото и да имам работници.
По принцип си се дразня на стандартните простотии в милата родина, но не съм с идеята, че там няма да има неща, които ме дразнят.

rabbit_is_great
millionaire
**

#3459705 - 23.04.2019 17:59 [Re: kas]

Е не си толкова стар де, просто ще почнете (тя) 10-15години след прясно момче или момиче на 22 след бакалавър дето ще почне работа за 50-100к или ще му предложат пхд .....това исках да кажа....

Иначе има хора и на по 40-50 идват и повече или по-малко се спрявят, много зависи какви са ви очакванията....

black sea
ентусиаст

Регистриран: 07.08.2006
От: Тексас
    #3459706 - 23.04.2019 18:02 [Re: kas]

На 31 години си младеж, спри да се вайкаш . Само да кажат знаещите дали като придружител ще имаш право на работа.

kas
неориентиран

#3459707 - 23.04.2019 18:04 [Re: rabbit_is_great]

Тези на по 45-50 ми е странно защо заминават, но това е друга тема.
И двамата сме доста борбени, стремим се към някакво професионално удовлетворение, което общо взето го постигнахме в БГ за 5-6 години.
Абе, голяма главоблъсканица ми е, от 2 седмици не съм спал като хората хаха

Иначе как е с намирането на първа работа, как ни приемат там? Питам за квалифициран труд с език, не за работа колкото да има просто.

Редактирано от kas (23.04.2019 18:07)

kas
неориентиран

#3459708 - 23.04.2019 18:08 [Re: black sea]

Ще имам право на работа, да. И двамата ще имаме право.

rabbit_is_great
millionaire
**

#3459710 - 23.04.2019 18:28 [Re: kas]

Ми добре ни приемат, повечето не знаят разликата между Белгия и България и като кажеш от България - Ооо Белджим гуууд, Юръп.
За разлика от Германия и Европа дето трябва да се бориш с предрасъдъци...както и да е да не влизам в подробности. Сещаш се за какво говоря.

Ако решите да идвате по-бързо не чакайте ти да си на 35 и жената на 37, просто да се почва режете и почвате и борба и така...
Колкото по-рано толкова по-добре.

Също и другото няма значение каква работа бяла якичка или синя, тук хората бачкат доста....гледат и втора и трета работа, като цяло всичко се върти около работата.
Ако сте от хората дето обичате да си почивате много в което няма нищо лошо, всичко в този живот е някакъв компромис и уравнение между всичко....може би няма да ви хареса в "трудовия лагер" тука...

kas
неориентиран

#3459711 - 23.04.2019 18:32 [Re: rabbit_is_great]

Обичаме естествено, кой не обича да си почива. Но го правим, защото в момента можем да си го позволим. Иначе преди сме бачкали без почивни дни аз, тя по нощите, нормалното.

Не разбирам защо се бачкат по 2-3 работи ако си имаш 1 нормална? Няма читави работи ли, не плащат достатъчно ли, какво се случва?

Редактирано от kas (23.04.2019 18:33)

burjavela
старо куче

Регистриран: 10.05.2015
От: Philadelphia, PA
    #3459712 - 23.04.2019 18:56 [Re: rabbit_is_great]

Цитат:

тук хората бачкат доста....гледат и втора и трета работа, като цяло всичко се върти около работата.

Много точно описание за хАмерика!

"Шегата" настрана - хората които бачкат по 2-3 работи са такива без образование, незнаещи език, нелегални, с дългове или с по повече от 2 деца. Ако и двамата с жена ти имате нормална работа (43К чисто като за начало са супер!) няма място за притеснения. Единствено бих те предупредил, че е много вероятно да нямате толкова отпуска, колкото сте имали в БГ. Естествено, зависи от фирмата, но в повечето случаи ви дават 2-3 седмици и останалото се трупа с годините. И тук има стрес и простотии както в БГ, но в много по-малки количества. Ако нямате деца мисля, че трябва задължително да пробвате да дойдете, да постоите 1-2 години или поне докато жена ти вземе PHD и да видите как ще ви се отрази. Дайте шанс на шансът, който ви се дава. Път назад винаги има и ако се стигне дотам лесно ще се преориентирате. Това са моите 2 цента по темата. Успех!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 12 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2365

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.