ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Емиграция в САЩ

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Mimeto0202
новак

Регистриран: 29.12.2013
От: градът на липите
Двойно данъчно облагане
    #3460133 - 03.05.2019 02:22

Здравейте! Потърсих информация във форума, но темите са доста стари, затова пускам нова. Интересувам се дали ако ми се наложи да се върна в България и имам американско гражданство трябва да подавам данъчна декларация всяка година? Има ли праг, под който доходът не се облага и какво представлява споразумението между двете държави, относно двойното данъчно облагане? Всяко мнение и информация по казуса ще ми бъде в полза! Благодаря предварително!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Травис
Devenir gris

Регистриран: 29.04.2005
От: NL
Re: Двойно данъчно облагане
    #3460140 - 03.05.2019 10:16 [Re: Mimeto0202]

Ако си американска гражданка данъчните форми са ти доживот, независимо къде живееш. Същото е и с банковите сметки, всякакви продажби, наследявания, на баба апартамента във Варна етц.

Доходи в САЩ си се облагат в САЩ. Има праг (към 80К) под който си освободена от данъци в САЩ от доходите в другата държава ако си си платила данъци на другата страна За целта - общо взето - трябва да си извън САЩ 330 дни в годината.

Над прага е сложно. Общо взето ако данъка който си платила е по-малък от този който би платила за същите пари в САЩ (като 10-те % БГ) - облагат те до приравняване. Попълването също става сложно/скъпо

Ако се откажеш от гражданство губиш сошъл съкюрити, друго детйли не знам.

Виж дисклеймъра отдолу.

--------------------
Написаното по-горе отразява единствено и само личното ми мнение. Всяко Ваше действие произтичащо от него, е изцяло на Ваша отговорност.

burjavela
старо куче

Регистриран: 10.05.2015
От: Philadelphia, PA
    #3460188 - 03.05.2019 23:30 [Re: Травис]

Цитат:

Доходи в САЩ си се облагат в САЩ. Има праг (към 80К) под който си освободена от данъци в САЩ от доходите в другата държава ако си си платила данъци на другата страна За целта - общо взето - трябва да си извън САЩ 330 дни в годината.

Не знам какво трябва да работиш в БГ, за да правиш над 80К годишно (може би лекар или адвокат?), но да - ако правиш над минимума влизаш във филм с данъците. Ако си под минимума и живееш целогодишно извън САЩ си ок. Пак попълваш формуляри, но не плащаш данъци. Правилно ли го разбирам? Че наскоро четох, че всеки щат си има различни изисквания и за някои щати дори да не плащаш федерални данъци си длъжен да плащаш щатски без значение от доходите? Тук някое старо куче може да се включи в дискусията...

Травис
Devenir gris

#3460191 - 04.05.2019 01:40 [Re: burjavela]

Не, аз неправилно обясних. Тънкия момент е че ако имаш да кажем 100К от щатски доходи (наем на къща, дивиденти, пенсии) и 10К от пенсия в БГ - тия 10К се облагат по крайната ставка: гледа се колко данък би дължал за 110К в САЩ, колко са ти общо платените данъци в САЩ и БГ и ако сумата е по-малко - САЩ прибира. Честно или не, аз го намирам за ... оправдано. С 2 думи - ако ще си богат американец няма да ти се размине да плащаш по-малко отколкото би плащал за същите доходи в САЩ. Плюс вноски за пенсия в чужбина са си таксов доход в САЩ етц етц дребни закачки ...

80К от бизнес са нищо и в САЩ, и в БГ - една средна ръка чалгаджийка взема повече. Отделно данъчни "събития" - наследства, прехвърляния на идеални части, продажби на имоти - се броят и те. Та 80К съвсем не са много, ама хич ...

Не виждам как ще плащам щатски данъци на щат в който нямам доход и не живея във федерацията. Но знам фор а факт - добре че ги има Ърнст и Янг - че мен не ме лови.

--------------------
Написаното по-горе отразява единствено и само личното ми мнение. Всяко Ваше действие произтичащо от него, е изцяло на Ваша отговорност.

burjavela
старо куче

Регистриран: 10.05.2015
От: Philadelphia, PA
    #3460194 - 04.05.2019 02:27 [Re: Травис]

Дотук добре, но какво става ако имаме следния случай: живял си в САЩ 10-15-20 години и в един момент се местиш за постоянно в България или някъде из Европа. Нямаш никакво имущество в САЩ. Нямаш работа с американска фирма - работиш си в чужбина. Единствената ти връзка със САЩ е паспорт, SSN и примерно 1-2 отворени банкови сметки. В такава ситуация при положение, че накрая на годината нямаш никакви US доходи и изкарваш по-малко от 80К в държавата в която живееш, ще трябва ли все пак да плащаш някакви данъци? Защото 80К може да не са много но за някои хора може и да са и в такава ситуация трябва ли да плащат нещо или всичко е само бумащина без реално да дължиш пари на САЩ?

grogyy
рекордьор

Регистриран: 01.11.2010
    #3460200 - 04.05.2019 07:20 [Re: burjavela]

Yep.
US данъците не зависят от факта, че нямаш доходи в страната И трябва да подаваш данъчна декларация, освен ако не си я докарал до под минимума за подаване.
"Единствената ти връзка със САЩ е паспорт, SSN и примерно 1-2 отворени банкови сметки", буржи, ти сериозно ли го питаш това? За къв чеп тогава ги ручате тия жабета?

Травис
Devenir gris

#3460201 - 04.05.2019 08:26 [Re: burjavela]

Както ти казал горния, ако живееш реално под 80К/година какво да ти вземат - остава само хартията. Но състемата е така направена че да е невъзможно (естествено - трудно/скъпо) да печелиш извън САЩ и да не се отчиташ на чичко Сам. Много хиляди честни и нечестни патриоти са го опитвали това, и работа на закона е да затваря такива дупки и пандизи такива тарикати.

Но да живееш 20г в Щатите и да нямаш никакви доходи - наистина, за какво ги руча жабетата? Забравих да допълня - закона умишлено облага много силно всички нетрудови доходи от чужбина (акции, наеми, бизнес, тръстове, наследства дори). Ако имаш всякакви такива "пасивни инвестиции" - много по изгодно е да са в американски акаунт

--------------------

c´est moi
;)

Регистриран: 11.12.2006
    #3460219 - 04.05.2019 20:25 [Re: Mimeto0202]

https://www.irs.gov/businesses/international-businesses/bulgaria-tax-treaty-documents
https://www.taxesforexpats.com/bulgaria/bulgariaus-tax-preparation-in-bulgaria.html
Ето ти малко информация по въпросите ти .

--------------------
But she did ask...and well she is special

c´est moi
;)

Регистриран: 11.12.2006
    #3460220 - 04.05.2019 20:50 [Re: Травис]

Травис, прага е малко над 100 000$ на година ако си по-малко от 30 дена в САЩ, по време на финансовата година. Освен това, има разлика и от страна до страна, т.е. това което важи за Българо-Американец живеещ в Холандия, не е същото за Българо-Американец живеещ в България или Германия да речем.
Ето един интересен сайт от двама " неволни Американци" от Ниската земя:
https://americansoverseas.org/en/

--------------------
But she did ask...and well she is special

Травис
Devenir gris

#3460223 - 04.05.2019 21:39 [Re: c´est moi]

Не ми се влиза в детайли, а такива има много; не това е важно за питащия.

Говоря от първа ръка а не от гугъл. Важното е че всичко финансово което правиш чичо Сам иска да го знае и както и когато прецени да си вземе своето. Измъкване няма, освен ако не искаш да си загубиш сошъл секюрити.

--------------------

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 12 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1544

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.