ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Емиграция в САЩ

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Mimeto0202
новак

Регистриран: 29.12.2013
От: градът на липите
Двойно данъчно облагане
    #3460133 - 03.05.2019 02:22

Здравейте! Потърсих информация във форума, но темите са доста стари, затова пускам нова. Интересувам се дали ако ми се наложи да се върна в България и имам американско гражданство трябва да подавам данъчна декларация всяка година? Има ли праг, под който доходът не се облага и какво представлява споразумението между двете държави, относно двойното данъчно облагане? Всяко мнение и информация по казуса ще ми бъде в полза! Благодаря предварително!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Травис
Devenir gris

Регистриран: 29.04.2005
От: NL
Re: Двойно данъчно облагане
    #3460140 - 03.05.2019 10:16 [Re: Mimeto0202]

Ако си американска гражданка данъчните форми са ти доживот, независимо къде живееш. Същото е и с банковите сметки, всякакви продажби, наследявания, на баба апартамента във Варна етц.

Доходи в САЩ си се облагат в САЩ. Има праг (към 80К) под който си освободена от данъци в САЩ от доходите в другата държава ако си си платила данъци на другата страна За целта - общо взето - трябва да си извън САЩ 330 дни в годината.

Над прага е сложно. Общо взето ако данъка който си платила е по-малък от този който би платила за същите пари в САЩ (като 10-те % БГ) - облагат те до приравняване. Попълването също става сложно/скъпо

Ако се откажеш от гражданство губиш сошъл съкюрити, друго детйли не знам.

Виж дисклеймъра отдолу.

--------------------
Написаното по-горе отразява единствено и само личното ми мнение. Всяко Ваше действие произтичащо от него, е изцяло на Ваша отговорност.

burjavela
старо куче

Регистриран: 10.05.2015
От: Philadelphia, PA
    #3460188 - 03.05.2019 23:30 [Re: Травис]

Цитат:

Доходи в САЩ си се облагат в САЩ. Има праг (към 80К) под който си освободена от данъци в САЩ от доходите в другата държава ако си си платила данъци на другата страна За целта - общо взето - трябва да си извън САЩ 330 дни в годината.

Не знам какво трябва да работиш в БГ, за да правиш над 80К годишно (може би лекар или адвокат?), но да - ако правиш над минимума влизаш във филм с данъците. Ако си под минимума и живееш целогодишно извън САЩ си ок. Пак попълваш формуляри, но не плащаш данъци. Правилно ли го разбирам? Че наскоро четох, че всеки щат си има различни изисквания и за някои щати дори да не плащаш федерални данъци си длъжен да плащаш щатски без значение от доходите? Тук някое старо куче може да се включи в дискусията...

Травис
Devenir gris

#3460191 - 04.05.2019 01:40 [Re: burjavela]

Не, аз неправилно обясних. Тънкия момент е че ако имаш да кажем 100К от щатски доходи (наем на къща, дивиденти, пенсии) и 10К от пенсия в БГ - тия 10К се облагат по крайната ставка: гледа се колко данък би дължал за 110К в САЩ, колко са ти общо платените данъци в САЩ и БГ и ако сумата е по-малко - САЩ прибира. Честно или не, аз го намирам за ... оправдано. С 2 думи - ако ще си богат американец няма да ти се размине да плащаш по-малко отколкото би плащал за същите доходи в САЩ. Плюс вноски за пенсия в чужбина са си таксов доход в САЩ етц етц дребни закачки ...

80К от бизнес са нищо и в САЩ, и в БГ - една средна ръка чалгаджийка взема повече. Отделно данъчни "събития" - наследства, прехвърляния на идеални части, продажби на имоти - се броят и те. Та 80К съвсем не са много, ама хич ...

Не виждам как ще плащам щатски данъци на щат в който нямам доход и не живея във федерацията. Но знам фор а факт - добре че ги има Ърнст и Янг - че мен не ме лови.

--------------------
Написаното по-горе отразява единствено и само личното ми мнение. Всяко Ваше действие произтичащо от него, е изцяло на Ваша отговорност.

burjavela
старо куче

#3460194 - 04.05.2019 02:27 [Re: Травис]

Дотук добре, но какво става ако имаме следния случай: живял си в САЩ 10-15-20 години и в един момент се местиш за постоянно в България или някъде из Европа. Нямаш никакво имущество в САЩ. Нямаш работа с американска фирма - работиш си в чужбина. Единствената ти връзка със САЩ е паспорт, SSN и примерно 1-2 отворени банкови сметки. В такава ситуация при положение, че накрая на годината нямаш никакви US доходи и изкарваш по-малко от 80К в държавата в която живееш, ще трябва ли все пак да плащаш някакви данъци? Защото 80К може да не са много но за някои хора може и да са и в такава ситуация трябва ли да плащат нещо или всичко е само бумащина без реално да дължиш пари на САЩ?

grogyy
рекордьор

Регистриран: 01.11.2010
    #3460200 - 04.05.2019 07:20 [Re: burjavela]

Yep.
US данъците не зависят от факта, че нямаш доходи в страната И трябва да подаваш данъчна декларация, освен ако не си я докарал до под минимума за подаване.
"Единствената ти връзка със САЩ е паспорт, SSN и примерно 1-2 отворени банкови сметки", буржи, ти сериозно ли го питаш това? За къв чеп тогава ги ручате тия жабета?

Травис
Devenir gris

#3460201 - 04.05.2019 08:26 [Re: burjavela]

Както ти казал горния, ако живееш реално под 80К/година какво да ти вземат - остава само хартията. Но състемата е така направена че да е невъзможно (естествено - трудно/скъпо) да печелиш извън САЩ и да не се отчиташ на чичко Сам. Много хиляди честни и нечестни патриоти са го опитвали това, и работа на закона е да затваря такива дупки и пандизи такива тарикати.

Но да живееш 20г в Щатите и да нямаш никакви доходи - наистина, за какво ги руча жабетата? Забравих да допълня - закона умишлено облага много силно всички нетрудови доходи от чужбина (акции, наеми, бизнес, тръстове, наследства дори). Ако имаш всякакви такива "пасивни инвестиции" - много по изгодно е да са в американски акаунт

--------------------

c´est moi
;)

Регистриран: 11.12.2006
    #3460219 - 04.05.2019 20:25 [Re: Mimeto0202]

https://www.irs.gov/businesses/international-businesses/bulgaria-tax-treaty-documents
https://www.taxesforexpats.com/bulgaria/bulgariaus-tax-preparation-in-bulgaria.html
Ето ти малко информация по въпросите ти .

--------------------
But she did ask...and well she is special

c´est moi
;)

#3460220 - 04.05.2019 20:50 [Re: Травис]

Травис, прага е малко над 100 000$ на година ако си по-малко от 30 дена в САЩ, по време на финансовата година. Освен това, има разлика и от страна до страна, т.е. това което важи за Българо-Американец живеещ в Холандия, не е същото за Българо-Американец живеещ в България или Германия да речем.
Ето един интересен сайт от двама " неволни Американци" от Ниската земя:
https://americansoverseas.org/en/

--------------------

Травис
Devenir gris

#3460223 - 04.05.2019 21:39 [Re: c´est moi]

Не ми се влиза в детайли, а такива има много; не това е важно за питащия.

Говоря от първа ръка а не от гугъл. Важното е че всичко финансово което правиш чичо Сам иска да го знае и както и когато прецени да си вземе своето. Измъкване няма, освен ако не искаш да си загубиш сошъл секюрити.

--------------------

c´est moi
;)

#3460224 - 04.05.2019 22:42 [Re: Травис]

Аз също говоря от първа ръка.

--------------------

burjavela
старо куче

#3460281 - 05.05.2019 23:06 [Re: grogyy]

И двамата с Травис потвърждавате това, което аз мисля по въпроса. Както се казва - повтпрението е майка на знанието. Нямате си на идея с колко хора съм си говорил и си нямат грам идея за какво става въпрос по темата

grogyy
рекордьор

Регистриран: 01.11.2010
    #3460282 - 06.05.2019 01:51 [Re: burjavela]

Тогава що питаш доктора за инфо, като знаеш, че ние понятие нямаме ти точно какво имаш предвид и само ще потвърдим очакванията ти

Травис
Devenir gris

#3460290 - 06.05.2019 12:16 [Re: burjavela]

Цитат:

Нямате си на идея с колко хора съм си говорил и си нямат грам идея за какво става въпрос по темата

Ако си дребна риба не те търсят. Имам колежка (чиста американка от ферма в Охайо - ходила 10г с трактор на училище) която е тук от 20г и не е подавала никога, а си пътува редовно. Когато си е подновила паспорта в посолството попитала какво може да направи - казали й да пише на ИРС и те щели да й сметнат всичко, и да я глобят "ако изобщо има глоба". Но за такива будали като нас дето плащат европейски данъци няма особен риск да дължим пари така че остава само глобата.

Искам да кажа че ако се прибереш мирно и тихо в БГ и не правиш някакви големи пари и не подаваш нищо - може да ти се размине само с някаква малка глоба някой ден като си потърсиш пенсията. Никой няма да ти вземе паспорта, да те арестува на влизане етц етц Неподаването на декларация не е престъпление - неплащането на пари които дължиш вече е друго нещо.

--------------------

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 35 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1594

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.