ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Емиграция в САЩ

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
ptj
неориентиран
**

Регистриран: 05.09.2018
Re: Стъпките след кацането на избраното US летище със зелена карта
    #3454132 - 16.01.2019 17:19 [Re: norex]

Прочетете си книжката "Инструкция за имигранти", която ви изпратиха заедно с жълтия плик и паспортите от американското посолство.

--------------------
2019EU18xx

Редактирано от ptj (16.01.2019 17:42)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Gargamel
ентусиаст

Регистриран: 04.04.2017
    #3454164 - 16.01.2019 22:12 [Re: norex]

Аз чекнах, че нямам, и въпреки това на следващия ден след кацането отидох, подадох ислед 5 дни ми дойде по пощата. Зависи колко бързаш

gaiety
ZаплЕ$

Регистриран: 29.06.2006
От: вече на изток от....
    #3454316 - 18.01.2019 06:01 [Re: norex]

Гаргамел ти е отговорила, потвърждавам, ако искаш бързо издаване на картонче (независимо дали е чекнат бокса в ДС-а) се нареждаш на опашката пред социалните още на следващият след като кацнеш, за да изпревариш пращането на кейса ти от летищните митничари.

Естествено, че не е задължително, може в щата където отиваш да са експедитивни, но ти не го знаеш и с тази стъпка защитаваш интересите си, защото във форума четох за тези години много оплаквания за невъзможости да се започне работа с месеци поради липса на ссн.

--------------------
Не съм вещица....Изморена фея съм...

norex
неориентиран

Регистриран: 28.05.2018
    #3454325 - 18.01.2019 11:05 [Re: gaiety]

Цитат:

Гаргамел ти е отговорила, потвърждавам, ако искаш бързо издаване на картонче (независимо дали е чекнат бокса в ДС-а) се нареждаш на опашката пред социалните още на следващият след като кацнеш, за да изпревариш пращането на кейса ти от летищните митничари.

Естествено, че не е задължително, може в щата където отиваш да са експедитивни, но ти не го знаеш и с тази стъпка защитаваш интересите си, защото във форума четох за тези години много оплаквания за невъзможости да се започне работа с месеци поради липса на ссн.

Благодаря,
запътили сме се към Чикаго, като кацаме в петък на 4/4. В такъв случай ще отидем в понеделник до офиса на SSA, за да пуснем апликейшън за SSN.

krasyd
неориентиран

Регистриран: 16.12.2005
    #3455047 - 30.01.2019 04:53 [Re: norex]

Здравейте,
Днес е 10-тият ми ден в САЩ и искам да напиша моя прогрес, тъй като в темата има много полезна информация и на мен много ми помогна.
В САЩ дойдох без реален гарант и без да познавам никого в San Francisco-Bay area-та. Не съм програмист, занимавам се с финанси и имам да речем добър английски.
- Градът- главния ми критерии за избор на град беше да има работа в моята област (използвах сайта Glasdoor (също Indeed) за информация като може да се търси по конкретна професия и място). Специално Bay Area-та има много работа, топъл и не влажен климат, сравнително развит градски транспорт (не е Ню Йорк), но предполагам, че може да мина без кола известно време. Наемите са високи, има много бездомни и наркомани.
- Документите, които преведох (без легализация) в България бяха акт за раждане, дипломи от университети и удостоверение от КАТ за липса на нарушения (при мен беше много трудоемко ваденето и още не знам дали си струва). Досега не ми е потрябвал нито един от тях.
- Багаж-вместих се в безплатния лимит от 10 кг ръчен багаж на авиокомпаниите, като взех лаптоп, отключен смарт телефон, зарядни, дрехи (дънки, якета, ризи, тениски и тн) и документи. За сега не мисля, че ми липсва нещо, което не съм взел с мен. Отивам на топъл климат, така че щеше да бъде по-различно ако отивах на друго място.
- Кеш - носих в брой под лимита от 10к долара, като си бях оставил възможност да прехвърля от бг сметка при необходимост. Имам предплатена кредитна/дебитна карта от бг банка, която използвам за разплащания в началото.
- Полети- пътувах с нискотарифни компании - Ryanair и Norwegian - цените зависят от това кога ще купите билетите, но по мои наблюдения Norwegian имат още от най-евтините билети към месец преди полета. Използвах сайта kayak.com за търсене. Аз пътувах София-Барселона-Оукланд (Сан Франциско), но има алтернативи през много европейски летища. Билета от Барселона до Оукланд (на Norwegian) беше към 190 долара (на следващия ден имаше промоция и беше 160 долара). Препоръчвам Norwegian.
- Имиграционни- крайната дестинация беше и първото летище в Щатите. Чаках на опашката с всички американци. Когато дойде моя ред, си дадох паспорта и жълтия плик, разпитаха ме защо отивам да друг адрес от този, на който ще се праща зелената карта, след това снимка, отпечатъци и това е.
- Наем-резервирах си стая чрез AirBnB за малко над месец в предградие в Бей ерията. Главните критерии бяха да е сравнително евтино, да е близо до гр. транспорт (BART е за 30-тина минути до финансовия център на Сан Франциско и около 40-60 минути до Сан Хосе и Силиконовата долина) и да е безопасно. Наемът е около 900 долара. Кварталът е чист и спокоен, къщите са нови и поддържани, има много латиноси и афроамериканци наоколо. Не се изисква кредитна история, да имате работа, нито депозити с AirBnB и става много лесно. Може да се разгледа наоколо преди да се наеме с Google street view.
- Телефон-още на летището бг оператора ми каза, че съм достигнал лимита от data и я спира. После видях, че имам нефактурирани около 180 лв за 5 минути на летището. Моя съвет е да извадите бг картата още в самолета и на летището да си купите някоя предплатена. Аз купих предпратена на следващия ден на T-mobile за 43 долара на месец с 4 гб интернет, но бързах, защото го искаха за отваряне на банковата сметка. Има мн по-евтини алтернативи, като може да питате гугъл. Телефонът е препоръчително да е отключен още от бг. Може да прехвърлите номера си към друг оператор тук още следващия месец. Искаха само паспорта ми за документ.
- Банкова сметка- има голям избор. Аз лично избрах Wells Fargo, защото имат много банкомати наоколо, но не съм проучвал много. При внасяне над определена сума няма месечна такса и няма такса при теглене от банкомат. Повечето банки предлагат подобни условия. Отвориха сметката с паспорта, адреса на който бях отседнал и щатския телефонен номер (както писах по-горе). С бг тел. номер не можеше. По-късно (след седмица) им занесох SSN-а, за да го вкарат в системата. Веднага дават временна дебитна карта, като постоянната пристигна на 6-7-я ден в пощата. Пазете писмото, на което е залепена картата- на мен ми потрябва при вадене на книжка.
- SSN- първия работен ден отидох до офиса на социалните и подадох за издаване на номер. Попълваш бланка, теглиш номер, чакаш и така. Не искаха никакви други документи освен паспорта с печата от имиграционните и адрес за получаване. Не са ми искали акт за раждане, въпреки че ги попитах дали им трябва. Подадох документите във вторник и в събота номера беше в пощата ми. Цялото писмо заедно с картата с номера го оставих без да го късам и с него отидох да подам документи за шофьорска книжка.
- Шофьорска книжка - правилника е около 100-тина страници (за Калифорния) и законите са подобни, но различни от тези в бг. Трябва си учене. Документите, които искаха бяха 1.писмото със SSN с адреса (не скъсах картата от картончето с адреса) и 2.писмото от банката , на което беше залепена дебитната карта. Не искаха други документи. Изкарах теста и ми остава карането, което ще видя кога ще го взема.
- Зелената карта- още не е получено на адреса, който съм посочил. Засега ползвам визата I-1551 с печата и никъде не са ми правили проблеми.
- Кредитна карта-подадох за Discover it secured, тъй като има мн позитивни мнения. Чаках да дойде SSN-а, за да може да подам. От Wells Fargo също ми предложиха да ми издадат secured карта, но за сега ще откажа.
- Климат - като за януари е перфектно. Времето е слънчево, като някои дни стигна до 20 градуса. Имаше няколко дъждовни дни.
- Финанси- до сега нямах особено големи разходи освен наема. Не съм давал никакви депозити за каквото и да е. Не съм купувал кола. Това е в моя частен случай.
- Транспорт- Все още не съм решил дали ще купя кола или ще използвам метрото (BART) или друг вид транспорт. Ако реша да остана в района сигурно ще купя кола. Засега искам ако не ми хареса тук да мога лесно да се преместя в друг град.
- Работа-тепърва ще започна да ходя по интервюта и не мога да кажа много. За квалифицирана работа предполагам, че много зависи от конкретната професия. Не знам как стои въпроса с нискоквалифицирана работа, но предполагам, че не е добре поради многото нелегални и скъпия (в сравнение с Чикаго например) живот.

Малко дълго стана. Написаното по-горе е в моя частен случай с чисто информативна цел.
Ако има българи тук може да ми пишат. Ще се радвам да се запознаем, тъй като, както писах, не познавам никого тук.

NikkiN
неориентиран

Регистриран: 08.05.2017
    #3460442 - 08.05.2019 20:52 [Re: krasyd]

Да се включа и аз вече тук! Може да съм ви позната от форума "ЗК", ако не - накратко: мъжа ми спечели от лотарията за 2018, тогава още не бяхме женени, та и тая я свършихме още през 2017, ама чакайки да дойде 2018 за интервюто, взе че стана бебето , та малко ни забави, ама нищо. Та, 06,2018 бяхме на интервю, аз без рентген, заради бременността, когато ми позволиха лекарите го минах и занесох допълнително в посолството. Визата ми беше пратена още на следващия ден, мъжа ми по това време беше в ЩАтите и вече работеше, аз активирах 2 месеца след него, като седях само няколко седмици и се върнах в БГ да родя. В края на април т.г. нарамих бебето и се домъкнахме при баща му.

Важно, за всички с подобен на нашия случай! Бебето пътува без необходимост от издаване на каквато и да е виза, когато са спазени следните условия:
- майката е в статут, т.е. не е била извън Щатите за повече от година (в моя случай към 7 месеца);
- бебето е под 1 година и това му е първо влизане в Щатите;
- майката за пръв път влиза в Щатите СЛЕД раждането на детето.

Информацията ми е предоставена от адвокат по имиграционно право и сътрудник от посолството в София.

Та, в края на април нарамих бебето и една баба за помощ и след почти 30 - часово преживяване стигнахме до заветната цел - Аспен, Колорадо. Първи порт беше Шарлот, СК. Доста се забавихме, но се очакваше. Първо ни взеха отпечатъци и правиха снимки, на мен и бабата, после ни пратиха при други офицери, където реално попълниха всички необходими форми за ЗК на бебето, снимаха го (горкия, спеше тогава), и ни задържаха около 2 часа, но все пак си отнема време. Имахме 6 часа до следващата връзка, така че бях спокойна. Всички офицери бяха много мили и отзивчиви, радваха се на детето и ми обясниха много точно какво да очаквам. ЗК я чакаме до месец, като едва след това се подава апликация за сошъл и здравна застраховка.

Пътуването с бебе не е лесно! И не правете грешката да пътувате с 5 чанти ръчен багаж. Искрено съжалявам, че не си платих за още един чекиран багаж, при положение, че можех. Ами, късно е, но няма да я повторя тая грешка, вече знам.

Така, това е опита за сега. Ако не ми е за тук изказването ще го махна!

П.С.: ако някой може да сподели в района на Денвър от къде можем да си купим кола - автокъща или нещо подобно. Търсим сравнително нова с възможност на изплащане.

Благодаря!

addrisoti
неориентиран

Регистриран: 12.01.2020
    #3475263 - 23.01.2020 18:08 [Re: krasyd]

Зачетох се в поста ти...сигурно не влизаш вече тук:)
но все пак разкажи до къде стигна?

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 36 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: **
Брой показвания: 49228

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.033 seconds in which 0.015 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.