ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Компютри и Интернет » Хардуер

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
azop
старо куче

Регистриран: 27.02.2006
Обратно на овърклок...
    #3464723 - 12.07.2019 20:32 Прикрепен файл (6 тегления)

Видях , че има тема "как да се "клокне" процесора, но не искам да се намесвам, защото ми е нужно обратното, да сваля честотата...
Купих си дъно ASUS P4C800-E Deluks... Процесора е "Пентиум"4 и "работи" на 3,2 гигахерца. Така работи, че освен Dos 6,22 нищо друго не иска да се инсталира. Сменен е радиатора, който е огромен, с медни тръбички, но без вентилатор. Закрепих му две вентилаторчета, но темчпературата /според БИОС-а/ не пада под 68 градуса. Освен това при монтажа тръбичките са натиснали два-три кондензатора, които поемат температурата и сигурно променят капацитета си.
Ако е достатъчно, може ли някой да ми каже как да я сваля тая честота на, примерно 2,5.

Благодарности!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
azop
старо куче

Re: Обратно на овърклок...
    #3464738 - 13.07.2019 11:19 [Re: azop]

Преди малко извадих радиатора и се оказа, че процесора е за 3,28GHz, което ме навежда на мисълта, че нищо не може да се направи, освен да се смени процесора.

Прав ли съм? Благодаря!

ЦецоМодератор
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #3464862 - 15.07.2019 09:00 [Re: azop]

Има процесори, които са със заключен умножител на честотата. При някои вървят едни магарийки, дето ти позволяват да отключиш процесора, при други - не. Магарийките са от типа "брут форс", демек хардуерна намеса.
Аз бих пробвал с друг радиатор, който да не опира в други компоненти. Съответно с подновена термопаста. Температурата на процесора не е висока. Бих проверил и кондезаторите - дали има надути. Много е странно това, да кара само DOS. Поне Win XP трябва да тръгне!

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

ЦецоМодератор
ПИЧ

#3464868 - 15.07.2019 09:30 [Re: azop]

Сега гледам мануала на дъното. Промяната на честотата на FSB става от BIOS-а. Може да пробваш да я свалиш на 600 или 400 (сега сигурно е 800).
Освен това не е ясно дали ще подкара нещо по-сериозно от ХР. Все-пак дъното е от 2003-та...

--------------------

azop
старо куче

#3464927 - 15.07.2019 21:12 [Re: Цецо]

Благодаря за отговора!
За мен е важно да го подкарам, или да разбера защо не иска да приеме буутнат диск... Приема само ДОС.
Не съм се занимавал с повишаване/намаляне на честоти и не разбирам нищо. Попрочетох някои неща, но не съм убеден, че ми стана ясно.
Ще прегледам биоса, и дано намеря тези цифри, защото и с английския съм скаран...
Имам един друг радиатор, ще сложа него, близък е до оригиналния по площ, а и има стабилен вентилатор.

Благодаря още веднъж! Лека вечер!

ЦецоМодератор
ПИЧ

#3464957 - 16.07.2019 08:47 [Re: azop]

На мен пък ми възниква друг въпрос. От какво се опътваш да бутнеш? ДОС-а бутва от дискета (на 6.22 май бяха три инсталационните). Вин-а бутва от оптичното. За да може да бутне от там трябва в БИОС-а да смениш бутващото устройство. Демек, да му кажеш кое е първото (приоритет при бутване).
За сега не пипай честотите. На всичкото отгоре в БИОС май са описани малко по-различни неща. Трябва да го разгледам по-подробно.

--------------------

azop
старо куче

#3465031 - 17.07.2019 07:22 [Re: Цецо]

Понижаване на честотата го искам с една цел, процесора да не работи в граничен режим и така да го облекча...
С флопито зареждам минимален дос, само най-необходимото - 1 дискета, а с двд започва зареждането на winxp, примерно, стига до някъде... и до там... С Милениум е същото. Като че ли не му достига ресурс, или се изключва сам...,не знам..., просто спира и така си стои. Не ми се е случвало до сега.
Сега пригаждам захващането на другия радиатор и ще пробвам с него.
Ако можеш да ми помогнеш с биоса, ще съм много благодарен, тъй като много от настройките просто не ги разбирам. Давам му настройки по подразбиране, но явно че само това е недостатъчно Уточнявам кое първо, кое второ, трето, но толкова... Да, да не ми излиза логото, да не се включва нумлук-а ..., това обаче са неважни неща... Джъмпърите са "по подразбиране"..., уж всичко е наред...

Ами това е... Лек и приятен ден!

.

ЦецоМодератор
ПИЧ

#3465033 - 17.07.2019 08:59 [Re: azop]

Джъмперите са за други неща. Това дъно е "джъмперлес" за смяна на честотите. Демек, не се сменят с джъмпери, а от БИОС-а. Но май не е това проблема. Процесорът не работи в граничен режим, а в нормален. Проектиран е за него.
Не знам защо, обаче ситуацията ми звучи повече като нефелна памет. Ако имаш възможност, пробвай с други модули.
Win ME го забрави. Оказа се поредното недоразумение. Веднага след него MS пуснаха опровержение - Win 98SE.

--------------------

azop
старо куче

#3465080 - 17.07.2019 21:23 [Re: Цецо]

Ще пробвам с 2х512, други... Наличните са 2х1гига + 2х512, общо 3 гига.
Щом е нормално процесора да работи нормално на тази честота, ще го оставя.
Милениума го пробвах, защото е по-лек, но имам и SE..., изобщо имам всички.

Дано има ефект...

Благодаря ти отново и лека вечер!

.

ЦецоМодератор
ПИЧ

#3465109 - 18.07.2019 10:25 [Re: azop]

ХР бачка и само на 512. Може да махаш и слагаш модулите и да пробваш само с един. Така ще хванеш проблемния (ако има такъв).
И друг момент - за да работят в двуканален режим, трябва в слотовете с еднакъв цвят да са поставени еднакви модули. В противен случай може дори да си пречат. Имал съм ситуации на просто несъвместими модули - всеки от тях си бачка нормално, но двата заедно почват да се бъркат.

--------------------

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Цецо 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Можете да добавяте нови теми
Можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5375

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.075 seconds in which 0.058 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.