ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Филология

Страници: 1
МишоАдминистратор
виртуален

Регистриран: 07.09.1999
От: Юесофей
Откриха първия ген на говора
    #38850 - 15.08.2002 17:37

Това може би е за тук. Много интересно:

Ето и текста:

15.08.2002
Германски и британски учени от института по "Еволюционна антропология" в Лайпциг съобщиха, че са открили първият от многото гени, които дават възможността на човек да говор, съобщи Би Би Си. Без този ген езикът и човешката култура можели никога да не се развият. Ключовите промени в този ген през последните 200 000 години от човешката еволюция са били основната движеща сила в развитието ни.

Генът, FOXP2, е първият, който учените със сигурност свързват с човешката реч. Той е бил открит още миналата година, но чак сега учените започват да изследват ДНК кодовете, за да разберат какво ни отличава от най-близките ни животински братовчеди.

За целта британски и германски учени изследват шимпанзета, горили, орангутани, маймуни макак и мишки. Те се опитват да разберат как гена действа при маймуни, мишки и хора. Те открили леки, но решаващи промени в химическите изменения на гена, настъпили с течение на времето.

"Това откритие съвпада с хипотезата, че развитието на речта е било решаващото събитите, което е направило човешката култура възможна." Промени в две връзки на ДНК-кода са се появили последните 200 000 години от човешката еволюция. "Тези промени дали на някои хора предимство, защото те можели да общуват по-ясно". Тези промени в гена постепенно се предали в поколенията и това довело до днешната "човешка версия на гена", съобщават бритнаските учени от "Центъра за човешка генетика".

Хипотезата, че езикът при хората е генетично обоснован се е появила още през 1960 г. Промените в гена, открити от учените, най-вероятно се свързват със способността да се контролират лицевите мускули, което е било от решаваща важност за говора. Според учените скоро ще бъдат открити и други гени, свързанис човешаката реч. Според някои изследователи те трябва да наброяват между 10 и 1 000. "Важно е да се отбележи, че този ген влияе на способността да се говори ясно, а не влияе пряко върху говора", уточняват учените.

--------------------
.\\:):

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Amadeus
новак

Регистриран: 12.08.2002
Re: Откриха първия ген на говора
    #38970 - 17.08.2002 03:35 [Re: Мишо]

da , tuka e mjastoto
osven abstraktnoto mislene i sposobnostta za logicheski sujdenija , rechta i 'protivopostavenija paletsh' otdeljat choveka ot jivotnite
ima jivotni, koito obshtuvat sus slojna sistema ot zvutshi , no samo horata zapisvat rechta si i ja prevrushtat v pismena rech- pismena sistema ot znatshi(zvutshi)

gabrielle
почетен член

Регистриран: 19.12.2002
    #123673 - 01.10.2003 00:03 [Re: Мишо]

отдавна не съм прескачала към философския форум, но това съобщение май ще ме накара да наминавам отвреме-навреме насам.
Благодаря за информацията - за един философ, способността да изразява мислите си чрез говор е от решаващо значение - отъкедто и да го погледне човек.
Що се отнася до животните - кой ги знае - те също вероятно са способни да мислят и комуникират... някой ден ще открием и това.
А иначе - хубаво е да се съобщава за новостите в науката

Анонимен
Нерегистриран

#127606 - 09.10.2003 20:20 [Re: Мишо]

Мишо, безкрайно интересно. Дано не е кьорфишек.
Защото това, което си копирал противоречи на научната логика...

Н.

Лара
Read only

Регистриран: 06.09.2003
    #156432 - 28.11.2003 14:31 [Re: Анонимен]

Прочетох и като се разфантазирах ... Например, ще означава ли това, че като се присади този ген на някое животно и то ще може да говори, поне след няколко поколения. И да си имаме говорящи домашни любимци...

--------------------
"Дипломатия - это искусство так наплевать кому-нибудь в душу, чтобы у того во рту остался легкий привкус лесных ягод."

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2279

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.021 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.