ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Бизнес и Икономика » Европейски съюз

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Raistlin
malignant

Регистриран: 07.10.2004
От: Анкх
Смятате ли че Турция трябва да стане пълноправен член на ЕС?
    #474916 - 15.10.2004 14:17

Задавам този въпрос от чисто професионален интерес - скоро направих едно допитване, в което повечето хора отговориха, че биха предпочели за Турция статут на привилигеровано партньорство (както го определи неотдавна А. Меркел от германската христян-демократическа партия) - т.е. членство с ограничения за движението на раборната сила и без достъп до субсидиите на Съюза.За мен лично членството на Турция, дори ако се справи с икономическите си проблеми, е недопустимо поради цивилизационна несъвместимост с всичко което е европейско.

--------------------
"..But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams."

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Tirtirlin

Регистриран: 17.09.2002
Re: Смятате ли че Турция трябва да стане пълноправен член на ЕС?
    #474972 - 15.10.2004 15:17 [Re: Raistlin]

Цитат:

поради цивилизационна несъвместимост с всичко което е европейско.

Противоборството между ценностните системи на ислямският и християнският свят трябва от някъде да започне.Нищо по подходящо от Турция не се намира .Ататюрк е свърщил голяма част от нещата.
Противоборство не на отхвърляне и унищожаване ,а на облагородяване.Всъщност процеса е взаимен ,ислямът също има какво да даде.Демографският колапс на континента и превръщането на европейците в рентиери поражда нужда от работна ръка /между другото такава нужда ще изпита и България след няколко години/.
От духовна гледна точка Европа е "Личност" чийто Дух е в летаргия без живец ,хъс и весел ,жизнен слънчев нрав.Освежаването на кръвта ще е всякак от полза.

Sуbil Ramkin
щастлив заплес

Регистриран: 21.01.2004
От: София най-често
    #474976 - 15.10.2004 15:22 [Re: Raistlin]

ако
Турция изпълни всичките критерии на ЕС за присъединяване..защо пък не?!

тънката уловка тук е, че урция едва ли някога изобщо ще изпълни всичките критерии на ЕС - вкл права на жените, на малцинствата и подобни.
Нали се сещаш, че ако Турция бъде принудена от ЕС да спазва и изпълнява поне част от същите критерии като България, то тогава българското малцинство там трябва д бъде носено на ръце, да бъде милвано с перце и дундуркано точно така, както ние сме насилвани да протежираме турците, помаците и какво ли още не осъзнало се и неосъзнало се "малцинство" н България.
Нема лошо...що пък? Като звънне православна камбана от Свети Стефан, като българите в Турция заговорят свободно български и децата им започнат да получават образование на български, като жените туркини махнат фереджетата и заемат подобаващите им се по ЕС стандартите места в Меджлиса - що да не кажем "добре дошли" на Турция в ЕС??

--------------------
matador..!!, matador..!! a donde vas matador

Таня
ветеран

Регистриран: 09.10.2001
    #474978 - 15.10.2004 15:26 [Re: Raistlin]

да,смятам,че трябва.
когато отговори на изискванията както всички останали.
не виждам никаква причина това да не стане - Европейския съюз не е организация създадена на "верски",а на териториален принцип.
Горещо приветствам идеята!

???
Нерегистриран

#475020 - 15.10.2004 16:07 [Re: Raistlin]

Да, но имат проблем, по-скоро ЕС има проблем.
И не е свързан толкова с правата на човека, това е в обективните възможности на Турция, а по-скоро с мястото на армията в структурата на турската държава. Според изискванията на ЕС, ролята на армията трябва да се ограничи изключително много, но това не работи за турския модел на светска държава. Просто в Турция армията е гарант за запазване на статуквото й на светска държава и оттук следва и нежеланието на много турци да се изпълнят буквално изискванията на ЕС точно в тази им част. Оттук и поразителното желание на турските ислямисти за европейско присъединяване, ако се замислим, са доста странни напъните на сегашното турско правителство и очаквателното мълчание на Генералния щаб по повод хаоса в законодателните промени напоследък.
От друга страна, Турция няма чак такива икономически проблеми, те са много по-лесно разрешими от нашите. А и точно с армията си е доста по-удобен вариант от България за външна граница на ЕС с арабския свят. Освен това, мисля, че по-добре знаят как да се справят с бежанските вълни и всички високорискови ситуации, които ще се появят точно на тази граница, там напрежението ще е най-голямо.
За ЕС не знам дали ще е добре, ма на нас определено може да ни отнеме част от отговорностите, с които се съмнявам, че ще се справим скоро.
А при съвременните тенденции ще трябва да преразгледаме изобщо идеят си за това що е то европейско и цивилизационно.

beatrix
happy

Регистриран: 26.04.2004
От: a nicer place
    #475080 - 15.10.2004 16:54 [Re: Sуbil Ramkin]

Цитат:

ако
Турция изпълни всичките критерии на ЕС за присъединяване..защо пък не?!

тънката уловка тук е, че урция едва ли някога изобщо ще изпълни всичките критерии на ЕС - вкл права на жените, на малцинствата и подобни.
Нали се сещаш, че ако Турция бъде принудена от ЕС да спазва и изпълнява поне част от същите критерии като България, то тогава българското малцинство там трябва д бъде носено на ръце, да бъде милвано с перце и дундуркано точно така, както ние сме насилвани да протежираме турците, помаците и какво ли още не осъзнало се и неосъзнало се "малцинство" н България.
Нема лошо...що пък? Като звънне православна камбана от Свети Стефан, като българите в Турция заговорят свободно български и децата им започнат да получават образование на български, като жените туркини махнат фереджетата и заемат подобаващите им се по ЕС стандартите места в Меджлиса - що да не кажем "добре дошли" на Турция в ЕС??

Абсолютно на същото мнение съм!

bulby
мъждукащ

Регистриран: 28.03.2004
От: BG
    #475345 - 15.10.2004 21:28 [Re: Sуbil Ramkin]

Тоест - Турция няма да бъде приета в ЕС в близкия един век

--------------------
I spam therefore I am !

Шехерезада
Anima

Регистриран: 24.05.2004
От: София
    #475923 - 16.10.2004 04:36 [Re: Raistlin]

Цитат:

За мен лично членството на Турция, дори ако се справи с икономическите си проблеми, е недопустимо поради цивилизационна несъвместимост с всичко което е европейско.

Чудесен въпрос и добра тема за дискусия, но недалновидно изказване.

Прекрасен пример на мислене допринасящ единствено до новото разделение на света на верска основа. Недопустимо във века на глобализацията на цялото човешко общество и опасно, бих казала с взривоопасни последици. Аз имам обаче въпрос - чувстваш ли се защитен от терористичните актове на Алкайда тук, там или където и да било в света? Защото, апропо не ти ли намирисва това на един вид световна война?

--------------------
The best way to predict the future
is to create it !

Шехерезада
Anima

Регистриран: 24.05.2004
От: София
    #475929 - 16.10.2004 05:15 [Re: bulby]

Цитат:

Тоест - Турция няма да бъде приета в ЕС в близкия един век

Докато умните се наумуват и лудите се налудуват, то може и да няма ЕС просто дотогава... всъщност за какво си говорим значи сега?

--------------------
The best way to predict the future
is to create it !

???
Нерегистриран

#476189 - 16.10.2004 13:28 [Re: Sуbil Ramkin]

Що се отнася до "Свети Стефан", тя си е наша и си е православна, а това, че не се грижим за нея, си е наш проблем. Има и българско училище, което е в същото сътояние, пак от немарливост.
А голяма част от жените им са махнали фереджетата, за другите - не става да вървиш с полиция и да махаш фереджета:)) И в ЕС се разхождат жени с фереджета.
Виж, кюрдите и кипърският проблем са по-сложни.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Nadin 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 39810

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.029 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.