ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Пътешествия

Страници: 1
Любопитен
Нерегистриран

въпрос
    #493464 - 30.10.2004 00:31

kak nai-lesno i evtino moje da se opredeliat koordinatite na dadena tochka ot zemnata povarhnost

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Tirtirlin

Регистриран: 17.09.2002
Re: въпрос
    #493641 - 30.10.2004 11:55 [Re: Любопитен]

Ами трябва ти карта.Учи се топография.Има триунгулачни точки маркирани на картата ,и видими на местноста .Трябва ти бусоля ,или теодолит ./Едва ли имаш артилерийски далекомер / Има една корекция за разликата между матнитният север и географският /щото картата е ориентирана по географският ,а приборите се ориентират по магнитния.
Може и без прибори ,но не и без карта Без прибори е така - трябва да намериш две триунгулачни точки .Мериш разстоянието до тях с метър /може и с крачки които умножаваш или по 0.7 или по 0.8 взависимост от това висок ли си ,или напротив /.Като знаеш вече на колко метра си от едната и другата ,взимаш пергел и според мащаба на картата нагласяш пергела в сантиметри които всъщност отговарят в картата на метрите в реалноста.Чертаеш две дъги с център двете триунгулачни точки.Където се пресекат дъгите е мястото на което търсиш координатите.С топографска линийка се снемат азимутите от картата ,и тва е ! Точноста мисля е до към 40 см. С уреди може с една триунгулачна точка -намираш ъгълът и разтоянието. Или с две точки без да мериш разстояние а само ъглите до точките-чертаеш на картата и където се пресекат -там си! И пак теглиш координатите.

За какво точно ти е притрябвало това?

За туризъм -фърли едно око тук

Любопитен
Нерегистриран

Re: Tirtirlin
    #500939 - 05.11.2004 01:49 [Re: Tirtirlin]

трябва ми за следната цел:
ако да речем искам да заровя нещо в земята и след години немога да се сетя къде сам го заровил, да го намеря бързо и лесно

Tirtirlin

#501271 - 05.11.2004 11:24 [Re: Любопитен]

Цитат:

трябва ми за следната цел:
ако да речем искам да заровя нещо в земята и след години немога да се сетя къде сам го заровил, да го намеря бързо и лесно

Много е важно колко голямо нещо искаш да заровиш Заравял съм танкове ,но така че да му стърчи оръдието.На инат обаче и целият мога да го заровя.

Дълго време съм копал дупки по 250 метра /когато бачках сондьор/ .Доста скришно място си е 250 м. под земята ,не мислиш ли ?

Да не искаш да заравяш някой който те дразни ?

Тренди2
Нерегистриран

#501713 - 05.11.2004 14:45 [Re: Tirtirlin]

Ако ще заравяш тъща - веднага ми пиши! Ще помагам с каквото мога.

Ако е за имане - дай ми аз да ти го заровя!

Tirtirlin

#501762 - 05.11.2004 15:06 [Re: Тренди2]

Цитат:

Ако ще заравяш тъща - веднага ми пиши! Ще помагам с каквото мога.

Ако е за имане - дай ми аз да ти го заровя!

Няма по добра тъща от моята /поне аз не съм имал /.
Няма логика едно имане да се остави да мързелува под земята.Или трябва да пъшка от работа ,или да му се изпият сладките сокове.
Да си жив и здрав е имане !Всичко друго е свободно и в невероятни количества.

Trendi

Регистриран: 29.10.2004
От: София
Знаеш ли, аз си мислех за GPS
    #502225 - 05.11.2004 17:26 [Re: Tirtirlin]

Имам само груба представа как действат. Но нещо не съм съвсем сигурен в тяхната точност. Ако човека иска да зарови нещо и то да бъде потърсено след да речем 50 години, дали тогавашната техника ще бъде съвсместима със сегашните GPS устройства? И дали координатите, които те дават са действителни? При големи разстояния може да се получи много голямо отлонение само от една малка разлика в координатите. Можеш ли да кажеш нещо повече за GPS? Ще ми бъде интересно, а и предполагам, че на други хора също.

С поздрав!

Tirtirlin

Re: Знаеш ли, аз си мислех за GPS
    #502334 - 05.11.2004 18:55 [Re: Trendi]

Току бе при мен един електроинжинер в областа на самолетите .Говорихме си и за GPS които се слагат на Миг 29 и Миг 21 и въобще за самолетите си говорехме.Ето аз примерно не знаех че максималният таван на височина се качва на стъпки,логично е но не бях се замислял.Акумулира кинетична енергия засилвайки се в хоризонтал и после с атакуващ ъгъл драпа нагоре.
Ами познавам човек участвал в екипа на БАН в международният проект "Фобос 1" и "Фобос 2" те точно са правили камерата която заснима звездното небе и го праща на Земята за навигация.Много интересни неща ,но сега съм на две чаши вино ,а и ще дойдат да си ме отнесат в къщи

GPS определено не е кой знае какво .Всичко тръгва от маркери.Въпроса е в РЕБ /Радиоелектронна борба/ ,а аз съм учил топография която е проста,и може да се ползва при всякакви условия.Изготвял съм данни за стрелба .Как треперех докато падне снарядааааа.Щото селата нагъсто

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1654

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.021 seconds in which 0.003 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.