ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Филология

Страници: 1
tosheto
неориентиран

Регистриран: 03.05.2004
помощ за синтаксис
    #503711 - 07.11.2004 17:08

Как трябва да се подчертае и определи думата "какъв" в изречението : Какъв чудесен изглед се открива оттам!
Сестра ми се затрудни, ама и аз също.

Благодаря.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Knopper

Регистриран: 23.09.2002
От: София - Запад
Re: помощ за синтаксис
    #503996 - 07.11.2004 21:19 [Re: tosheto]

Това е въпросително местоимение. И тъй като местоимението няма свое собствено значение, а носи граматическото значение на думата, която замества, то следва да се подчертае с една права линия (подлог). Подлогът тук би трябвало да е "Какъв изглед". Ако нещо бъркам, филолозите нека ме поправят, това е, което си спомням от училище.

proxima
член

Регистриран: 24.08.2003
    #523906 - 21.11.2004 10:46 [Re: tosheto]

Това наистина е един много интересен въпрос, да си призная аз в първия момент също малко се постъписах, въпреки че се занимавам предимно със синтаксис от около 6 години.Значи Какъв чудесен изглед се открива оттам. може де се анализира по следния начин според мен:
Изглед действително е подлог поне от формална гледна точка. От гледна точка на семантичния синтаксис изречението е много по-сложно. Според мен какъв би трябвало да бъде определение към подлога и да се подчертае с вълнообразна линия. Понеже на въпросителното местоимение какъв се отговаря с прилагателните - хубав, прекрасен, лош и т.н. От друга страна на изречението Какъв е той? може да се отговори с изречението: Той е такъв. в този случай местоимението такъв ще бъде сказуемно определение. и тъй като какъв е въпросително местоимение, които според някои учени би трябвало да бъдат причислени към прилагателните според мен какъв е определение на изглед. Надявам се да не бъркам.

--------------------
Anonimus

viviana
orientirana

Регистриран: 10.12.2004
От: Israel
    #553567 - 11.12.2004 18:03 [Re: proxima]

spored mene ti si prav

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1739

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.044 seconds in which 0.027 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.