ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Защо (вече не) искам в България

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Ян Бибиян™©
вагабонтин

Регистриран: 15.05.2004
Не искам вече в Германия !!!
    #554741 - 13.12.2004 03:15

МАРИАНА КОСТОВА*

Седя на балкона в сивия, мрачен Берлин и пуша. Пуша и мисля, мисля и пуша и се вслушвам в душата си. А тя крещи неистово: "Не искам в Германия".
Не искам в Германия, където не виждам слънцето от октомври до април, а студената влага е пропила до мозъка на костите ми. Не искам в Германия, където ме канят на гости с календар в ръка, със седмици напред, в строго определен час "от-до" и често по простата причина, че вече са били на масата ми. Не искам в Германия, където, за да ми сменят лампичката на осветлението в колата, трябва да попълня формуляр от две страници. Не искам в Германия, където ме гледат с подозрение, защото имам славянско име и нахалството да упражнявам професия, в която се работи с езика. Нахранена съм и съм на топло през зимата, но това е само физиологическата страна на живота. Душата ми е гладна и крещи неистово: "Не искам в Германия".
Не искам в Германия, където детето ми е втора класа човек, защото има славянско име, където то не се осмелява навън от къщи да говори на майчиния си език, за да не бъде гледано накриво или дори ругано... Където му е забранено да играе в стаята си по време на "задължителната" обедна почивка между 1 и 3 часа следобед и нощната почивка от 8 часа вечерта, за да не смущава съседите... Където приятелите на сина ми, доколкото ги има, не могат да го посетят спонтанно дори когато имат време и желание, защото нямат предварителна уговорка, определен час "от-до". Сега все още се опитват да склонят майките си за разрешение, а като дойдат вкъщи, не искат да си тръгват. Но само след няколко години ще влязат в калъпа на хората, живеещи по календар. Дали и моят син ще стане такъв? Има ли друг избор? Умирам от тревога. Искам да изкрещя: "Не искам в Германия". Не искам в Германия, където на улицата не играят деца. Тъжно и самотно е. Редът издигнат в самоцел ме дразни.
Не искам в Германия, където малките проседяват безсмислено три години в детската градина, без да научат едно стихотворение, песничка или нещо друго, проседяват в безсмислено човъркане в пясъка през лятото и тикане на колички през зимата... Докато излезе на бял ден актуалното изследване на PISA и стане ясно, че Германия е на последно място в Европейския съюз в областта на предучилищното образование и възпитание. Така както и в началното образование. Не искам в Германия, където децата в продължение на цели две години биват учени само да четат и пишат, в края на първи клас са стигнали до средата на азбуката, а някои и в зряла възраст са останали дотам. Не искам в Германия, по чиито улици скитат над 2 милиона напълно неграмотни хора и над 4 милиона безработни, докато правителство и опозиция се надпреварват да се обвиняват за настоящата мизерия в топлия нов парламент.
Не искам в Германия, където цветът на моята нация, моите сънародници-студенти работят като келнери и носачи на мебели, и често остават такива, защото нямат друга перспектива. Както впрочем и голяма част от сегашните млади германци. Да, някои наши момчета и момичета се женят по сметка, за да останат в Германия и да продължат да носят таблите с бира... С надеждата някога да съберат малко пари, да се върнат в България и да си купят я къща, я магазин или да завъртят бизнес. Някои имат късмет да си намерят работа и да заживеят спокойно и осигурено... да заживеят разкрачени между тук и там, в очакване само на следващата отпуска в България...Да пестят до пенсия, за да могат да се върнат в родината и да умрат там. Не искам в Германия.
Не искам в тази нова Германия, безсилна да се справи с проблемите си, с буксуваща икономика и паричен морал, с деснорадикални и леворадикални партии в провинциалните парламенти. Страхувам се, че ако нещата продължат по същия начин, след няколко години отново ще бъде потърсена жертвената овца. И по липсата на евреи ще го отнесем всички ние, които изглеждаме по-различно, които имаме чуждестранни имена, които говорим други езици. Дори само вкъщи.
Не искам в Германия. Просто не искам.
Ще се върна. Някога... Може би с побелели коси, но с плахите стъпки на детството по пътя към себе си.
---
Авторката е бивш журналист от вестник "Демокрация". В момента живее в Германия.

нагло го преписах

--------------------
Събличането трябва да е непрекъснат процес в Левски.
Желю Станков

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
friend

**

Регистриран: 10.04.2002
От: USA
Re: Не искам вече в Германия !!!
    #554765 - 13.12.2004 07:21 [Re: Ян Бибиян™©]

Е, щом е от "Демокрация" не знам какво може да се коментира.

Аз преди години си мислих, че детето като тръгне на училище и от там мойте грижи намаляват. Да, ама не. И това е добре да се осъзнае от родителите. Даже, нещо повече, колкото повече си поверявате децата на други хора, толкова повече ви се увеличават грижите около децата. Това важи още от детската градина. Ами не ги учели на стихотворения - ами научи го ти! Хората се отнасят лошо към чужденците, ами, техен проблем! Ние сме в американска среда, имигранти няма и знам за какво говоря, макар, че казват, че в Европа било много лошо в това отношение. Но аз не мога да го сравня. Работиш, доказваш се и току напсуваш някой наум. Ами, то в България да не би всички да се уважаваме? Да не би само любов към ближния да има? Я, застани на пътечката на някой да видим да ли ще си бъдете първи дружки. Децата тук при нас играят навън. В Германия - не, а може би само на някой места не играят навън, а? Децата и възрастните си ходели на гости по график - е, какво пък толкова лошо има в това? А междудругото когато някой те чувства много близък може да те изненада. Друг е въпросът, че такова приятелство трудно се прави.

--------------------
Winners Are Driven

“A soldier may be a refugee if he objects to a war which violates fundamental human norms.” Jeffry House

PRN
На път за Дамаск

Регистриран: 04.05.2001
    #554773 - 13.12.2004 08:10 [Re: Ян Бибиян™©]

Ами като не иска в Германия, защо стои там авторката? Не се научи тази журналистическа пасмина да не хленчи. Събира си багажа и свят широк - кеф ти България, кеф ти щатите, кеф ти Австралия и какво ли още не. Само че не можем да изневерим на архиетипа... от всичко най обичаме на мрънкаме и да чакаме да ни побелеят косите... сякаш те вече не са бели.

Maggie
~The black rose~

Регистриран: 05.11.2003
От: ~Melbourne, Australia ~
    #554797 - 13.12.2004 09:20 [Re: PRN]

Правилно, като не и харесва толкова много и се чувства нещастна да тьрси други места по света. От мрьнкане и негативизьм полза няма а е само губене на време и енергия, да не забравя нерви.

--------------------
The biggest risk in life is not taking one!!!
----------------------

venzel
Нерегистриран

#554809 - 13.12.2004 09:30 [Re: Ян Бибиян™©]

яз сам в германия. и то вече доста време. и то с дете и то две даже. За някои неща авторката е права, но те са такива навсякъде. за други не е права и то изобщо. в детските градини детето не се учи на азбуката, за това си има училище. учи се на социални умения, каквито на повечето българчета липсват. Като не знае какво прави детето и в детската градина, трябва да попита. Очаква се родителите да са активната страна, те да се интересуват. В училище програмата е платна,ако не и натоварена. Отново зависи иззяло от амбициите и възможностите на детето и родителите. Не в смисъл какво сте занесат на учителката, както това се разбира в бг, а каков сте изискват от детето си. Има училища за умните - гимназии, за средните - реалсчуле и за тъпанарите (22% от децата, но колко са тъпанарите в бг, да не би да са 2%, аз бих казал - в БГ са 82%).Учи се сериозно, както по мое време в бг. Аз съм учил там само в най-елитните училища и имам свестно бг образование. Тук човек също може да има, стига да го поиска. За българите, истина е че ги гледат като джебчии и тъпанари. А в Бг как биха гледали на афганистаците? Или на някакъв друг намиращ се на 1500 км. на изток народец? Човек, който е отишъл сам (не е интернирана принудително Марана Костова в Де,я) в чужда земя траябва да се бори, да се доказва и разбира се е много трудно. Но сега светът е отворен, които няма сили,да си ходи в бг.
(prevod s kredor, zatova ima greshki)

Ян Бибиян™©
вагабонтин

Регистриран: 15.05.2004
    #554968 - 13.12.2004 10:55 [Re: Ян Бибиян™©]

Към всички !!!

статията е от Сега

пуснах я , щото и на мен ми стана интересно , кво прави тя там , като не и харесва .... ама бас държа че същата таззи отворка , като е в БГ ... по-велика от нея няма

--------------------
Събличането трябва да е непрекъснат процес в Левски.
Желю Станков

Джери

Регистриран: 25.08.2004
От: New York City
    #556549 - 14.12.2004 06:23 [Re: Ян Бибиян™©]

Това ли имаш предвид да погледнем като линк? Това е същата статия "Не искам в Германия".

Veritas
Нерегистриран

#564908 - 18.12.2004 22:32 [Re: friend]

Wie deto se prawite na takiwa otworkowzi, pe4eni psiholosi i se dokazwate w 4ujbina, 6to ne se warnete w Bg da se dokazwate tuk, pole za izqwa bol, ama ne wi stiska, 4akate nie da oprawim ne6tata i togawa da si dojdete. Mnogo e lesno otstrani da sedite i da tarsite kusuri.Moje da si pomislite , 4e wi zawijdam- ni naj-malko!Sajalqwam wi! I az bqx w 4ujbina i to zaminax s predwaritelen dogowor, osigurowki i polu4awax tqxnata zaplata.Iskax da prowerq dali s ne6to me prewazxojdat.Razbrax, 4e nqma takowa ne6to, udaljixa mi dogowora s o6te 1 godina, no se warnax po-rano, bqxa smaqni i me pitaxa dali ne sa me obidili s ne6to. Sega w Bg si imam sobstwen dostoen biznes, kojto se razwiwa neprekasnato i sam dowolna, 4e sam s naj-blizkite si xora, i ne mi se nalaga da se 4uwstwuwam kato darwo bez koren.A kojto kazwa, 4e w 4ujbina mu e dobre, ne mu stiska da si kaje istinata, da ne bi da go pomislqt za slab. Ami towa e.

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: Chicago area
    #565014 - 18.12.2004 23:45 [Re: Veritas]

Ами жива и здрава да си !

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

friend

**

#565024 - 18.12.2004 23:54 [Re: Veritas]

Хм, къде видя, че търся на някого кусурите? След това, не разбрах кои и за какво съжаляваш, ама няма голямо значение, де. Трето, това дето го правиш аз съм правила вече в България и то много успешно. Предизвикателството ми е да го направя тук, ама вече стана много лично... И последно , аз не се чувствам дърво без корен, защото съм с най-близките ми хора тук, а ако ви домъчнее много знам къде е аерогарата.
Желая ти успех и ако си имала успехи в чужбина не ги забравяй, ако си доказал/а, че си по-добра/добър от останалите там - е, много хубаво и к'во от това!?

п.п. А, наистина последно , в чужбина ми е по-добре, емоционално - просто няма сравнение! И въпреки това си обичам България.

--------------------
Winners Are Driven

“A soldier may be a refugee if he objects to a war which violates fundamental human norms.” Jeffry House

Maggie
~The black rose~

бизнесмени в Бьлгария
    #565035 - 19.12.2004 00:05 [Re: Veritas]

Veritas,

Цитат:

Wie deto se prawite na takiwa otworkowzi, pe4eni psiholosi i se dokazwate w 4ujbina, 6to ne se warnete w Bg da se dokazwate tuk, pole za izqwa bol, ama ne wi stiska

Да се доказваме в Бьлгария казваш, след като си била навьн би трябвало да знаеш защо сме избрали да не се доказваме в Бьлгария.
Как можеш да сравняваш ябьлка с круша. Правилата са сьвсем различни и качествата нужни са различни
всички знаем това нали

Има истина в това че колкото си по успяващ бизнесмен в Бьлгарските условия толкова по неуспяващ ще бьдеш навьн.

Толкова голяма е разликата в качествата нужни за да успее човек в страната и в чужбина.

--------------------
----------------------

znaikoМодератор
интернет зависим SNOB

Регистриран: 08.11.2004
От: 40.757608, -73.98578
    #565163 - 19.12.2004 04:32 [Re: Veritas]

Да в България е много по-лесно. Съгласен съм. В чужбина наистина трябва да си на ниво за да успееш. В България трябва просто да познаваш ПРАВИЛНИТЕ хора и да си плащаш където и на когото трябва. Иначе си оставаш дербен "бизнес".
Освен това България ми е тясна. Искам свобода и простор за изява.
Разбирам че не си устояла на стреса и напрежението в чужбина, но защо е тази злоба към тези които са избрали да останат там?
И накрая, точно хора като тебе убиват носталгията която изпитвам към България. Но не мрънкам като тебе.
Така че благодаря

--------------------
... I believe that as a species that human beings define their reality through misery and suffering. So the perfect world was a dream that your primitive cerebrum kept trying to wake up from.

Kalin72
Щастлив

Регистриран: 04.02.2004
От: Чикаго->България
    #565511 - 19.12.2004 14:03 [Re: znaiko]

Цитат:

Да в България е много по-лесно. Съгласен съм. В чужбина наистина трябва да си на ниво за да успееш. В България трябва просто да познаваш ПРАВИЛНИТЕ хора и да си плащаш където и на когото трябва. Иначе си оставаш дербен "бизнес".

Мноооого поляризираш, много. Недей мисли, че тук не са нужни връзки, за да успееш да не си "дребен" бизнес. А и какъвто и да е бизнес. Много черна я изкарахте тая България, аре стига вече, а?

--------------------
Който се движи напред в науката, но изостава в нравствеността, повече върви назад.
Аристотел

Veritas
Нерегистриран

#566047 - 19.12.2004 21:31 [Re: friend]

Mili moi , wsi4ki sapri4astni kam temata,
Mila Maggie,
mejdu qbalka i kru6a deistwitelno nqma koj znae kakwa razlika, taka, 4e to4no tezi 2 ploda sa srawnimi, drug e waprosa ako be6e kazala kiseliza i 4ere6a, ti sama znae6 kakwa e zenata na 4ere6ite nawan.To4no za6toto sam bila nawan,ne wi razbiram za6to ste izbrali kiselizata pred 4ere6ata.Rabotq s nqkolko firmi ot Italiq, Germaniq, Garziq i Turziq. Dostata4no dobre gi poznawam, za6toto rabotq s tqx ot 8 godini i znaete li kakwo- i te imat treski za dqlane, to4no tolkowa, kolkoto i nie. Towa ne e samo moe mnenie, a mnenie i na drugi kolegi, koito imat wzemane dawane s 4ujdi firmi. Nedejte da gi bogotworite, za6toto si mislq,4e samo tezi koito rabotqt 4erna rabota w 4ujbina,gi smqtat za idealni.W mnogo otno6eniq Turziq, koqto ne e w ES raboti mnogo po-prezizno.No li4no az drugo edno hareswam w germanzite, 4e sled wtorata swetowna wojna, kogato e bila srinata sas zemqta/osobeno nqkoi gradowe/, te ne sa se prasnali kato /nqma da spomenawam dumata, da ne me smetnete pak za zlobna/, a wsi4ki sa zapretnali rakawi i s kartowski trud na wseki edin ot tqx, sega sa stignali do tuk.Ne sa 4akali nqkoj drug da im oprawi darjawata i kogato e gotowo ili se pensionirat da se warnat.Razberete me-towa e na6ata zemq, na na6ite dedi, za na6ite deza, ne e li egoizam frazata"Sled men i potop".Magi,prawilata w biznesa, ako iska6 da te ima, sa edni i sa6ti nawsqkade,a w Bg sega e mnogo po-trudno da se raboti, no udowletworenieto kato uspee6 e mnogo po-golqmo.A tazi "istina", koqto si q izmisli, za uspqwa6tite w Bg i neuspqwa6tite nawan e palna glupost, no ne ti se sardq, qwno ot biznes i ponqtie si nqma6.Sledwa6tiq pat 6te otgoworq i na Znajko, sega nqmam powe4e wreme.4ao na wsi4ki i wi 4akame w Bg:)

Veritas
Нерегистриран

#566068 - 19.12.2004 21:55 [Re: venzel]

Dragi mi Venzel,
Ti s towa sma4kano samo4uwstwie nikoj pat nqma da uspee6 da se dokaje6. Kakwo zna4i nqkakaw si narodez, ti taka li opredelq6 balgarite, ami te i za towa 6te gledat na nas kato na djeb4ii i tapanari, s takowa samo4uwstwie, nali ima6 dobro obrazowanie w elitni u4ili6ta, dokaji se!
Ja ne obijdaj na6ite deza, 4e 82% bili tapanari,ej 4akaj malko, ti da ne si prawil soziologi4esko prou4wane?A kato si w De xodil li si na konni nadbqgwaniq, da widi6 "wazpitanite"germanzi kakwo ostawqt sled tqx, towa ne moje6 go widq i w ziganskite kwartali tuk, ajde stiga, 4e mi pisna,ot wa6eto 4ujdopoklonni4estwo:( A to4no kojto ima sili da si dojde w Bg!

Maggie
~The black rose~

#566196 - 19.12.2004 23:08 [Re: Veritas]

Veritas,

Найстина незнам дали има какво да научим от страни като Гьрция и Турция. Колкото до треските за дялкане разбира се че ги има навсякьде но все пак говорим като цяло кьде условията и законите посволяват да се работи по нормално.

Цитат:

Nedejte da gi bogotworite, za6toto si mislq,4e samo tezi koito rabotqt 4erna rabota w 4ujbina,gi smqtat za idealni

незнам какво имаш предвид кьдето сьм аз и около мен не познавам бьлгари да работят черна работа.

Цитат:

Magi,prawilata w biznesa, ako iska6 da te ima, sa edni i sa6ti nawsqkade,a w Bg sega e mnogo po-trudno da se raboti

Всеки има право на мнение, видях какви са правилата в Бьлгария това лято, ако си в едрия бизнес гаранция някой е зад гьрба ти много от тях са финансирани с крадени пари от народа, дебелите вратове, черните джипове звучи ти познато нали и никакво уважение кьм хората.
Среден бизнес много трудно, близки приятели имат такьв много проблеми и за сьжаление плащат подкупи на много инстанции за да оцелеят, не защото им е приятно защото казват те си искат, и за дребен бизнес да не говорим той не е достатьчен за да подьржаш нормален стандарт на живот.
А защо трябва всички бизнесмени да ставаме много хора биха искали да се развиват в професията си да правят кариера не мисля че все още има такива условия в Бьлгария уви.
Това е един от проблемите на страната всеки е трьгнал тьрговец да става.

Цитат:

tazi "istina", koqto si q izmisli, za uspqwa6tite w Bg i neuspqwa6tite nawan e palna glupost, no ne ti se sardq, qwno ot biznes i ponqtie si nqma6

Мисля че не ме познаваш за да правиш такива изказвания.

--------------------
----------------------

Maggie
~The black rose~

#566207 - 19.12.2004 23:25 [Re: Veritas]

Само да добавя,

едно от нещата което мен ме спират да се вьрна е манталитета на малко забогатялите (независимо по какьв начин). Материалните блага са всичко в Бьлгария те са на пьрво место на листа на приоритетите на повечето хова, много от така наречените бизнесменчета се дьржат простащки, високомерно и без никакво уважение кьм околните. То ще отмине но се искат години за това.

Какво да изпитвам удолетворения от постигнатото в Бьлгария като то се определя по скоро от това колко ми е дьлбок джоба а не какви качества професионални имам.
Спирам че ми става мьчно като почна да говоря за тези неща.

--------------------
----------------------

Veritas
Нерегистриран

#566314 - 20.12.2004 02:04 [Re: Maggie]

Magi,
ne znam kak samo za 1 lqto si razbrala kakwi sa prawilata w Bg,no na towa az mu wikam para6utizam.A sega da si uto4nim ponqtiqta.Towa, koeto ti opredelq6 kato "edar biznes" si e 4ista proba mafiq, az ne goworq za tqx i ne sam ot tqx,a i edwa li towa interesuwa nqkoj, "sreden biznes"-za 10 godini nito wednaj ne mi se e nalojilo da pla6tam kakawto i da e bil podkup,nikoj ne mi e iskal,ne kazwam, 4e nqma w Bg, no ne e zadaljitelen rabotila sam po12-14 4asa, bez sabota, bez nedelq,ne se jalwam, prosto mi e qsno , 4e za towa drug na4in nqma i da spomena az ne sam targowez, a proizwoditel.Ne znam kakaw e standarta na twoq jiwot, no za6to imam use6taneto, 4e si w Bg, nqkade pod slanzeto?A ako sega nqma biznesmeni/i tuk da wmetna, ako naistina si w 4ujbina, bi trqbwalo da znae6, 4e dumata ozna4awa RABOTA,zanqtie,profesiq!/Wsi4ki i da iskame ne mojem da stanem biznesmeni, no tqx trqbwa da gi ima,w imeto na onezi, koito iskat da se "razwiwat".Naistina ne te poznawam, no i da te poznawax , ako be6e kazala towa za uspqwa6tite i neuspqwa6tite, pak 6tqx da kaja sa6toto.Prosta6kiq mantalitet ne se opredelq ot towa dali si bogat ili beden.To idwa ot wazpitanieto.Za6toto s takaw mantalitet az opredelqm i oniq koito samo gledat kolko e dalbok djoba na drugiq, a ne wijdat kogato te rabotqt, za6toto prosto spqt ili sa na masa.Naistina ima biznesmen4eta, koito se darjat prosta6ki, no towa go ima i na zapad, samo 4e leko njuansirano s lizemerie i zatowa izglejda po-ponosimo, no e sa6toto.I az spiram, 4e i na men mi pisna,kato se zamislq,4e nie balgarite nikoga ne mojem da se zaradwame na uspexite na drugiq, a wse ni se iska nqkak da go o4ernim,samo za6toto nie ne sme kato nego.A 6to se otnasq do Turziq i Garziq, na nikogo ne kazwam, 4e trqbwa da se u4i ot tqx, prosto otbelqzwam, 4e 4esto te sa po-dobri, no ne ot nas, balgarite. Stiga ste xlen4ili, 4e wse nqkoj wi e kriw da se priberete w Bg, spored men problema si e samo waw was.Izwinqwam se za tona, no si mislq, 4e wse nqkoj trqbwa da wi go kaje.

Maggie
~The black rose~

#566318 - 20.12.2004 02:10 [Re: Veritas]

Veritas,

Правилно всеки избира кьде да живее, не се дразнете и ядосвайте на тези който са избрали да живеят навьн.

--------------------
----------------------

obsession
Нерегистриран

#566355 - 20.12.2004 06:35 [Re: Maggie]

Suglasna sum napulno s Veritas, a za tezi koito kazvat 4e ne "iskat" da se vurnat, moga samo da kaja, 4e naistina ne im stiska! Shtom s takiva muki i trud celite da se izdigate v o4ite na nemcite, puk nqkoi se izkaraha i 4e sa uspeli... mi vzemete se vurnete v BG i s po-malko usiliq jiveite v rodinata si, 6tom ste tolkova "na nivo", puk v BG bilo lesno.. Zashto bqgate ot dumata "Bulgarin" ? Vse pak ne zabravqite, 4e tova koeto vi e dala Bulgariq predi da izbqgate, za da uspeete sega, nikoq druga durjava nqma da vi go dade A za nemcite moga da kaja, 4e ne sa po-dobur narod ot bulgarskiq, mnogo po-glupavi sa, 4udqt se BG v Aziq li se namira ili v Afrika... ami 6te me prostite, ama tezi poznaniq gi polu4avame v na4alnoto u4ili6te.. Osven tova sa tolkova licemerni, 4e ponqkoga dori ne mogat da go skriqt i im li4i . Tova koeto gi e spasilo e naistina kakto kaza Veritas, obedinenieto im sled voinata. Osven tova kajete mi molq vi se, vie za normalno li namirate, preuspqva6t v rabotata si germanec, koito pe4eli dobre, da stane sutrinta v 5 4asa i da otide na garata, za da si 4aka vlaka, s koito da otide v ofisa si , a sus spestenite ot kolata pari, da si gledat s jena mu ku4eta i kotki i da im kupuvat ot glupavi po-glupavi hrani i aksesoari, vmesto da si rodqt dete Na nemcite moga da im se smeq ama kolkoto si iskate . I kato za zavur6ek 6te vi kaja, za da ne si pomislite 4e se izkazvat nekompetentite organi, 4e sum studentka v Germaniq ot 3 godini i polovina i mislq oba4e, 4e ne si struva pove4e da sum dale4 ot semeistvoto si, da se otdale4avam ot nego, samo i samo da se "radvam" na licemernite nemci, koito ne znaqt, s koi durjavi si grani4at.. VSI4KO E ILIUZIA !!! sami se zablujdavame, 4e v Germaniq 6te ni e po-dobre, no to4no za6toto prekaleno mnogo umni deca napusnaha rodinata si, sega Bulgariq otnovo ima nujda ot tqh razberete go... Az napravih svoq izbor!

friend

**

#566364 - 20.12.2004 07:44 [Re: Veritas]

Мили българи от България,
защо не пишете на кирилица? Трудно ли ви е? Направете го от любов, поне.

Май-май, всички изказвания ми напомнят за една моя много добра учителка по литература, но уви жената беше твърда комунистка. Няма да забрава един нейн монолог за едно съседче, което избягало на запад. Какъв неблагодарник бил, как предал Родината си и т.н. Хора, осъзнайте се, в кой век живеете? Трудно ми е да си представя ако някой американец отиде в Нова Зеландия или Сингапур, а такива има, и се премести там, и някой да го нарече предател или с тем подобни групави епитети!?

И накрая, много странно ми прозвуча долната фраза:
Цитат:

"sreden biznes"-za 10 godini nito wednaj ne mi se e nalojilo da pla6tam kakawto i da e bil podkup,nikoj ne mi e iskal

Наистина много странно!

--------------------
Winners Are Driven

Maggie
~The black rose~

#566373 - 20.12.2004 08:16 [Re: friend]

friend,

Цитат:

Трудно ми е да си представя ако някой американец отиде в Нова Зеландия или Сингапур, а такива има, и се премести там, и някой да го нарече предател или с тем подобни групави епитети!?

Това е така защото хората по света пьтуват много и работят в чужди страни отдавна, докато бьлгарите допреди 10тина години бяха много ограничени в това отношение и сега имат доста да наваксват и откриват разлики и прилики.

За кирилицата найстина, какво излиза точно тези кьдето се клеймосват най много за такива не уважават езика си.
Вьпреки че аз го приемам като по скоро неуважение кьм нас останалите учасниците в форума.

--------------------
----------------------

Maggie
~The black rose~

#566376 - 20.12.2004 08:21 [Re: obsession]

obsession,

Радвам се за вас и уважавам вашето решение каквото и да е то, очаква се и от вас да уважавате нашето (и на не мальк брой) бьлгари който сме решили по една или друга причина да живеем извьн страната.
Толерантност се нарича то, нещо което смятам че бьлгарите могат малко повече да проявяват.

--------------------
----------------------

obsession
Нерегистриран

#568566 - 21.12.2004 14:34 [Re: Maggie]

Mai zapo4nahte da se zahva6tate za gluposti, kato tova, 4e ne pi6em na kirilica.. Izglejda vse pak vijdate, 4e sme pravi i vi e qd, no kato ne iskate da si go priznaete se 4udite ot kude da si izsmu4ite tezite...
Ne sum v Bulgariq i vupreki tova, 6te produljavam da si pi6a na latinica, dori i v rodinata ni pove4eto ot horata, zanimava6ti se s kompiutri i internet go pravqt. Tuk ne stava duma za liubov kum Bulgariq, a za klaviaturi i internet. Nikoi ne e kazal da ne se zanimavate s 4ujdi ezici, web-sites i latinica, no kakvo vi pre4i da go pravite i v Bulgariq? Fakt e, 4e tezi, koito otidohme v 4ujbina, malko ili mnogo zatrivame sobstvenata si durjava, koqto ima nujda ot nas. Ama nqkoi prosto tursqt na rabotata lekoto i na hlqba mekoto... zatova sa v Germaniq. Za6toto ne e vqrno, 4e s dobra kvalifikaciq, polu4ena ot Bulgariq e trudno da se realizira6 v 4ujbina. Dori e lesno, poneje bulgarite sa umen narod, za razlika ot zapadnoevropeicite

obsession
Нерегистриран

#568586 - 21.12.2004 14:45 [Re: friend]

Цитат:

Няма да забрава един нейн монолог...

"zabrava"..
A i az ne pravq pravopisni gre6ki, vupreki 4e pi6a na latinica i za6to ne uvajavam ezika si be, Maggie? Da ne bi da se izkazvam na turski?

NadinАдминистратор
Charmed

#568596 - 21.12.2004 14:51 [Re: obsession]

Цитат:

Ne sum v Bulgariq i vupreki tova, 6te produljavam da si pi6a na latinica, dori i v rodinata ni pove4eto ot horata, zanimava6ti se s kompiutri i internet go pravqt. Tuk ne stava duma za liubov kum Bulgariq, a za klaviaturi i internet

Използвай кирилизатора на форума тогава.

--------------------

obsession
Нерегистриран

#568610 - 21.12.2004 15:00 [Re: Nadin]

Използвай кирилизаторът на форума тогава.

Vijte se, vijte se... Nima ne znaete, 4e su6testvitelno, koeto ne e podlog v izre4enie, polu4ava nepulen 4len "a" pri 4lenuvane...
Nadin, a za6to trqbva da go pravq, ne me li razbira6?

NadinАдминистратор
Charmed

#568617 - 21.12.2004 15:05 [Re: obsession]

По- приятно е за четящите , когато мнението е написано на кирилица ( при наличието на такава ) , но очевидно ти имаш проблем с нея .
Понататъшните коментарии по въпроса са излишни .

ПП Мерси за корекцията .

--------------------

obsession
Нерегистриран

#568720 - 21.12.2004 15:42 [Re: Nadin]

Nadin, ne be6e mnogo sportsmensko da si popravq6 gre6kata, za6to ne q ostavi da q vidqt i drugite? Za korekciqta molq, nqma problem, moga za o6te 2 dumi da te popravq, ama kakuv e smisula, ti da pi6e6 gre6no, az da ti go kazvam, a posle ti da si popravq6 dumite, vse edno ni6to ne e stanalo...
S kirilicata nqmam problem, prosto e vupros na udobstvo, a na 4etq6tite kato ne im e priqtno, da ne mi 4etat komentarite. I na men mi e po-priqtno da se vurnem vsi4ki v Bulgariq, ama nikoi ne me pita, nali
Taka ili ina4e nqmam namerenie pove4e da pi6a po temata, iskah samo da dam mnenie, ama vijdam, 4e tuk mnogo zloba se izliva, ot koqto nqmam nujda
Veseli praznici vse pak!

znaikoМодератор
интернет зависим SNOB

Регистриран: 08.11.2004
От: 40.757608, -73.98578
    #568926 - 21.12.2004 17:36 [Re: obsession]

Злобата е в теб, obsession.
Здраве да е. Не си първият, няма и да си последен.

BTW, хората в България които разбират от компютри не пишат само с латински букви. Най-малкото защото ЗНАЯТ как да го правят и на кирилица.
Какво да се прави. Някои знаят правописа, макар и да пишат с латински букви а други разбират от комютри.

--------------------
... I believe that as a species that human beings define their reality through misery and suffering. So the perfect world was a dream that your primitive cerebrum kept trying to wake up from.

Maggie
~The black rose~

#569438 - 21.12.2004 23:31 [Re: obsession]

obsession,

Най малкото което трябва да направиш е да проявиш уважение кьм другите участници в форума. Един от начините е да пишеш на кирилица, по този начин не ни отнема два пьти повече време да четем постинга и не ни се изцьклят очите уморително е толкова ли е трудно да го разбереш.

П.П.
Не си направих труда да ти прочета писанията защото не заслужаваш с този твой тон и глупости който пишеш

както и по горе е писано никьде не е казано че всеки може да издьржи на напрежението и стреса, живей си там кьдето искаш и остави и нас да живеем кьдето ние смятаме за по добре без да обиждаш

Хайде сьс здраве и не забравяй давай на околните това което искаш да получаваш от тях.

--------------------
----------------------

Komi
Нерегистриран

#590156 - 08.01.2005 01:26 [Re: venzel]

"но колко са тъпанарите в бг, да не би да са 2%, аз бих казал - в БГ са 82%" - ami kakav e toia otvratitelen navik da sadite po sebe si i vashite poznati za drugite hora?

Мария
Нерегистриран

#591083 - 09.01.2005 00:24 [Re: Komi]

Браво Коми,

лошото е, че не искат да си го признаят.

Реших заради умната част от българите, които са в чужбина и са свикнали да четат само на български, да го напиша на кирилица, за да не ги затруднявам, да не и се "изцъклят"очите докато чете постинга, както сама казва една от участничките във форума- Маги и да не й отнема 2х повече време да го чете, че в чужбина навсякъде е свикнала да чете на кирилица.Хайде със здраве и си живейте в чужбина като ви харесва, но не се правете на интересни,а участвувайте във форумите на страните в които живеете, нали сте "на равна нога" там, все едно сте си в БЪЛГАРИЯ.

РР:Надин,като гледам как те затруднява българският език, а си стоматолог, би ли казала какво работиш в Чикаго?
Бъдете здрави и без вас ще се оправим!

lola_rennt
Нерегистриран

#601212 - 15.01.2005 14:55 [Re: Maggie]

takam...popro4etoh napisanoto vyv foruma...interesno..interesni mneniq..interesni aspekti ot ejednevieto...No moga da vi kaja,4e na kakvoto si posteli6,na takova 6te si leji6 cql jivot..az sym na 17 godini..nqmam bogat jiteiski opit..obyrkana sym,..kolebaq se mnogo kakvo iskam da predpriema po-natatyk v jivota si.Bila sym v germaniq.Bila sym na seminar,svyrzan s politikata,pаrtiite,i izborite(minaloto lqto).Bqhme sybrani mladi hora ot cql svqt,i moga da vi kaja,4e na men gledaha dori s vyzhi6tenie.za6toto vladeq perfekto i nemski i angliiski,za6toto sym vinagi vesela u usmihnata,za6toto umeq da predrazpolagam horata...I moga da vi kaja,tova bqha mladite hora,koito v edno ne tolkova dyle4no byde6te,6te vzemat vlastta v svoi ryce,a dori i da ne go napravqt,te sa 4ast ot tozi svqt..i vsi4ki te ,bqha izkliu4itelni...taka ,4e mili moi,biznesmeni,i preuspqva6ti dalaveradjii,nie bednite,no 6tastlivite 6te prodyljim da jiveem,6tastlivo,za6toto taka iskame..i 6te uspeem,nezavisimo,4e ne poznavame onezi,koito "wis6ti na6i synarodnici,koito spomagat na vas,biznesmenite,da si typ4ete debelite gu6i s pari4ki,4e 4ak da vi se povry6ta sled tova...pluq na vas.....no neka gledame zdraveto si...vsi4ko ostanalo e probelm ot 2-klasa estestvo,i kakto e kazano.."Gesundheit ist gewiss nicht alles,aber ohne Gesundheit ist alles nichts!"....i tyi kato vijdam ,4e vsi4ki ste tolkova izviseni i tolkova svobodni vyv vremeto si,prizovavam vi pliute se o6te edin drug,takiva sme si bulgarite,vinagi tyrsim v drugite gre6kata,tyrpim si i si traem...nqkoi drug trqbva da svyr6i na6ata rabota...i nai-nizkoto ni ka4estvo e tova omrazni typenie,zaradi koeto sme i tolkova izostanali.....no neka se nadqvame(poneje i az sym bylgarka i ne o4akvam ,4e ot men 6te proizleze ne6to,koeto da spomogne na ob6tesvoto i dyrjavata)i se molim,kakto vinagi do sega sme pravili..neka se ostavqme da mi lyjat i mamqt....

Valar
прахосник

Регистриран: 08.01.2005
От: Германия
    #601216 - 15.01.2005 15:00 [Re: lola_rennt]

Извинявай, дали ще можеш да преведеш тази немската фраза?

metu6elah
bored

Регистриран: 12.12.2004
От: отдааааавна извън Бг ;-))))
Re: Frazata
    #601237 - 15.01.2005 15:17 [Re: Valar]

казва в свободен превод че здравето не е всичко, ама без него нищо не вАжи...изгъзици на теенейджъри към дъртаци...като че ли ние никога не сме били теенейджъри

--------------------
"..I DID IT MY WAY!!! REGRETS I HAD A FEW..."

metu6elah
bored

Re: Лола, сладурано...
    #601243 - 15.01.2005 15:25 [Re: lola_rennt]

Защо такива нихилистични излияния:
Цитат:

poneje i az sym bylgarka i ne o4akvam ,4e ot men 6te proizleze ne6to,koeto da spomogne na ob6tesvoto i dyrja

Това изобщо не подхожда на това както описваш себе си:
Цитат:

4e na men gledaha dori s vyzhi6tenie.za6toto vladeq perfekto i nemski i angliiski,za6toto sym vinagi vesela u usmihnata,za6toto umeq da predrazpolagam horata...I moga da vi kaja,tova bqha mladite hora,koito v edno ne tolkova dyle4no byde6te,6te vzemat vlastta v svoi ryce

Какви са тези Saturday noon' blueses?!?

Ние, бизнесмените, не сме чак толкова лоши...аз поне не съм такъв какъвто ти описваш...я се усмихни, моля и пусни по оптимистичен постнг, Ъ

--------------------

Valar
прахосник

Re: Frazata
    #601247 - 15.01.2005 15:32 [Re: metu6elah]

Ей благодаря ти. Много тъпо се почувствах, че не говоря немски. Направо ме хвана срам.

Valar
прахосник

#601270 - 15.01.2005 15:46 [Re: lola_rennt]

Лола, много ми хареса написаното от теб. Не толкова заради онова, което казваш, колкото заради твоя плам и младежки ентусиазъм. Чела ли си "Сезонът на дъжда" на братя Стругацки? Ако не - прочети го, мисля че ще ти хареса. Култова книга. Както и всичките им други произведения между другото...
Но да се върнем на темата. Четох, четох и се чудих какво съм изпуснала. Помислих, че в изречението на немски може да се крие някакъв смисъл, който да ми подскаже нещо, но се оказа, че не е така. То това, дето си го казала на немски и на български можеше да го кажеш, но няма значение... И все пак не разбрах целта на тази твоя пледоария, освен, че очевидно целеше да докаже колко е умно и способно младото поколение, и в частност ти самата и колко много са ти се възхищавали връстниците ти. И все пак ми се струва странно това да е целия смисъл на изказването ти. Можеш ли да ми помогнеш малко моля, че леко ми дойде като гръм от ясно небе... но пък аз съм стара и поради това глупава и явно не разбирам...

Obsession
жизнерадостна

Регистриран: 27.01.2005
От: Венера
    #618310 - 27.01.2005 21:30 [Re: lola_rennt]

Цитат:

...vas,biznesmenite,da si typ4ete debelite gu6i s pari4ki,4e 4ak da vi se povry6ta sled tova...pluq na vas........i tyi kato vijdam ,4e vsi4ki ste tolkova izviseni i tolkova svobodni vyv vremeto si,prizovavam vi pliute se o6te edin drug,takiva sme si bulgarite

Ами то и ти си бьлгарка. И като гледам не си по-вьзпитана от тези, които ги описваш..
Айде успехи в Германия..!

--------------------
За всичко в живота има два довода: един добър и един реален. /Чърчил/

Irreligious
prejudiced

Регистриран: 13.11.2004
От: Battle zone
    #688099 - 14.03.2005 17:31 [Re: Nadin]

И ти също....много над нещата станахме нещо

metu6elah
bored

Re: Забравих да ти кажа...
    #688229 - 14.03.2005 18:27 [Re: Мария]

...колко съм ти благодарен за това :

Цитат:

Реших заради умната част от българите, които са в чужбина и са свикнали да четат само на български, да го напиша на кирилица, за да не ги затруднявам, да не и се "изцъклят"очите докато чете постинга, както сама казва една от участничките във форума

К'о дат' ка'йм, да чета български на латиница ми е почти толкова трудно, колкото да чета английски на кирилица.

Простак ва, простак!!! Предпочитам да чета всеки език на неговата си азбука, егати необразования съм и аз

--------------------

981981

Регистриран: 21.03.2004
Re: Забравих да ти кажа...
    #690943 - 16.03.2005 13:52 [Re: metu6elah]

Как ни тъй срам просто мий чуднУ

metu6elah
bored

Re: Забравих да ти кажа...И на теб...
    #691476 - 16.03.2005 20:28 [Re: 981981]

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, znaiko 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4543

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.126 seconds in which 0.092 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.