ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » История

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
Re: Васил Левски
    #1791148 - 11.06.2007 22:42 [Re: stones]

Цитат:

защо за 130 години не се повтори!

Дали пак ще го обесят?

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

Регистриран: 10.02.2004
От: тайна майна
    #1792239 - 12.06.2007 16:35 [Re: stones]

Цитат:

Е, това ме накара да извикам "Нема такова животно"!

Не те разбирам Петре .

... Не ми се иска пак да затварям тази тема.

--------------------
http://www.gifpark.ru/Gifs/KISSES/icon_012.gif

stones
член
**

Регистриран: 24.05.2007
    #1796963 - 15.06.2007 17:46 [Re: cherkezs]

"БРЦК изпада в идейна криза."
Ма как ще изпадне в идейна криза, нали всички са били съгласни в тоя комитет с идеите на Левски! Я ми дай пример на такъв човек след него!? Нема, значи такова "животно", честно, преданно на идеите, обичащо род и родина, ядящо само хлеб и маслини, издържащо на такъв студ, че камък се пука, записващо всеки похарчен грош в малкото си тефтерче! Е, да продължавам ли, такова "животно" може да се измисли, а всеки, който е идвал на власт, го е използувал, за да баламосва народа, че е велик, че е наследник на такива "животни", като Левски и е прибавял нещо, което го е устройвало в стремежа му да задържи властта си колкото може по-дълго. Абе, я ми кажи, че аз не съм в течение, кога З.Стоянов пише своите Записки, които са почти единственния източник за ония размирни години, колко години след т.нар. Освобождение от турско робство? Ами единственният свидетел на смъртта на Ботев не пожела да каже кой и къде го уби! И след като той умря, започнаха да съчиняват какво ли не!

Ventor

Регистриран: 01.05.2006
    #1831101 - 14.07.2007 22:18 [Re: cherkezs]

На 18 юли 2007 г. се навършват 170 год. от рождението на безсмъртния Апостол на българската свобода Васил Левски. Нека всички да запалим свещ и да се преклоним пред светлата му памет.
Поклон!

Dany Boy
член
**

Регистриран: 03.01.2007
От: Добрич
    #1835213 - 18.07.2007 14:44 [Re: Ventor]

Наистина днес е светла дата....Вечна Памет на Апостола.
Преди време, намериха нова неизвестна снимка на Левски в един от манастирите, мисля че в Гърция не си спомням!? Някой знаели къде мога да я видя или да ни я покаже!?

anastasius ІІ
папа

Регистриран: 07.02.2006
    #1848689 - 29.07.2007 17:41 [Re: ISTORIK]

Възможно ли е Левски да е роден през 1846-та , а не през 1837, както се смята сега.Някои от доводите за това са доста логични.

Капанке, какво мислиш по този въпрос?
Да се надяваме, че отпуската ти е свършила и си станала още по-черна, още по-умна и още по-секси

ПП. Моля г-да "патриотите" да вземат отношение по темата само при нормални стойности на кръвното си налагане.

--------------------
Die Seienden sollen nicht ohne Notwendigkeit vervielfacht werden.
Ockhams Rasiermesser

Legatus
пристрастен

Регистриран: 07.07.2006
    #1849676 - 30.07.2007 17:00 [Re: anastasius ІІ]

Не че замествам Капанката по време на отпуска й, та да отговарям вместо нея, но за мен аргументите в полза на по-ранното датиране на раждането на Левски също звучат доста логично. Чел съм изследването на Г.Туртуриков - обосновката му е солидна.

anastasius ІІ
папа

Регистриран: 07.02.2006
    #1849821 - 30.07.2007 20:10 [Re: Legatus]

Цитат:

Чел съм изследването на Г.Туртуриков - обосновката му е солидна.

Да, точно за него става въпрос.Знаеш ли дали работата му не може да се намери тук в нета?

--------------------
Die Seienden sollen nicht ohne Notwendigkeit vervielfacht werden.
Ockhams Rasiermesser

Legatus
пристрастен

Регистриран: 07.07.2006
    #1860663 - 09.08.2007 12:34 [Re: anastasius ІІ]

Не зная, не съм я търсил, защото имам самата студия отпечатана. Но в "Бойна слава" имаше тема за Левски, където може би е даден линк. Освен това Г.Туртуриков участваше там в дискусията - регистриран е с ник "Тур-тур". Ако искаш, можеш да се свържеш с него с ЛС или мейл чрез "Бойна слава" и той ще ти даде линк, ако студията му е в нета.

chichovlado
старо куче
**

Регистриран: 20.02.2007
    #1996196 - 07.01.2008 14:21 [Re: ISTORIK]

Цитат:

Васил Иванов Кунчев
(6/19 юли 1837 - 6/19 февруари 1873)

Дякона, Апостола, Главният книжар, Тропчо,
Ефенди Аслан Дервишооглу, В. Левский,
Аслан Дервишооглу Кърджалъ, Драгойчо,
Дякон Игнатий

6/19 юли 1837 Роден в Карлово в семейството на Иван Кунчев Иванов, известен карловски майстор-бояджия от "попския род Кунчеви", и на Гина Василева Караиванова, от рода на Кара Иван Тинков (Христов) Тахчиев, прочутият карловски майстор на чешми и калдъръми.
Има две сестри - Ана (Яна) и Марийка, и двама братя - Христо и Петър. Едно дете умира рано.
Виж още: Родословното дърво на Васил Левски
Учение Васил учи в Карловско взаимно училище и след това - в класното училище в Стара Загора.
1851 г. Баща му, след постепенно загубване на зрението си, умира от мозъчен кръвоизлив. Почива и най-малкото дете в семейството. Най-голямата дъщеря е омъжена и не живее в бащиния си дом. За прехраната на дома се грижат тримата сина.
1858 г. Става монах и приема името Игнатий.
1861 г. Игнатий става дякон.
1862 г. Взема участие в Първата българска легия на Раковски в Белград. Тук получава името си Левски, поради лъвският скок по време на военни упражнения.
1864 г. - 1866 г. Учител в с. Войнягово, Карловско.
ноември 1866 г. Пътува до Яш за среща с Раковски.
1866 г. - 1867 г. Учител в Еникьой, Добруджа.
1867 г. Става знаменосец на четата на Панаьот Хитов.
1867 г. - 1868 г. Участвува във Втората легия на Раковски в Белград.

1868 г. Пътува до Румъния, връща се в Зайчар, след което отново заминава за Румъния. Прави опити да създаде независима комитетска мрежа в България. Получава подкрепа единствено от Българското общество и започва първата си обиколка из страната на 11 декември 1868 г.
11 дек. 1868 г. -
февруари 1869 г. Първа обиколка в България. Връща се в Румъния и стои два месеца там.
март-април 1869 г. Тръгва за втората си обиколка из България. Започва да изгражда мрежата в Българско.
1 май 1869 г. Връща се в Румъния през Русе.
26 август 1869 г. Убеждава за преместването на центъра в България, но не намира подкрепа.
В края на 1869 г. Участвува в образуването на БРЦК, заедно с Каравелов.
26 май 1870 г. Напуска Румъния и започва да изгражда Центъра в Българско.
29 април 1872 г. (до 4 май) Участвува в Общото събрание на БРЦК в Букурещ.
края на юни 1872 г. Напуска Букурещ и продължава да действува като Апостол.
22 септ. 1872 г. Димитър Общи организира обира на турската поща в Арабаконак. След залавянето на участниците започва провала в организацията.
1873 г. Левски отказва да обяви бунт по нареждането на БРЦК и Каравелов в Букурещ и решава да отиде в Румъния, след като прибере архивите, за да се разбере с емиграцията. Но предателството води до арестуването му.
6/19 февр. 1873 г. Левски е осъден на смърт чрез обесване. Присъдата е изпълнена. Остава безсмъртието!

След смъртта на В. Левски:
БРЦК изпада в идейна криза.

Такаааа. Я сега да разгледаме въпроса прагматично: Дякон Левски не е бил глупав и наивен - или е бил? - за да си повярва, че с някакъв бунт, въстание, революция ще събори коскоджамити империя. Познавал е много добре своя народ - или само си е въобраздявал, че го познава? - за да си повярва, че може да направи такава организация, към каквато се е стремял. Добре, съгласен съм че е "професионален революционер" понеже подхожда професионално към плана си. Друго? Май няма, а? И в крайна сметка всичките му усилия така добре пасват на руските имперски кроежи/политика, че здраве му кажи!
Ха сега да погледнем какво постигат "консерваторите", още "чорбаджиите-изедници", върлите противници на бунтове и революции. 1) Независима църква; 2) Екзархия, неподчинена на Фенер; 3) Цариградската конференция с очертаване на етническите граници на българите, което просто стряска Великите тогава сили; 4) Училища, читалища, народна просвета; по-късно и вузове и пр. и пр. Ама давайте, помагайте с още неща, които се постигат "со кроце и со благо" от чорбаджиите-изедници! Ако беше останало до тях днеска нямаше със сигурност да сме тая отрепка като държава и народ която сме. Но кво да говорим - нека отворим пак "Строителите на съвременна България" и да видим има ли един хъш, хайдутин и революционер който да е направил и една йота от това, което "консервите" са направили.
Така че за мен Левски си остава спорна личност със спорни заслуги за България! Убедете ме в противното, но със сериозни аргументи и доказателства.
Помака

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  cherkezs 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 50970

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.207 seconds in which 0.196 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.