ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Цветарство

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
Re: за бенджамин
    #769423 - 09.05.2005 13:50 [Re: NRain]

Цитат:

Разбери на какви условия е живяло досега. Кой знае, може пък да е живяло навън и да е свикнало. Моето е толкова капризно, че малко да променя нещо в условията - да го мръдна, да спрат парното, да го полея с един ден закъснение - и падат листа.

В оранжерията на магазин Home Depot . Има една година гаранция , така , че ако нещо не се спогодим - ще им го върна обратно .

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
NadinАдминистратор
Charmed

#769425 - 09.05.2005 13:54 [Re: Arsenal]

Цитат:

Nadin аз разбрах как става номера на китайката с бенджито.Колкото по-малко внимание му обръщаш толкова по-добре живее.

Добър съвет , ама го гледам моето от вчера до днес поне 10 ина листа са изпопадали . Мога ли да фо пресадя в новата саксия сега , да не се оголи ?
Оххх, до оня ден ти следях темата и си виках , ох , добре , че поне твоите проблеми нямам , че както го описваш доста капризно растение изглежда и ето сега - на и аз с подобен проблем .
Между другото във Флорида съм виждала огромни дървета Бенджамин , ужасно красиви са.

--------------------

NadinАдминистратор
Charmed

#769428 - 09.05.2005 13:56 [Re: Винипух]

Цитат:

Във всеки случай не си го слагай в спалнята. Води се много алергенно растение.

Благодаря ти за съвета . Аз принципно не съм привърженик на растения в спалните , имам само един кротон в една от спалните , но тя не се ползва , така че е ОК .

--------------------

NRain
тиха

Регистриран: 24.03.2003
От: София
    #770488 - 10.05.2005 09:01 [Re: Nadin]

Цитат:

да не се оголи ?

Моето доста дълго време стоя оголено през зимата, а сега вече има много листа (както вече съм се оплаквала неведнъж, само в горната част, но много). Така че това опадване не трябва да те плаши (не много ), растението си свиква с къщата и му трябва малко време. Това е моето предположение.

omeg@
ж.р.

Регистриран: 20.08.2002
    #770740 - 10.05.2005 11:47 [Re: Liebling]

ох, благодаря ти за съвета ама ... абе ... като му влезне веднъж на човек мухата ... ще ги разделям, може да си внушавам, ама едното май е сърдито на другите две - та ще го отделя, ще му сложа и бастунче/пръчка, сигурна съм че и самичко ще заякне ... чуда се само дали нещо друго за компания в началото да не му сложа - някое от тези зелените с мънички листа - те са любезни и ненатрапливи ... мисля си

omeg@
ж.р.

#770778 - 10.05.2005 12:08 [Re: Nadin]

Пресаждай, Nadin, днес и утре(10 и 11.5.) са оптимални - още сме около новолунието и луната е във въздушен знак, точно за грижи по растения с листа (нецъфтящи де), ако не успееш днес и утре, изчакай до идващата седмица от 17 до 19.май, когато е подходящо за занимание с всякакви.

Правилото е: кореноплодни - когато луната е в земен знак;
листоплодни(ми пардон ако не е тая думата) - луна във въздушен знак;
цъфтящите - когато е в огнен знак ... на 15 и 16 е в лъв, тогава съм си намислила да слагам балконските;
остават дните с луна във воден знак - логично тогава разните водорастящи, ако така се казват влаголюбивите.

Дотогава или напърво време го постави на спокойно място - не на течение, дори на не много светло място и просто го остави на спокойствие да се успокои и адаптира, след седмица, две или месец примерно ще си му намислила и подходящо място и тогава вече го постави на неговото си място.
И никакво "навън"! - това е домашно растение, пази духа на къщата ... преди години бях изнесла моя на междустълбищната площадка - из къщата щъкаха бебета и котараци, които ми бяха унищожили почти един Хибискус, та с цел да ги опазя от домашната напаст ги бях изнесла ... по някое време една от комшийките ми каза, че друга от комшийките била била казала, че така не се прави защотопонеже ... това е домашно растение усукано стана, ама така някак. Оттогава си гредам всички китки у дома и всички дечурлига се учат на маниери с тях. .

omeg@
ж.р.

#770799 - 10.05.2005 12:19 [Re: Arsenal]

много го глезиш, и жена да е ... жената не е кукличка , има си място в къщата - та остави екскурзиите до балкона, и на басейн - образуваш му стрес, какво ще те правим зимата ако изпадне в депресия, хей!
никакви екскурзии, къпане два или четири пъти годишно, ежемесечно бърсане на листата с бира или бирена вода - да имат блясък, ежеседмичното чудесно си нагласил.
Досегашните ти акции ги мини по перо "мероприятия за добре дошъл" ... по полечка ми е думата, не е човек това, растение е.
Заклинанието "бенджи-баница" съм чувала да се прави с всякакви глезени растения - тъй им се взимал страха на китайските и японските рози примерно, явно си имаш усета, ще се спогодите, само не прекалявай с грижите.

sarra
старо куче

Регистриран: 18.08.2004
От: на неутрално
    #771708 - 10.05.2005 22:51 [Re: omeg@]

хора, народът е казал много баби хилаво дете... с толкова много грижи и прекаляване не е сигурно, че ефектетът ще е положителен

бтв преди време ми бяха казали, че бенджаминът се водил за дърво на благосъстоянието... но не съм забелязала да има връзка То ако е на принципа пари при пари отиват - за някои може и да е благосъстояние, но в общия случай..

--------------------
"а friend for today, is tomorrow's heartbreak"

Arsenal
suspended

Регистриран: 15.11.2004
От: Jerusalem
    #771792 - 11.05.2005 00:13 [Re: omeg@]

Цитат:

какво ще те правим зимата ако изпадне в депресия, хей!

Ще помагате
Забелязал съм ,че в заведенията където се пуши бенджитата растат бързо като попови лъжички,а в къщи малко да го бутна и ..... замина култивацията.
А и също ми е направил впечатление,че когато е на такова място в дома ,където минавайки леко го докосваш(може би сякаш усеща ,незнам)много по-добре вирее от колкото да го оставя самотен в ъгъла на стаята.
А ве това е чудо на чудесата.Преди време ми го пръкнаха при мен и сега трябва да се грижа за него с качествата на добрия стопанин,ама ще видим колко ще порасне.За сега докато е под моята власт ,някъде към 10 см се е измъкнал.

ТЪРСЕЩА
ексцентрична

Регистриран: 04.01.2004
От: софия
    #772019 - 11.05.2005 09:31 [Re: Arsenal]

Моят бенджамин е 15годишен и е 1,90 м.Той е дърво, и според мен трябва да се отглежда като такова. В Кипър, бенджамина е нещо като софийските кестени или пловдивските липи. Тези, които видях бяха около 3м.
Та....моето бенджаминче като мъничко имаше 3 клонки,засадени близко една до друга.Периодично почиствам излишните мънички клонки и листа.Сплитам,и затягам клонките, така че да са възможно най-близко една до друга. Сега стъблото му има вид на женска плитка/сплетените клонки се срастват във времето/,и една красиво оформена корона.
Бенджамина не обича пряка светлина, а поливането не е в корените, а по ръба на саксията.
Арсенал, замислям се...наистина сякаш бенджамина усеща движенията около себе си.Моят е на такова място,че доста често сърфирам около него.Май добре му идва.Зимата преболедува, на ден сигурно падаха около 10-тина листа. Но сега е в някакъв луд растеж...така че не е нещо обезпокойтелно, според мен, загубата на листа...после има възстановяване. От моя страна никакви по-специални грижи към него, освен поливане, почистване с пулверизатор, и периодичното изрязване и сплитане.

поздрав
ТЪРСЕЩА

--------------------
Доброто, което правиш днес,
Ще бъде забравено утре -
Въпреки това, прави добро!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 17345

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.024 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.