ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Компютри и Интернет » Хардуер

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Arsenal
suspended

Регистриран: 15.11.2004
От: Jerusalem
обслужване вентилаторите на компютъра
    #741632 - 19.04.2005 15:21

Как се почистват най-лесно и безопасно?Как се отварят до съставните им части за да се почистат и смажат?С какво е най-добре да се смазват?Признаци за развалящ се вентилатор?Ако трябва да си подмените вентилатора на процесора или на видео картата ,каква марка е на-добре да си купи човек за да е спокоен ,че няма да спре да работи и да изгори компютър за 1000 лева напр.?През колко време трябва да се отварят и почистват основно(въпроса е малко (су)обективен)?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
512
член

Регистриран: 15.02.2005
От: Варна
Re: обслужване вентилаторите на компютъра
    #742991 - 20.04.2005 13:06 [Re: Arsenal]

Имам съвсем скромен опит, но ...
Признаци - като си промени звука или започне да прегрява
Аз ги почиствам с четка за боядисване, гледам има и спрейове със сгъстен въздух, но май са по-скоро за клавиатури.
А последно купувах вентилатор за процесор - меден,не мога да си спомня марката, казаха ми че са най-добрите, не разбирам чак толкова, но досега няма проблем.

ЦецоМодератор
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #743300 - 20.04.2005 15:44 [Re: Arsenal]

Почне ли да издава странни звуци, време му е. Сваляш вентилатора от радиатора на процесора или видеото, или от захранващия блок. С четка за рисуване го изчистваш от праха по перките и корпуса. Отлепяш внимателно лепенката в задната част (въху корпуса) и капваш една капка масло в дупчицата. Аз предпочитам моторно масло - 15W40. Развърташ леко ротора да поеме маслото в плъзгащия лагер, залепваш лепенката и връщаш вентилатора на мястото му. Внимавай с маслото - една малка капка е достатъчна.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Защото така
Чак пък неориентиран...

Регистриран: 11.06.2004
От: Bay Area, CA
    #744368 - 21.04.2005 08:22 [Re: Цецо]

Допълнение към процедурата на Цецо (снощи много ми се спеше и не можах да го композирам така):
- ако си "добр" в ръцете, внимателно вадиш платсмасовата шайба която държи оста на перката, и вадиш самата перка.
- с тънко парцалче (в краен случай и парче салфетка) изчистваш боклука вътре в оста, както и самата ос
- капваш маслото (аз предпочитам масло за шевни машини), връщаш перката, слагаш шайбичката, и връщам лепенката обратно (предварително избърсвам маслото под лепенката)
- правиш си сметка в близко време (шест-девет месеца) да сложиш нов вентилатор

ЦецоМодератор
ПИЧ

#744751 - 21.04.2005 13:01 [Re: Защото така]

Цитат:

правиш си сметка в близко време (шест-девет месеца) да сложиш нов вентилатор

Точно по тая причина се отказах от маслото за шевни машини - прекалено е "тънко". Пробвал съм и с течна оръжейна смазка - тя върши работа. Но когато пробвах с масло за двигатели (намира се навсякъде - просто обръщаш тубата, след като си сменил маслото на колата и за едно денонощие събираш масло да смазваш вентилатори с години) се оказа, че няма нужда да се разглобява вентилатора. Маслото разкарва чернилката (която всъщност е засъхнали остатъци от мизерната грес, с която са смазани фабрично. И вентилаторът тръгва като нов. Освен това по-гъстото моторно масло "обира" луфтовете между вала на перката и плъзгащия лагер - бронзовата втулка, получени вследствие износване на втулката поради недостатъчно първоначално смазване.
Обаче предпочитам два други варианта - или смазвам вентилаторите още преди да ги сложа, или се спирам на такива със съчмени лагери.

--------------------

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #745395 - 21.04.2005 17:56 [Re: Цецо]

Зависи за какъв вид вентилатори става въпрос - по-точно от вида на използваните лагери.

По принцип вентилаторите не трябва да се разглабят - те си имат определен ресурс за работа и след като се изчерпи трябва да се сменят - няма какво да им се почиства освен праха от перките евентуално (а и това не носи много голяма полза). Та за да си спокоен най-добре да ги смениш с нови.

Изключение може да се направи само за супер ефтините вентилатори с плъзгащи лагери (известни под името Sleeve Bearing) обаче те са толкова ефтини че е по просто и по сигурно да се сменят с нови, ако не става въпрос за някакъв много специален модел който няма как да се замени - но те тези специални модели се правят с 1-ball, 2-ball, rifle, vapo, superflo или някаква още по-измислена модификация лагери. Смазката трябва да е по-възможност по-гъста за да не "изтича" от бронзовия лагер на вентилатора, но пък от друга страна не трябва да му пречи да се завърти.

Вентилаторите със сачмени лагери особено тези с 2 лагера са със по-сложно устройство и не се разглабят толкова лесно. Не знам дали сачмените лагери могат да се смазват, обаче? Някой има ли опит по въпроса?? По принцип те са със сравнително по-дълъг живот и в края започват да издават специфичен и много неприятен звук дължащ се на износването на лагерите - едва ли има опасност да спрат да се въртят при това положение но звука е много дразнещ.

Марки вентилатори които са заслужили внимание са Sunon, Delta, Titan, Sanyo, Vantec, CoolerMaster и др. Но по принцип за качеството на вентилатора може да се съди от вънщния му вид - качеството на повърхностите на перките, качеството на носещата рамка. Ако например рамката е от алуминий то това със сигурност е марков вентилатор. Също така опаковката е важна - ако вентилатора е в кутика с надписи и т.н. например. Но по-важно е да се подбере вентилатор със подходящи характеристики за съответното приложение.

Напоследък се използват сравнително качествени вентилатори и вероятността някой да спре е по-малка... а иначе си спомням че преди години се случваха често такива неща.
Най-лошо в момента ми се струва положението с вентилаторите в ефтините захранващи блокове - там се използват съвсем ефтини sleeve bearing вентилатори които не са пригодени да работят при повишената температура на излизащия от компютъра въздух (при повишени температури смазката им влошава качествата си) и лагерите им се разбиват за по-малко от година понякога. Случва се и да спират...

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

ЦецоМодератор
ПИЧ

#746179 - 22.04.2005 10:19 [Re: Black Adder]

Цитат:

че е по просто и по сигурно да се сменят с нови

По-просто е, но далеч не е по-сигурно. Много кулери ми минават през ръцете (част от занаята ) и съм забелязал, че новите евтини модели на практика имат някаква символична смазка, която издържа по-малко от година, а често и до 6 месеца. И както казах, не се разглобяват, а само се отлепя лепенката и се капва една капка масло. Моторното е достатъчно гъсто, за да не изтича от плъзгащия лагер, просмуква се добре между втулката и вала на перката и издържа на високи температури (все-пак е предназначено за работа в двигатели с вътрешно горене). Третиран по този начин вентилатор (особено като нов, преди да се е разбръмчал като ярмомелка) е в състояние да изкара безпроблемно няколко години (две - три, а може и повече с периодична профилактика).

Цитат:

няма какво да им се почиства освен праха от перките евентуално (а и това не носи много голяма полза).

Напротив - праха по перките има няколко отрицателни черти. Първо - нарушава баланса на ротора, което води до по-бързо износване на плъзгащия лагер вследствие на вибрациите. Второ - въпросните вибрации увеличават шума от вентилатора. Трето - нарушава се обтекаемостта на перките, вследствие на което те завихрят въздуха, вместо да го изтласкват към радиатора. Четвърто - прахът се наслагва и между ребрата на радиатора, което понижава охлаждащата му ефективност, съответно компонентът не се охлажда достатъчно и последствията са от често блокиране на машината до повреда на компонента.
Вентилаторите със сачмени лагери обикновено не се обслужват. Достатъчно е само почистване на прахоляците. Аз имам такъв на захранването, койо работи вече 10 години. Свалих го на времето от едно захранване на IBM и си го прехвърлям при ъпгрейд. Железен е.

--------------------

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #746665 - 22.04.2005 14:53 [Re: Цецо]

Е, ако се събере чак толкова много прах че да нарушава баланса на перката очевидно че трябва да се почисти... особено за перките с малки размери.

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #746761 - 22.04.2005 15:24 [Re: Black Adder]

Цитат:

Sunon, Delta, Titan, Sanyo, Vantec, CoolerMaster и др

а кой от тези е най-тих? Защото ако има нещо, дето най ме нервира, то е бръмчилката.

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.

Arsenal
suspended

Регистриран: 15.11.2004
От: Jerusalem
    #746918 - 22.04.2005 17:03 [Re: admiral]

Цитат:

Защото ако има нещо, дето най ме нервира, то е бръмчилката.

...ммм вярно !

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Цецо 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Можете да добавяте нови теми
Можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4252

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.305 seconds in which 0.284 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.