ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » История

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
МишоАдминистратор
виртуален

Регистриран: 07.09.1999
От: Юесофей
Русия основана от викинги?
    #7653 - 25.07.2001 05:22

Гледам сега едно предаване по местна телевизия - http://pbs.org. Гледам и не мога да повярвам на ушите си. Предаването е за викингите и техните пътеществия. Във втората част, стана дума за Русия, по времето. когато Москва е била малко селце, главния и най-голям град е бил Киев. Царяло е беззаконие и славяните по това време са започнали да се заселват по тези земи. Тогава племената, които са живеели на територията на сегашна източна Русия са повикали на помощ трима вожда - викинги. Единия от които се е казвал Рус. Те успели да въведат ред сред царящия хаос и Рус станал първия принц на сформираната държава..

Това е разбира се версия. Чували ли сте нещо подобно?

Целта на викингите не е била самата Русия, а чрез нея те са достигали далече на изток като са използвали реките.

rgrdz,
.\\isho

Never say never, but, probably never.

--------------------
.\\:):

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Бранимир
пристрастен

Регистриран: 05.07.2001
От: гр.Русе, България, ул.Филип То...
Re: Русия основана от викинги?
    #7656 - 25.07.2001 07:13 [Re: Мишо]

Туй за викингите е ново нещо. Не е доказано напълно. С много доказателства е подкрепено мнението, че там слвяните са се настанили първи, след скитските племена. А за името Русия се използва това, че те са били руси.
Бранимир

МишоАдминистратор
виртуален

#7669 - 25.07.2001 09:04 [Re: Бранимир]

Да, славяните са населявали тези територии, но са нямали държава. Сещаш се, че същото става и с България, когато идва Аспарух и обединява славянските племена. Но тук се казва, че викингите са създали държавата, носеща името Русия.
А и рунаците не са руси ;-) Само част от тях са такива и те са потомци на славяните, но да не забравяме, че скандинавците също са преобладаващо светли и руси.
В предаването един руски учен обясняваше няколко теории, според които името Русия идва от "рyс", което на някакъв скандинавски език значело шведи.

Ето до къде са достигали викингите:

Малко линкове за викингите:
Viking Network
A History of Viking Civilization
Viking conquest of Russia
Ancient Russia

rgrdz,
.\\isho

--------------------

МишоАдминистратор
виртуален

#7673 - 25.07.2001 09:13 [Re: Мишо]

Ето какво пише във втория линк, който съм посочил:
Viking Conquest and Influence in the East Early in the Viking Age the Northmen discovered Novgorod, a Russian city, and seeing that it was vulnerable, attacked it. The Slavs, having inferior military training, strength, and weapons, fell easily to the Viking invaders. This marked the beginning of a period of Swedish domination that would last until the rise of Peter the Great in the late 17th and early 18th centuries. At first the Vikings simply collected their large ransom and left the city. However, the Slavs would encounter Rurik, a Swedish expansionist who is known to be the establisher of the Russian royalty. After hearing word of Novgorod's fall, Rurik journeyed to Russia, landing on the Baltic coast around 860 A.D. Seeing their military power as an asset, the local Slavs welcomed the band of warriors (northern Slavds were cut off from trading with Constantinople by other hostile tribes, the Vikings could easily break this barrier).

Накратко руснаците са били под шведско влияние до Петър Велики. Шведът Рурик е известен с това, че е основател на руското кралство. Славяните са видели, че имат сметка от съюз с викингите, защото по този начин им се отваря пътя към Константинопол - по това време това е най-големия мегаполис и център на търговията в Стария свят.

Много интересно...

rgrdz,
.\\isho

--------------------

Георги
ентусиаст

Регистриран: 24.08.2001
    #7702 - 25.07.2001 11:10 [Re: Мишо]

В по-голямата си част всичко изнесено е хипотези.
Викингите и славяните имат общ генотип.
Така че въпросът не е в това кой от кого е произлязал, а от къде водят произхода си и двата народа. Осаналото са спекулации и свободни съчинения.

Бранимир
пристрастен

Регистриран: 05.07.2001
От: гр.Русе, България, ул.Филип То...
    #7792 - 26.07.2001 07:35 [Re: Георги]

Да бе, наистина от къде са тръгнали славяните? Първите сведения за тях са от времето на великото преселение на народите. Тогава те завладяват големи територии от европа, а викингите са били предимно северен, морски народ.
Бранимир

Анонимен
Нерегистриран

#8394 - 05.08.2001 18:48 [Re: Мишо]

Az pak 4etox predi niakolko meseca v presata 4e sa otkrili niakakvo seli6te okolo Moskva koeto navezda u4enite na misalta 4e vikingite proizxozdat ot tezi mesta(t.e. sega6na Rusia).Naxodkite tam sa po-stari ot vsi4ko namereno dosega svarzano s vikingite.Sega e sazdadena izsledovatelska grupa rabote6ta po teoriata 4e vikingi sa naselyavali parvi tezi mesta i moze bi sa bili iztikani ot slavianite na sever.4uvali li ste za tova?

Dudia
старо куче

Регистриран: 09.03.2002
От: София
    #21793 - 21.03.2002 02:03 [Re: Мишо]

Браво, Mike!
Честно казано, не очаквах тук да открия такава тема.

Разбира се, руснаците с присъщия им шовинизъм горещо отричат тази теория. Иначе тя е известна отдавна под името "норманска теория" (викинги=нормани). Името "рус" според нея е името на едно от викингските племена. Първият княз на Русия е Олег, норманското му име е Одвар-Одда, даже имах някъде записано и името на коня му. Викингите като династия се задържат доста векове на власт в Русия. За всичко това има достатъчно исторически свидетелства, но в СССР бе непозволено да се говори за това, а и ние нали бяхме техен сателит...

Всичко това кореспондира с една друга теория. Според нея славяните просто нямаме чувство за държавност. На източните славяни държавата им я правят викингите, на южните - прабългарите (тюркско племе), говори се и относно връзката между западните славяни и келтите. Но тук не съм достатъчно компетентен...

Dudia
Sum et nihil humanun a me alienum puto...

--------------------
Dudia

Dudia
старо куче

#21794 - 21.03.2002 02:09 [Re: Мишо]

Хич ме няма с английския, но относно твоя превод.

Това за шведското влияние е доста преувеличено. Мимолетна история. Ами трите века монголо-татарско иго? Нима от това следва, че руснаците са монголци?

Според споменатата вече норманска теория династията на Рюриковичите са си викинги. Поне така говорят летописите...

Dudia

--------------------
Dudia

_dimitar
Нерегистриран

#26095 - 21.04.2002 19:09 [Re: Мишо]

Neka ne burkame Kievska Rus i Rusia, zashtoto tova sa dve napulno razlichni durjavi. Kievska Rus e po-drevnata i naistina e suzdadena ot vikingi (obedinili slavianite kakto Asparuh pri nas), a Rusia (na ruski kakto znaem Rossia, s "o", ne s "u" kakto v Rus) e suzdadena mnogo po-kusno i pri drugi obstoiatelstva.

X Type
Нерегистриран

#26104 - 21.04.2002 23:20 [Re: Георги]

Prav si Georgi, hipotezi ama ima mnogo takiva. Vseki gi iznesyl kak mu e udobno - ama me naduva samo smjah.
Rusnacite njamat nishto obshto s svedskite vikingi, koito naistina sa polzvali rekite v Rusia za da se pridvizhvat na jug do Bosfora. Mnogo vikingi sa se zaselili kraj Bosforal i sa ostanali kato vojnici tam. Dori po kysno i svedski krale sa pytuvali do dneshen Istanbul. E, daj togava da kazhem che i tam vikingite sa osnovali dyrzhava.
Bull shit - ne vjarvaite sljapo na vsichko koito njakoi sa predpolagali..

МишоАдминистратор
виртуален

#26114 - 22.04.2002 01:54 [Re: _dimitar]

Би ли обяснил малко по-подробно при какви обстоятелства е създадена Русия и откъде черпиш тази информация?

rgrdz,
.\\ишо

teamwork, n.: Having someone to blame.

--------------------

Dudia
старо куче

#26521 - 25.04.2002 01:46 [Re: X Type]

Бях решил да не споря повече, ама ти си като развалена грамофонна плоча - шведите та шведите... Абе остави ги на мира тези шведи, не за тях говорим!

Докога ще противопоставяш смехотворните си разсъждения на доказани исторически факти? Това, че НА ТЕБ не са ти известни, не означава, че не са истина и че трябва да им се подиграваш!!!

Dudia

--------------------
Dudia

Dudia
старо куче

#26522 - 25.04.2002 01:52 [Re: _dimitar]

Радвам се, че се намери човек, запознат с фактите.
С накои неща съм напълно съгласен, за други можем да обменим мнения.

Но не мисля, че трябва да намесвам "о" и "у". Това са чисто езикови проблеми. През цялото време, че дори и сега, се употребяват две равнозначни форми: Россия и Русь. А и думата за руснак е "русский".
Малко е дълго за обясняване, пък и не мисля, че е толкова важно...

Dudia

--------------------
Dudia

X Type
Нерегистриран

#26838 - 27.04.2002 00:34 [Re: Dudia]

Za kakvi svedi mi povtarjash postojano ne moga da razbera!? Stava vypros za vikingite, a ti deto pretendirash che mnogo znaesh po istorija maj trjabva da ti pojasna, che vikingite koito sa pytuvali na iztok sa tochno svedskite, a ne norvezhkite ili datskite - ima znachenie koi vikingi na kyde sa se otpravjali v pytuvanijata si.

X Type
Нерегистриран

#26839 - 27.04.2002 00:41 [Re: Dudia]

Nedei mi se iztykva mnogo s tvoite znania ami vzemi i se pointeresuvaj poveche, zashtoto vsyshnost TI zvuchish mnogo smeshno. Za kakvi DOKAZANI istoricheski fakti namekvash? Koj gi e dokazal?

Dudia
старо куче

#26841 - 27.04.2002 00:48 [Re: X Type]

Защо не вземеш да прочетеш малко история, преди да словоблудстваш?

Това, че си някъде из Скандинавията, не означава, че си велик историк...

Смешно звучиш ти, а не аз. Всъщност благодаря ти, че развесели целия форум! Давай още, малко веселие няма да ни е от вреда...

Dudia

--------------------
Dudia

X Type
Нерегистриран

#26960 - 28.04.2002 23:54 [Re: Dudia]

Jasno kakvi poznania imash ti za istoriata, sled kato tvyrdish che vikingite sa imali razvita
kultura, slavjanite bili edva li ne poludivi, a trakite bili narod bez istoria... Ot kyde cherpish
tezi znania - ot Veliko Tarnovskiat universitet li ili tova sa prosto tvoi predpolozhenia?
Interesno pyk dali ti ne stavash za smjah tuk pred horata... Az ne tvyrdja che sym "velik istorik" ami ti pretendirash che si s poveche poznania po istoria pot men.

Du korkat dumskalle!

Dudia
старо куче

#26965 - 29.04.2002 00:42 [Re: X Type]

Вижте какво, Господине,
Предлагам да не намесвате разни ВУЗове, както и аз не намесвам епизоди от Вашия личен живот. Не съм коментирал, откъде (или от кого) притежавате това, което смятате за исторически знания. Най-малкото неучтиво е да коментирате лични моменти от моя живот, без някой да Ви е дал право на това, както и да обиждате цели ВУЗове, съдейки само по мен. Че сте скаран с добрия тон отдавна го разбрахме и не е нужно за сетен път да го демонстрирате.
Колкото до претенциите - не съм твърдял, че съм историк. Просто знам някои неща, които ме интересуват и които са известни на всички, интересували се задълбочено от темата. Наблягам на "задълбочено", тъй като да фаворизираш една-две народности за сметка на всички останали говори за твърде едностранчив подход към въпроса. Вашата предразположеност към шведите или траките си е Ваше право, разбира се, но си е и само Ваша работа. А подчертаното Ви нежелание да се вслушате поне отчасти в чуждото мнение просто няма да коментирам - то си е изцяло за Ваша сметка.
Като финал предлагам да прекратим спора - явно нямаме какво да си кажем. Говорим на различни езици, така да се каже...

Dudia

--------------------
Dudia

_dimitar
Нерегистриран

#27102 - 30.04.2002 09:07 [Re: Мишо]

Razbira se che bih obiasnil. Informatsiata sum ia pocherpil ot mnogo mesta(knigi, istoricheski hroniki etc), no v sluchay che niakoi iska da se uveri, eto edna stranitsa s dosta dobra informatsia po vuprosa:

http://www.geographia.com/russia/rushis01.htm

Zabeleji razlikata mejdu Kievska Rus, suzdadena ot vikingi (Varangi e imeto s koeto sa izvestni tazi grupa vikingi suzdali Kievska Rus) i po-kusnata Rossia suzdadena okolo Moskva sled padaneto na Kievska Rus pod udarite na mongoltsite (han Batu). Moskva e otdelno kniajestvo, koeto se razlichava dosta ot predishnata Kievska Rus.

_dimitar
Нерегистриран

#27103 - 30.04.2002 09:09 [Re: Dudia]

E da, s techenie na vremeto razlikite v dvete formi se gubiat i osobeno sled formiraneto na suyuza veche ne se pravi razlika mejdu Rossia i Rus, no razlikite si sushtestvuvat i to tochno po istoricheski prichini.

X Type
Нерегистриран

#27168 - 30.04.2002 17:30 [Re: Dudia]

Neshto "veselieto" se prekysna. Sega na kyde se obryshta temata - za "lichnijat" zhivot. Sled kato ste tolkova zadylbocheno intersuvasht ne biva da se tvydiat takiva neshta kato "Rusia osnovana ot vikingite" - Rusia e osnovana ot mnogo nacii (vkluchitelno i ot vikingi). Az otvyrnah na tova che e imalo zaselvanija na svesdki vikingi iz Rusia, no i to se prie po syvsem drug nachin... What's your problem little boy? Njama nishto losho v mojat ton - v tozi sluchaj predpochitam da vyzrazya na tvyrdenija ot kolkoto da se syglasjavam s tjah.
Kakvo iskash da kazhesh s tova "favorizirash edna-dve narodnosti za smetka na vsichki ostanali"?
V kakvo sym favoriziral vikingite naprimer?
V kakvo ne sym se "vslushal" - razbira se az reagirah na tvyrdenija, koito ne sa dokazani!?
Do you know what I mean!? (Useshtash li galopa?).
Nie ne samo govorime razlichni ezici s teb, no imame i razlichni znanija za sveta, a i razlichen mirogled.

Öppna dinna sinnen för att förstå.

X Type
Нерегистриран

#27169 - 30.04.2002 17:31 [Re: Dudia]

Neshto "veselieto" se prekysna. Sega na kyde se obryshta temata - za "lichnijat" zhivot. Sled kato ste tolkova zadylbocheno intersuvasht ne biva da se tvydiat takiva neshta kato "Rusia osnovana ot vikingite" - Rusia e osnovana ot mnogo nacii (vkluchitelno i ot vikingi). Az otvyrnah na tova che e imalo zaselvanija na svesdki vikingi iz Rusia, no i to se prie po syvsem drug nachin... What's your problem little boy? Njama nishto losho v mojat ton - v tozi sluchaj predpochitam da vyzrazya na tvyrdenija ot kolkoto da se syglasjavam s tjah.
Kakvo iskash da kazhesh s tova "favorizirash edna-dve narodnosti za smetka na vsichki ostanali"?
V kakvo sym favoriziral vikingite naprimer?
V kakvo ne sym se "vslushal" - razbira se az reagirah na tvyrdenija, koito ne sa dokazani!?
Do you know what I mean!? (Useshtash li galopa?).
Nie ne samo govorime razlichni ezici s teb, no imame i razlichni znanija za sveta, a i razlichen mirogled.

Öppna dina sinnen för att förstå.

X Type
Нерегистриран

#27175 - 30.04.2002 18:00 [Re: Мишо]

В предаването един руски учен обясняваше няколко теории, според които името Русия идва от "рyс", което на някакъв скандинавски език значело шведи.

Misho,
Tova e nevjarna teoria v tozi sluchaj. Njama takava duma i njama nikakva vryzka s svedi ili vikingi.

Dudia
старо куче

#27219 - 01.05.2002 01:33 [Re: _dimitar]

Прегледах и постинга ти до Mike.
По принцип съм съгласен с теб. Аз също се интересувам (по ред причини) от историята на Русия, даже съм я изучавал.
Би ли посочил по-подробно, на кои точно разлики между Киевска и Московска Рус наблягаш? Защо толкова държиш да ги диференцираш?
Това не е заяждане, просто мисля, че има какво да научим един от друг.

Dudia

--------------------
Dudia

МишоАдминистратор
виртуален

#27239 - 01.05.2002 09:18 [Re: Dudia]

Ще трябва пак да се повторя - виж само заглавието на темата... Какво е станало след основаването - просто няма значение.

rgrdz,
.\\ишо

--------------------

МишоАдминистратор
виртуален

#27240 - 01.05.2002 09:19 [Re: X Type]

Наистина не мога да си спомня - знаеш, че съм го слушал на английски, може някоя дума да ми е отбягнала. А и аз лично не знам каква е разликата между викинги и шведи. Но темата е за Русия и тъй като досега не съм чул друга версия за създаването й, приемам тази за истина.

rgrdz,
.\\ишо

--------------------

Dudia
старо куче

#27261 - 01.05.2002 12:43 [Re: Мишо]

Не бих искал да споря, но човешките интереси са различни. Мен лично ме интересува не само основаването, но и ранната история, например, и т.н.
Ако смяташ, че излизам извън темата - кажи, и ще помисля по въпроса, има ли смисъл да отварям нова. Явно интересуващите се от проблема засега не сме особено много...

P.S. Погледмах сайта, който ти бе препоръчан от Димитър. Не го четох подробно, но поне началото прегледах. Там си пише за варягите, Рюрик и т.н. Кратичко, разбира се. Само не разбрах, какъв е по народност сайта...

P.P.S. Сред руските изследователи на староруската писменост (и л-ра) тази теория се подкрепя например от Кайев, Робинсон и др. Разбира се, някои по-шовинистично настроени, като небезизвестният акад. Лихачьов например, официално я отхвърлят. Казвам "официално", защото иначе дълбоко в себе си не могат да си кривят душата...

Dudia

--------------------
Dudia

X Type
Нерегистриран

#27270 - 01.05.2002 16:14 [Re: Мишо]

А и аз лично не знам каква е разликата между викинги и шведи.

Razlikata e v tova, che ima norvezki, datski i svedski. Ne vsichki vikingi sa svedi. Te dori sa vojuvali pomezdu si i sa se otpravjali v razlichni posoki, (koeto e naj vazhnoto). Svedskite sa se otpavjali na iztok i jugo-iztok: okolo Baltijsko more, v denshna Belorusia, Rusia, Ukraina, i dori do Turcia i sredizemnomorieto. Datskite i norvezkite vikingi sa pytuvali na zapad, kym Islandia, Grenlandia, Feroe Islands, Shetlands, Irlandia, Shotlandia, Anglia, severna Francia i dori do Amerika.
Edin kurioz: Norvezkite vikingi otkrili pyrvi dneshna Islandia i Grenlandia. Za da zabludat datskite te narekli obratno, zelenijat ostrov Island, a ledenijat ostrov Groenland. Datchanite razbira sa povjarvali i vednaga se otpravili da zavojuvat Greenland. Norvezcite razbira se zaselili Iceland.

МишоАдминистратор
виртуален

#41844 - 13.09.2002 22:43 [Re: X Type]

Благодаря за подробното разяснение. Наистина ми беше много интересно.

--------------------

SAN_SATANAIL
пристрастен

Регистриран: 21.09.2002
От: Комшия съм по комшийски на лам...
    #43843 - 03.10.2002 19:25 [Re: Мишо]

AMI TE KAZAA SA6TOTO I ZA AMERIKA AKO SE SE6TATE 4E TE PARVI SA STAPILI V AMERIKA .....
DOSTA PREDI KOLUMB

--------------------
Всички права запазени!Цитат или принтиране на част или цяла тема се наказва с бой по дупето

МишоАдминистратор
виртуален

#43870 - 04.10.2002 08:29 [Re: SAN_SATANAIL]

Първи са стъпили местните жители, т.н. индианци.

Но това си е вече за нова тема.

CapsLock-a, моля!

--------------------

SAN_SATANAIL
пристрастен

Регистриран: 21.09.2002
От: Комшия съм по комшийски на лам...
    #44068 - 06.10.2002 19:02 [Re: Мишо]

e ti izdrebniava6 ve4e

--------------------
Всички права запазени!Цитат или принтиране на част или цяла тема се наказва с бой по дупето

tanariil
архидемон
**

Регистриран: 07.09.2002
От: някъде там...
    #47678 - 16.11.2002 14:46 [Re: Мишо]

zdr
az pyk 4etoh, 4e mai nie sme gi "osnovali" rusnacite, za6toto imalo tvyrde mngo imna na mesnosti tam, koito zna4eli bylgarin ili podobno...

Avitohol
неориентиран

Регистриран: 15.11.2002
От: България, Сливен, София.
    #47740 - 17.11.2002 20:31 [Re: Мишо]

Da, tova za vikingite e vjarno, no ima i najkoi drugi ne6ta, koito mogat da se kazjat po temata. Spored izsledvane na savetskija istorik Lihachjov 300-350 ot 500-te roda na ruskata aristokracija sa ot (pra)balgarski koren. Dori samijat Lenin, kompozitorat Rimski Koraskov i mnogo drugi belezjiti ruski imena sa ot balgarski proizhod. Vsa6tnost rusnacite sa edni hora, koito senari4at "rusnaci", no po svojata sa6tnost sa si balgari. Ta te govorjat na balgarski i pi6at s azbukata, kojato Konstantin-Kiril Filosof e sazdal za nas!
632

--------------------
632

Dr.G
пътешественик по душа

Регистриран: 05.02.2002
От: къде ли не
    #47789 - 18.11.2002 13:34 [Re: Avitohol]

Ееее, нали знаете че българите сме намесени навсякъде, защо не и в Руските корени? Ние сме на всяка манджа мерудията ....
Аз пък преди време бях прочела (ама не се шегувам, а цитирам по памет) някакво проучване, което казваше че имало много общо между декоративните елементи, поминъка и расовите белези на прабългарите и североамериканските индианци. И според автора на статията, вероятно нашите пра-пра-прадеди са се възползвали докато Беринговия пролив не е бил пролив, а проток и са прескочили до Северна Америка. Сещайте се нататък.

Туфата
homo ludens

Регистриран: 06.01.2003
От: през девет планини в десета
    #65346 - 08.03.2003 17:49 [Re: Мишо]

Мишо - едно допълнение - не само Русия - преди 3 години на официално заседание на конгреса за откривател на Америка беше признат Lejff Eriksson - по-малкия син на Ерик Червената Брада... Той стигнал до бреговете на Винльонд някъде около 1100-ата година - т.е. 300 и кусур години преди Колумб!

--------------------
http://www.shadow-hall.info

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: Chicago area
    #65842 - 11.03.2003 03:30 [Re: Dr.G]

Po tozi povod iskam da spomena neshto , koeto me vpechatli predi vreme. V edin muzey vidyah indanski chergi i odeala (pisheshe , che sa na plemeto "Navaho") , koito strashno napodobyavaha na tukani v Chiprovci...Tolkova mnogo si prilichaha sharkite i ornamentite.

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

friend

**

Регистриран: 10.04.2002
От: USA
    #66984 - 16.03.2003 07:40 [Re: Nadin]

Da, v shopskite nosii sashto ima pera kato pri idiancite. No ne sam srestala poveche ot tova, che ima nqkolko priliki, mislq, che nqma drugi dokazatelstva. Osven tova kogato se e otkrivala America Bulgaria e bila pod tursko vladenie, i vaobshte horatat ot dr. sa se valnuvali.

--------------------
Winners Are Driven

“A soldier may be a refugee if he objects to a war which violates fundamental human norms.” Jeffry House

МишоАдминистратор
виртуален

#66988 - 16.03.2003 09:53 [Re: Nadin]

Първите хора, пристигнали в Америка преди около 15000 години имат повече общо се ескимосите, отколкото с българите. Но това си е за съвсем друга тема, също толкова интересна, колкото тази.

--------------------

friend

**

#67467 - 19.03.2003 02:49 [Re: Мишо]

Misho, horata, koito sa jiveli v America predi indiancite nikoi ne znae kakvi sa bili, beli, cherni, eskimosi i t.n. - ako za tqh pishesh, de.

--------------------
Winners Are Driven

“A soldier may be a refugee if he objects to a war which violates fundamental human norms.” Jeffry House

МишоАдминистратор
виртуален

Re: Лек оф-топик
    #67483 - 19.03.2003 08:58 [Re: friend]

Преди индианците е нямало хора на този континент.

--------------------

friend

**

Re: Лек оф-топик
    #68030 - 21.03.2003 05:00 [Re: Мишо]

Imalo e Misho, no malko se znae za tqh.

--------------------
Winners Are Driven

Незнайко
Нерегистриран

Към Митов и Инферно
    #89359 - 18.06.2003 09:18 [Re: Мишо]

Естонците славяни ли са?Не са ли със скандинавски произход?

Inferno
morbid

Регистриран: 03.05.2002
От: A Lack of Confidence
Re: Към Митов и Инферно
    #90141 - 22.06.2003 21:50 [Re: Незнайко]

Цитат:

Естонците славяни ли са? Не са ли със скандинавски произход?

Всичките балтиийци за мен тънят в абсолютна мъгла... Всеки втори виц на братушките е за тях Бъзикат ги с пословичната им флегматичност

--------------------
Нека дъжд от ядрени бомби да вали над нас,
нека няма нова година, нито дядо Мраз,
нека няма нищо на света, нека няма ни и нас,
нека има само слънце и райграс.

Somebody
Нерегистриран

Estoncite sa blizki po ezik i kultura na finladcite
    #142818 - 07.11.2003 15:44 [Re: Незнайко]

Estoncite govorjat podoben ezik na finlandskiat.

Somebody
Нерегистриран

Re: Estoncite sa blizki po ezik i kultura na finladcite
    #143423 - 08.11.2003 00:53 [Re: Somebody]

I ne sa skandinavci, a tochno baltijci...

Ия.
самодива

Регистриран: 02.05.2001
От: Варна
    #145710 - 11.11.2003 20:36 [Re: Мишо]

Да, тук по Дискавъри също го завъртяха...

--------------------
Ти знаеш ли, че аз знам, че нищо не знам?

no fog - JUDGE MAN
JUDGE MAN
*

Регистриран: 06.09.2004
От: IRON MAIDEN
    #470249 - 11.10.2004 12:49 [Re: Мишо]

Така е . основател на Киевска рош е Рюрик , който скандинавец.

--------------------
Простотия до шия такова е обществото
духовнно бедно заядливо и бледно.
Болест безкрайна , диагноза трайна.
НЕТ ДИВОТИЯТА,
дрога за простотията.

Тънъгръ
Нерегистриран

Re: Русия e основана от БЪЛГАРИ
    #472918 - 13.10.2004 22:17 [Re: no fog - JUDGE MAN]

Цитат:

Така е . основател на Киевска рош е Рюрик , който скандинавец.

- скандинавец е само в твоето въображение

Ето ви истината за Русия и да не виждам анти-български теми повече:
" В началото на 9 век в Скития /Саклан/ се оформят 4 основни центъра на политическо-религиозно влияние - преобладаващо езическа Черна България, преобладаващо юдаистка Хазария, преобладаващо езически район на гр. Киев и преобладаващо мюсулманско Поволжие с център гр. Болгар /до 760 год. гр. Мардукан/. Значима и силна държава продължава да бъде Черна България с легендарната столица на българските канове град Батавил /дн. украински град Путивль/, седалище на вихтуна, старшия владетел на шестте региона от Велика България, историческа и култова столица на езическа предкнижовна България. По това време черните българи и въобще българите от Скития се делят на българи ковуи/каубийци/ - езичници, българи барини/беренди/- мюсулмани, и българи-християни. До 944 год. Батавил запазва ролята си на символична столица на всички държавни образувания, наследнички на Велика България. Най-влиятелната и богата държава през този период е Хазария, опираща се на търговските си средища, но и на гъвкава и често коварна външна политика. Хазарските пари осигуряват послушни съюзници сред близки и далечни племена. Поволжието се оказва по-далеч от големите християнски центрове и по-близо да ислямските страни, ето защо тук сравнително спокойно се създава мюсулмански превес сред населението. Многонаселеният мултиетнически град Киев се превръща в привлекателно духовно-религиозно средище, а заедно с религиите в града навлизат най-съвременните световни културни достижения. Тук междуетническата и междуверската толерантност позволява за времето си висока степен на лична свобода. Едва ли някъде другаде, един езически български кан както Бат-Боян ще дръзне да си променя вярата когато си поиска, пък било в интерес на държавната политика. Борбата за религиозно идеологическо надмощие в средите на владетелския род очертава основновното политическо разделение за епохата, син се обръща срещу баща, брат срещу брат, чичо срещу племенник. Още кан Кубрат забранява на българи да се сражават срещу българи, но когато Ахмед ибн Фадлан пристига през 922 год. в столицата на Вожка България град Болгар в разгара на така наречената “Война на князете” между синовете на българския владетел Абдула Джилки(865 - 882 год.) - кан на Черна и Волжка България и родоначалник на сакланската/скитска/ династия на волжко-българските царе, на въпроса на кан Алмиш Джафар(895 - 925 год.) как да постъпи, при положение, че българските закони забраняват братоубийствените войни, посланикът на великия багдадски халиф ал-Муктадир веднага му отвръща “Когато става въпрос за борба за вярата, това не важи”.

След смъртта на Урус Угир/Игор/ Айдар през 855 год./Както говори името му Урус, майка му Аря Услан е дъщеря на руска княгиня от известния род Урус Алан и дунавско българския кан Тукту(766-767 год.), баща на кан Крум(802 - 814 год.); според летописа, Аря Услан доживява до 150 годишна възраст!/ престола на Черна България, трябвало да заеме старшият му син, ревностният мюсулманин Абдула Джилки, но нито хазарите нито византийците имали намерение да допуснат това. В заговор с по-малкия му брат езичника Лачин /предполага се, че именно той е Рюрик, според мен той може да получи това име ако е изпълнявал управленски функции в югоизточно направление на Черна България/ и с многобройни руски войски на верния хазарски съюзник Асколд, от подчинената дотогава на Черна България северна Новгородска област, те прогонват Абдула Джилки от Киев в гр. Чернигов, езичникът Лачин получава канския престол на Черна България в столицата Батавил, а на киевската област е даден статут на автономен регион със столица Киев, като се задължава да плаща данък на Хазария. Името на тази нова самостоятелна държавна формация според летописа е Киевска Рос, а според западни извори Киевски регион - РъЮКъ /Rugorum/. Украинският войвода Дир /Джир, Ас, Джир-Ас/, който е внук на кан Крум, е назначен за управител на Киев, а Асколд за хазарски наместник в Киев. След многобройни междуособни военни стълкновения, Абдула Джилки заминава за гр. Болгар, където през 865 год. основава мюсулманска българска държава - Волжка България.

През 870 год. Асколд убива Дир, внука на кан Крум и си присвоява цялата власт в Киевска Русия, а секретарят мулла Микаил е хвърлен в тъмница. Наскоро след това, останалият в Чернигов, най-голям син на кан Абдула Джилки, мюсулманинът Алмиш Джафар успява да прогони чичо си Лачин от Батавил и заема престола на Черна България. Издействано е освобождението на Микаил от Киев и той отново става секретар на българския кан в столицата Батавил. С помоща на хазарите, през 880 год. езичникът Лачин си връща властта в Батавил и Черна България, Алмиш Джафар отново е прогонен в Чернигов, а Киевска Русия се подчинява на Лачин.

През 882 год. с помоща на верния Олег/Салахби/, син на новгородския боляр Ерик /Варяг?/, Алмиш Джафар завзема Батавил и Киев, Асколд е убит, а Лачин прогонен в столицата на Хазария - град Итил с две от жените си, където наскоро умира.За да изпълни желанието на киевското население, сред което преобладават езичниците, Алмиш Джафар назначава за владетел на Киев братовчед си, сина на Лачин - езичника Игор, новгородецът Олег е назначен за съвладетел, а пръв болярин и глава на всички украинци /мнозинството от жителите на Киев/ става синът на Дир, Джун.

През 885 год. избухва бунт в столицата на Черна България Батавил срещу Алмиш Джафар, по повод въвъждане на данък събиран от неверниците - джизие. Българи-езичници ковуи и маджари издигат за кан на Черна България сина на Алмиш Джафар - езичника Арбат/вероятно от жена маджарка/, а самият Алмиш Джафар избягва в Киев, където започва да управлява заедно с Олег. Киевските българи и украинци се съдят при Алмиш Джафар, а новгородци и руснаци при Олег. /езичникът Игор, син на Лачин-Рюрик, по това време е под арест/.

По време на втората война на цар Симеон Велики(893-927 год.) срещу маджарите през 895-896 година, неговите съюзници печенегите, нападат маджарите в гръб и почти ги унищожават, това води до рухване на позициите на кан Арбат в Батавил, той е принуден да бяга и се заселва с маджари и българи в Дулоба - Авария, където основава Унгарската държава. Несигурност надвисва и над Алмиш Джафар, загубил подръжката на сина си Арбат и маджарите, той напуска Киев с повечето мюсулмани българи - баринци и пристига в гр. Болгар, където през 895 год. заема владетелския престол в мюсулманска Волжка България, отстъпен доброволно от брат му кан Бат Угер Мумин(882 - 895 год.), под давление на мулла Микаил. При първото преброяване на населението в гр. Болгар, извършено през същата година от Микаил,числото на българите е 200 хиляди души, само след 14 години техният брой нараства на 320 хиляди души.

Освободения от Арбат престол на Черна България в Батавил, с помоща на хазарите, заема Риштау /според една хипотеза, Риштау е избягал при хазарите след 893 година, син или роднина на Владимир - Хръсате(889 - 893 год. ) - син на дунавско българския княз Борис(852 - 889 год.), свален от власт и ослепен от баща си поради опит за реставрация на езичеството в покръстена Дунавска България. Християнското име Хръсате/Расате/ идва от кръщелното християнско име на Владимир - Христо, Кръстьо, Ристо/. Синовете на Владимир Хръсате са преки наследници на династията Дуло, едва ли някой друг, освен потомък на рода Дуло би имал шансове да заеме канския престол на Черна България. В летописа се говори за “персийското” високомерие на наследниците от първата сакланска/скитска/ царска династия във Волжка България.

През 900 година Микаил се удавя в река Агидел/Волго-Кама/ по време на последната си мисионерска обиколка в Урал. Според “Джагфар Тарихи”, книгите му били написани на прост език, който по-късните образовани мюсулмански духовници наричали “недоучен”. Нещо съвсем естествено при преход от некнижовен към книжовен език.

Верният на хазарите Худ, син на Асколд, завладява Киев на новгородеца Олег през 911 год. и освобождава държания там под арест Игор, но съвсем скоро, с помоща на Алмиш Джафар и местните украинци, Олег се връща в Киев, Худ сина на Асколд е убит, а Олег се жени за жената на Худ - датчанка /Хелга ?/.

Хазарският хаган Арслан решава да постави Игор на мястото на Риштау на трона в Батавил - върховната столица на Черна България и цяла Велика България. В Киев Олег не е съгласен, бързо се придвижва към Батавил, изгонва Игор и връща властта отново в ръцете на Риштау. Дипломацията става ясна, когато Олег се оженва в Батавил за сетрата/или братовчедка/ на Риштау, родената в столицата на Дунавска България Плиска дъщеря на Владимир Хръсате, наречена в летописа Улджай, с което прави опит да се сроди с легендарните български владетели от рода Дуло и да си открие пътя към върховната канска власт . Що се отнася до името на Олга/Болга/ - като дъщеря на кан Владимир Хръсате и после като Велика руска княгиня, името и винаги се е споменавало в съчетание с определението “велика” и както при името България означаващо БъЛъ ГРъ - голяма, велика земя - т.е. държава, така и тук славянизираното название “велика” - Болга/Олга/ - се превръща в най-известното прозвище на княгинята и влиза в достигналите до нас писмени сведения. А защо истинското и собствено име да не е било Велика /Величка, Велико, Велика са разпространени и до днес български имена/.

Езичникът Игор, упорито преследва целите си и през 912 год. с помоща на хазарите се установява трайно на престола в Киев. Изгоненият Олег побягва на север, към Новгород, но загива при нещастен случай, стъпкан от кон. Тогава киевският владетел Игор се жени за пленената княгиня Улджай/Олга/, а след смъртта на своя покровител, хазарския хаган Арслан, се обявява за независим владетел на Киевска Русия.

В Батавил столицата на Черна България също настъпва промяна, езичникът Риштау и родът му са свалени от власт, начело на държавата застава мюсулманинът Мала, син на Алмиш Джафар.

През 944 год, киевският княз Игор, отново насърчен от хазарите, тръгва на поход за завладяване столицата на българските вихтуни Батавил, а с това и на Черна България управлявана от Мала. По време на битката Игор е пленен и разкъсан на парчета по заповед на жената на Мала, бившата жена на Игор, изгонена заради Олга.

Овдовялата Олга заедно с брат/братовчед/ си Риштау/Христо?/ веднага тръгва с войска от Киев към Батавил. Преди сражението нейните украински войници отказват да се бият с българите, но езичници българи ковуи от рода на Риштау в Батавил предават града на Олга. Езичникът Риштау отново застава начело на Черна България, но вече столицата на българските канове Батавил преминава под върховната власт на Киев, с което на практика се извършва окончателно сливане между Киевска Русия и Черна България.

Олга и плененият Мала се връщат в Киев. Олга има нужда от опора в сложното управление на огромната държава и много скоро Мала става неин съветник и любовник. Мала се оженва за прислужница на Олга - славянка, а синът му от нея Добриня става първи болярин в Киев. Синът на Олга от Игор, Светослав Борис /Името Светослав би могло да бъде преводно на името Борис - БъРъ ИЗъ - по много блясък,светлина -, името на прадядо му княз Борис(852 - 889 год.)/ се оженва за Малка, дъщерята на Мала, а синът им Владимир(978 - 1015 год.) вероятно също е кръстен на прадядо си Владимир Хръсате - почитан като герой -мъченик в езическия свят.

По време на своето историческо посещение във Византийската столица Константинопол през 955 год., когато великата княгиня Олга е на 68 години, в нейната свита има един български свещеник - презвитер Григорий, представител на бързо увеличаващата се християнска общност в Киев под влияние на съседна християнска Дунавска България, откъдето още от времето на цар Симеон Велики пристигат много църковнославянски книги и свещеници. Естествено ромеите не могат да се примирят с водещо българско църковно присъствие в Киев и се отнасят към Григорий с подчертано неуважение, като го третират по унизителен и обиден начин в сравнение с другите членове на делегацията. Ето защо посещението на Олга в Констонтинопол не завършва със сключване на църковен договор.

Тези кратки исторически справки, които си позволих да вмъкна, носещи неспокойния дух на тогавашната епоха, наситена с много превратности и шекспиров драматизъм, свидетелстват за необхватното богатство от исторически факти съдържащи се в “Джагфар Тарихи”, информационно богатство далече надхвърлящо всички познати досега паметници от Ранното Средновековие.

За съжаление, езическият владетел на Киевска Русия Светослав Борис(945 - 972 год.) синът на Олга и Игор, по всичко личи наследява необуздания характер на дядо си Владимир Хръсате. С безразсъдните си грабителски походи той почти унищожава държавността в Скития. През 966 год. разсипва столицата на Хазария и могъщата държава рухва под външно мюсулманско владичество. А през 972 год. безпричинното превземане на Преслав, столицата на Дунавска България, води до трагичната гибел на Първото Българско царство отсам Дунав и прави неочакван подарък на Византия, сбъдват се нейните многовековни мечти за покоряване на българите. На връщане от Дунавска България, печенеги убиват Светослав Борис, от черепа му е направена чаша, от която по-късните мюсулмански царе на Волжка България пият по време на ритуала по възкачването си на престола, в знак на презрение към лекомислието и безотговорността на езичника владетел.

Мъчителният преход на предкнижовните езически български държави към държавността на книжовните универсални религии, протичащ през 7-11 век, крие много опасности за самото съществуване на държавите, защото големите религиозни централи служат на егоистичните интереси на градовете-империи и много средновековни държави са обречени да изчезнат завинаги от картата. Официалните книжовни езикови системи, внедрени и култивирани от световните религии, влизат в употреба за административни, светски, религиозни, научни и пр. цели, но никога не успяват да изместят говоримата реч на населението, а след откриване на печатарската преса през 15 век, латинския, старогръцкия, църковнославянския, постепенно са заменени от националните книжовни езици.

По изумителни неведоми пътища “Джагфар Тарихи” преминава през вековете, за да върне историческата памет на човечеството. Многобройни достойни личности успяват да съхранят духовната връзка с миналото въпреки разрушителните сили на мрака, защото само истината може да освети верния път на следващите поколения.

Борислав Иванов Иванов

11.07.2004 год."

cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

Регистриран: 10.02.2004
От: тайна майна
    #473366 - 14.10.2004 12:25 [Re: Тънъгръ]

Тънъгръ , Забрави да започниш с основаването на града ,
от брата на кан Кубрат , отделил се от централната власт /но после пак се признава за управител на провинция/ поставил началото на Черна България .
От прякора му Кий идва и името на града Киев .

--------------------
http://www.gifpark.ru/Gifs/KISSES/icon_012.gif

beatrix
happy

Регистриран: 26.04.2004
От: a nicer place
    #474069 - 14.10.2004 18:16 [Re: cherkezs]

закрепвам се,че си последен-това беше супер-интересно! още повече,че до ден днешен никой не вземе да каже точно и ясно от къде идват прабългарите,кои са и т.н. не че има кой знае какво значение,но я отскочете в някой македонски форум-разпъват ни на кръст

а за спорещите около викингите-шведите са викинги,ама друг път
това са стотици години на германска инвазия,после малко френска,за днешната интернационална не искам дори и да споменавам,обаче ако е останало нещо от викингите,то е на около 200 километра от мен-между Швеция и Норвегия-говорят на съвсем различен от всичките шведски диалекти, език,но и норвежците не ги разбират-аз разбирам само отделни думи,защото са като на английски -виндоу напр. от window,на шведски си е като на немски-fönster. така че от викингите следа тук почти не виждам,освен по музеите

cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

#474550 - 15.10.2004 09:53 [Re: beatrix]

Първо термина "прабългари" е страшно неправилен .
И ние и те сме си българи . За да се подчерта , че става въпрос за българите от по-стари времена може с известна уговорка да се каже древни българи.
А макетата още страдат от сръбската пропаганда /най-вече на бащицата Тито /
Дълга и древна е историята на нашия народ . И с макетата сме едно цяло .
Произхода на българите се губи в дълбините на историята . В древната страна Идел . За сега по намерени най-стари писменни паметници са споменавани в и около древната планина Имеон /сега Памир и Хиндокуш/ . Столица на древната държава /стигала до голяма империя/ е бил сегашния град Балх в северен Авганистан . За ориентация във времето ще спомена , че е от времето на древен Шумер .
Малко на север от древната столица в Таримската котловина са намерени монети от последното царство , преди преселението им на север към Волга , Кавказ и приазовието .

За сега толкова , че не искам да пиша по памет , без точни цитати . Някой път повече .
Не се притеснявай за макетата . Ще дойде време да опознаят историята си . Просто техните бащи и дъдовци още не се отпускат да кажат истината . Нямаш напредстава каква репресия са преживяли от братятя сърби . Аналогично е и положението в северна Гърция , където тамошните българи са обявени за славяноезични гърци . В източна Албания положението е малко по-добро , тамошното по-свободно обявяват българската си принадлежнаст . Най-зле е в Северна Добръджа , където освен голямата репресия , са изселени много българи и заселени на тяхно място много румъни .
За западните покрайнини не ми се говори ...

--------------------

beatrix
happy

Регистриран: 26.04.2004
От: a nicer place
    #476857 - 17.10.2004 11:54 [Re: cherkezs]

10х

nebe
омъжена

Регистриран: 22.07.2004
От: ab igne ignem
    #477525 - 18.10.2004 11:11 [Re: cherkezs]

Ей, някой да каже нещо смислено !Браво !
А знаеш ли ,че дори някои руски учени признават за връзките на преп.Андрей Рубльов с България!И за приноса ни в оформянето на Москва като столица........
Е, в дебелите книги предпочитат да не казват ,за някои важни фигури ,че са българи.......

--------------------
Глупаво е да се ядосваш,когато някой злослови по твой адрес. Няма неуязвими хора...

cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

#477566 - 18.10.2004 12:23 [Re: nebe]

Москва е основана от българите от Волжка България .
Да има много важни люде , за които "братятя" руси крият , че са от български произход .
Ами как няма да крият , та нали ще им се оголи историята за Велика Рус .

--------------------

old4x
новак

Регистриран: 22.09.2004
    #480225 - 20.10.2004 03:57 [Re: Мишо]

Пич, това е всеизвестен факт, пише ги във всяка история на Русия. Дори самото име "Русь" е от скандинавски произход. Така че ми е чудно какво се чудите и ахкате над това. А идеята, че това не е напълно доказано, е направо абсурдна...

old4x
новак

#480227 - 20.10.2004 04:00 [Re: Георги]

Народите не се класифицират по "генотип" - това не е биология, а история в края на краищата - а по езика и културата си.
Освен това народите не произлизат от народи, а се формират в течение на хилядолетия...

old4x
новак

#480228 - 20.10.2004 04:09 [Re: Тънъгръ]

Според група съветски учени, по най- най-последни и свежи археологически данни, Русия е основана от цигани. Другата, не по-малко интересна хипотеза е, че Русия въобще не е била основавана, а е възникнала под влияние на АЛКОХОЛА, т.е. от само себе си.

temujin
Horse Archer

Регистриран: 15.07.2004
От: Архи Петриций
    #480713 - 20.10.2004 14:33 [Re: old4x]

световно известен факт (дори според рускито учени) е че е имало сериозен материално-културен обмен между Волжка България и различните руски княжества (не можем да говорим за Русия в този период. Русия е рожба на много по късна епоха (както и Испания например)). връзка която руските княжества не са имали например с хазария или Унгария например. което показва че волжките българи и русите (не руснаци още) са имали некакви по дълбоки връзки от комшийските!

--------------------
Големия Туз is watching you!

temujin
Horse Archer

#480721 - 20.10.2004 14:38 [Re: old4x]

Цитат:

Народите не се класифицират по "генотип"

разбира се, навсекъде е пълно с негри-българи!
генотипа може и да не е основното, но пак е фактор в определянето на народите колкото първичен и незначителен да ти се гледа
Цитат:

Освен това народите не произлизат от народи, а се формират в течение на хилядолетия...

та ще ми разясниш ли къде са французите през античността? от къде са се пръкнали? от какво са произлезли? или пък англичаните? или испанците? и къде са арагонците, кастелянците и катланците тогава?

--------------------

temujin
Horse Archer

#480886 - 20.10.2004 16:11 [Re: temujin]

Това което не ми харесва е, че заемате крайни позиции!
в крайна сметка защо при формирането на руските княжества да има и български и скандинавски фактор.
в крайна сметка Новгород е бая далеч от Волжка България, а пък Киев не е много близко до Швеция (Упсала)!
в крайна сметка княжествата са били отворени за влияние както всяко едно държавно образувание. това що годе е и моето мнение по въпроса - в Русия има и варяжка и волжко-българска, пък защо не и дунавско българска нишки.

--------------------

cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

#480945 - 20.10.2004 16:47 [Re: temujin]

Викингите са обикаляли много . По теченията на Нева , Вога и Дон са шарили доста на юг .
Волжка България е била не малък период от време голяма империя достигаща по течението на Об Сиверния Ледовит Океан .
Интересен е факта , че руските княжества са поддържали изключително тесни връзки с българите от Стара Велика България , от Черна България , от Волжка България до късно . После вече Русия , доста е воювала с Волжка България с променлив успех до покоряването й от Иван Грозни .

--------------------

Тънъгръ
Нерегистриран

#495006 - 31.10.2004 22:23 [Re: temujin]

Цитат:

Това което не ми харесва е, че заемате крайни позиции!

Аз съм краен - никви викинги нямат пръст в изконни наши дела
В подкрепа на мнението ми от предния ми пост :
1. Руския език е доста по близък по звучение до българския- да не кажем че около 70% им е съшия.
В подкрепа на това ще напиша и малко странния факт че Руските днешни историци смятат(някои от тях)че руснаците са много близки с древните перси.Даже колоните на Дарий 1 бащата на Ксеркс се четяли на руски език според тях.Ако ви се струва някаква шега не се смейте прибързано , аз лично направих сравнение сравнение,макар и кратко, не се сещам къде го четох тва (не мога да дам линк)Писаните колони са на староперсийски и съвпадат по фонетично звучене с руския език.Даже и на български(съвременен )може да се изчетат
2.И ако Русия наистина е основана от викинги къде са тия викинги сега ? Никой не говори на викингски в Русия.Факта е че и сега можем да прочетем древнобългарски надписи от това време на съвременен език и да ги разберем , а мисля че ше ги разберат и руснаците с малко помощ.
3.Ал лично си мисля че е напълно възможно Русите да са изгонили викингите от тяхните поселения и затова да са тръгнали на походи и тем подобни Викингски нашествия в Европа,В това убеждават някои съвременни руски историци- а също така и че Руси били населили Германия преди да дойде племето което и до днес се нарича Дойче.Даже може да се сравнят имената на днешните градове и да се види че са с славянски корен - а не с викингски или некав друг
Аиде спирам да пиша фантасмагории че да не ми се смеете прибързано (не че ми пука)

cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

#495309 - 01.11.2004 10:04 [Re: Тънъгръ]

Какви са тези великоруски идеи

Източната половина на територията на съвременна Германия е била за не малък период от време населена със славяни /не руснаци - тогава още не са били обособени като народ русите/
Днес остатъци от тези славяни са Лужичките сърби , които имат културна автономия във Федералната Република Дойчланд .

Защо не постнеш някой надпис на Дарий I тук , та да направим сами сравнение на руския език с този от колоните на великия персиец .

Интересно ми е колцина руси разбират български без да са го изучавали . Защо като бях в тяхната Велика Рус не "откънваха" и дума от когато им говорих на български , даже ми се оплакваха , че не всичко разбират и на отеца в църквата , четейки на черковнославянски богослуженията ?

Трябва да се чете повече за Киевска Рус , Московското княжество и Новгородското княжество !

--------------------

Тънъгръ
Нерегистриран

#496092 - 01.11.2004 18:39 [Re: cherkezs]

Е и ти си прав ,както се казва истината е някъде там, иначе това се шири из руските фоуми и страници

cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

#497149 - 02.11.2004 15:57 [Re: Тънъгръ]

Е , това си е нормално . От време оно се възпитават русите , че са по-по-най . Великоруската идея е от царско време , а през социализма я задълбочиха и сега още не могат да приемат , че не са толкоз велики .
Изобщо Русия си е отделна цивилизация от европейската . Цар Петър започна уеднаквяване , но и след толкова години още не е постигнато .

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  cherkezs 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 6199

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.321 seconds in which 0.291 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.