ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Физика и Астрономия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
додо
оптимистка

Регистриран: 28.05.2006
От: UK
Re: Машина на времето
    #2068476 - 25.03.2008 22:21 [Re: Black Adder]

Добре, Блеки! Но ти лично, как си обясняваш физически действието на такава частица - как тя фактически ще те притегля към Земята : ще те хване за атомите и ще те дърпа надолу ли и защо ще го прави?...

--------------------
gb.pipingrock.com

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #2068819 - 26.03.2008 11:16 [Re: додо]

Сега, като се абстрахираме от това, че по принцип гравитона е хипотетична частица, горе-долу си го описала правилно, с тази разлика че когато 2 тела си взаимодействат нямаме "надолу" а взаимодействието е просто "едно към друго". И стига с тази Земя - гравитационното взаимодействие е универсално за всяко едно материално тяло.

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

додо
оптимистка

#2072255 - 31.03.2008 02:36 [Re: Black Adder]

Да, но не можеш да се абстрахираш от това, "че по принцип гравитона е една хипотетична частица"! Не може нещо хипотетично да действа в реалния нехипотетичен свят! Разбирам действието на магнита върху желязото - двата елемента имат специално отношение, атомите им си взаимодействат /и може би по не точно този начин, който ни е известен засега!/, но този гравитон трябва да взаимодейства с всички вещества около себе си, а това ми се струва нереалистично, доколкото имам понятие от наука...Айнщайн говори за изкривяване на времето и пространството при гравитация в съвсем абстрактно значение - пространството се изкривява при гравитация, защото движението тогава е възпрепятствано, както и времето се изкривява тъй като за един и същи период /по абсолютна стойност/ при гравитация протичат по-малко събития отколкото в открития космос поради забавеното движение, а от там и развитие на нещата/т.е. да кажем за една година време един самолет може да прелети много по-малко разстояние в атмосферата отколкото за същия период една ракета в космоса! И в двата случая се е изминала само една година, но на борда на самолета са се случили много по-малко "случки", отколкото на борда на ракетата, която е преминала много по-голями разстояния, носещи много повече нова и различна информация, нови и различни ситуации.../ Не знам, аз не виждам здрав смисъл в "гравитон" - а...

--------------------
gb.pipingrock.com

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #2072414 - 31.03.2008 11:17 [Re: додо]

Цитат:

Да, но не можеш да се абстрахираш от това, "че по принцип гравитона е една хипотетична частица"! Не може нещо хипотетично да действа в реалния нехипотетичен свят!

Разбира се че може - това е само модел на гравитационното взаимодействие, който го описва доста добре в рамките на една теория (теорията на полето). В рамките на друга теория (теорията на относителността) пък нямаме гравитон а имаме изкривяване на пространството - нещо също толкова хипотетично. Общо взето истинската природа на гравитационното взаимодействие (а донякъде и на другите основни взаимодействия) остава все още недокрай изаяснена и се очаква появяването на нова по-универсална теория по въпроса.

Eлектромагнитното взаимодействие за което споменаваш (между магнита и желязото) е доста добре описано и за медиатор на това взаимодействие служат фотоните. Електромагнитното взаимодействие също както и гравитационното е универсално, то действа на всички електрически заредени частици и не се дължи на някакви "специални отношения между атомите".

А разсъжденията ти за самолета, ракетата и гравитацията са коренно погрешни.

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

Guitar
луд

Регистриран: 12.10.2007
    #2075881 - 03.04.2008 18:37 [Re: vziskatelniq]

Ето тука е описано всичко спрямо скоростите :

време и скорост

.. мисълта може да се движе и със скорост по-бърза от светлината, но това вече е друг ефект - телепортация

--------------------
..тогава всеки календар се оказа неточен ..

додо
оптимистка

#2077369 - 05.04.2008 13:14 [Re: Black Adder]

Цитат:

А разсъжденията ти за самолета, ракетата и гравитацията са коренно погрешни

Да, по официалната теория! /която твърди точно обратното - че времето в безтегловното пространство забавяло своя ход!/ Но не виждам къде е логическата ми грешка! Ако ти я виждаш, ще ми бъде интересно да ми я кажеш...
А за електромагнитното въздействие ти се е получила пълна каша...Електромагнитите действат както и магнитите само върху желязото! Разликата е само в произходa магнетизма - а то иначе магнетизъм се проявява и при въздействие върху някои смоли, изкуствени материи и др. /самоче вече не към желязото!/...
Колкото до модела, не виждам как "добре" описва действието на гравитацията този модел с гравитоните...И не мисля, че изводът на Айнщайн за изкривяването на пространството при гравитация е "модел": с този свой извод той не обяснява изкривяването, а го констатира!...Констатира, че вследствие на гравитацията се получава изкривяване на времето и пространството...

--------------------
gb.pipingrock.com

Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
    #2077375 - 05.04.2008 13:24 [Re: додо]

Цитат:

А за електромагнитното въздействие ти се е получила пълна каша...Електромагнитите действат както и магнитите само върху желязото!

Тва куту на един руски лекар,кат взех да му обяснявам за автоимунните реакции и той ме гледаше в захлас "Перень ,не занимайся с такими умними делами,это не для тебя" нещо такова,въпреки че на руски май не се пише така. Тоест на незнаещият не му се полага убеденост,трябва с трепет и несигурност да се изказва,по честно е,само ако провокира си е тактика.Но рубежите се превзимат само ако знаеш за какво ти са,и имаш ресурса да ги притежаваш,иначе са товар.

додо
оптимистка

#2077415 - 05.04.2008 14:59 [Re: Huckleberry]

Що бе, Хък! Говори по-конкретно, моля ти се!Точно затова спорим, защото истината е неизвестна...Та ако ще казваш нещо по въпроса, кажи го направо!
колкото до "рубежите", човек никога не знае какво, кога и как може да му послужи, така че аз винаги съм "за" конструктивните спорове!

--------------------
gb.pipingrock.com

Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
    #2077424 - 05.04.2008 15:19 [Re: додо]

Цитат:

Що бе, Хък! Говори по-конкретно, моля ти се!Точно затова спорим, защото истината е неизвестна...Та ако ще казваш нещо по въпроса, кажи го направо!
колкото до "рубежите", човек никога не знае какво, кога и как може да му послужи, така че аз винаги съм "за" конструктивните спорове!

Цитат:

Електромагнитите действат както и магнитите само върху желязото!

Електромагнитното взаимодействие,като едно от четирите основни е взаимодействие между полета.Проводници са не само металите ,дори в пълният вакуум може да протече ток между две точки с потенциал помежду си .Но не е задължително да тече ток,ами взаимната индукция,самоиндукцията също ?

додо
оптимистка

#2077444 - 05.04.2008 16:09 [Re: Huckleberry]

Ти явно не си разбрал за какво става дума, защото чрез самоиндукция или индукция се получава ток от взаимодействието на магнитното поле и движещия се проводник, които е част от затворена верига /или обратното - на движещото се магнитно поле и статичния проводник/...Просто се постига протичане на ток в проводник! А иначе не се получава привличане на проводника вследствие на ел.магнитното поле - ел.магнитното поле може да привлича или отблъсква само желязото...
иначе, по принцип, всичко влияе на всичко, но не може един магнит да залепи една алуминиева пластинка за себе си...докато виж, влиянието на магнита върху проводниковите материали е по-различно от въздействието му върху желязото...точно затова мисля, че един елемент /гравитона/, колкото и на ниско ниво да действа /в смисъл на електрони, неутрони и т.н./, той не може да има едно и също действие върху всички материали, от които са изградени подложените на гравитация хора, животни, растения и всякакви други предмети на Земята, например...Факт е, че гравитцията е във функция от масата на тялото и ускорението /земното - за Земята/ и не се влияе от земното магнитно поле /което всъщност кой знае как се получава.../ - но интересно е, че потенциалната енергия се увеличава с увеличение разстоянието на тялото до Земята, а четох някъде, че едно момиче е можело да скача в пропасти без да се нарани като отстрани изглеждало, че тя сякаш прелита и каца от площадка на площадка - т.е. при нея по някакъв начин се трансформира влиянието на гравитацията въпреки, че масата, ускорението остават еднакви...

--------------------
gb.pipingrock.com

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 19895

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.029 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.