ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Физика и Астрономия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
Re: Машина на времето
    #2077454 - 05.04.2008 16:20 [Re: додо]

Цитат:

Да, по официалната теория! /която твърди точно обратното - че времето в безтегловното пространство забавяло своя ход!/

Нищо такова не се твърди. Да не говорим че теориите са няколко и че термина "безтегловно пространство" е безмислен.

Цитат:

А за електромагнитното въздействие ти се е получила пълна каша...Електромагнитите действат както и магнитите само върху желязото!

Изобщо не е вярно това. На теб ти се е получила каша, не на мен.

Цитат:

Колкото до модела, не виждам как "добре" описва действието на гравитацията този модел с гравитоните...И не мисля, че изводът на Айнщайн за изкривяването на пространството при гравитация е "модел": с този свой извод той не обяснява изкривяването, а го констатира!...Констатира, че вследствие на гравитацията се получава изкривяване на времето и пространството...

Точно така - в теорията на Айнщайн - гравитацията се обяснява с изкривяване на пространството (или по-скоро на пространствено-времевия континуум, но да не задълбочаваме толкова), а самото изкривяване се получава от наличието на обекти притежаващи определена маса в това пространство.

Въобще в такива случи си припомням винаги д-р Петър Берон (автора на рибния буквар) който е казал: "Има три действия - събиране, изваждане и умножение. Има и четвърто - деление, но то не е за всяка глава"

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
додо
оптимистка

Регистриран: 28.05.2006
От: UK
    #2077467 - 05.04.2008 16:41 [Re: Black Adder]

И ти ли се зарази от Хък? Ваша си работа дали може да делите или не ...Мен ме интересуват съвсем конкретни неща - всеки може да каже това не е така, но "защо" е въпросът!...ето, според Айнщайн, в космични мащаби натрупването на "пространство" около телата с определена маса /които явно са го изместили от мястото му/ е причина това пространство да действа на телата като гравитация, но ако се задълбочиш - това пространство не зависи от това дали тези тела се движат или са статични, а гравитацията зависи! Освен това аз не разбирам как може да се измести нещо, което е нищо - защото в безвъздушното пространство /вакуума/ няма нищо, той е "нищо"! А ако разгледаме проблема от друг ъгъл - се получава точно това, което написах преди : абстрактно понятие!...Колкото до примерът ми със самолета, ракетата...- точно така се твърди официално : ако се предприеме експедиция в космоса, движеща се с голвма скорост /в порядъка на скоростта на светлината/ времето щяло толкова да се забави, че за хората на борда е щяло да се измине едва година, например, докато в същото време може да са се сменили няколко поколения на Земята...Ако не ти се спори, не го прави, но не се изказвай формално! Защото и изявлението ти за това, че аз съм се объркала с действието на магнитното поле също засягат формалната страна на въпроса - мисълта ми беше явно, че ел.магнитите действат като магнити само на желязото - т.е. те привличат като магнити само желязото! По същата причина, гравитонът би могъл да предизвиква гравитация само на определени елементи, но не и на всички - не може резултатите от взаимодействието му със различните елементи, в различни условия да са едни и същи, умнико!

--------------------
gb.pipingrock.com

Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
    #2077470 - 05.04.2008 16:45 [Re: додо]

Общо взето гравитацията се държи сякаш наистина пространството е изкривено от по масивните тела повече,от по леките по малко.Но теорията за сега не казва какво е пространството,какво е било пространството преди "Големият взрив" кой и кога създаде пространството ако то е отделно от материята която "битува" във него,или ако пространството е проявление на материята какво става с него при колапс на първата . Мисля,че Квантова механика все повече е поезия,че науката все повече става поезия,тоест сухото чаткане на алгоритми бива загърбено,и сетивата се наострят за трансценденталният гений на Твореца.
Светът,Вселената съществуват твърде нарочно,за да е случайно. Някой пее чрез нея,да се вслушаме

додо
оптимистка

#2077493 - 05.04.2008 17:13 [Re: Huckleberry]

Сухото чаткане на алгоритмите никога не е било наука! Точно защото повечето ни "учени" са такива "чаткачи", точно затова и науката ни е на това никакво ниво...

--------------------
gb.pipingrock.com

Black Adder
Advanced

#2077639 - 05.04.2008 21:19 [Re: додо]

Цитат:

но ако се задълбочиш - това пространство не зависи от това дали тези тела се движат или са статични, а гравитацията зависи!

Това не отговаря на истината. Специално общата теория на относителността доста добре описва тези зависимости. Моля ти се, преди да пишеш такива неща, си направи труда да се запознаеш с теориите които оспорваш поне в съвсем научно-популярна форма.

Цитат:

Освен това аз не разбирам как може да се измести нещо, което е нищо - защото в безвъздушното пространство /вакуума/ няма нищо, той е "нищо"!

Това, разбира се, отново не е вярно. Вакуумът не е "нищо", и не разбирам откъде ги вадиш тези абсурдни твърдения?!

Цитат:

Колкото до примерът ми със самолета, ракетата...- точно така се твърди официално : ако се предприеме експедиция в космоса, движеща се с голвма скорост /в порядъка на скоростта на светлината/ времето щяло толкова да се забави, че за хората на борда е щяло да се измине едва година, например, докато в същото време може да са се сменили няколко поколения на Земята...

Да, това явление е теоретично описано от специалната теория на относителността и в последствие експериментално доказано. Само че ти преди описа доста по-различна ситуация и имаше нещо и за гравитацията и т.н.

Цитат:

Ако не ти се спори, не го прави, но не се изказвай формално!

Еми не, не ми се спори, то няма и за какво.

Цитат:

че ел.магнитите действат като магнити само на желязото - т.е. те привличат като магнити само желязото!

Колкото и пъти да го повториш това, то няма да стане истина така че престани вече.
Също така понятието "електромагнитно взаимодействие"не означава че имаме работа с електромагнити. Просто взаимодействието на магнитни и/или електрически полета (които са всъщност "електромагнитни" по своята природа, нищо че има 2 отделни термина) се нарича "електромагнитно".

Цитат:

По същата причина, гравитонът би могъл да предизвиква гравитация само на определени елементи, но не и на всички - не може резултатите от взаимодействието му със различните елементи, в различни условия да са едни и същи, умнико!

Значи, от една страна гравитационното въздействие няма нищо общо с електромагнитното - то се подчинява на съвсем други закони. От друга страна ти изобщо си нямаш понатие за какво говориш явно - това че "не може" си е лично твое мнение, теорията и практиката, обаче, показват друго - не само че може, но е така, и освен това най-логичното нещо е да е така, защото всичките "различните елементи" са съставени всъщност от едни и същи елементарни частици по едни и същи физически закони. И какви са тези "различни условия" за които говориш?! Специално гравитационното взаимодействие е напълно универсално, за разлика от електромагнитното, което действа на електрически заредени частици и има някои по-интересни особености. Това че на теб не ти се вярва (въпреки че е експерименталнон и теоретично доказано) си е лично твой проблем... аз не мога да помогна (но поне опитах).

--------------------

додо
оптимистка

#2078279 - 07.04.2008 02:24 [Re: Black Adder]

Знаеш ли, аз не оспорвам теорията на относителността - просто разсъждавам върху нея, а ти ако не си съгласен с нещо би могъл да кажеш защо конкретно...Защо смяташ, че пространството, което заемат телата с маса зависи от това дали са статични или се движат - всяко тяло във всеки момент заема точно определено място в пространството независимо дали е статично или в движение!
Колкото до твърдението ти, че вакуумът не е нищо, по-скоро бих се съгласила, че така нареченото безвъздушно пространство не е вакуум...Интересно какво според тебе е вакуумът щом не "нищо"?...
Значи съгласен си, че официалната доктрина по въпроса е забавяне на времето при голями скорости, но изхождайки от това, че времето е абстрактно понятие, аз стигам до точно обратното заключение, което образно ти описах с ракетата, самолета...Много ми е интересно, къде според теб тук е "глупостта"? И какъв е бил този експеримент, който е доказал това твърдение? ...Ти знаеш ли нещо по въпроса?
колкото до магнитите - нима искаш да кажеш, че един магнит може да въздейства като такъв /т.е. да привлича!/ и на други елементи освен на желязото?Може би си открил начин един магнит да привлича алуминиеви пластинки, например?...Та това и децата го знаят - че магнитите привличат само железни предмети! какво значи това "колкото пъти и да го казваш, то няма да стане истина"...Не те разбирам, Адлер! Може би съм изпуснала някои моменти от професионалното ти развитие - беше по-акуратен човек!...А това за електомагнитното взаимодействие пък нямаше нищо общо с темата, т.е. въобще не я засяга - както и да тълкува човек това взаимодействие, нищо няма да се промени по въпроса...Знам и никога не съм твърдяла, че гравитацията има нещо общо с магнетизма! Използвах магнетизма за да посоча как явленията в природата имат избирателен характер - влиянието им зависи от много фактори...Не може този хипотетичен гравитон да влияе по един и същи начин на всичко около себе си! Всички елементи са съставени от едни и същи елементарни частици но в различни комбинации, което ги прави по-устойчиви или неустойчиви на външно влияние, като прибавим, че тези елементи се намират в обкръжение на най-различни други елементи /които от своя страна им оказват своето влияние.../, в най-различни условия /високи температури, ниски температури,различна влажност, движение на въздушни маси, статичност, хомогенна среда, замърсяване.../А гравитацията е една и съща и на океанското дъно и на най-високия планински връх.../като се абстрахираме от натиска на водните маси!/...
...Изобшо въобще дори не си си направил труда да разбереш какво ти говоря!...Ако не си влюбен, туйзека е млогу лошу - дъ знайш! Аку си влюбен - простено ти е!

--------------------
gb.pipingrock.com

Black Adder
Advanced

#2078504 - 07.04.2008 11:31 [Re: додо]

Цитат:

Знаеш ли, аз не оспорвам теорията на относителността - просто разсъждавам върху нея, а ти ако не си съгласен с нещо би могъл да кажеш защо конкретно...

Тъпо е да разсъждаваш за нещо което изобщо не ти е ясно, не мислиш ли?

Цитат:

Защо смяташ, че пространството, което заемат телата с маса зависи от това дали са статични или се движат - всяко тяло във всеки момент заема точно определено място в пространството независимо дали е статично или в движение!

Нищо не съм казал за пространството, говорех за линейните размери - това е добре известен релативистичен ефект. Чети внимателно!

Цитат:

Колкото до твърдението ти, че вакуумът не е нищо, по-скоро бих се съгласила, че така нареченото безвъздушно пространство не е вакуум...Интересно какво според тебе е вакуумът щом не "нищо"?...

Това с какво си съгласна или не е без значение, защото освен твоето въображение съществува и обективната реалност. Ти сама го каза - вакуума е "празно пространство" - т.е. не е нищо. Отделно че във вакуума най-добре виреят елементарни частици като фотон, неутрино и др. От гледна точка на теорията на полето пък вакуум изобщо няма - навсякъде имаме различни полета. Също не забравяй че пространството между градивните частици на веществото е също вакуум... абе въобще ми цитираш тука едни постулати от преди 1000 години... хайде да се спреш вече, а?

Цитат:

Значи съгласен си, че официалната доктрина по въпроса е забавяне на времето при голями скорости, но изхождайки от това, че времето е абстрактно понятие, аз стигам до точно обратното заключение, което образно ти описах с ракетата, самолета...Много ми е интересно, къде според теб тук е "глупостта"? И какъв е бил този експеримент, който е доказал това твърдение? ...Ти знаеш ли нещо по въпроса?

Времето не е абстрактно понятие, то си е напълно реално и измеримо, също както и пространството и престани вече да бълваш потоци от безмислени умозрителни твърдения. А иначе експерименти има проведени много като включим и най-простия вариант - 2 точни хронометъра - един на земята и един в бързодвижеща се ракета или самолет например - правен е подобен експеримент с атомни часовници - ето тук, например, има описани няколко експеримента, ако искаш да се запознаеш с подробностите, не ми се превежда сега от английски, а няма и смисъл.

Цитат:

колкото до магнитите - нима искаш да кажеш, че един магнит може да въздейства като такъв /т.е. да привлича!/ и на други елементи освен на желязото?Може би си открил начин един магнит да привлича алуминиеви пластинки, например?...Та това и децата го знаят - че магнитите привличат само железни предмети! какво значи това "колкото пъти и да го казваш, то няма да стане истина"...Не те разбирам, Адлер!

Явно доста неща не разбираш. И което е по-лошото - упорстваш в това си неразбиране, вместо да вземеш да се образоваш малко. За съжаление, обаче, нито имаме времето нито мястото в този форум, за тази цел.
Но все пак ще се опитам да започна от някъде. Значи: 1) Това че магнитите привличат или отблъскват някои обекти е само частен случай на фундаметналното електромагнитно взаимодействие.
2) Постоянните магнитите привличат към себе си не само желязото а и всички други феромагнитни материали - Кобалт, Никел, редкоземни елементи, сплави, някои химически съединения и др. Също така феромагнетизма се губи над определена температура (т.нар. точка на Кюри). Феромагнетизма е доста добре изучено явление, общо взето и ако те интерсува, може да прочетеш по въпроса. Само за твоя информация - има железни сплави и алотропни модификации на желязото които не са феромагнитни и съответно не се привличат от магнит.
3) Постоянните магнити си взаимодействат (отново говорим за елементарно привличане или отблъскване) също така с други магнити или с проводници по които тече ток (или пък самите проводници се движат).

Цитат:

...Изобшо въобще дори не си си направил труда да разбереш какво ти говоря!...Ако не си влюбен, туйзека е млогу лошу - дъ знайш! Аку си влюбен - простено ти е!

Напротив, прочетох много внимателно какво си написала и мога да кажа че то е плод на собственото ти въображение. Науката не работи така - науката се базира на експериментални данни а не само на фантазия и въображение. Всяка теория малко или много е експериментално подкрепена (иначе се нарича хипотеза, а не теория)

--------------------

vziskatelniq
член

Регистриран: 09.11.2004
    #2150138 - 14.07.2008 17:46 [Re: Black Adder]

А приемате ли тезата, че самата Вселена е част от един огромен съвършен разум? Имам го в предвид заради паралелните светове, например.

Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
    #2152725 - 17.07.2008 11:16 [Re: vziskatelniq]

Цитат:

А приемате ли тезата, че самата Вселена е част от един огромен съвършен разум? Имам го в предвид заради паралелните светове, например.

А ти смяташ ли че отделна клетка в нашето тяло е способна да осмисли цялостната ни конструкция,въпреки или поради втъканият ДНК в нея ?
Така нареченият хоризонт на събитията има събрат - хоризонт на осмислянето.Мравката нищо че ходи по релсата,тя няма как да осмисли какво по дяволите е търчащият и насреща локомотив

d1saster

Регистриран: 18.12.2004
От: Las Vegas, NV
    #2192971 - 11.09.2008 02:32 [Re: vziskatelniq]

Ако връщането във времето е възможно, то връщайки се, не бихме могли да променим състоянието на всичко/нищо. Т.е. връщащият се ще се озове в същото състояние, в което е бил тогава, знаещ толкова колкото е знаел тогава, на възраст на каквато е бил тогава... Проблемът си е негов ако се върне малко повече от своята възраст, тогава просто ще изчака да се роди наново. А отиването в настоящето/бъдещето ще бъде вероятно като си изживее пак живота. Това би било приятно само за хора, които са имали хубав живот и искат да си го изживяват наново

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 19880

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.275 seconds in which 0.253 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.