ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Физика и Астрономия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Сандокан
член на ТКЗС

Регистриран: 14.06.2004
От: зад баира
Re: Машина на времето
    #1287726 - 03.06.2006 23:33 [Re: Shadizar]

Ми тогава,връщаш се още по-назад,бастисваш Мойсеи и готово.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Shadizar
HappySmile
**

Регистриран: 23.12.2005
От: The City of Wickedness
    #1287994 - 04.06.2006 11:43 [Re: Сандокан]

Цитат:

Ми тогава,връщаш се още по-назад,бастисваш Мойсеи и готово.

По точно,бастисваш този,който е измислил тези врели-некипели и готово

--------------------
Харата се нуждаят от любовта ни най-много тогава,когато изглежда,че я заслужават най-малко!

Ванката
Кавал

Регистриран: 21.05.2005
От: Варна
    #1290880 - 06.06.2006 16:29 [Re: Shadizar]

По темата за машината на времето. Аз лично с удоволствие бих се върнал в приблизително 1390 г. и убил султан Баязид Светкавицата и то с ясното съзнание, че променям огромна част от европейската история.

Нерегистриран

#1292279 - 07.06.2006 15:20 [Re: Анонимен]

Времето е абстрактно(не съществуващо) понятие което е въведено за характерициране на последователността на извършване на събитията.
Информационен запас на земята.Незнам дали точно така се нарича.Но е факт че ако имаме някаква машина(ракета) с която можем да се движим със скорост по висока от тази на светлината(Например 2 пъти по бързо от скороста на светлината) и започнем да се отдалечаваме но гледайки към земята.Ще забележим че нещата които се случват там ще се забавят.Ако се движим с скорот(2по бързо от светлината) 3 часа да речем поглеждайки назад към земята ние ще виждаме каква е била преди 3 часа или ще я вижадаме такава каквато е била кога сме тръгнали.
Такова е положението със звездите които виждаме в нощното небе защото светлината която идва от тях стига до нас за хиляди дори милиони години.

Но това е просто информация която получаваме и възприемаме с очите си.Това може да се сравни с филм който гледаме.Пускайки филма ние можем да го превъртаме напред или назад но това не значи че реалните актьори ще се връщат напред или назад във времето.:)

Така че според мен е глупаво умни хора мислят какво би станало ако се връщахме времето и да разрешават някакви парадокси които са нереални и плод на въображението.

Така всичко което казах до тук би трябвао да е достатъчно за да ви обеди че неможам да влияем на времето.Но въпросът е защо тогава толкова много учени се занимават с това пътуване във времето не би ли трябвало и те да знаят това което казах до сега.Истината е че това е било така докато Анйнщаи не публикува своята теория на относителността.В която обединява времето и пространството в едно и не доказва че те на са абсолютни(за каквито ги е смятал Нютон).

От тук идва всичко съществуват някои частни решения на теорията на относителността които позволяват да се пътува във времето.Което смущава Айнщайн.
Интересното е че сички такива предвижания за пътуване във времето стават при скорости по-високи или близки до тази светлината.Което пък теорията на относителността забранява.

Не стига това а и след навлизането на квантовата механка нещата стават още по объркани.

Има много изписано по този въпрос това една безкрай тема по която можем да говорим много време.Надявам се да съм бил ясен и не много объркващ.:)

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #1292454 - 07.06.2006 17:00 [Re: Анонимен]

Цитат:

Така всичко което казах до тук би трябвао да е достатъчно за да ви обеди че неможам да влияем на времето.

Това, че не знаем как да го правим, не означава че по принцип не е възможно. (както не означава и че е възможно)
Също така - теориите са си теории и те са приложими само при определени условия и с определени ограничения, а практиката е нещо по-различно. Теорията само се опитва да даде обяснение и описание на определени характеристики на реалните физически феномени наблюдавани на практика и евентуално да прогнозира неща които все още не са няблюдавани. Но за съжаление всяка теория се базира преди всичко на експериментални данни както и на някои хипотези (каквато примерно е хипотезата за съществуването на максимална скорост - скоростта на светлината) и може само да екстраполира на базата на тези данни... една теория трудно може да предскаже нещо което не е заложено в нея, което обаче не означава че това нещо не съществува и не е възможно от гледна точка на друга теория - един пример за това е известния парадокс на Айнщайн-Подолски-Розен.

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

nautilyus
неграмотник

Регистриран: 01.09.2005
От: коридора
    #1292705 - 07.06.2006 19:32 [Re: Анонимен]

Цитат:

Така всичко което казах до тук би трябвао да е достатъчно за да ви обеди че неможам да влияем на времето

На времето не, по скоро на скоростта ни на движенеи през времето

Нерегистриран

#1292717 - 07.06.2006 19:49 [Re: Black Adder]

Black Adder съгласен съм със теб.Но аз исках да кажа че времето не е някакъв тунел или нещо подобно през което просто можем да минем все едно влизаме в автобус или самолет то някаква последователност то не се случва и не се променя можем само да съдим за него по заобиклящия ни свят то е информация която получаваме от заобикалящия ни свят поглеждайки космоса ние се връщаме назад във времето но по този начин не му влияем е караме да избързва(и какво всъщност означава да избързва времето) или да забава ход. Просто наблюдаваме получаваме информаци за това какво е било тогава.

А парадокса който споменаваш докзава това още един път това че спинът на електрона който виждаме сочи нагоре не ни гарантира че другия електорн не минал покрай черна дупка или масивна звезда и не е променил начина начина по който се върти.

Прав си за екстраполациите всеки може да мисли нещо и да опитва да го формулира но едва когато дадена теория се провери експериментално много пъти.
Тогава тя се приема за вярна.Това че можем да си представим какво е да се върнеш назад във времето не е достатъчно да ни убеди че наистина е възможно.

Но ако е възможно може би когато се научим да го правим ще преминем на някакво по-горно ниво от развитието ни като разумни същества.

Представете си че можете да правите с четвъртото измерение това което можете да правите с първото второто и третото.
И ако М-тероята е вярна отчасти и наистина съществуват 11 измерения значи ние сме още много назад в развитието си като разумни същества но също така знаем и че не сме на последното стъпало.

Като заключение ще кажа че пътуването във времето е вълнувало човечеството отначалото на неговото същесвуване но докато не се докаже че е възможно на практика ще остане една от основните теми на научната фантастика.

Нерегистриран

#1293754 - 08.06.2006 14:37 [Re: vziskatelniq]

Mislq 4e vse pak bi bilo vazmojno da se sazdade prakti4eski osa6testvim model na ma6ina na vremeto koito da raboti palnocenno i bezproblemno, no tova bi ozna4avalo o6te dosta godini lud trud ot strana na genialnite u4eni.
A 6to se otnasq do tova 4e mnogo hora si davat za primer
"ami kakvo bi stanalo ako az se varna nazad vav vremeto i napravq sabitieto X to dali 6te povliqae na sega6noto mi polojenie i dali az vaob6te bih se rodil??" primerno
az mislq i se nadqvam 4e kogato otkriem ma6ina na vremeto
to horata 6te badem po razviti moralno za da q izpolzvame
pravilno puk i ne se znae kakvo to4no 6te ozna4ava da promeni6 sabitie vav minaloto i dali vaob6te 6te moje6 da go promeni6 ili prosto 6te si edin nabliudatel na minaloto
A predstavqte li si sega do vas da stoi nqkoi agent, na razvita naciq i toi da e ot 4006 godina a vie da ne znaete
a toi da vi izu4ava istoriqta
hm....

noushaМодератор
вещичка

Регистриран: 12.09.2002
    #1294411 - 08.06.2006 21:50 [Re: Анонимен]

Мисля, че все пак би било възможно като се влезе във форума да се метне по едно око на закарфичените теми и да се постараем да пишем на кирилица. Следващото мнение на латиница ще изтрия директно. Ще направя изключение само за безумно-изключително-революционни мнения, например доказателство в 5 реда на Последната теорема на Ферма

--------------------
On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.

Словеса и други писания

GreatGenius
2ри по гениалност

Регистриран: 20.01.2005
От: Някъде в немския...
    #1296410 - 10.06.2006 11:09 [Re: Атос37]

Измеренията са 6 + 1, ние можем да четем само от първите 6.

1,2 и 3 - няма какво да обяснявам, вие сте запознати с тях. Това е пространствената тройка.

4,5 и 6 - това са измеренията на духа. Може да се разгледат като 4 - минало, 5 - настояще и 6 - бъдеще. Факт е, че числото на тайджи е 2, нали . С него може да се опише АБСОЛЮТНО всичко - но е малко прекалено простичко за мозъците ни.

Затуй дигаме 2ката на куб, за да получим 8 (колко са триграмите в И Дзин и втори въпрос - защо са толкова ) - сега вече можем да получим по пространствено тълкуване на Вселената. По-детайлно е по-добър израз.
За наш късмет китайците вече са се занимали с това в Книгата на Промените, затова ако някой се интересува просто да потърси в гуугъл на БГ "Дао на И Дзин" <- там са МНОГО добре обяснени принципите на тълкуването на 3те измерения.
При 4,5,6 , тъй както и при 1,2,3 не можем да кажем кое е първо и кое е наистина второ. Разбирате ли? Не ни трябва някаква машинария, след като я имаме в главите си. Размести 4 с 5 и ще живееш в миналото... размести 6 с 5 и ще живееш в бъдещето... поне съвсем спокойно ще можеш да си сънуваш картинки оттам .

Има толкова много материал по въпроса... буквално всеки свещен религиозен текст има специални части, които се занимават с въпроса! А има дори и текст (Книгата на Промените), който пък се занимава само с това, да изгради система (интерфейс), чрез който човек да може да приказва с мозъка си и да го пита какво ще стане, или какво е станало .

Който и да построи някаква машина на времето, няма да е измислил нещо повече от интерфейс към себе си, мда .

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 19880

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.044 seconds in which 0.024 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.