ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Физика и Астрономия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
vziskatelniq
член

Регистриран: 09.11.2004
Машина на времето
    #765634 - 05.05.2005 23:09

Всички знаем (или поне някои ) за опитите за създаване на машина на времето от Айнщайн, Кип Торн, Нийл Бор, Курт Гьодел и много други известни физици и математици. Знаем че се изкривява пространството аз сега засягам темата разбирасе най-отгоре и не навлизам ж абсолютно никакви подробности кажевте си мнението за червейните дупки и изобщо скоро дали машината може да е факт ако знаете за информация в нета ще съм доволен да я споделите или да датете линк. Балагодаря

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Milko
почетен член
**

Регистриран: 10.04.2005
От: Шумен
Re: Машина на времето
    #766671 - 06.05.2005 21:42 [Re: vziskatelniq]

Тази нула в началото ме дразни. Моята единица ще те зарадва но само в началото. Съжалявам - не знам отговора. Иска ми се да го знам! Има някаква последоветелност във всичко. Не може да напълним една чаша до някъде и продължавайки да я пълним тя по някое време да се поизпразни и после да я допълним доста над нормата./пълним чашата с време/. Изключително интересен въпрос. Според мен - не му е дошло времето. Задай го след 200 год! М.М.

--------------------
Бъди себе си!

C:\WINDOWS\
неориентиран

Регистриран: 30.04.2005
От: Някъде във Вселената
    #768188 - 08.05.2005 13:27 [Re: vziskatelniq]

Трансформации на Лоренц при скорости над С...

--------------------
Не се чете!

неориентиран

#768192 - 08.05.2005 13:30 [Re: vziskatelniq]

До смъртта си през 1978 г. Курт Гьодел търси експериментални доказателства за ротацията на Вселената. След смъртта му са открити купища листове с тайнствени колони от цифри. Както установяват физиците, това са резултати от експерименти. Но вероятно Гьодел се е заблудил. Може би зиморничавият хипохондрик е бил обладан от идеята за пътуване във времето, за да избяга от собствената си смърт. Може би една теория за паралелните светове би го утешила. Защото, ако я приемем сериозно, то някъде навън, в мултивселената, още живее един Гьодел. И сгушен в своето палто, край горещото парно, той вече е измислил своята теория. Създал е машина на времето. Или веднъж завинаги е доказал, че пътешествията във времето са невъзможни.

--------------------
Не се чете!

Атос37
Мислител

Регистриран: 15.04.2004
    #776095 - 13.05.2005 14:37 [Re: vziskatelniq]

Ние живеем в триизмерен свят + изменение на времето.

В Библията се говори за 7-измерения.
Ако се замислим, може да се предположи, че чудесата, които Исус е извършвал (ходенето по вода, преминаването през стени), т.е. всичко това е нарушаване на физичните закони. Физичните закони са невалидни.

Как си го обяснявам аз:
В по-горното ниво, чувствата са валидни и опрелящи. (Духът е определящ). А в следващо ниво и времето може да се контролира.

Сега дали може да се имитира волята на Духа и чувствата? Не зная. До колко вярно е това за торсионните полета? И това не мога със сигурност да кажа.

--------------------
Нека се молим заедно. Само Бог в Името на Исус може да помогне за проблемите с екологията. АМИН!

неориентиран

#777375 - 14.05.2005 10:18 [Re: Атос37]

Ние живеем в триизмерен свят,но имаме двумерна сянка...тогава,дали не сме тримерна сянка на същества,живеещи в четиримерен свят.

--------------------
Не се чете!

Лоло37,
Нерегистриран

#778402 - 15.05.2005 12:19 [Re: C:\WINDOWS\]

A сянката ако я проектираме ще бъде линия, а после линията - точка.
И какво следва?

RAD
Unlucky

Регистриран: 08.06.2004
От: somewhere in BG
    #782454 - 18.05.2005 00:22 [Re: Лоло37,]

странно... значи според логиката всичко се концентрира в точка или иначе казано точката е точка или не точка зависимост от какво измерение (или позиция) я гледаш следователно можем ли да допуснем съществуването на различни от познатите ни измерения.?
интересна темичка се заформя.

Редактирано от RAD (18.05.2005 00:23)

TerrorX
неориентиран

Регистриран: 16.06.2005
    #826454 - 16.06.2005 08:20 [Re: RAD]

Според мен пътуването във времето (особено във миналото) е крайно налудничаво тъй като това ще означава че садба която е предварително начертана няма ,тъй като ние ще можем да променяме времето както си искаме при което резулатите ще бъдат леко казани катастрофични ...

Tenere
новак

Регистриран: 31.05.2005
Пътуване в миналото.
    #826924 - 16.06.2005 12:19 [Re: TerrorX]

Оставете колко е налудничаво да пътуваш в миналото. Цялата представа за време е крайно объркана и научно неиздържана в цялото си естество. Времето като величина играе роля единствено във 2-ри закон на термодинамиката и без него закона би бил безсмислен, но всеки друг себеуважаващ се закон прекрасно си работи без тази величина.
Ако бихме могли да пътуваме в миналото, то тогава къде сме сега?

--------------------
"Universi Dominici Gregis"

Редактирано от Tenere (16.06.2005 12:20)

prodigy
неориентиран

Регистриран: 14.07.2005
Re: Пътуване в миналото.
    #871479 - 14.07.2005 17:35 [Re: Tenere]

А може би няма време, а ние си го измисляме в зависимост от съпоставката с развитието на някои процеси. Ако няма развитие или процеси има ли време?

Редактирано от prodigy (14.07.2005 17:39)

pokoi
неориентиран

Регистриран: 09.08.2005
От: София
    #916179 - 15.08.2005 17:20 [Re: prodigy]

Какво значи време и дали то не е простко философска единица..365 дни от въртенето на земята били 1 година човешки живот!?А дали е така??!!Не сме във времето и пространството...но за всеки то е различно..само се опитваме да го уравним към останалите!!

--------------------
Умиране има...връщане на газта не!

RAD
Unlucky

Регистриран: 08.06.2004
От: somewhere in BG
    #919908 - 18.08.2005 01:01 [Re: pokoi]

Да добра темичка се заформя само че за прочетеш някое ново мнение трябва да почакаш доста време , е пак за времето стана на въпрос. Бъдете по чести в присъствието си тука .

pokoi
неориентиран

#920440 - 18.08.2005 13:38 [Re: RAD]

лошото на времето е че някак си все неможем да го нагодим както на нас ни харесва...или това са само оправдания май..знам ли

--------------------

XWpic

Регистриран: 28.08.2005
От: Пловдив
    #935075 - 29.08.2005 00:13 [Re: pokoi]

За патуване в времето на пред да но как ще се осъществи връщането обратно. Чувал съм че най-дълго стоялия на околоземна орбита космонавт е патувал в времето с много малка част от секундата.

--------------------
Equipped with his five senses,
man explores the universe around him
and calls the adventure Science.
Edwin P. Hubble

Нерегистриран

#939695 - 31.08.2005 13:23 [Re: XWpic]

Доказване съществуването на не-локалните връзки (Теоремата на Бел) в EPR-ефекта, предполага липсата на пространство и време! Наистина всичко е точка!

pokoi
неориентиран

#939819 - 31.08.2005 14:39 [Re: RAD]

като гледам и теб те няма от доста време...де ли се загуби

--------------------

zak
пада другарят

Регистриран: 28.07.2004
    #940199 - 31.08.2005 18:10 [Re: Лоло37,]

Я ми я изрецитирай тази теорема на Бел, че нещо ми се губи от паметта (ако въобще някога я е имало там).
В гугъла намерих ето това: Теорема на Бел: Щом едно тяло се потопи във ваната с вода, започва да звъни телефона.

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #940391 - 31.08.2005 21:21 [Re: zak]

Ето за това става въпрос: http://www.upscale.utoronto.ca/GeneralInterest/Harrison/BellsTheorem/BellsTheorem.html - е на английски е само че... на български едва ли ше има.

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

zak
пада другарят

#940573 - 01.09.2005 00:02 [Re: Black Adder]

Мерси – дългичко е – утре ще го прегледам

Black Adder
Advanced

#940608 - 01.09.2005 01:09 [Re: zak]

Първо виж в какво се състои EPR парадокса Това се среща по-често - мисля че го има и на български...

--------------------

nautilyus
неграмотник

Регистриран: 01.09.2005
От: коридора
    #941754 - 01.09.2005 20:55 [Re: Black Adder]

Айнщайн открива че всички обекти се движат през време-пространството с една и съща скорост - С.Всички знаем как обектите се движат през поространстеото.Разбира се това движение е относително и неможем да говорим за посока и скорост на движението без да дадем отправна точка.Това важи само за праволинейно неускорително движение(специална теория на относителността:D).По същия начин може да кажем ,че обектите се движат и през времето.Както за пространството така и за времето тази скорост на обектите може да е различна.Скоростта на обект през пространството е отражение на това каква част от неговата скорост през времето е отбита.Така ако използваме цялата ни скорост във време-пространството, за движение само във едно пространствено измерение, няма да имаме останала скорост за пътуване през времето:)Ако имаме космически кораб, който се движи сс скорост близка до тази на светлината ще можем да пътуваме във бъдещето на другите:).Но пътуване във миналото поне според мен е невъзможно....но кой знае.

Случаен_пътник
наминаващ

Регистриран: 29.06.2005
От: Глобалното село
    #943491 - 03.09.2005 12:37 [Re: zak]

Цитат:

Я ми я изрецитирай тази теорема на Бел, че нещо ми се губи от паметта (ако въобще някога я е имало там).
В гугъла намерих ето това: Теорема на Бел: Щом едно тяло се потопи във ваната с вода, започва да звъни телефона.

АПР-ефекта горе-долу означава следното:
Дадени са две мацки-близначки, от които едната е Тук, а другата - Там, някъде много-много-много далече. В момента, в който барнеш мацката, намираща се Тук и тя изцърка, едновременно, в пълния смисъл на думата, мацката, намираща се Там също изцърква по абсолютно същия начин, изпитвайки абсолютно същото, каквото и тукашната мацка.
Нещо такова е, ама на много по-различно, квантово, ниво. Пък кой знае?...

--------------------
ДА ВНИКНЕМ В ПОДРОБНОСТИТЕ!

Black Adder
Advanced

#943944 - 04.09.2005 00:25 [Re: Случаен_пътник]

Примера с мацките не е никак подходящ... но е интерсен

--------------------

zak
пада другарят

#944223 - 04.09.2005 12:12 [Re: Случаен_пътник]

Парадоксът на Айнщайн-Подолски-Розен не точно това. Той се основава на принципа на Паули, за ферми-частиците и горе долу се формулира така, че не може една частица да съществува на две места едновременно. Едната трябва да се унищожи преди да се посее другата. За да се конструира същата частица обаче е необходимо на мястото където ще се прави това да се изпрати цялата информация за нея.
П.П.: Благодаря и на двамата да взетото отношение по повод запитването ми

Случаен_пътник
наминаващ

#945304 - 05.09.2005 10:55 [Re: zak]

Цитат:

Парадоксът на Айнщайн-Подолски-Розен не точно това. Той се основава на принципа на Паули, за ферми-частиците и горе долу се формулира така, че не може една частица да съществува на две места едновременно. Едната трябва да се унищожи преди да се посее другата. За да се конструира същата частица обаче е необходимо на мястото където ще се прави това да се изпрати цялата информация за нея.
П.П.: Благодаря и на двамата да взетото отношение по повод запитването ми

Целта на мисления експеримент е била да се докаже несъстоятелноста на квантовата теория, но се е получило точно обратното Доколкото съм запознат, това е доказано и експериментално.
Всичко това доказва, че и на великия Айнщайн не му е било чуждо човешкото.
Четох някъде, че и телепортацията се базира точно на този опит. Имало било успешно проведени експерименти. Може би знаеш повече по въпроса.

--------------------

Редактирано от Случаен_пътник (05.09.2005 11:14)

zak
пада другарят

#945410 - 05.09.2005 12:21 [Re: Случаен_пътник]

Честно казано за телепортацията не знам нищо. Още като ученик бях прочел из някакви вестници или списания (които може и да са били жълта преса), че в Япония направили първата телепортация, на някакъв предмет. Сега след толкова години, си мисля, че това е било поредната лъжа.

Нерегистриран

#945496 - 05.09.2005 13:43 [Re: zak]

Пред известно време бях чел , 4е са телепортирали сноп от фотони, апък наскоро научих че са телепортирали и първия атом.С помоща на лазерен лъч предават информация за свойствата на една чатица на значитвлно разтояние и така се получило точно копие на изходния атом.За жалост още е много рано да говорим за телепортиране на предмети и хора.За сга е невъзможно да се предаде такъв обем информация на всичките атоми в човешкото тяло.

Случаен_пътник
наминаващ

#945572 - 05.09.2005 14:47 [Re: zak]

Цитат:

Честно казано за телепортацията не знам нищо. Още като ученик бях прочел из някакви вестници или списания (които може и да са били жълта преса), че в Япония направили първата телепортация, на някакъв предмет. Сега след толкова години, си мисля, че това е било поредната лъжа.

Много добре е разгледан въпросът в книгата на Фритьоф Капра "Дао на физиката". Там са разгледани доста разбираемо и не-локалните връзки и връзката им с опита на Айнщайн-Подолски-Розен. Има коментар и върху Теоремата на Бел. Увлекателна книжка, четяща се на един дъх, но с много дребен шрифт , което ме позатрудни малко. Въобще, навежда на доста размисли.

--------------------

Атос37
Мислител

#945735 - 05.09.2005 17:01 [Re: Случаен_пътник]

Времето е мярка за посоката и скоростта на различни процеси, които спазват определени физични (но не психологични) закони на развитие.
Ако искаме да го върнем, трябва да обърнем физичните закони закони. Или да овладеем психологичните (духовни, защото те са извън времето и пространството)

--------------------
Нека се молим заедно. Само Бог в Името на Исус може да помогне за проблемите с екологията. АМИН!

zak
пада другарят

#945885 - 05.09.2005 18:03 [Re: Случаен_пътник]

Благодаря ти за информацията – ще я потърся и ще я прочета – наистина ме интересува, но съм се затрупал з друга работа и не ми е останало време да почета по въпроса.

zak
пада другарят

#945892 - 05.09.2005 18:08 [Re: Атос37]

Цитат:

...Или да овладеем психологичните (духовни, защото те са извън времето и пространството)
...

Ето това и мен много ме вълнува и си мисля, че точно тук се крие разковничето за всичко което още не сме научили. Някак си хамилтонианът трябва да се допълни с още един член който да описва точно тези свойства на дадената система.

Нерегистриран

#1035548 - 11.11.2005 09:18 [Re: Black Adder]

Koito iska da uchastva v konstruiraneto na mashina na vremeto da pishe na (bobi.dr@abv.bg)

Charlie
почетен член

Регистриран: 13.05.2005
    #1036335 - 11.11.2005 17:01 [Re: Лоло37,]

Цитат:

Koito iska da uchastva v konstruiraneto na mashina na vremeto da pishe na (bobi.dr@abv.bg)

Е, това беше яко и ме разкърти отвсякъде . Може ли да съм морското свинче дето ще порбва машината. Много ми се иска да хвърля едно око на числата от тотото за следващия тираж
Сега сериозно. Такава машина според мене неможе да се построи скоро и то със съвременното ниво на знания. Смятам че е много по-лесно да се изобрети антигравитационен двигател или телепорт...може би след това ще стигнем и до времето. За мене тая работа с измеренията е като все едно едно двуизмерно човече да изобрети нещо дето да го направи триизмерно...сложна работа

zak
пада другарят

#1036779 - 11.11.2005 22:36 [Re: Charlie]

и аз – и аз искам да съм морско свинче

Човекът в стаята
актьор

Регистриран: 25.06.2005
От: стаята с трите стени
    #1042526 - 16.11.2005 11:15 [Re: vziskatelniq]

Според мен движението във времето е еднопосочно, можем да го ускоряваме и да го забавяме, но нулата би трябвало да е фундаменталната граница. За да почне да тече назад би се предполагала скорост по-голяма от "с". А както знаем все още "с" се приема за най-високата скорост, която може да се достигне. Мисля, че можем да пътуваме в бъдещето ( бъдещето на всичко извън транспортната система, с която сме се придвижили дотам, защото за пътуващия времето ще си е текло съвсем нормално) но няма да можем да се върнем никога в миналото. А и пътуването в миналото поражда толкова много парадоски. Ако отидем в миналото и убием себе си, какво ще стане? Или убием създателя на машината, с която сме отишли в миналото? И както знаем от многобройните филми на тази тематика до какво води ефекта на пеперудата.
Самата идея е много вълнуваща и провокира фантазията, но според мен е плод на често прекалено романтичните ни представи за вселената.

Black Adder
Advanced

#1044707 - 17.11.2005 14:29 [Re: Човекът в стаята]

Ако разгледаме вселената като автомат(т.е. някаква сложна система) който променя състоянието си според определени правила (тези правила може да не са напълно детерминирани - т.е. може да са дефинирани като вероятности - примерно като вземаме решения ние участваме във формирането на следващите състояния на вселената-автомат и т.н.) в течение на времето, то тогава от дадена изходна ситуация ние можем да получим бъдещата прилагайки правилата на прехода - т.е. това е нормалния ход на времето... НО няма как тръгвайки от дадено текущо състояни да получим предходното, защото правилата на прехода в общия случай са определени само в една посока и до едно и също текущо състояние може да се стигне от множество различни предходни... т.е. ние няма как да се върнем назад в историята на автомата разполагайки само с информация за текущото му състояние. Можем само да следим бъдещите му състояния... евентуално можем да забавим преходите в собствената си околност по отнощение на останалата част от автомата и така за нас да изглежда че пътуваме във времето, но това всъщност не е пътуване във времето а просто забавяне на хода на времено за нас. Няма как да накараме автомата да започне да връща предходните си състояния - просто това е невъзможно защото няма правила по които да стане.

Това разбира се е чисто теоретичен модел... на практика вселената може да не отговаря на този модел по някоя от точките... Хм...

--------------------

nautilyus
неграмотник

#1045298 - 17.11.2005 20:21 [Re: vziskatelniq]

Ето едно интервю на тая тема...маи не е пълен превод

Пътешествия във времето
(Едно интервю с Мичио Каку [1])

С. А.: Как се променят с годините възгледите относно пътешествия във времето?
М. К.: Ако вие сте сериозен физик и преди десетина години започнехте да говорите за пътешествия във времето, щяхте да бъдете подиграван във физичната общност. Хората щяха да се кикотят зад гърба ви, научната ви кариера щеше да бъде разрушена, никой не би ви поддържал. През последното десетилетие има видима промяна в научното отношение към пътешествията във времето и аз се постарах да отразя този факт в моята книга Хиперпространство. По-рано физиците имаха задължението да докажат, че пътешествията във времето са възможни. Днес задължението им е да докажат, че съществува закон, който забранява пътешествия във времето.
С. А.: Кога учените за пръв път започнаха да мислят сериозно за пътуване във времето?
М. К.: През 1949 г. в Принстън колега на Айнщайн бе Курт Гьодел, един от най-великите логици на последното хилядолетие. Гьодел намери решение на общата теория на относителността на Айнщайн, в което Вселената се върти. Ако пътувате с космически кораб из въртяща се Вселена, вие бихте могли да се върнете на мястото на старта преди да сте го напуснали. Айнщайн е бил много обезпокоен от това. Течението на времето, както учи Нютон, е еднопосочно и равномерно; то не мени посоката си, винаги тече с една и съща скорост и носи всичко по своя път. Айнщайн казва: “Не толкова строго! Реката на времето криволичи, ускорява се и се забавя около големите звезди и галактики.” Новото, което Гьодел показа през 1949 г. бе, че реката на времето може да има водовъртежи. Те се наричат “затворени времеподобни криви”. В своите мемоари Айнщайн казва да, това са решения на уравненията, но ние можем да ги изоставим от физични съображения: Вселената се разширява, тя не се върти. Тогава учените погледнаха назад към предишни решения на уравненията на Айнщайн и откриха, че има и други решения, които също позволяват пътешествия във времето. През 1937 г. У. Дж. Ван Стокум разглежда един безкрайно дълъг въртящ се цилиндър и по-късно се оказа, че ако вие го обикаляте е възможно да се върнете преди да сте тръгнали. През 1963 г. математикът Рой Кер откри, че една въртяща се черна дупка колапсира не в точка, а в пръстен. Ако вие паднете през пръстена, вие бихте могли да свиете назад във времето или може би в друга вселена. Математиците наричат подобни пространства многосвързани, а физиците – дупки на червеи. В края на 80-те години Кип Торн и колегите му в Калтех намериха друг клас решения на уравненията на Айнщайн, за които са възможни такива машини на времето. Подобно на асансьор, свързващ успоредни вселени, тези решения притежават бутон “нагоре” и бутон “надолу”. При определени условия вие можете да преминете през тях лесно, като на кино. Вие можете да погледнете в тях като в огледало и след това да се върнете.
С. А.: От къде в този случай биха могли да се появят дупките на червеите?
М. К.: Ние бихме могли да получим дупка на червей, извличайки я от вакуума, тъй като те са навсякъде. Ние мислим, че на много малки разстояния, 10-33 cm, пространство-времето е подобно на пяна. Доминиращите структури при тези квантови разстояния вероятно са дупките на червеи, малки мехурчета, вселени, които се раждат и след това изчезват. Ако вие бихте могли да влияете на тази т. нар. квантова пяна, тогава вие бихте могли да преминете през едно от тези мехурчета. В своето първоначално предложение за машина на времето Кип Торн казва, че може би ние ще получим дупка на червей като грабнем едно от тези мехурчета, раздуем го и го стабилизираме с отрицателна енергия.
С. А.: Отрицателна енергия?
М. К.: Отрицателната енергия е енергията под нивото на вакуума, нивото на неподвижното нищо. Нека например имаме две незаредени успоредни плочи. Ние казваме, че тяхното енергетично ниво е нула, защото нищо не се движи. Но ако вие наистина пресметнете това ниво с помощта на квантовата теория на полето, където се отчита наличието на “виртуални частици”, ще установите, че тези частици пораждат налягане, което е по-голямо извън плочите, отколкото между тях. Следователно плочите ще колапсират. Но в началото плочите бяха в състояние с нулева енергия – следователно след като те колапсират, те преминават в състояние с по-ниска енергия. Това явление се нарича ефект на Казимир [2]. То е незначително, за да бъде констатирано се изисква сложна лабораторна екипировка. Но то съществува. Това не е фантастика. Ние сме виждали отрицателна енергия в лабораторията.
С. А.: Каква частица истина има в идеята да “се изпратят по факса” частици в миналото?
М. К.: През последното десетилетие бе направен значителен прогрес в нещо, наречено квантово телепортиране. Това вече не е научна фантастика. Сега, за да бъдем достоверни, трябва да кажем, че не става дума за изпращане на човек през пространството и времето. Ние говорим за изпращане на отделни фотони през пространството. След няколко десетилетия може би ще сме в състояние да телепортираме първия вирус, ако вирусът се състои от само няколко хиляди молекули. Но днес това е границата на нашите възможности. И ние можем да телепортираме неща в пространството, не и във времето. Но представата за “предаване по факса” на вещество не е напълно изключена – и тук има частица истина.
С. А.: В книгата Timeline героите пътуват назад до 1357 г. във Франция, защото се оказва, че дупката на червея води тъкмо там. Те имат шест часа, за да се върнат, но техните шест часа в миналото са синхронизирани с настоящето. Доколко правдоподобно е това?
М. К.: Зависи. Съществуват различни проекти за машини на времето. Дупката на червеите във вакуума би могла да ни свърже по случаен начин с произволна точка от пространство-времето, тъй че другият й край може да се окаже Бог знае къде. По-вероятно е да ни свърже с точка от Вселената в един минал момент, отколкото с настоящия момент. И ако краищата на дупката на червея са неподвижни един спрямо друг, времето ще тече с еднаква скорост във всеки от тях.
С. А.: Доколко реалистично би било да се построи някоя от тези машини на времето?
М. К.: Всъщност енергиите, за които говорим, са енергиите на звездите. За да започне използване на отрицателната енергия за отваряне врати към миналото е необходима цивилизация, далеч по напреднала, невероятно по-напреднала от нашата. Но ако вие можете да получите големи количества отрицателна енергия – и това е голямото “ако” – тогава бихте могли да построите машина на времето, която очевидно удовлетворява уравнението на Айнщайн и може би законите на квантовата теория. На вас ще ви бъде необходима теорията на струните, за да контролирате разходимостите, т. е. да сте сигурни, че градушката от гравитони няма да ви изпържи, когато отваряте или затваряте машината. Някои циници казват, че квантовите ефекти дори може да взривят машината. Но от този момент вече трудността на доказателството се измести: скептиците по отношение на пътешествията във времето трябва да доказват тяхната невъзможност. И до сега усилията им се провалят.
С. А.: Не би ли довело пътешествието във времето до парадокси?
М. К.: Съществуват около четири или пет основни класа парадокси. Най-известният от тях се нарича “парадокс на дядото”. Той се получава, когато вие се върнете назад във времето и убиете родителите си преди да сте родени. Ако вие убиете родителите си преди да сте родени, как бихте могли да се родите и да убиете родителите си преди да се родите? В това отношение съществуват две школи. Първата е руската школа. Игор Новиков е известен космолог от университета в Копенхаген. Той предполага, че при връщане назад във времето свободната воля по някакъв начин е ограничена. Има нещо, което ви предпазва да убиете родителите си преди да сте родени. Или, да предположим, че вие се върнете във времената, когато силите на кралица Елизабет разбиват испанската армада. И да предположим, че вие предоставите на испанците една подводница, въоръжена с картечници. При това положение, разбира се, вие изменяте историята на човечеството и днес ние всички бихме говорили на испански. Новиков казва, че това е невъзможно, защото когато вие се върнете назад във времето, нещо ви пречи да дадете на испанците подводница. Е, добре, според мен в бъдеще напредналите цивилизации ще бъдат в състояние чрез машина на времето да изпратят в миналото на испанците подводница и тъй като тя представлява нежива материя, никакви ограничения на свободната воля няма да й попречат да промени миналото. Ето защо аз се съмнявам в интерпретацията на Новиков. Просто твърде трудно е да се приеме, че законите на Вселената заговорничат само и само, за да предотвратят парадоксите.
С. А.: Тогава какво е решението на парадокса?
М. К.: Аз предпочитам интерпретацията на “многото светове”. Квантовата физика описва една частица чрез вероятностна вълнова функция така, че положението на частицата е неопределено дотогава, докато вълновата функция не “колапсира” и частицата заеме дадено, макар и случайно определено положение. Теорията на многото светове казва просто, че може би вълновата функция никога не колапсира. Може би вълната само се раздвоява всеки път, когато срещне препятствие. Така и времето постоянно се разделя, тъй като вълната непрекъснато се разделя. Оказва се просто, че ние се намираме върху една нишка от тази вълна. И имаме илюзията, че сме единствените. Намиращите се върху друга нишка мислят, че те са единствената вселена. В действителност ничия функция не е колапсирала. В сценариите за пътешествия във времето вие просто преминавате от една нишка върху съседната, от една времева линия върху друга. И те двете ужасно си приличат. Ако теорията за многото светове е вярна, това означава, че ако вие се върнете назад във времето и убиете родителите си преди да сте родени, те са родители на някой друг. Линията на времето се е разклонила. Вашите родители ви раждат във вашата вселена, върху вашата линия на времето. Така че ако възприемете теорията за многото светове, няма парадокси, а само различни линии на времето.
С. А.: Какъв смисъл има физиците да разсъждават за машини на времето?
М. К.: Във физиката ние имаме теорема, че ако нещо не е забранено, то рано или късно се случва. Така, когато ние постулираме, че разполагаме с теория на всичко, това означава, че трябва да можем да отговорим на всички въпроси”как”. Трябва да отговорим от къде се взема Вселената, от къде се взема Големият взрив, какво представлява сингулярността на една черна дупка? И тук ние срещаме тази огромна празнина, свързана с въпроса за причинността: за сега всички опити да се създаде една хипотеза за “защита за хронологията”, която предпазва от пътешествия във времето, пропадат. Следователно в действителност ние не знаем законите достатъчно добре. Очудващото е, че всеки път, когато погледнем пресмятанията и опитаме да докажем или да опровергаем възможността за пътешествия във времето, винаги опираме до границите на теорията на Айнщайн, където трябва да доминират квантовите ефекти. Това показва, че за да решите този въпрос, вие наистина се нуждаете от теория на всичко. И единственият кандидат за такава е теорията на струните. Ето защо ние трябва да изследваме тези неща, дори да не сме в състояние да я изградим и за хилядолетие.
С. А.: А за сега дава ли теорията на струните нещо за изясняване на тези въпроси?
М. К.: Не. Теорията на струните ви дава трилиони решения. Всяко решение е добре определено решение на уравненията на Айнщайн и на квантовата теория. Така в теорията на струните съществува и многовариантност – множество възможни вселени, вероятно съществуващи едновременно. В същото време теорията на струните е съвместима и с копенхагенската интерпретация (една алтернатива на многото светове). Така че теорията на струните не отхвърля нито една интерпретация. Що се отнася до мен, аз вярвам, че именно теорията на струните ще покаже дали теорията за множеството светове е вярна или не. И изглежда, че теорията на струните клони към идеята за многовариантност.
С. А.: Тогава какъв е Вашият отговор на въпроса защо до сега не сме видели нито един турист във времето?
М. К.: Ако вие вървите по пътя и видите един мравуняк, ще се наведете ли до мравките и ще им кажете ли ”Аз ви нося дрънкулки: нося ви ядрена енергия, давам ви ДНК-технологии.” ? Отговорът е не и най-вероятно е даже вие да ги настъпите. Разстоянието между мравките и нас, казано наукообразно, е сравнимо с разстоянието между нас и една цивилизация, овладяла мащабите на Планковата енергия, която е необходима за експериментиране на много малки разстояния и за управляване на машини на времето. Ние проявяваме арогантност и семовлюбеност като вярваме, че представителите на една висша цивилизация ще се интересуват от нас достатъчно много, за да искат да ни посетят и да ни предоставят технологии. Най-вероятно тях въобще не ги е грижа за нас. Искам да отбележа обаче, че ако един ден някой почука на вратата ви и каже, че е вашата пра-, пра-, пра, пра-, правнучка, която е решила да ви посети в миналото, не й затръшвайте вратата. Защото кой знае? Може би те имат достъп до машина на времето?
С. А.: Какво мислите за влиянието на научната фантастика върху физиката?
М. К.: Исторически погледнато, учените се притесняват от научната фантастика; те биха желали да се разграничат от нея колкото е възможно повече. Когато четете биографиите на големите учени, обаче, осъзнавате, че в детска възраст мнозина от тях са се увличали от научната фантастика. Аз тъкмо завършвам една биография на Айнщайн, озаглавена Космосът на Айнщайн и трябваше да погледна биографиите на много от големите учени. Бях шокиран като открих, например, че Едуин Хъбл като младеж е четял Жул Верн. И той е бил вдъхновен от представата за излизане в космоса, представата за пътуване до Луната и други подобни неща. Това детско увлечение е било толкова голямо, че той загърбва обещаващата адвокатска кариера, за да стане астроном. Ето защо мисля, че въпреки притеснението си да го признаят, като деца мнозина от физиците са повлияни от Жул Верн и дори от Звездно преселение. Мисля, че тук няма нищо, заради което да се срамуваме. Това е една от причините, поради които трябва да гледаме на научната фантастика сериозно. Другата причина обаче е необходимостта да се борим с научното невежество на обществото. Аз мисля, че всяко нещо, което спомага за възприемане дори и на зрънце наука, въпреки че може да е преувеличено и хиперболизирано от Холивуд, е стъпка напред. Ние в нашата кула от слонова кост трябва да осъзнаем, че в края на краищата трябва да си заслужим обеда. Прекратяването на финансирането на проекта за суперускорител бе сигнал за пробуждане на всички учени от областта на физиката на високите енергии. Мисля, че за нещастие ние, учените, се провалихме в опита си да ангажираме обществото. Мисля също така, че това има отрицателни последици.
С. А.: Как така?
М. К.: Вижте например Джордж Гамов, който днес е признат за един от великите космолози на последното столетие. Според мен той не получи Нобелова награда, понеже хората не го възприемаха сериозно. Той пишеше книжки за деца. Неговите колеги публично твърдяха, че писането на детски книги за науката има неблагоприятно отражение върху научната му репутация. Затова хората не го възприеха сериозно, когато той и колегите му предположиха, че в космоса трябва да съществува реликтово лъчение, което е едно от най-големите открития на физиката на 20-тия век. Когато преди години Карл Сейган занимаваше обществеността, на него му бе отказан достъп до Националната академия на науките. В разискванията по въпроса стана ясно, че мнозина от учените не могат да го възприемат сериозно, защото те го виждаха по телевизията: колко сериозно можете да се отнасяте към някого, когото виждате на телевизионния екран? По телевизията вие гледате актьори. Ето защо аз мисля, че това имаше отрицателен ефект върху научната му кариера.
С. А.: Изглежда обаче, че нещата в това отношение са се променили?
М. К.: Видимата промяна настъпи, когато Стивън Хокинг написа книгата Кратка история на времето. Той е сериозен космолог, който намери време да напише сериозна книга за широката публика и тази книга бе измежду бестселърите за всички времена. Мисля, че именно това направи възможно повече учени да се ангажират с научно-популярна дейност и стана възможно учени със сериозна репутация да пишат книги за науката, без да страдат така, както пострада преди десетилетия Гамов.
С. А.: Това има ли някакво отношение към Вашата радиопрограма и причината, заради която Вие се занимавате с подобна дейност?
М. К.: Да, аз обичам да се занимавам с научно-популяризаторска дейност, защото когато бях ученик мен ме вълнуваха всички тези въпроси за антиматерия, за повечето измерения и за пътешествия във времето. Винаги, когато влизах в библиотеката, винаги, когато задавах на хората подобни въпроси, аз срещах странни погледи. Никой не можеше да ми отговори. Ето защо още като дете си казах, че когато стана физик-теоретик и се занимавам с изследователска работа, искам да мога да отговарям на децата, когато ми задават подобни въпроси.

филма The Time Lords също може да ви е доста полезен

Човекът в стаята
актьор

Регистриран: 25.06.2005
От: стаята с трите стени
    #1045360 - 17.11.2005 21:03 [Re: nautilyus]

Прочетох го с голям интерес честно казано. Не съм физик и не съм много навътре в материята но звучи убедително. Но си мисля наистина, че ще ни трябва поне хилядолетие ( ако все още съществува човешката раса дотогава), за да имаме по-точни и доказуеми твърдения в тази област. Мисля, че най-големият проблем в тази област е, че практиката не може да догони теорията. Използвай различни похвати и дадености можем да развием какви ли не теории, но нали би трябвало да има начин експериментално да се потвърдят. Но тъй като както пише в интервюто са нужни енергии на цели звезди, практиката има още много път да извърви. А дотогава ни остават само предположенията. Четох една научно-популярна книга за струните. Теорията е наистина логически и математически издържана, но за съжаление нито една теория не може да докаже сама себе си. Наистина се надявам тя да е на правилния път за достигане до единната теория, която ще обедини общата теория на относителността и квантовата механика.
Интересно ми прозвуча, че досега никой не може да докаже невъзможността за пътуване в миналото. Но никой не може да докаже със сигурност, и че е възможно. И както виждам всички подобни теории се опитват да се преборят с парадоксите си, използвайки похватите на квантовата механика: вълновата функция и принципа за неопределеност. Като че ли това се оказва спасителната лодка на всяка теория, която предизвиква парадокси. Излиза, че всичко е възможно... Колко абсурдно за човешкото ни съзнание, свикнало със реда и предвидимостта. Но някак всички подобни теории и хипотези от рода на дупките червеи и струните ми изглеждат като разсъждения на сухо. Тръгваме от някъде, като приемаме нещо за даденост и от там логически построяваме цяла теория. Но как да знаем, че е вярна, като не можем да докажем истинността на това, което сме приели за аксиома. То това си е направо философски проблем за човешкото познание изобщо...

nautilyus
неграмотник

#1045519 - 17.11.2005 22:21 [Re: Човекът в стаята]

Цитат:

Тръгваме от някъде, като приемаме нещо за даденост и от там логически построяваме цяла теория

Теорията на струните тръгва точно по обратния път. Аз смятам ,че всяка една математически издържана теория описва реално нашата вселена.Както е ТО,квантовата механика и струнната теория.За жалост теоритичните изследвания наистина изпреварват моментното ниво на технологиите.

ejko__bejko

Регистриран: 17.11.2005
    #1048418 - 20.11.2005 09:29 [Re: zak]

Телепортацията съществува и е навсякъде около нас.
Вземете обикновенния атом.Когато го възбудим един електрон преминава на по външна орбита.Работата е в това, че той не 'прелита' м/у орбитите а изчезва от едната и се появява на другата.Това не е ли телепортация?

zak
пада другарят

#1049233 - 20.11.2005 20:40 [Re: ejko__bejko]

Тук си прав, май

Black Adder
Advanced

#1050390 - 21.11.2005 17:30 [Re: ejko__bejko]

Цитат:

Телепортацията съществува и е навсякъде около нас.
Вземете обикновенния атом.Когато го възбудим един електрон преминава на по външна орбита.Работата е в това, че той не 'прелита' м/у орбитите а изчезва от едната и се появява на другата.Това не е ли телепортация?

Ми не съвсем, тъй като електрона не се движи по елиптична или кръгова орбита както примерно планетите обикалят около слънцето. Положението на електрона (а и на други квантови обекти) се описва с вероятностна функция наречена орбитала която описва разпределението на вероятностите електрона да се намира в определена точка от опространството. Така че тук понятията "изчезва" и "появява се" са доста неопределени - просто леко се променя орбиталата му иначе той си е "някъде там".
Но виж ако целия атом успее да се премести със скоростта на светлината на няколко сантиметра в пространството, преминавайки евентуално през някаква плътна преграда (примерно стъкло) - ето това вече би било телепортация.

--------------------

Shadizar
HappySmile
**

Регистриран: 23.12.2005
От: The City of Wickedness
    #1092935 - 25.12.2005 14:07 [Re: vziskatelniq]

Представете си,че Ви блъска кола.Вие оставате в количка и няможете да се движите.Изведнъж обаче ви хрумва как да изобретите машина на времето.Успявате да я създадете,влизате в нея и се връщате малко преди инцидента.Успявате да го предотвратите,и по този начин променяте купища неща в бъдещето.Например:имате съпруг/а,с които/която сте се запоснали в лунапарка,или пък шоьора не влиза в затвора и убива президента.Представете си какви щети ще нанесе машината на времето.Може би затова тя все още не е измислена

--------------------
Харата се нуждаят от любовта ни най-много тогава,когато изглежда,че я заслужават най-малко!

Нерегистриран

#1167947 - 22.02.2006 01:53 [Re: Shadizar]

Ами ако е измислена и ние участваме в нея....как изобщо бихме се усетили ...никой няма да го оповести буплично

Нерегистриран

#1244273 - 30.04.2006 03:22 [Re: Milko]

Според мен пътуването във времето е напълно възможно, но принципът не е чрез движение с гиганкски скорости. Моята издея е, че ние се движим във вселената със 300 000 Км/сек и просто е необходимо да успеем да "забавим" движението си за кратко примерно и да "застигайки" така миналото си. На този принцип ние може да направим скок в миналото, но може би само като призрак да го разгледаме, но уви в такъв случай няма връщане на "зад" може би. Освен ако не може да се ускорим до над светлина скорост спрямо вселената и да "догоним" бъдещето си както гоним влак.

Атос37
Мислител

#1244309 - 30.04.2006 08:23 [Re: pokoi]

Най- новата информация, която четох от Julian Barbour е във връзка с уточняването на понятието “време”
Накратко според него време просто няма.

Защото, ако си представим, че сме извън вселената, т.е. като страничен наблюдател, ще видим, че тя във всеки един момент се мени. Т.е. имаме бейзброй сега-та. И времето няма посока, няма начало (то е безкрайно), - аз си го представям, като слято начало и край. Все едно обръч по който се изменят събитията.

Ето: сега-тата" не следват едно след друго в точно определена последователност.
Във Вселената - или поне в класическия модел на Вселената - няма абсолютна едновременност.
Относителната едновременност обаче остава и "сега-тата" - така, както ги разбирам аз - са интегрална част от Айнщайновата теория.
Действително откритието на Дирак, събудило интереса ми към проблема за времето, показва, че "сега-тата" изглежда далеч по-добре се вместват в квантовата картина на света, отколкото би могло да се очаква, ако се изхожда от стандартната интерпретация на Айнщайновата теория на относителността.

--------------------

Атос37
Мислител

#1244318 - 30.04.2006 08:53 [Re: nautilyus]

Ако си представим времето, като несъществуващо, като несъществуващо, защото няма река която се движи на някъде, то просто е! Или както си го представям – няма посока, няма начало, няма край – при което вселената просто се изменя в тези “сега-та” – един обръч по който има събития, то тогава в случай, че можем да излезем извън него, ние можем да наблюдаваме всяка точка от този обръч, но ние като холограма, а не като действително лице в съответното събитие! И няма да можем да променяме нищо.
Срунната теория - всяка една точка от времето равно – достъпна!

--------------------

Редактирано от Атос37 (30.04.2006 08:56)

Нерегистриран

#1247292 - 03.05.2006 11:25 [Re: Лоло37,]

чрзизкревяване навремето и пространството нищо няма да се постигне, и това е факт. Чрез него единствено може да се забави или ускори времето вътре но това няма да помогне да се върне човек в миналото, за да се върне в миналото или бъдещето човек трябва да навлесе в така наречените Информационни запаси на земята. както нашто тяло пази наследствената информация по същият начин земята пази това под формата на вълни.
Но човечеството има още много път да извърви преди то само да открие как да ги ползва.защото за констроиране на една такава машина много от законите на физиката дори и повечето несъществват, докато с тази машина за искревяване на времето и пространството може да създаде измерение в измерението където под властта на човека да е всичко, но няма да може да се върне няма даможе се пренесе назад нито напред. Може би е и по добре така понеже иначе щяхме се самоунищожим по бързо.

Shadizar
HappySmile
**

#1256703 - 10.05.2006 22:36 [Re: vziskatelniq]

Аз съм радостен,че не е открита,а и няма да бъде открита,машина на времето.Последиците ще са титанични.Представете си,отивам аз в 15 век и се "сношавам" с една немска селянка.Тя ражда дете,и не ражда повече.Да,ма един от нейните правнуци е Хитлер,и той живее сега в друго семейсто=>има друг характер=>като се върна,нямало е да има 2 световна=>евреите управляват света !И то само от едно сношение...

--------------------
Харата се нуждаят от любовта ни най-много тогава,когато изглежда,че я заслужават най-малко!

Сандокан
член на ТКЗС

Регистриран: 14.06.2004
От: зад баира
    #1287726 - 03.06.2006 23:33 [Re: Shadizar]

Ми тогава,връщаш се още по-назад,бастисваш Мойсеи и готово.

Shadizar
HappySmile
**

#1287994 - 04.06.2006 11:43 [Re: Сандокан]

Цитат:

Ми тогава,връщаш се още по-назад,бастисваш Мойсеи и готово.

По точно,бастисваш този,който е измислил тези врели-некипели и готово

--------------------

Ванката
Кавал

Регистриран: 21.05.2005
От: Варна
    #1290880 - 06.06.2006 16:29 [Re: Shadizar]

По темата за машината на времето. Аз лично с удоволствие бих се върнал в приблизително 1390 г. и убил султан Баязид Светкавицата и то с ясното съзнание, че променям огромна част от европейската история.

Нерегистриран

#1292279 - 07.06.2006 15:20 [Re: Лоло37,]

Времето е абстрактно(не съществуващо) понятие което е въведено за характерициране на последователността на извършване на събитията.
Информационен запас на земята.Незнам дали точно така се нарича.Но е факт че ако имаме някаква машина(ракета) с която можем да се движим със скорост по висока от тази на светлината(Например 2 пъти по бързо от скороста на светлината) и започнем да се отдалечаваме но гледайки към земята.Ще забележим че нещата които се случват там ще се забавят.Ако се движим с скорот(2по бързо от светлината) 3 часа да речем поглеждайки назад към земята ние ще виждаме каква е била преди 3 часа или ще я вижадаме такава каквато е била кога сме тръгнали.
Такова е положението със звездите които виждаме в нощното небе защото светлината която идва от тях стига до нас за хиляди дори милиони години.

Но това е просто информация която получаваме и възприемаме с очите си.Това може да се сравни с филм който гледаме.Пускайки филма ние можем да го превъртаме напред или назад но това не значи че реалните актьори ще се връщат напред или назад във времето.:)

Така че според мен е глупаво умни хора мислят какво би станало ако се връщахме времето и да разрешават някакви парадокси които са нереални и плод на въображението.

Така всичко което казах до тук би трябвао да е достатъчно за да ви обеди че неможам да влияем на времето.Но въпросът е защо тогава толкова много учени се занимават с това пътуване във времето не би ли трябвало и те да знаят това което казах до сега.Истината е че това е било така докато Анйнщаи не публикува своята теория на относителността.В която обединява времето и пространството в едно и не доказва че те на са абсолютни(за каквито ги е смятал Нютон).

От тук идва всичко съществуват някои частни решения на теорията на относителността които позволяват да се пътува във времето.Което смущава Айнщайн.
Интересното е че сички такива предвижания за пътуване във времето стават при скорости по-високи или близки до тази светлината.Което пък теорията на относителността забранява.

Не стига това а и след навлизането на квантовата механка нещата стават още по объркани.

Има много изписано по този въпрос това една безкрай тема по която можем да говорим много време.Надявам се да съм бил ясен и не много объркващ.:)

Black Adder
Advanced

#1292454 - 07.06.2006 17:00 [Re: Лоло37,]

Цитат:

Така всичко което казах до тук би трябвао да е достатъчно за да ви обеди че неможам да влияем на времето.

Това, че не знаем как да го правим, не означава че по принцип не е възможно. (както не означава и че е възможно)
Също така - теориите са си теории и те са приложими само при определени условия и с определени ограничения, а практиката е нещо по-различно. Теорията само се опитва да даде обяснение и описание на определени характеристики на реалните физически феномени наблюдавани на практика и евентуално да прогнозира неща които все още не са няблюдавани. Но за съжаление всяка теория се базира преди всичко на експериментални данни както и на някои хипотези (каквато примерно е хипотезата за съществуването на максимална скорост - скоростта на светлината) и може само да екстраполира на базата на тези данни... една теория трудно може да предскаже нещо което не е заложено в нея, което обаче не означава че това нещо не съществува и не е възможно от гледна точка на друга теория - един пример за това е известния парадокс на Айнщайн-Подолски-Розен.

--------------------

nautilyus
неграмотник

#1292705 - 07.06.2006 19:32 [Re: Лоло37,]

Цитат:

Така всичко което казах до тук би трябвао да е достатъчно за да ви обеди че неможам да влияем на времето

На времето не, по скоро на скоростта ни на движенеи през времето

Нерегистриран

#1292717 - 07.06.2006 19:49 [Re: Black Adder]

Black Adder съгласен съм със теб.Но аз исках да кажа че времето не е някакъв тунел или нещо подобно през което просто можем да минем все едно влизаме в автобус или самолет то някаква последователност то не се случва и не се променя можем само да съдим за него по заобиклящия ни свят то е информация която получаваме от заобикалящия ни свят поглеждайки космоса ние се връщаме назад във времето но по този начин не му влияем е караме да избързва(и какво всъщност означава да избързва времето) или да забава ход. Просто наблюдаваме получаваме информаци за това какво е било тогава.

А парадокса който споменаваш докзава това още един път това че спинът на електрона който виждаме сочи нагоре не ни гарантира че другия електорн не минал покрай черна дупка или масивна звезда и не е променил начина начина по който се върти.

Прав си за екстраполациите всеки може да мисли нещо и да опитва да го формулира но едва когато дадена теория се провери експериментално много пъти.
Тогава тя се приема за вярна.Това че можем да си представим какво е да се върнеш назад във времето не е достатъчно да ни убеди че наистина е възможно.

Но ако е възможно може би когато се научим да го правим ще преминем на някакво по-горно ниво от развитието ни като разумни същества.

Представете си че можете да правите с четвъртото измерение това което можете да правите с първото второто и третото.
И ако М-тероята е вярна отчасти и наистина съществуват 11 измерения значи ние сме още много назад в развитието си като разумни същества но също така знаем и че не сме на последното стъпало.

Като заключение ще кажа че пътуването във времето е вълнувало човечеството отначалото на неговото същесвуване но докато не се докаже че е възможно на практика ще остане една от основните теми на научната фантастика.

Нерегистриран

#1293754 - 08.06.2006 14:37 [Re: vziskatelniq]

Mislq 4e vse pak bi bilo vazmojno da se sazdade prakti4eski osa6testvim model na ma6ina na vremeto koito da raboti palnocenno i bezproblemno, no tova bi ozna4avalo o6te dosta godini lud trud ot strana na genialnite u4eni.
A 6to se otnasq do tova 4e mnogo hora si davat za primer
"ami kakvo bi stanalo ako az se varna nazad vav vremeto i napravq sabitieto X to dali 6te povliqae na sega6noto mi polojenie i dali az vaob6te bih se rodil??" primerno
az mislq i se nadqvam 4e kogato otkriem ma6ina na vremeto
to horata 6te badem po razviti moralno za da q izpolzvame
pravilno puk i ne se znae kakvo to4no 6te ozna4ava da promeni6 sabitie vav minaloto i dali vaob6te 6te moje6 da go promeni6 ili prosto 6te si edin nabliudatel na minaloto
A predstavqte li si sega do vas da stoi nqkoi agent, na razvita naciq i toi da e ot 4006 godina a vie da ne znaete
a toi da vi izu4ava istoriqta
hm....

noushaМодератор
вещичка

Регистриран: 12.09.2002
    #1294411 - 08.06.2006 21:50 [Re: Лоло37,]

Мисля, че все пак би било възможно като се влезе във форума да се метне по едно око на закарфичените теми и да се постараем да пишем на кирилица. Следващото мнение на латиница ще изтрия директно. Ще направя изключение само за безумно-изключително-революционни мнения, например доказателство в 5 реда на Последната теорема на Ферма

--------------------
On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.

Словеса и други писания

GreatGenius
2ри по гениалност

Регистриран: 20.01.2005
От: Някъде в немския...
    #1296410 - 10.06.2006 11:09 [Re: Атос37]

Измеренията са 6 + 1, ние можем да четем само от първите 6.

1,2 и 3 - няма какво да обяснявам, вие сте запознати с тях. Това е пространствената тройка.

4,5 и 6 - това са измеренията на духа. Може да се разгледат като 4 - минало, 5 - настояще и 6 - бъдеще. Факт е, че числото на тайджи е 2, нали . С него може да се опише АБСОЛЮТНО всичко - но е малко прекалено простичко за мозъците ни.

Затуй дигаме 2ката на куб, за да получим 8 (колко са триграмите в И Дзин и втори въпрос - защо са толкова ) - сега вече можем да получим по пространствено тълкуване на Вселената. По-детайлно е по-добър израз.
За наш късмет китайците вече са се занимали с това в Книгата на Промените, затова ако някой се интересува просто да потърси в гуугъл на БГ "Дао на И Дзин" <- там са МНОГО добре обяснени принципите на тълкуването на 3те измерения.
При 4,5,6 , тъй както и при 1,2,3 не можем да кажем кое е първо и кое е наистина второ. Разбирате ли? Не ни трябва някаква машинария, след като я имаме в главите си. Размести 4 с 5 и ще живееш в миналото... размести 6 с 5 и ще живееш в бъдещето... поне съвсем спокойно ще можеш да си сънуваш картинки оттам .

Има толкова много материал по въпроса... буквално всеки свещен религиозен текст има специални части, които се занимават с въпроса! А има дори и текст (Книгата на Промените), който пък се занимава само с това, да изгради система (интерфейс), чрез който човек да може да приказва с мозъка си и да го пита какво ще стане, или какво е станало .

Който и да построи някаква машина на времето, няма да е измислил нещо повече от интерфейс към себе си, мда .

Shadizar
HappySmile
**

#1305503 - 16.06.2006 22:44 [Re: GreatGenius]

Извинете,че въпроса ми ще звучи некомпетентно,но откъде сме сигурни,че има точно 6+1 пространства?И щом числото на тайджи е прекалено простичко за човешкият мозък,то според тази логика човек ли е бил този,който се е опитал на ни просветли за него...или ще си противоречиш ?

--------------------

Редактирано от shadow_flame (16.06.2006 22:45)

nautilyus
неграмотник

#1307843 - 19.06.2006 17:18 [Re: GreatGenius]

Незнам защо си мислиш , че тия религии и вярвания имат нещо общо с реалната наука

BLOODRAIN
ПОКРОВИТЕЛЯТ на мрака

Регистриран: 22.06.2006
От: страната на мъртвите
    #1313145 - 23.06.2006 11:36 [Re: nautilyus]

Наскоро четох за "паралелните светове" и от това което прочетох следва, че май може да се създаде такава машина

--------------------
Войната отнема човешките сърца
остават само разкъсани тела
и това е част от реалността,
но в момента важна е победата.

Shadizar
HappySmile
**

#1314826 - 24.06.2006 14:16 [Re: BLOODRAIN]

Цитат:

Наскоро четох за "паралелните светове" и от това което прочетох следва, че май може да се създаде такава машина

Някой има ли даказателство че паралелните светове съществуват? Защото има достатъчно книги,пълни с врели-некипели измишльотини,излезли от приказките!!!

--------------------

BLOODRAIN
ПОКРОВИТЕЛЯТ на мрака

#1315135 - 24.06.2006 20:02 [Re: Shadizar]

наистина няма доказателства, но това не означава че паралелните светове са измишльотина. Също така това, което съм чел за тях не е от "книжки с приказки". Аз работя винаги с информация от качествени източници. Освен това все още никой не е ноблюдавал гравитони, но това не означаве че те не съществуват

--------------------

Shadizar
HappySmile
**

#1315222 - 24.06.2006 20:54 [Re: BLOODRAIN]

Да наблегнем на "никой не е наблюдавал",и да се замислим дали съществуват... Дори и да съществуваха,защо някой от тези паралелни светове не ги е открил,и влязъл в контакт с нас

--------------------

BLOODRAIN
ПОКРОВИТЕЛЯТ на мрака

#1315251 - 24.06.2006 21:19 [Re: Shadizar]

защото в тези паралелни светове няма други хора! там сме самите ние! просто ако трябва да направим избор в сегашно време ние правим избор №1, но в паралелните светове правим избор 2,3,4 и т.н. а и според учените входовете за тези светове са "черните дупки"- ако ти си навит мини от там и направи първият контакт

--------------------

Shadizar
HappySmile
**

#1315261 - 24.06.2006 21:24 [Re: BLOODRAIN]

Хе,ми ако Сульо Пульов от паралелен свят 1 е решил да не хвърля плазма в космоса ,а същият от свят 2 е решил си я изхвърли,и хоп-отворил черна дупка?А ако двамата сульовци се срещнат?

--------------------

Редактирано от shadow_flame (24.06.2006 21:26)

BLOODRAIN
ПОКРОВИТЕЛЯТ на мрака

#1315295 - 24.06.2006 21:42 [Re: Shadizar]

еее братле все пак не съм Айнщайн и незнам всичко. можеби трябва да питаш този, който го е измислил това

--------------------

Нерегистриран

#1362570 - 31.07.2006 16:46 [Re: vziskatelniq]

Цитат:

Всички знаем (или поне някои ) за опитите за създаване на машина на времето от Айнщайн, Кип Торн, Нийл Бор, Курт Гьодел и много други известни физици и математици. Знаем че се изкривява пространството аз сега засягам темата разбирасе най-отгоре и не навлизам ж абсолютно никакви подробности кажевте си мнението за червейните дупки и изобщо скоро дали машината може да е факт ако знаете за информация в нета ще съм доволен да я споделите или да датете линк. Балагодаря

Здравейте, всички тези физици са искали да възпроизведат известен дял от човешкият мозък.

Квантови модели на човешкият мозък са отдавна създадени. Защо е необходимо физическото пренасяне на човешкото тяло в зоните на фантастиката, когато всеки от нас е способен да се върне в миналото виртуално с мислите и фантазиите си?

Ако ли пък не е способен, за целта има методи на регресивна хипноза.
Много хора живеят с миналото си, защото смятат че ако го върнат ще поправят живота си. Какво ли щеше да бъде поведението им ако същият акъл им беше дошъл преди 10 години?

А ако и след още 10 не е дошъл, тогава не е ли по лесно вместо да се изобретяват сложни метафизични уреди да се отиде на психиатър?

Поздрави!

Нерегистриран

#1419370 - 10.09.2006 20:39 [Re: Лоло37,]

Цитат:

Black Adder съгласен съм със теб.Но аз исках да кажа че времето не е някакъв тунел или нещо подобно през което просто можем да минем все едно влизаме в автобус или самолет то някаква последователност то не се случва и не се променя можем само да съдим за него по заобиклящия ни свят то е информация която получаваме от заобикалящия ни свят поглеждайки космоса ние се връщаме назад във времето но по този начин не му влияем е караме да избързва(и какво всъщност означава да избързва времето) или да забава ход. Просто наблюдаваме получаваме информаци за това какво е било тогава.

А парадокса който споменаваш докзава това още един път това че спинът на електрона който виждаме сочи нагоре не ни гарантира че другия електорн не минал покрай черна дупка или масивна звезда и не е променил начина начина по който се върти.

Прав си за екстраполациите всеки може да мисли нещо и да опитва да го формулира но едва когато дадена теория се провери експериментално много пъти.
Тогава тя се приема за вярна.Това че можем да си представим какво е да се върнеш назад във времето не е достатъчно да ни убеди че наистина е възможно.

Но ако е възможно може би когато се научим да го правим ще преминем на някакво по-горно ниво от развитието ни като разумни същества.

Представете си че можете да правите с четвъртото измерение това което можете да правите с първото второто и третото.
И ако М-тероята е вярна отчасти и наистина съществуват 11 измерения значи ние сме още много назад в развитието си като разумни същества но също така знаем и че не сме на последното стъпало.

Като заключение ще кажа че пътуването във времето е вълнувало човечеството отначалото на неговото същесвуване но докато не се докаже че е възможно на практика ще остане една от основните теми на научната фантастика.

забравяш едно нещо, че Айнщайн доказа, че времето тече различно в различни ситуации и при различни скорости.

Нерегистриран

#1452350 - 02.10.2006 14:13 [Re: Лоло37,]

НЕ ЗНАМ КАКВО МИСЛИТЕ ВИЕ,НО СПОРЕД МЕН ПРЕЗ ТАКА НАРЕЧЕНИТЕ ЧЕРНИ ДУПКИ В КОСМОСА МОЖЕ ДА СЕ ПЪТУВА ВЪВ ВРЕМЕТО.МИСЛЯ,ЧЕ ВСИЧКО ВЪВ ВСЕЛЕНАТА Е СТРОГО ОПРЕДЕЛЕН ЗАКОН И НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНЯ,А И ДА МОЖЕ,НЕ ТРЯБВА.
А НЕ Е ЛИ БЕРМУДСКИЯ ТРИЪГЪЛНИК ЕДНА СВОЕБРАЗНА МАШИНА НА ВРЕМЕТО?СПОРЕД МЕН ИМА КИБЕР-ПРОСТРАНСТВО НЯКЪДЕ,И ТАМ НЯМА ВРЕМЕ-ВСИЧКО Е ВЕЧНО ИЛИ МОЖЕ БИ ТО НЕ Е НУЖНО ДА СЕ ИЗМЕРВА,ЗАЩОТО ОБИТАТЕЛИТЕ МУ НЕ УМИРАТ,БОРЯТ СЕ С ВРЕМЕТО САМО ПРОСТОСМЪРТНИТЕ,А ВЕЧНИТЕ ЖИВЕЯТ ПО-СКОРО НА ВИСШЕ ДУХОВНО НИВО!

domein
устремен

Регистриран: 24.09.2006
    #1453348 - 03.10.2006 01:26 [Re: Лоло37,]

Отвора на черната дупка е голям колкото главата на кърфица,и ако по някаква случайност попаднеш в дупка червей то ти ще излезеш през нея като купчина раздробени атоми.(и ако преди това гравитацията след хоризонта на събитията не те разкъса )

--------------------
"Ab Iove principium"

Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
    #1454175 - 03.10.2006 18:13 [Re: vziskatelniq]

Така или иначе живеем в Машина на Времето.Машината е голяма.Частичка в корпуса сме и.Тя,машината отива напред.
Може ли бактерията дълбаеща кариеса в 5ти долен дясен на машиниста на влака,да иска да обръща влака ? Може и да може,но не и преди да си издълбае кариеса както си му е реда

domein
устремен

Регистриран: 24.09.2006
    #1454471 - 03.10.2006 21:55 [Re: Huckleberry]

Цитат:

Тя,машината отива напред.

От къде си толкова сигурен?
Цитат:

Може ли бактерията дълбаеща кариеса в 5ти долен дясен на машиниста на влака,да иска да обръща влака ?

Според квантовата физика и теорията на хаоса може!Не,че споделям тези концепции...

--------------------
"Ab Iove principium"

anastasius ІІ
папа

Регистриран: 07.02.2006
    #1462331 - 09.10.2006 12:46 [Re: Shadizar]

Цитат:

Аз съм радостен,че не е открита,а и няма да бъде открита,машина на времето.

Хващам се за тебе, въпреки че има и други скептици.
Нищо не се знае.Навремето четох едно писмо, написано от група нобелови лауреати до американския конгрес, по повод спиране на финансирането на някакъв институт занимаващ се с изследвания по парапсихология. Та писмото завършваше с думите:
"Нека съмременната наука не се окаже в ролята на Лавоазие, кагото му показали метеорит и той казал- дасе допусне че този къмък е паднал от небето е невъзможно- от небето не могат да падат камъни.най-вероятно този камък е ударен от мълния"
От Лавоазие ни делят малко повече от 200 год.А какво ли би станало след още 200 или 500?

--------------------
Die Seienden sollen nicht ohne Notwendigkeit vervielfacht werden.
Ockhams Rasiermesser

Huckleberry

За обратната посока на причинно/следствените връзки
    #1464763 - 10.10.2006 20:04 [Re: vziskatelniq]

Ами много готина изглежда идеята за мобилност към миналото и към бъдещето.За бъдещето проблемите са скорощно решими.
Значи ! Искаме да изпратим възприемащият субект,тоест себе си в бъдещето.Ядове никви!Просто трябва да изчакаме във спрял вид,да забавим или спрем процесите си в материалното си тяло,докато навън всичко продължава да си тече.Възможно до немай къде.Просто и възможно!Препятствията не са теоретически,а практически.Въпрос на крио технологии които още не са узряли съвсем.
Обаче с връщането назад нещата не стоят така.
Първо аз смятам че Времето не съществува като параметър на пространството или в една кинематична система,параметър-общ знаменател за различно логикопостроени причинно/следствени вериги.
И забележете! Всички искат да отидат назад във Времето за да почнат да живеят отново напред,в естествената му посока.Никой не говори за живот обърнат назад.Тоест,- ти не ядеш сладолед,а топлите ти стомашни сокове съдържащи освен солна киселина и мляко от швейцарска крава,кубинска захар,датски емулголатори,френски багрила и аромати и тнт. та това всичко върви от стомаха ви нагоре,като солната киселина се отделя в напълно логичен за "Обратната Вселена" физични и химични закони,и си остава в стомаха,по пътя през гърлото нагоре течният сладолед се охлажда за да достигне точка на замръзване междо зъбите,езикът го маже по клечката която държите,а най накрая го обмазва с шоколадова глазура,навеждате се и вадите от кошчето опаковка,пакетирате го,и тя незнайно как залепва,и с десетина крачки назад заднишком влизате в магазина,подавате сладоледа,и срещу това взимате долар.
Тъпо ? Е нека опише някой по "остро" живот във Вселена в която следстията се разлагат на причини,които пък..........
Защото ако искаме да отидем назад,трябва или да се съгласим че то е свързано с разплитане назад на всичко оплетено до сега,или говорим за скок върху плетката.
Ако говорим за скок върху плетката обаче,от бод примерно 9876655444997755666699877 до бод 83 трябва да приемем че всичкои оплетено,и неоплетено съществува винаги,на едно място,заедно,или едно до друго,или едно във друго, а ние просто пълзим по него.

Времето не съществува !Просто нещата тичат ! Ние тичаме. Тичаме напред защото стъпалата ни,физичните закони са с пръсти отпред и пети отзад.

Ti6ina
неориентиран

Регистриран: 28.03.2007
Re: За обратната посока на причинно/следствените връзки
    #1701906 - 06.04.2007 20:50 [Re: Huckleberry]

Машина на времето... Това е мечта на мнозина.

Но всъщност в много теории се говори, че в другите измерения, до които се докосваме, няма време... Явно такъв е механизмът на пророческите видения за бъдещето, както и дарбите да се вижда скритото , случило се в миналото...

Казано по друг начин, вярвам, че и без тази машина можем да поправим немалко злини, сторени на някого край нас в миналото, можем да изровим от забравата минала мъдрост и знания... както и да предусещаме накъде сме се запътили в бъдещето.

В една книга прочетох още по-изумителен факт – свойствата на частиците стигат дотам, че всъщност ако повлияем на някоя от тях по определен начин.. можем да променим дори миналото! Древните никак не са били неуки. Въпросът е ние как бихме приложили наследените от тях знания.

Редактирано от Ti6ina (06.04.2007 20:51)

додо
оптимистка

Регистриран: 28.05.2006
От: UK
Re: За обратната посока на причинно/следствените връзки
    #1757025 - 17.05.2007 05:02 [Re: Ti6ina]

Според мен, не става въпрос за промяна на самото минало, а за промяна на ефекта от миналото в настоящето!/не съм чела този материал специално, но имам някакъв поглед върху проблема/

--------------------
gb.pipingrock.com

IceFire
Заинтересован ;)
*

Регистриран: 10.01.2005
Машината на времето - Мечта и реалност
    #1793419 - 13.06.2007 06:18 [Re: vziskatelniq]

Здравейте!

Попаднах тук по съвсем странична причина - търсе си някаква тема за зелените лазери джобен формат и развитието на технологиите, но тази тема истински грабна съзнанието ми и реших да споделя и моите мисли по въпроса. Можеби, ще ви откажа от четенето на написаното от мен още в началото, като ви призная, че не съм физик, нито астроном. Но, няма защо да говоря за мен. И така,

Първо, за идеята, че ако се достигне скоростта на светлината времето ще спре, а ако се достигне скорост по-голяма от нея, то то ще тръгне назад съм чувал и преди. Дори, в един стар брой на Наука и Техника се изказваше мнение, че руснаци имали проект за разработване на свръх-скоростен тунел по обиколката на Екватора, в който да бъде задвижена капсула с необходимата скорост с цел експериментиране нейното връщане назад във времето.

И тук се запитах - добре, ако ние можем да задвижим нашето тяло с много висока скорост, то времето за Нас ще намалее, а за света ще тече "нормално", при което ние, дефакто, ще отидем напред във времето. Ако, обаче намерим начин да забързаме времето за целия свят или - просто да забавим нашет собствено време, то ние ще отидем "назад" - но няма да го знаем, просто другите ще избързат преди нас. Мисля, че това вече е правено и се прави всекидневно, но за това - малко по-натам.

Подобно с тази теория прочетох и мнението, според което виждаме звездите във тяхната фаза в миналото ( по-точно, това наистина е факт, милиони светлинни години назад ). Според тази теория и факт, земята пък, от космоса се вижда милиони години назад. Представяте ли си го, реално? Ако на някяква звезда, само на 10 светлинни години от тук застане някой и гледа със свръх-мощен телескоп, то той би могъл да ни види като деца, или като по-млади - и за него това ще е реалност. Иначе казано, Раждането ни, детството ни, което помним с носталгия и дори годините преди нашето раждане, точно в този момент пътуват неспирно като визуална информация някъде из космоса и могат дори сега да бъдат видяни. Точно в този момент може някой да вижда нашето раждане, посрещането пред родилния дом, първите ни крачки. Неща, които никога няма да се върнат за нас отново, могат да бъдат видяни тепърва от някоя далечна звезда.

Можеби, помислих си, тогава, можем да направим телескоп на Миналото. Ако е възможно да се постави огромно огледало на далечна звезда, или система, която да записва и предава визуалната информация от земята. Но, нека бъде огледало, което връща светлинат от земята и в последствие насочим телескоп към това огледало от земята и гледаме така върнатите лъчи. Ако системата се разположи на 100 светлинни години от земята, теоретично ние бихме виждали 200 години назад - съвсем реален образ.

Абсурд. Дали?

Но вярвам, че цялата тази тема, всъщност, има далеч по-ментален и духовен характер, отколкото изцяло физичен - без да отказвам науката по какъвто и да било начин. Замисляли ли сте се какво би станало, ако ето, точно сега, времето за целия свят бъде спряно за един милион години, и след това - пуснато отново ?

Правилно. Дори няма да знаем за това, все едно тези години не са минали. Дали не се е случвало?

А случвало ли ви се е да оставите химикалката си някъде и да сте АБСОЛЮТНО сигурни къде я оставяте, но след това и БЕЗ да има кой да я е взел, да я намерите на абсолютно различно място ? Винаги съм вярвал, че химикалките имат свойството да се движат във времето. Просто химикалката е прескочила времето и е отишла в бъдещето - там, където сте щяли да я оставите след това. И не само химикалките.

Сигурно вече се забавлвявате доста.

Ами, когато, например, пътуваме със самолет, какво правим - пътуваме с по-голяма скорост, или отиваме в бъдещето? Защото всичко това е условно. Да приемем, че първо тръгваме пеша от Америка за България. След това се качваме на самолета - дефакто, ние скачаме с година и половина напред във времето, защото толко е щяло да ни отнеме да стигнем пеша. Но не - ние казваме, че се придивжваме с по-висока скорост. Кое е истината?

Но много преди това, аз вярвам в нашата лична мисъл и възможността ни да правим с нея чудеса. Не, защото мога, но, защото в това има огромна истина - показана в святите книги, които бяха споменати, в историята на света.

Айнщайн е доказал, че времето не тече праволинейно. Замисляли ли сте се и, какво е вашето мнение по отношение на това, че времето за всеки едни от нас не тече с еднаква скорост - помежду ни, както и за всеки един в отделните ситуации от живота ?

Случвало ли ви се е да гледате часовника и да виждате, че стрелката се движи като в галоп, цъкцъкцъкцък, а в друг момент, в който сте релаксирани, спокойни, притихнали до камината, стрелката да върви бавно, бавно - цък......цък......цък...... , сякаш във всеки момент ще спре ? И нима не е очудващо как някой изглеждат стари на 20, а дрйуги са млади и свежи на 50 ? ГЕН, ще кажете и да, той има роля. Но е доказано, че, колкото пвоче се трудим с високо напрежение, тичаме, под стрес сме и сме отчаяни, толкова по-бързо остаряваме и - умираме, вероятно. Дали времето ни просто не се "изхабява" по-бързо, дали тялтоо ни не живее с по-бързи темпове по този начин?

Всеизвестно е, че ако бутнем, например, скъпата чаша на баба си от сватбата и - от масата с лакът, за нас времето спира за миг. Можем да направим чудеса в такива моменти, да хванем летящата чаша от най-невероятна поза, а след това казваме задъхано "леле, времето ми се забави за момент". И това е така - тялото подава адреналин, всичко започва да се развива с невероятна скорост вътре в нас и - както при космонавта в орбита, целият заобикалящ свят се забавя за миг - за да можем да реагираме, "мобилизирали сме се". нима това не е едно своеобразно пътуване във времето, което не умеем да предизвикваме коаго си посскаме поради несъвършенсвото си и блокаж в централната нервна система, но което се активира само и е било така от незапомнени времена, когато трябва да се борим за живота си, за живота на скъп чокве или в по-близките години - дори - за скъпа вещ ?

Чел съм, че "мисълта е предмет". И наистина - нима не Ви се е случвало да си помислите нещо и то да стане ? По едно време наистина бях разбрал какво значи фразата "Внимавай какво си пожелаваш". И наисинта - всяко истински искрено и чисто желание на един чист човек и, което не е невъзможно - се сбъдва. Това доказва практиката ми, виждал съм го при много хора. Опитайте! Или, можеби вече го знаете... А как така се случва, да си помислим за някой и той да ни се обади, или да наберем някой и той да каже "събуждаш ме, точно те сънувах"? Примери като тези са хиляди и би било лекомислие да кажем "случайност!". Изглежда, че мисълта умее да се "телепортира". Така, както умее и да пътува напред във времето ( виждаме или чувстваме неща, без да знаем как и защо и те се оказват реални елементи от предстоящото бъдеще ), както и назад - спомняме си неща, понякога и такива, които никога не са ни се случвали.

Никога ли не сте сънували нещо, а след много години да отидете на някакво ново място, обикновено някой ви води там и вие изтръпвате, казвате "Това място ми е познато, мисля, че съм го виждал насън?"

Вече трябва да ме мислите за луд. Добре... изглежда мисълта може да пътува във времето, във всяка посока и не само до онова, което сме преживяли или очакваме, но и извън нашият собствен информационен поток. В допълнени към това, телепортацията чрез мисълта на друго място и телепатията се оказват също напълно възможни. "Най-малкото е част от цялото".

И, дали наистина именно Мисълта не е онзи скъпоценен камък, който се опитваме да намерим чрез и само чрез науката, понякога?

Ето ви един пример. Един проблем.

Ако връщането в миналото е възможно физически и то би било изобретено някога, то ние и сега, имайки миналото зад гърбовете си бихме били знаели за срещи на хора от "настоящето" с хора от миналото - тъй, като, ако връщането назад щеше да бъде изобретено, то хората биха се били върнали във нашето време и времената преди нас. Реално, нашето настояще и минало са едно видимо доказателство за това, че физическото връщане назад във времето няма никога да бъде изобретено или позволено, поне не и връщане във времето на развитието на нашата цивилизация от зараждането и до момента на изобретяването на техниката за пътуване във времето. Известни изключения мога да допусна по отношение на това, че такава техника е била вече изучена от Атлантида или Египтяните, но можеби именно, защото са започнали да се зовят Богове, те са били заличени от лицето на земята, оставяйки след себеси колосални архитекрутни паметници, които изглежда са свързани с космоса, можеби не е било тяхното време. Или можеби са се телепортирали на друго място и в друга действителност, можеби никога не са били унищожени, а просто са достигнали следващото ниво и им е било позволено да напуснат Земята?

НО именно тук идва Духа и Измеренията, развитието на собственото Аз. Можеби в законите на вселената само онзи, който е развил себеси до много високо ниво, има правото да се върне назад, или да отиде напред, защото само той не би наранил развитието на Цивилизацията, само той би знаел каква сила държи в ръцете си и можеби именно затова това не става с машина, а с духа на всеки един от нас и смао за него самия. Вероятно машина на времето има от хиляди години, но онези, които умеят, които са се развили толкова никога не биха го казали на останалите. А, ако го кажат, ще им бъде отнета възмжността да го практикуват - и така става невъзможно някой да види доказателство от друг.

Можеби всеки трябва да го потърси във самия себеси.

Благодаря.

Summer Angel
неориентиран

Регистриран: 03.07.2007
    #1817320 - 03.07.2007 13:17 [Re: vziskatelniq]

Може да ви се стори странно, че едно 13 годишно лапе има мнение по тази тема, но е вярно. Според мен ако някой се върне във времето (миналото) едва ли ще може да промени нещо. Защото вярвам, че съдбата на човек е предначертана. Честно казано, ако някой си направи труда да гледа филма "Машината на времето" (който е научна фантастика) би разбрал, че в следствие на действитята на човек прнесъл се в даден момент в бъдещето, същия би могъл да промени събитията случващи се в следващ момент. Така мисля аз, до колко съм права е друг въпрос.

noushaМодератор
вещичка

Регистриран: 12.09.2002
    #1817487 - 03.07.2007 14:58 [Re: Summer Angel]

А пък ако знаеш какво става, ако някой си направи труда да прочете романа на Уелс... И разни други неща, пак за четене (повечето също научна фантастика, ама има и други жанрове).

--------------------
On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.

Словеса и други писания

Summer Angel
неориентиран

Регистриран: 03.07.2007
    #1817954 - 03.07.2007 20:20 [Re: nousha]

В момента, честно да ти кажа, нямах възможност да прочета романа, затова предложих като пример филма. Но съм сигурна, че оригиналната история на Уелс е много по-вълнваща. А що се отнася за "другите неща", всеки сам избира жанра, автора и темата, които да чете.

Rodrigo
Mental Crush

Регистриран: 11.05.2004
    #1833719 - 17.07.2007 15:17 [Re: Summer Angel]

Затова пък, ако прочетеш Ланголиерите на Стивън Кинг, ще видиш, че там идеята е в подкрепа на твоето твърдение
Главните герои, вследствие на необичайни атмосферни явления, се връщат 15 минути назад във времето. При което все едно падат от движещ се влак. Света, който познават, продължава напред без тях, яхнал "сега"-то. И те виждат как да се върнеш назад във времето означава да отидеш в свят който вече е свършил. Там бирата е абсолютно безвкусна, звуците нямат ехо, пламъкът не гори и тн. Всичко е там, където е, но е мъртво, изпразнено от съдържание. В такъв свят, дори и да искаш, не можеш да промениш нищо. Не можеш да убиеш дядо си, защото дядо ти, като изключим, че отдавна е умрял, принадлежи на света, от който ти си изпаднал като пощенски чувал. Интересна идея

--------------------
...........................
www.hyperboreaband.com

IceFire
Заинтересован ;)
*

Регистриран: 10.01.2005
    #1847097 - 27.07.2007 23:46 [Re: Rodrigo]

Интересна идея, наистина и, разбирасе, съвсем в стила на Кинг - шокираща до край

vziskatelniq
член

#1983887 - 19.12.2007 19:21 [Re: IceFire]

Радвам се че темата доби популярност. Нямаше как да е иначе при такива фундаментални въпроси. Жалкото е, че откритията в тази наука стават трудно, а и отдавна не сме помръднали. Да се надяваме, че ще има промяна

додо
оптимистка

#1988398 - 26.12.2007 17:52 [Re: vziskatelniq]

Да, темата е много интересна! По принцип действително времето е абстрактно понятие, то в действителност не съществува физически. А и не е възможно буквално да се върнеш във времето, защото не може в един и същи момент, на едно и също място да съществуват всички моменти , събития, случили се там - те са се случили и безвъзвратно са си "отишли"! Но истина е, че в полева форма, всичко от миналото може би се съхранява по някакъв начин и тази информация би могла да се декодира и измени, но дали това би донесло промяна на настоящето? - това е само информация като филм, като книга, но от друга страна промяната й може да повлияе на близки до нея полета...Може би това е нещо като да промениш кармата! Както човекът с разни техники /като хипноза/ може да се връща в забравеното си минало, така и би могло да се конструира апарат, който да разчита закодираната информация за събитията, случили се в различно време в миналото... Колкото до бъдещето, може би също би могло да се конструира апаратура, която на база съществуващото състояние на определени полета или информационни банки да може да определя точно бъдещето...Нали и сега сънищата ни понякога ни дават информация от бъдещето, от далечни или неизвестни точки...Но явно бъдещето би могло да съществува в множество варианти в зависимост от състоянието на нещата днес, от това какво се прави и какво не, какво става, се случва...Тези неща се случват и днес - хора "пътуват" в миналото и бъдещето, но природата има много точни мерки за самосъхранение и не всеки може да постигне това. Може би когато станем достатъчно надеждни части на майката природа, тогава и ние ще можем да виждаме с "третото око"... А да се конструира такава машина без нужните блокировки срещу злоупотреби си е направо опасно! Още повече ако човек не знае кое точно е добро и кое - лошо/мислиш си, че е за добро, а се случват после какви ли не ужаси!/...Така че машина на времето може да се построи, но не в този вид, който си представяме - качваш се на нея и се озоваваш в реалния живот в определен момент! И събития в миналото могат да се повлияват дотолкова, че да промениш настоящето, но не и да промениш миналото - то винаги ще си остане такова, каквото е било, но "споменът", ефектът от него може да се промени теоретически, според мен, защото практически е невъзможно да се знае върху какво точно би повлияла една такава промяна / в една не сложна компютърна програма всяка промяна би могла да се отрази непредсказуемо върху цялата програма и дори да я блокира ако не си запознат предварително с програмата и нейните разклонения, а какво ли остава за едни такива колосални, вероятно многослойни информационни полета!/...А и не се знае дали може да се стигне до информацията от миналото в оригиналния й вид или тя вече е трансформирана, "обработена" заедно с други информационни данни и приведена във вид, в който се реализира настоящето...

Не излезе много ясно това мое мнение и то е защото всичко това ми хрумна току=що, след като прочетох мнението на един анонимен участник в тази дискусия. Аз самата съм доста объркана като цяло, но мисля, че съм права...Дано да ме разберете! Желая приятно прекарване и весели новогодишни празници!

tritium
неориентиран

Регистриран: 09.03.2008
    #2054078 - 09.03.2008 12:06 [Re: RAD]

Цитат:

странно... значи според логиката всичко се концентрира в точка или иначе казано точката е точка или не точка зависимост от какво измерение (или позиция) я гледаш следователно можем ли да допуснем съществуването на различни от познатите ни измерения.?
интересна темичка се заформя.

Интересна наистина. Обаче проблема не е с N-мерния свят, него го доказва един простичък Интеграл от N-ти ред. Истинската идея е една малка частица (точица), чиято е вината да виждаме целия свят в този му вид. Имам предвид гравитона и силата, която поражда той наречена: Гравитация.

додо
оптимистка

#2066211 - 22.03.2008 23:59 [Re: tritium]

Гравитон ли? Та нали гравитацията се пораждаше от въртеливото движение на Земята около оста си. От къде се появява този гравитон и как действа /защото колкото повече се отдалечаваш от земята, толкова повече гравитацията е по-слаба/

--------------------
gb.pipingrock.com

Black Adder
Advanced

#2066484 - 23.03.2008 15:30 [Re: додо]

Цитат:

Та нали гравитацията се пораждаше от въртеливото движение на Земята около оста си.

Не, разбира се. Гравитационното взаимодействие е едно от основните физически взаимодействия - останалите са електромагнитно, силно и слабо. По принцип за да си взаимодействат 2 тела то трябва да има някакъв физически носител на това взаимодействие - примерно при електромагнитното взаимодействие това е фотонът. По аналогия в квантовата теория на полето се постулира хипотетичната частица гравитон която е носител на гравитационното взаимодействие. Общата теория на относителността от друга страна обяснява гравитационното взаимодействие с изкривяване на пространство-времевия континуум. Като цяло това са само теории обаче (докато фотоните, например, са доказани експериментално и т.н.). Т.нар. струнна теория също предвижда и описва добре свойствата на хипотетичния гравитон и това е може би един от най-големите й успехи. От друга страна някои учени предполагат че в основата си и четирите основни физически взаимодействия са по начало проявление на едно и също явление, за което обаче все още няма достатъчно всеобхватна и задълбочена теория - т.нар. "теория на всичко" която веднъж завинаги ще обясни и опише по безспорен начин света около нас.

--------------------

додо
оптимистка

#2068476 - 25.03.2008 22:21 [Re: Black Adder]

Добре, Блеки! Но ти лично, как си обясняваш физически действието на такава частица - как тя фактически ще те притегля към Земята : ще те хване за атомите и ще те дърпа надолу ли и защо ще го прави?...

--------------------
gb.pipingrock.com

Black Adder
Advanced

#2068819 - 26.03.2008 11:16 [Re: додо]

Сега, като се абстрахираме от това, че по принцип гравитона е хипотетична частица, горе-долу си го описала правилно, с тази разлика че когато 2 тела си взаимодействат нямаме "надолу" а взаимодействието е просто "едно към друго". И стига с тази Земя - гравитационното взаимодействие е универсално за всяко едно материално тяло.

--------------------

додо
оптимистка

#2072255 - 31.03.2008 02:36 [Re: Black Adder]

Да, но не можеш да се абстрахираш от това, "че по принцип гравитона е една хипотетична частица"! Не може нещо хипотетично да действа в реалния нехипотетичен свят! Разбирам действието на магнита върху желязото - двата елемента имат специално отношение, атомите им си взаимодействат /и може би по не точно този начин, който ни е известен засега!/, но този гравитон трябва да взаимодейства с всички вещества около себе си, а това ми се струва нереалистично, доколкото имам понятие от наука...Айнщайн говори за изкривяване на времето и пространството при гравитация в съвсем абстрактно значение - пространството се изкривява при гравитация, защото движението тогава е възпрепятствано, както и времето се изкривява тъй като за един и същи период /по абсолютна стойност/ при гравитация протичат по-малко събития отколкото в открития космос поради забавеното движение, а от там и развитие на нещата/т.е. да кажем за една година време един самолет може да прелети много по-малко разстояние в атмосферата отколкото за същия период една ракета в космоса! И в двата случая се е изминала само една година, но на борда на самолета са се случили много по-малко "случки", отколкото на борда на ракетата, която е преминала много по-голями разстояния, носещи много повече нова и различна информация, нови и различни ситуации.../ Не знам, аз не виждам здрав смисъл в "гравитон" - а...

--------------------
gb.pipingrock.com

Black Adder
Advanced

#2072414 - 31.03.2008 11:17 [Re: додо]

Цитат:

Да, но не можеш да се абстрахираш от това, "че по принцип гравитона е една хипотетична частица"! Не може нещо хипотетично да действа в реалния нехипотетичен свят!

Разбира се че може - това е само модел на гравитационното взаимодействие, който го описва доста добре в рамките на една теория (теорията на полето). В рамките на друга теория (теорията на относителността) пък нямаме гравитон а имаме изкривяване на пространството - нещо също толкова хипотетично. Общо взето истинската природа на гравитационното взаимодействие (а донякъде и на другите основни взаимодействия) остава все още недокрай изаяснена и се очаква появяването на нова по-универсална теория по въпроса.

Eлектромагнитното взаимодействие за което споменаваш (между магнита и желязото) е доста добре описано и за медиатор на това взаимодействие служат фотоните. Електромагнитното взаимодействие също както и гравитационното е универсално, то действа на всички електрически заредени частици и не се дължи на някакви "специални отношения между атомите".

А разсъжденията ти за самолета, ракетата и гравитацията са коренно погрешни.

--------------------

Guitar
луд

Регистриран: 12.10.2007
    #2075881 - 03.04.2008 18:37 [Re: vziskatelniq]

Ето тука е описано всичко спрямо скоростите :

време и скорост

.. мисълта може да се движе и със скорост по-бърза от светлината, но това вече е друг ефект - телепортация

--------------------
..тогава всеки календар се оказа неточен ..

додо
оптимистка

#2077369 - 05.04.2008 13:14 [Re: Black Adder]

Цитат:

А разсъжденията ти за самолета, ракетата и гравитацията са коренно погрешни

Да, по официалната теория! /която твърди точно обратното - че времето в безтегловното пространство забавяло своя ход!/ Но не виждам къде е логическата ми грешка! Ако ти я виждаш, ще ми бъде интересно да ми я кажеш...
А за електромагнитното въздействие ти се е получила пълна каша...Електромагнитите действат както и магнитите само върху желязото! Разликата е само в произходa магнетизма - а то иначе магнетизъм се проявява и при въздействие върху някои смоли, изкуствени материи и др. /самоче вече не към желязото!/...
Колкото до модела, не виждам как "добре" описва действието на гравитацията този модел с гравитоните...И не мисля, че изводът на Айнщайн за изкривяването на пространството при гравитация е "модел": с този свой извод той не обяснява изкривяването, а го констатира!...Констатира, че вследствие на гравитацията се получава изкривяване на времето и пространството...

--------------------
gb.pipingrock.com

Huckleberry

#2077375 - 05.04.2008 13:24 [Re: додо]

Цитат:

А за електромагнитното въздействие ти се е получила пълна каша...Електромагнитите действат както и магнитите само върху желязото!

Тва куту на един руски лекар,кат взех да му обяснявам за автоимунните реакции и той ме гледаше в захлас "Перень ,не занимайся с такими умними делами,это не для тебя" нещо такова,въпреки че на руски май не се пише така. Тоест на незнаещият не му се полага убеденост,трябва с трепет и несигурност да се изказва,по честно е,само ако провокира си е тактика.Но рубежите се превзимат само ако знаеш за какво ти са,и имаш ресурса да ги притежаваш,иначе са товар.

додо
оптимистка

#2077415 - 05.04.2008 14:59 [Re: Huckleberry]

Що бе, Хък! Говори по-конкретно, моля ти се!Точно затова спорим, защото истината е неизвестна...Та ако ще казваш нещо по въпроса, кажи го направо!
колкото до "рубежите", човек никога не знае какво, кога и как може да му послужи, така че аз винаги съм "за" конструктивните спорове!

--------------------
gb.pipingrock.com

Huckleberry

#2077424 - 05.04.2008 15:19 [Re: додо]

Цитат:

Що бе, Хък! Говори по-конкретно, моля ти се!Точно затова спорим, защото истината е неизвестна...Та ако ще казваш нещо по въпроса, кажи го направо!
колкото до "рубежите", човек никога не знае какво, кога и как може да му послужи, така че аз винаги съм "за" конструктивните спорове!

Цитат:

Електромагнитите действат както и магнитите само върху желязото!

Електромагнитното взаимодействие,като едно от четирите основни е взаимодействие между полета.Проводници са не само металите ,дори в пълният вакуум може да протече ток между две точки с потенциал помежду си .Но не е задължително да тече ток,ами взаимната индукция,самоиндукцията също ?

додо
оптимистка

#2077444 - 05.04.2008 16:09 [Re: Huckleberry]

Ти явно не си разбрал за какво става дума, защото чрез самоиндукция или индукция се получава ток от взаимодействието на магнитното поле и движещия се проводник, които е част от затворена верига /или обратното - на движещото се магнитно поле и статичния проводник/...Просто се постига протичане на ток в проводник! А иначе не се получава привличане на проводника вследствие на ел.магнитното поле - ел.магнитното поле може да привлича или отблъсква само желязото...
иначе, по принцип, всичко влияе на всичко, но не може един магнит да залепи една алуминиева пластинка за себе си...докато виж, влиянието на магнита върху проводниковите материали е по-различно от въздействието му върху желязото...точно затова мисля, че един елемент /гравитона/, колкото и на ниско ниво да действа /в смисъл на електрони, неутрони и т.н./, той не може да има едно и също действие върху всички материали, от които са изградени подложените на гравитация хора, животни, растения и всякакви други предмети на Земята, например...Факт е, че гравитцията е във функция от масата на тялото и ускорението /земното - за Земята/ и не се влияе от земното магнитно поле /което всъщност кой знае как се получава.../ - но интересно е, че потенциалната енергия се увеличава с увеличение разстоянието на тялото до Земята, а четох някъде, че едно момиче е можело да скача в пропасти без да се нарани като отстрани изглеждало, че тя сякаш прелита и каца от площадка на площадка - т.е. при нея по някакъв начин се трансформира влиянието на гравитацията въпреки, че масата, ускорението остават еднакви...

--------------------
gb.pipingrock.com

Black Adder
Advanced

#2077454 - 05.04.2008 16:20 [Re: додо]

Цитат:

Да, по официалната теория! /която твърди точно обратното - че времето в безтегловното пространство забавяло своя ход!/

Нищо такова не се твърди. Да не говорим че теориите са няколко и че термина "безтегловно пространство" е безмислен.

Цитат:

А за електромагнитното въздействие ти се е получила пълна каша...Електромагнитите действат както и магнитите само върху желязото!

Изобщо не е вярно това. На теб ти се е получила каша, не на мен.

Цитат:

Колкото до модела, не виждам как "добре" описва действието на гравитацията този модел с гравитоните...И не мисля, че изводът на Айнщайн за изкривяването на пространството при гравитация е "модел": с този свой извод той не обяснява изкривяването, а го констатира!...Констатира, че вследствие на гравитацията се получава изкривяване на времето и пространството...

Точно така - в теорията на Айнщайн - гравитацията се обяснява с изкривяване на пространството (или по-скоро на пространствено-времевия континуум, но да не задълбочаваме толкова), а самото изкривяване се получава от наличието на обекти притежаващи определена маса в това пространство.

Въобще в такива случи си припомням винаги д-р Петър Берон (автора на рибния буквар) който е казал: "Има три действия - събиране, изваждане и умножение. Има и четвърто - деление, но то не е за всяка глава"

--------------------

додо
оптимистка

#2077467 - 05.04.2008 16:41 [Re: Black Adder]

И ти ли се зарази от Хък? Ваша си работа дали може да делите или не ...Мен ме интересуват съвсем конкретни неща - всеки може да каже това не е така, но "защо" е въпросът!...ето, според Айнщайн, в космични мащаби натрупването на "пространство" около телата с определена маса /които явно са го изместили от мястото му/ е причина това пространство да действа на телата като гравитация, но ако се задълбочиш - това пространство не зависи от това дали тези тела се движат или са статични, а гравитацията зависи! Освен това аз не разбирам как може да се измести нещо, което е нищо - защото в безвъздушното пространство /вакуума/ няма нищо, той е "нищо"! А ако разгледаме проблема от друг ъгъл - се получава точно това, което написах преди : абстрактно понятие!...Колкото до примерът ми със самолета, ракетата...- точно така се твърди официално : ако се предприеме експедиция в космоса, движеща се с голвма скорост /в порядъка на скоростта на светлината/ времето щяло толкова да се забави, че за хората на борда е щяло да се измине едва година, например, докато в същото време може да са се сменили няколко поколения на Земята...Ако не ти се спори, не го прави, но не се изказвай формално! Защото и изявлението ти за това, че аз съм се объркала с действието на магнитното поле също засягат формалната страна на въпроса - мисълта ми беше явно, че ел.магнитите действат като магнити само на желязото - т.е. те привличат като магнити само желязото! По същата причина, гравитонът би могъл да предизвиква гравитация само на определени елементи, но не и на всички - не може резултатите от взаимодействието му със различните елементи, в различни условия да са едни и същи, умнико!

--------------------
gb.pipingrock.com

Huckleberry

#2077470 - 05.04.2008 16:45 [Re: додо]

Общо взето гравитацията се държи сякаш наистина пространството е изкривено от по масивните тела повече,от по леките по малко.Но теорията за сега не казва какво е пространството,какво е било пространството преди "Големият взрив" кой и кога създаде пространството ако то е отделно от материята която "битува" във него,или ако пространството е проявление на материята какво става с него при колапс на първата . Мисля,че Квантова механика все повече е поезия,че науката все повече става поезия,тоест сухото чаткане на алгоритми бива загърбено,и сетивата се наострят за трансценденталният гений на Твореца.
Светът,Вселената съществуват твърде нарочно,за да е случайно. Някой пее чрез нея,да се вслушаме

додо
оптимистка

#2077493 - 05.04.2008 17:13 [Re: Huckleberry]

Сухото чаткане на алгоритмите никога не е било наука! Точно защото повечето ни "учени" са такива "чаткачи", точно затова и науката ни е на това никакво ниво...

--------------------
gb.pipingrock.com

Black Adder
Advanced

#2077639 - 05.04.2008 21:19 [Re: додо]

Цитат:

но ако се задълбочиш - това пространство не зависи от това дали тези тела се движат или са статични, а гравитацията зависи!

Това не отговаря на истината. Специално общата теория на относителността доста добре описва тези зависимости. Моля ти се, преди да пишеш такива неща, си направи труда да се запознаеш с теориите които оспорваш поне в съвсем научно-популярна форма.

Цитат:

Освен това аз не разбирам как може да се измести нещо, което е нищо - защото в безвъздушното пространство /вакуума/ няма нищо, той е "нищо"!

Това, разбира се, отново не е вярно. Вакуумът не е "нищо", и не разбирам откъде ги вадиш тези абсурдни твърдения?!

Цитат:

Колкото до примерът ми със самолета, ракетата...- точно така се твърди официално : ако се предприеме експедиция в космоса, движеща се с голвма скорост /в порядъка на скоростта на светлината/ времето щяло толкова да се забави, че за хората на борда е щяло да се измине едва година, например, докато в същото време може да са се сменили няколко поколения на Земята...

Да, това явление е теоретично описано от специалната теория на относителността и в последствие експериментално доказано. Само че ти преди описа доста по-различна ситуация и имаше нещо и за гравитацията и т.н.

Цитат:

Ако не ти се спори, не го прави, но не се изказвай формално!

Еми не, не ми се спори, то няма и за какво.

Цитат:

че ел.магнитите действат като магнити само на желязото - т.е. те привличат като магнити само желязото!

Колкото и пъти да го повториш това, то няма да стане истина така че престани вече.
Също така понятието "електромагнитно взаимодействие"не означава че имаме работа с електромагнити. Просто взаимодействието на магнитни и/или електрически полета (които са всъщност "електромагнитни" по своята природа, нищо че има 2 отделни термина) се нарича "електромагнитно".

Цитат:

По същата причина, гравитонът би могъл да предизвиква гравитация само на определени елементи, но не и на всички - не може резултатите от взаимодействието му със различните елементи, в различни условия да са едни и същи, умнико!

Значи, от една страна гравитационното въздействие няма нищо общо с електромагнитното - то се подчинява на съвсем други закони. От друга страна ти изобщо си нямаш понатие за какво говориш явно - това че "не може" си е лично твое мнение, теорията и практиката, обаче, показват друго - не само че може, но е така, и освен това най-логичното нещо е да е така, защото всичките "различните елементи" са съставени всъщност от едни и същи елементарни частици по едни и същи физически закони. И какви са тези "различни условия" за които говориш?! Специално гравитационното взаимодействие е напълно универсално, за разлика от електромагнитното, което действа на електрически заредени частици и има някои по-интересни особености. Това че на теб не ти се вярва (въпреки че е експерименталнон и теоретично доказано) си е лично твой проблем... аз не мога да помогна (но поне опитах).

--------------------

додо
оптимистка

#2078279 - 07.04.2008 02:24 [Re: Black Adder]

Знаеш ли, аз не оспорвам теорията на относителността - просто разсъждавам върху нея, а ти ако не си съгласен с нещо би могъл да кажеш защо конкретно...Защо смяташ, че пространството, което заемат телата с маса зависи от това дали са статични или се движат - всяко тяло във всеки момент заема точно определено място в пространството независимо дали е статично или в движение!
Колкото до твърдението ти, че вакуумът не е нищо, по-скоро бих се съгласила, че така нареченото безвъздушно пространство не е вакуум...Интересно какво според тебе е вакуумът щом не "нищо"?...
Значи съгласен си, че официалната доктрина по въпроса е забавяне на времето при голями скорости, но изхождайки от това, че времето е абстрактно понятие, аз стигам до точно обратното заключение, което образно ти описах с ракетата, самолета...Много ми е интересно, къде според теб тук е "глупостта"? И какъв е бил този експеримент, който е доказал това твърдение? ...Ти знаеш ли нещо по въпроса?
колкото до магнитите - нима искаш да кажеш, че един магнит може да въздейства като такъв /т.е. да привлича!/ и на други елементи освен на желязото?Може би си открил начин един магнит да привлича алуминиеви пластинки, например?...Та това и децата го знаят - че магнитите привличат само железни предмети! какво значи това "колкото пъти и да го казваш, то няма да стане истина"...Не те разбирам, Адлер! Може би съм изпуснала някои моменти от професионалното ти развитие - беше по-акуратен човек!...А това за електомагнитното взаимодействие пък нямаше нищо общо с темата, т.е. въобще не я засяга - както и да тълкува човек това взаимодействие, нищо няма да се промени по въпроса...Знам и никога не съм твърдяла, че гравитацията има нещо общо с магнетизма! Използвах магнетизма за да посоча как явленията в природата имат избирателен характер - влиянието им зависи от много фактори...Не може този хипотетичен гравитон да влияе по един и същи начин на всичко около себе си! Всички елементи са съставени от едни и същи елементарни частици но в различни комбинации, което ги прави по-устойчиви или неустойчиви на външно влияние, като прибавим, че тези елементи се намират в обкръжение на най-различни други елементи /които от своя страна им оказват своето влияние.../, в най-различни условия /високи температури, ниски температури,различна влажност, движение на въздушни маси, статичност, хомогенна среда, замърсяване.../А гравитацията е една и съща и на океанското дъно и на най-високия планински връх.../като се абстрахираме от натиска на водните маси!/...
...Изобшо въобще дори не си си направил труда да разбереш какво ти говоря!...Ако не си влюбен, туйзека е млогу лошу - дъ знайш! Аку си влюбен - простено ти е!

--------------------
gb.pipingrock.com

Black Adder
Advanced

#2078504 - 07.04.2008 11:31 [Re: додо]

Цитат:

Знаеш ли, аз не оспорвам теорията на относителността - просто разсъждавам върху нея, а ти ако не си съгласен с нещо би могъл да кажеш защо конкретно...

Тъпо е да разсъждаваш за нещо което изобщо не ти е ясно, не мислиш ли?

Цитат:

Защо смяташ, че пространството, което заемат телата с маса зависи от това дали са статични или се движат - всяко тяло във всеки момент заема точно определено място в пространството независимо дали е статично или в движение!

Нищо не съм казал за пространството, говорех за линейните размери - това е добре известен релативистичен ефект. Чети внимателно!

Цитат:

Колкото до твърдението ти, че вакуумът не е нищо, по-скоро бих се съгласила, че така нареченото безвъздушно пространство не е вакуум...Интересно какво според тебе е вакуумът щом не "нищо"?...

Това с какво си съгласна или не е без значение, защото освен твоето въображение съществува и обективната реалност. Ти сама го каза - вакуума е "празно пространство" - т.е. не е нищо. Отделно че във вакуума най-добре виреят елементарни частици като фотон, неутрино и др. От гледна точка на теорията на полето пък вакуум изобщо няма - навсякъде имаме различни полета. Също не забравяй че пространството между градивните частици на веществото е също вакуум... абе въобще ми цитираш тука едни постулати от преди 1000 години... хайде да се спреш вече, а?

Цитат:

Значи съгласен си, че официалната доктрина по въпроса е забавяне на времето при голями скорости, но изхождайки от това, че времето е абстрактно понятие, аз стигам до точно обратното заключение, което образно ти описах с ракетата, самолета...Много ми е интересно, къде според теб тук е "глупостта"? И какъв е бил този експеримент, който е доказал това твърдение? ...Ти знаеш ли нещо по въпроса?

Времето не е абстрактно понятие, то си е напълно реално и измеримо, също както и пространството и престани вече да бълваш потоци от безмислени умозрителни твърдения. А иначе експерименти има проведени много като включим и най-простия вариант - 2 точни хронометъра - един на земята и един в бързодвижеща се ракета или самолет например - правен е подобен експеримент с атомни часовници - ето тук, например, има описани няколко експеримента, ако искаш да се запознаеш с подробностите, не ми се превежда сега от английски, а няма и смисъл.

Цитат:

колкото до магнитите - нима искаш да кажеш, че един магнит може да въздейства като такъв /т.е. да привлича!/ и на други елементи освен на желязото?Може би си открил начин един магнит да привлича алуминиеви пластинки, например?...Та това и децата го знаят - че магнитите привличат само железни предмети! какво значи това "колкото пъти и да го казваш, то няма да стане истина"...Не те разбирам, Адлер!

Явно доста неща не разбираш. И което е по-лошото - упорстваш в това си неразбиране, вместо да вземеш да се образоваш малко. За съжаление, обаче, нито имаме времето нито мястото в този форум, за тази цел.
Но все пак ще се опитам да започна от някъде. Значи: 1) Това че магнитите привличат или отблъскват някои обекти е само частен случай на фундаметналното електромагнитно взаимодействие.
2) Постоянните магнитите привличат към себе си не само желязото а и всички други феромагнитни материали - Кобалт, Никел, редкоземни елементи, сплави, някои химически съединения и др. Също така феромагнетизма се губи над определена температура (т.нар. точка на Кюри). Феромагнетизма е доста добре изучено явление, общо взето и ако те интерсува, може да прочетеш по въпроса. Само за твоя информация - има железни сплави и алотропни модификации на желязото които не са феромагнитни и съответно не се привличат от магнит.
3) Постоянните магнити си взаимодействат (отново говорим за елементарно привличане или отблъскване) също така с други магнити или с проводници по които тече ток (или пък самите проводници се движат).

Цитат:

...Изобшо въобще дори не си си направил труда да разбереш какво ти говоря!...Ако не си влюбен, туйзека е млогу лошу - дъ знайш! Аку си влюбен - простено ти е!

Напротив, прочетох много внимателно какво си написала и мога да кажа че то е плод на собственото ти въображение. Науката не работи така - науката се базира на експериментални данни а не само на фантазия и въображение. Всяка теория малко или много е експериментално подкрепена (иначе се нарича хипотеза, а не теория)

--------------------

vziskatelniq
член

#2150138 - 14.07.2008 17:46 [Re: Black Adder]

А приемате ли тезата, че самата Вселена е част от един огромен съвършен разум? Имам го в предвид заради паралелните светове, например.

Huckleberry

#2152725 - 17.07.2008 11:16 [Re: vziskatelniq]

Цитат:

А приемате ли тезата, че самата Вселена е част от един огромен съвършен разум? Имам го в предвид заради паралелните светове, например.

А ти смяташ ли че отделна клетка в нашето тяло е способна да осмисли цялостната ни конструкция,въпреки или поради втъканият ДНК в нея ?
Така нареченият хоризонт на събитията има събрат - хоризонт на осмислянето.Мравката нищо че ходи по релсата,тя няма как да осмисли какво по дяволите е търчащият и насреща локомотив

d1saster

Регистриран: 18.12.2004
От: Las Vegas, NV
    #2192971 - 11.09.2008 02:32 [Re: vziskatelniq]

Ако връщането във времето е възможно, то връщайки се, не бихме могли да променим състоянието на всичко/нищо. Т.е. връщащият се ще се озове в същото състояние, в което е бил тогава, знаещ толкова колкото е знаел тогава, на възраст на каквато е бил тогава... Проблемът си е негов ако се върне малко повече от своята възраст, тогава просто ще изчака да се роди наново. А отиването в настоящето/бъдещето ще бъде вероятно като си изживее пак живота. Това би било приятно само за хора, които са имали хубав живот и искат да си го изживяват наново

Kaiaktzar
темник
**

Регистриран: 27.06.2008
    #2244542 - 12.11.2008 21:34 [Re: d1saster]

Чудя се, че още някой вярва на Айнщайн.Сто години по късно няма нито едно доказателство подкрепящо теорията на относителността.Колкото и да ви е неприятно, пространството си е пространство, последователноста на събитията са си последователност, висшата математика е нелогична псевдонаука боравеща с понятия, вместо стойности.Човешкия живот се измерва в брой сърцебиения, в която и част на галактиката да се намира.Включително и пътувайки.Предлагам да се отнесете исторично-критично към откритията във физиката в началото на 20 век.Плезенето ще го пропусна.Макар че имам снимки със руски академици иронично плезейки се на Айнщайн. Може би математическия модел не е съвсем логически, а може би и логиката е неизползваема при несигурност на изходни данни и скаларност до средата на уравненията само.Какво значи нула, минус и плюс безкрайност, уравняване на уравнения там където не се уравняват.Измисляш си някаква лема и край.Градиш кули върху измислен темел.Тоест измислени кули Някой набързо е решил кой ще победи, Ахил или костенурката.

--------------------
Тцъ, не съм аз.

Редактирано от Kaiaktzar (12.11.2008 22:00)

Black Adder
Advanced

#2244797 - 13.11.2008 02:08 [Re: Kaiaktzar]

Цитат:

Сто години по късно няма нито едно доказателство подкрепящо теорията на относителността.

Теорията на относителността (всъщност те са 2 - обща и специална) е базирана изцяло върху еспериментални данни (затова е и теория, а не хипотеза) и е била многократно потвърждавана експериментално също така - ако те интерсува точно - в интернет предполагам пише доста по въпроса.

--------------------

friend

**

Регистриран: 10.04.2002
От: USA
    #2244887 - 13.11.2008 04:13 [Re: Black Adder]

Тук прикрепям един мой пост за Large Hadron Collider (LHC) в Астрология. Не съм споменала само, че подобни рисунки се срещат в древният Египет и при маите.

Цитат:

или машина на времето
Time travel one step away! Sign up

още: http://www.independent.co.uk/news/scienc...ace-779761.html

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 20244

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.086 seconds in which 0.009 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.