ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Кулинарно изкуство

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
Re: Гречка ?
    #743195 - 20.04.2005 15:00 [Re: Tirtirlin]

Сега един въпрос гърците имат ли го това гречка? Има едно подобно такова на ориз и елда, дето му казват "гюветси"или нещо от сорта. Сега се сетих, че с него готвят доста истории- варят го и към него слагат телешко с доматен сос. Ама не съм сигурна дали е едно и също с елда.
И защо казваме по украйнски " гречка" т.е "гръцко", като на български си е елда?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
    #743203 - 20.04.2005 15:06 [Re: Tirtirlin]

Па като нема крокодили наоколо на кво друго да карам освен на чувства. Бе важното е да има чувства пък и крокодилите ще дойдат и тогава да му мислят алигаторите!

Val-1
член

Регистриран: 05.02.2005
От: Стара Загора
    #756349 - 29.04.2005 11:48 [Re: nebe]

Вчера сварих гречка /елда/, после я запържих в краве масло, но въпреки това има меко казано странен вкус. Има ли някакъв друг начин на приготвяне, за да се избегне този вкус? или само на мен ми се струва странен?

Liebling
старо куче

Регистриран: 28.03.2005
От: Чехия
    #762164 - 04.05.2005 09:17 [Re: Val-1]

Аз тази грека взех да я слагам в какво ли не.... Правих си сърмички в лозови листа - сложих кафяв ориз и елда. После готвих коприва- пак сложих от нея вместо ориз.Като пълнител я ползвам.

karamel
член

Регистриран: 09.02.2005
    #768985 - 09.05.2005 09:24 [Re: Val-1]

Аз я приготвям по обратния начин: първо запържвам в масло, след това заливам с две части леко подсолена вряла вода и варя на тих огън, докато почти поеме водата. След това се захлупва плътно с капак и се оставя поне за половин час, за да попие изцяло водата и да "бухне". С малко сметана (заквасена) или студено прясно мляко е чудна. (Останалите у дома твърдят, че им мирише на дървеници, така че почти всичката е за мен )

Редактирано от karamel (09.05.2005 09:25)

gena
фурия

Регистриран: 07.09.2003
    #770164 - 09.05.2005 22:08 [Re: Tirtirlin]

елда е това.Между другото се смята за храната на народа/разбирай бедните/ в доста европейски държави - Холандия,Белгия.Яде се по време на сушави години.Ами не изисква много, много специални грижи културата.Хранят с нея и конете.Нещо като нашето просо.
Рецепти с нея по българени не знам обаче.
В руската кухня я има като мезе май .
Аз лично не съм яла.На вид не ми хареса кашата от елда

--------------------
Все вышесказанное-это лишь моя точка зрения.

Някаква си там
златна

Регистриран: 21.02.2004
От: морето
    #772714 - 11.05.2005 15:44 [Re: gena]

Аз ядох сварена и само леко подправена с пипер...хареса ми.

--------------------
Някой друг ще трябва да плати сметката, ние не сме поръчвали такъв живот!!!

Jade
InSatiable Obfuscator

Регистриран: 19.03.2005
От: 02138 MA
    #837769 - 23.06.2005 12:55 [Re: Някаква си там]

Гречката е страшен наркотик...като я опиташ за първи път и ти мирише и вкусът и е повече от странен. Обаче аз направо се метнах на популярната руска диета с гречка и кефир и на 5-тия ден вече сънувах, че си я хапвам - сещайте се, че през цялото време съм я яла без сол и само накисната в гореща вода без подправки - невероятно вкусно и зарибяващо. А на Бг пазара има и брашно от гречка, с което руснаците правят супер палачинки. Иначе твърдят, че белтъчините в гречката са по-пълноценни от тези на всички житни култури, и са близки до тези на месото - тя не е от сем.житни. Иначе може да се слага във всичко, което съдържа или да заменя всичко като ориз, леща, боб, булгур, жито, фиде... А, да - и кожата ти става вълшебна от това чудо...

--------------------
"There’s nothing like a taste of healthy Balkan irreverence... "

karamel
член

Регистриран: 09.02.2005
    #853734 - 02.07.2005 17:07 [Re: Jade]

(малко OFF)
Jade, каква е тази диета?

Редактирано от karamel (02.07.2005 17:08)

Jade
InSatiable Obfuscator

Регистриран: 19.03.2005
От: 02138 MA
    #862625 - 08.07.2005 11:28 [Re: karamel]

Цитат:

(малко OFF)
Jade, каква е тази диета?

Съжалявам за закъснението с отговора... разбираш ли поне малко руски - ако да, ето ти я Гречневая диета в оригинал - ако не ти е лесно - кажи да тия преведа...
Малко коментари от мен - кефир в България е почти невъзможно да се намери - заменяш с обезмаслено кисело мляко - Пършевица, Здравец, Верея имат такива с 0.1 до 0.5% масленост, ако ти е много гадно взимаш една кофичка 2% и една обезмаслено -това е количеството за целия ден.
Гречката/елдата, която се продава тук е предварително леко запечена - затова не покълва - някой по-нагоре беше писал постинг за това, стига и реално 1ч в покрит съд, след като е залата с гореща вода, за да набъбне и да е готова за ядене.
Хранителната стойност на гречката виж оттук, и имай предвид, че 1 стакан = 1 чаена чаша = 240 ml продукт = 170 гр суха гречка = 583 ккал - това е количестовто сух продукт /преди накисването/, което се предполага че ядеш за 1 ден, но дори да стигаш до 250 гр не е фатално за диетата - но никакви подправки! Най-много магданоз, копър - нещо зеленичко, БЕЗ СОЛ, може малко люто, но лютото отваря апетит. Ако искаш смесвай грешката с киселото мляко - много е приятно.
Ако имаш въпроси - питай Моят извод е, че след като свикнеш с вкуса на гречката това е най-леката диета, която съм правила и влияе страхотно на кожа, коса, нокти...не е най-подходяща за лятото, но 3 дни за изчистване също стават...ако си нулева кръна група може да не ти понесе - т.е да ти се гади от гречката и да не сваляш , но се съмнявам. Стискам ти палци! Успех!

--------------------
"There’s nothing like a taste of healthy Balkan irreverence... "

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 9805

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.03 seconds in which 0.009 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.