ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Бъдещи родители

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
pibu
член

Регистриран: 29.04.2005
Избрахте ли вече име
    #792893 - 26.05.2005 02:23

към бъдещите мами решихте ли вече за имена
и към всички останали приемам предложения за женско име

--------------------

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
MIK
Нерегистриран

Re: Избрахте ли вече име
    #792897 - 26.05.2005 02:30 [Re: pibu]

Здравей
Зависи какво име предпочита6,чисто българско или не6то интернационално,но въпреки това имам няколко смесени предложения...Рая,Дара,Деница,Денис,Дейна,Феличе,Летиция,Карин,Кристин и много други,но сега май моzъкът ми спи ,ти какво име би препочела и има ли някое от гореиzброените което ти допада?

Sol y Sombra
under construction

Регистриран: 12.03.2004
От: Червения килим
    #792986 - 26.05.2005 08:22 [Re: pibu]

За момичета аз много харесвам Калина, Александра, Милена, Мария, Ния, Евгения, Симона, Василена, Албена, Емилия, Ема, Надя/Надежда, Десислава, Марина, Елена, Екатерина, Диана, Ана/Анна, Ивона, Силвия, Ирина, Валентина... Ох, много хубави имена има за момиченца и можеш даже да уважиш и бабите с някоя буквичка или част от името, като въпреки това името на детето си е различно и само негово.

tender™Модератор
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
    #793025 - 26.05.2005 09:20 [Re: pibu]

Гергана
Лиляна
Деница
Калина
Никол
...
е-хе, имена да искаш
ти към какво си се насочила - чисто българско име или (както сега е модерно) с лек евро-американски оттенък?

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

pibu
член

#793239 - 26.05.2005 11:05 [Re: tender™]

Ужас за момичета наистина има страшно готини имена и ми е многоо трудно да реша.Ако беше момче вече да съм решила и забравила винаги ми е било по лесно с мъжките имена.
Сега да кажа за това към какво точно съм се насочила
Да не е от тези американските имена да има добра кратка форма относно буквите може да е с И или П или Л или Г
Засега съм се спряла на Габриела ,но искам да проуча още въпроса защото предния месец бях на Ивона и Пламена
абе ужас дано като се роди поне да зная как искам да се казва
А да и още нещо неможе да е Катерина ,защото каката така се казва

--------------------

pibu
член

#793246 - 26.05.2005 11:09 [Re: pibu]

А сега от тези които сте изброили ми харесаха
Кристин само че с добавка а Кристина
Ема,
Калина

--------------------

ЕМА
(лице назаем)

Регистриран: 14.05.2005
    #794148 - 26.05.2005 19:17 [Re: pibu]

Ние имаме няколко варианта и все ще си изберем едно: Наталия, Габриела, Камелия, Ралица. Но на Габриела не ми допада много кратката форма Габи. Преди това мислех да е нещо с три букви - Ина, Ива, но после разбрах, че е добре името на човека да бъде с повече срички. Многото букви носят повече и по-различни вибрации и обогатяват по този начин личността.
А не мислите ли да си имате и едно мъжко име за всеки случай? Ние ще си измислим по едно за двата пола, още повече, че при нас още не е ясно какво ще е бебето. Но за мъжкото май ни е по-трудно. Хем да звучи хубаво, хем да не е толкова масово като Иван, Петър, Димитър, Николай и пр.

--------------------
"Дори и Бог има своя ад и това е любовта му към хората."

ЕМА
(лице назаем)

#794156 - 26.05.2005 19:21 [Re: ЕМА]

А, като казахте Ивона - има и Ивена, което също звучи красиво.

--------------------

pulipam
аз и две бонбончени

Регистриран: 14.01.2004
От: БГ–- Хамериката
    #806487 - 03.06.2005 06:01 [Re: ЕМА]

Ние сме се спряли на Мирослава -казах ли ,че ще е момиче!Иска ми се да е нещо интернационално, а и американците да не си кривят много езиците!При второто повтаряне и го научиха!

Редактирано от pulipam (03.06.2005 06:01)

jul
неориентиран

Регистриран: 22.06.2005
    #836582 - 22.06.2005 16:07 [Re: pulipam]

Ние пък се колебаем м/у 3 варианта(буквичката ще е С):Савина,София или Стефания.Първенството засега държи Савина.Все пак има още 4 месеца дотогава......

margo71
членка

Регистриран: 21.04.2005
    #837139 - 22.06.2005 22:42 [Re: jul]

А какво ще кажеш за Северина? На мен ми харесва

danios
новак
**

Регистриран: 24.06.2005
    #862642 - 08.07.2005 11:35 [Re: margo71]

предложете ми мъжки имена

tender™Модератор
барман

#862756 - 08.07.2005 12:28 [Re: danios]

Рад, Севар, Кардам, Тервел, Орфей, Тангра, Кубрат, Котраг...

--------------------

Нещото, което вие в нощта
Фантом

Регистриран: 21.02.2004
    #863842 - 09.07.2005 00:32 [Re: tender™]

Цитат:

Рад, Севар, Кардам, Тервел, Орфей, Тангра, Кубрат, Котраг...

... Да си намери направо "Именник на българските ханове". Там има богат избор.

За съжаление няма хубави мъжки имена.
Виж, с женските е много по-лесно. Аз лично се колебая между Ая, Рая, Мия, Ния, Лора, Мина, Дара...

--------------------
Fire Walk with Me

friend

**

Регистриран: 10.04.2002
От: USA
    #863896 - 09.07.2005 01:15 [Re: pulipam]

Те, американците, особено от севера, хич няма да им лесно с това дълго име. Хората гледат да си викат с едно-две срички, и бързичко. Иначе, тези на юг ... може и по 5 имена да си викат, не съм сигурна.
Едно Мери, Мими, Мила, Мая ще е по-добре мисля.

--------------------
Winners Are Driven

“A soldier may be a refugee if he objects to a war which violates fundamental human norms.” Jeffry House

friend

**

#863897 - 09.07.2005 01:18 [Re: tender™]

На мен това Никол ми звучи като Никопол. Николина е къде-къде по-красиво. Иначе с Н ми харесва Невена, Надежда, Надя (колко черни има тук с това прекрасно име!), Наталия и т.н.

--------------------
Winners Are Driven

“A soldier may be a refugee if he objects to a war which violates fundamental human norms.” Jeffry House

friend

**

#863900 - 09.07.2005 01:21 [Re: tender™]

Ти би ли кръстил детето Котраг?

--------------------
Winners Are Driven

Grezinko
Расов жребец

Регистриран: 15.06.2004
    #864291 - 09.07.2005 12:50 [Re: friend]

ЛОРА ЛОРА ЛОРА ЛОРА
ВАСИЛЕНА ВАСИЛЕНА ВАСИЛЕНА ВАСИЛЕНА
ДЕНИЦА ДЕНИЦА ДЕНИЦА ДЕНИЦА

Morrigan
ravenhearted

Регистриран: 23.12.2003
    #864425 - 09.07.2005 15:36 [Re: tender™]

Цитат:

...Орфей, Тангра...

УжасТ!

Аз от мнооого време съм си решила как ще ми се казват дечицата.. момиченца - Дара и Екатерина
момченца - Калоян, Явор или Дамян

--------------------
..Wir kapitulieren niemals!..

Фантом

#864696 - 09.07.2005 20:34 [Re: Morrigan]

Цитат:

момченца - Калоян, Явор или Дамян

И рече Нещото : Да биде Явор.

--------------------
Fire Walk with Me

Еленика
beauty seeker

Регистриран: 13.03.2005
    #865384 - 10.07.2005 14:55 [Re: Нещото, което вие в нощта]

Аууу, каква интересна тема..

Красиви имена много. Струва ме се, че когато се избира име е важно също да се избира в съзвучие с фамилното име, което детето ще носи. Красиви чужди имена и стари български не винаги добре подхождат на съвременните български фамилии и понякога дори могат да звучат смешно в съчетание.

Не трябва също да се забравя значението на името, всички имена значат нещо на някакъв език. Значението на името на човека е нещо като лична благословия за него през живота му.

Имената от гръцки или латински произход имат вариант в повечето европейски езици и затова са интернационални без при това да ни се натрапват като чуждици.

friend

**

#865614 - 10.07.2005 20:13 [Re: Еленика]

Точно така е. Значи взела съм един речник за имена от библиотеката, ако има някой, който иска да му намеря име тук до две седмици да пише, аз ще погледна вътре и ще отговоря.

--------------------
Winners Are Driven

tender™Модератор
барман

#865934 - 11.07.2005 09:05 [Re: Нещото, което вие в нощта]

ИмеНик, казваш...Мда.... Рад, Севар, Орфей и Тангра са били видни български ханове...

конкретно - Рад и Севар са старобългарски имена.
Така се казват двамата сина на мой близък приятел. Първосигнално и аз много се чудих на избора му, но после им свикнах и сега дори много ми харесват. Поне повече от Рей, Джон, Сеймън, Сиан и подобни...

--------------------

tender™Модератор
барман

#865940 - 11.07.2005 09:11 [Re: friend]

Котраг е бил син на Кубрат, доколкото знам.
Щом Кубрат си е кръстил ханското чедо Котраг, защо аз да не си кръстя детето-българин по същия начин?
Или трябва да си кръщаваме децата по чужди образци и подобия - Дейвид, Майк, Гейбриъл и Салваторе например?

Имената са несвойствени словосъчетания само когато и където не се ползват. Питай някой китаец дали му е несвойствено името, според него

--------------------

Фантом

#866160 - 11.07.2005 11:47 [Re: tender™]

Цитат:

ИмеНик, казваш...Мда.... Рад, Севар, Орфей и Тангра са били видни български ханове...

Иронията ти е крайно неуместна, а и показва пропуски по отношение на българската история - кан Севар е потомък на Аспарух и е последният български кан от рода Дуло.
От осемте изброени от теб - петима са български канове, така че съвсем логично е да спомена "Именника".
Колкото до българските имена, явно си ме разбрал погрешно. Смятам, че е прекрасно името на детето ти да е свързано с българската история. Колкото до митологията обаче, изборът на Орфей(дори и да приемем, че реално е съществувал), Тангра, Перун, Волос, Дажбог и т.н. ми се струва меко казано странен.

--------------------
Fire Walk with Me

tender™Модератор
барман

#866242 - 11.07.2005 13:06 [Re: Нещото, което вие в нощта]

Личните ми спомени оттоогава са избледнели, а в прогимназията (и в гимназията) даскаличката ни учеше повече да мислим исторически, отколкото да помним наизуст имена, дати и т.н.

Но пропускът си е пропуск. Проверих - прав си.
ИмеННо Севар е бил владетел 15 години, пише си го при търсене в Гугъл, каквото всеки може да направи

Цитат:

Генеалогия на българските владетели.

...

АСПАРУХ
княз 60 и една година (управлява). Родът му Дуло, а годината му верени алем.
ТЕРВЕЛ
21 години. Родът му Дуло, а неговата година текучитем твирем.

СЕВАР
15 години. Родът му Дуло, а неговата година тох алтом.

За имената на митологична основа, обаче, може доста и излишно да се спори. Иначе дори известни имена могат да бъдат оспорени като странни за някого другиго.

Какво ще кажеш за често ползваните и досега имена на християнски светци (или това не е митология) - дали и те са странни?

"Патрик" и "Майкъл" как ти се струват като имена
И каква им е разликата с "Тангра" и "Перун", с "Георги" и "Христо"?
Не като обожествени понятия, а като звучене за име...

--------------------

pagane
езичница

Регистриран: 09.07.2004
    #866290 - 11.07.2005 13:47 [Re: tender™]

Аз пък искам, ама много искам, някоя мама да хареса името, което аз измислих на малката ми щерка и тя вече да не е самичка с това име

Енислава.

Името е свързано с Еньовден, най-красивия езически и християнски празник, деня на лятното слънцестоене.
И много нежно се съкращава на Ени

Фантом

#866296 - 11.07.2005 13:49 [Re: tender™]

Цитат:

ИмеНик, казваш...

Цитат:

ИмеННо

Прегледах си два пъти мненията и ми се струва, че с изписването на тези думички нямам проблеми. Учудвам се, че в два поредни постинга ми наблягаш на тях. Още повече, че в първото си мнение не съм написал "Именик", а "Именник"(като модератор предполагам можеш да видиш, че не съм го редактирал в последствие).

Както и да е. "Патрик" и "Майкъл" може и да не са лош избор за имена, но за англоезична държава. Навлизането обаче на подобни имена в България е доста притеснително, но също толкова нормално като се вземе предвид чуждопоклонничеството, което е обхванало всички. Предполагам, че ако живееш с мисълта, че децатата ти няма да живеят в България, "Майкъл" е един резонен избор.
Разликата между "Тангра" и "Перун" от една страна и "Георги" и "Христо" от друга на пръв поглед не е голяма, но я има и за мен е съществена. Замисли се дали ако кръстиш синът си "Орфей" или "Тангра", той няма да се превърне в обект на подигравки от страна на другите деца(не коментирам дали тези подигравки ще бъдат основателни). Не бих искал синът ми да получи психически травми в детството си.

P.S. Колкото до скритият намек - "пише си го при търсене в Гугъл, каквото всеки може да направи", може би защото гимназията и прогимназията не бяха толкова далече, но не се нуждая от услугите на Гугъл. За мненията си ползвам търсачката изключително рядко и то за потвърждение на нещо, което знам, но някой детайл ми убягва.

--------------------
Fire Walk with Me

Sol y Sombra
under construction

Регистриран: 12.03.2004
От: Червения килим
    #866321 - 11.07.2005 14:06 [Re: tender™]

Аз лично не бих си кръстила сина Котраг по простата причина, че в днешно време името е архаично и донякъде смешно поради асоциацията с "котарак" - наистина елементарна и може би не на място, но те уверявам, че повечето хора (и всички деца), които чуят името, ще я правят и ще се подсмихват на името на горкото дете и на акъла на родителите му.

За мен са смешни и чуждите имена в комбинация с български фамилии - напр. Ричард Груев, Жан Виденов. Обратният вариант също би бил смешен, ако имената не си подхождат, напр. как би звучало Ваня Джаксън, Петя Йохансон или Димитър Перес? За мен такива имена също биха звучали абсурдно. Но пък имена като Александър/Александра, Силвия, Марина, Даниел(а) вървят добре с всякакви фамилии. Аз подкрепям Еленика в това отношение - независимо какви са по произход имената, важно е да се гледа как звучат заедно с фамилията (напр. добре ли би звучало днес Котраг Петров? - едва ли ).

tender™Модератор
барман

#866364 - 11.07.2005 14:31 [Re: Нещото, което вие в нощта]

Първо аз си мислех, че се пише имеНик - (имен, а не именен...), но се оказа, че и в Гугъл си е ИмеННик, т.е. имам грешка. Затова наблегнах на единичното и на двойното Н, за да се види грешката ми и после - вярната дума.

Моля те, не търси в мненията ми скрити намеци - дори и да има, те нямат за цел да уронят нечий престиж, най-малко пък твоя.
Както видя вече - когато аз съм сгрешил в нещо, си признавам и си го научавам.

Цитат:

гимназията и прогимназията не бяха толкова далече, но не се нуждая от услугите на Гугъл.

Аз пък съм далече от ученическите години и определено се нуждая от справочна информация за нещата, с които не се занимавам често и с които съм имал допир само тогава.

Във връзка с имената - в класа ми имаше много арменци със странни тогава за нас, децата имена като Арман, Хайгашот, Ваик, Харутюн и т.н. Всички те никак не страдаха от имената си, а и ние ги приемахме съвсем нормално. Дори децата повече се бъзикаха с моето име - Томи (идва от Тома), отколкото с арменските имена.

В същото време ни беше много странно името на една съученичка - българка, която се казваше Благородна....е някак си незавършенио ни звучеше, "благородна" какво? - логично беше да приемаме името й като прилагателно.

Та така - мисля си, че и с имената всичко е въпрос на търпимост.

--------------------

tender™Модератор
барман

#866381 - 11.07.2005 14:42 [Re: Sol y Sombra]

Котраг Генов обаче би звучало интересно Би било запомнящо се.

Разбира се, че изборът на име е въпрос на личено предпочитание, на традиции, на желано звучене...няма общи правила.
Например Гергана е едно прекрасно име и дъщеря ми се казва така, защото се роди на 6 май - Гергьовден. Но пък имена като Гина, Гана, Гизда, Гера и Гиги на мен не ми допадат.
Явно тези нюанси се предават и на децата, защото самото ми дете, когато започна да си казва съкратено името, се нарече не Гана или Гиги, както обикновено се съкращава Гергана без участието на буква "р", а Нани.
Тя сама реши да й е така галеното име и за мен то е чудесно

--------------------

Фантом

#866387 - 11.07.2005 14:48 [Re: tender™]

Съжалявам, ако не съм те разбрал правилно.

"Та така - мисля си, че и с имената всичко е въпрос на търпимост". С това съм напълно съгласен, но децата често са доста жестоки.
Иначе поне на мен ми прави голямо впечатление разминаването между името(и смисъла, който носи) и човекът. Например тази "Благородна" в действителност може да е лишена от всякакво благородство. Аз самият съм се сблъсквал с изключително фрапиращ случай - циганка, която носи името Снежанка.

--------------------
Fire Walk with Me

tender™Модератор
барман

#866394 - 11.07.2005 14:50 [Re: pagane]

не е самичка твоята Енислава - според Гугъл си има една кака 91-ви набор.

СОУ "КИРИЛ И МЕТОДИЙ "-БУРГАС

Вх.ном Име, презиме, фамилия ЕГН
060ххх ЕНИСЛАВА МАТЕВА ЕНЕВА 91хххххххх

--------------------

tender™Модератор
барман

#866411 - 11.07.2005 15:02 [Re: Нещото, което вие в нощта]

Подобно недоразумение на въприятията, само че с обратна причинно-следствена връзка, имаше във филма "Язон и аргонавтите", където Орфей беше представен като негър.
Нищо против негроидната или която и да било друга раса, но ако не се отчита кой национален или митологичен герой какъв е бил, според историята или митологията, скоро можем да видим и образователен филм за хан Аспарух с китаец в главната роля.

Вече съм гледал филм за историята за разпването и възкресението на Исус, където самият Юда беше в изпълнение на негър. Може би режисьорите са искали така да затвърдят идеята за черната му душа, но какво общо има душата с цвета на кожата, не разбрах А никъде ме съм чел Юда или пък Орфей да са били чернокожи.

--------------------

Еленика
beauty seeker

#866419 - 11.07.2005 15:06 [Re: tender™]

Хм... "Благородна"... явно някой радетел за чист български език е решил да внедри български вариант на името "Евгения"..

Аз мисля, че думата "Именик", означаваща списък или книга с имена, се пише с едно "н" - това е българска дума и е образувана по правилата на български език.
Има обаче и дума "Именник", която означава човек, който има Имен ден. Тази дума е дошла чрез руски език и се пише с две "н".

За мен идеалното име трябва да не е фрапиращо, но да не е и прекалено често срещано. Също така да не е много кратко, да е благозвучно (т.е. да съдържа достатъчно гласни и да не съдържа груби или труднопроизносими съчетания от съгласни), да е с подходящо значение за конкретния човек и добре да се съчетава с фамилията му.

Редактирано от Еленика (11.07.2005 15:12)

tender™Модератор
барман

#866432 - 11.07.2005 15:15 [Re: Еленика]

Цитат:

Аз мисля, че думата "Именик", означаваща списък или книга с имена, се пише с едно "н" - това е българска дума и е образувана по правилата на български език.
Има обаче и дума "Именник", която означава човек, който има Имен ден. Тази дума е заимка от руски език, където "именник, именница" се пише с две "н".

май е точно обратното

ето какво показва справката - думата "именик" излиза само в сайтове, различни от българските.
по-логично е точно тя да означава човек, който има имен ден, защото той няма именЕН ден, т.е. е именик (именяк) с единично, а не с двойно Н.

на думата "именник" излизат десетки български сайтове - ето някои заглавия, ако искаш и линковете, просто потърси "именник" в Гугъла.

Църковен календар и именник
"Български именник" 3.00 лв. автор Йордан Заимов
Български именник" 8.99 лв. автор Йордан Заимов
Български Национален Съюз - Именник на Българските канове
ИМЕННИК НА ПЪРВОБЪЛГАРСКИТЕ ВЛАДЕТЕЛИ.
ИМЕННИК НА БЪЛГАРСКИТЕ ВЛАДЕТЕЛИ.
КАЛЕНДАРЕН ИМЕННИК.

--------------------

Фантом

#866474 - 11.07.2005 15:32 [Re: Еленика]

Цитат:

За мен идеалното име трябва да не е фрапиращо, но да не е и прекалено често срещано. Също така да не е много кратко, да е благозвучно (т.е. да съдържа достатъчно гласни и да не съдържа груби или труднопроизносими съчетания от съгласни), да е с подходящо значение за конкретния човек и добре да се съчетава с фамилията му.

Съгласен съм с всичко, освен с "да не е много кратко". Според мен трябва да е точно обратното. Защо трябва да кръщаваш детето си самоцелно с дълго име, при положение, че след това всеки ще се обръща към него с умалително?
Макар и парадоксално, в много случай, когато рожденото име е дълго, то служи единствено пред институциите, а в ежедневието човекът бива наричан по съвсем различен начин.

--------------------
Fire Walk with Me

pagane
езичница

#866501 - 11.07.2005 15:46 [Re: tender™]

Твоят Гугъл май е по-подробен от моя
На мен ми излиза само моя реплика от форума тук

Еленика
beauty seeker

#866511 - 11.07.2005 15:53 [Re: tender™]

Тендер,

да, зная, че има много бг сайтове за имена, които се наричат "именници". Това обаче не ме впечатлява, защото непрекъснато срещам и "обикновеННи" и "съвършеННи" и какви ли още не думички по същите сайтове. Изглежда, когато думата не е съвсем ясно как се пише, често се предпочита да се сложат повече "Н", сигурно за всеки случай..

Това, което казваш е логично, но както знаеш, езикът не винаги е логика. Продължавам да мисля, че думата "именик" е българска и би трябвало да е образувана както се полага.

Думите "именник", "именница" обаче са различни и най-вероятно са дошли чрез руски език, където имените дни едно време са били повод за пословично голямо празнуване.

Но пък може и ти да си прав. Можем да проверим тези две думи в някой добър български тълковен речник, какъвто аз нямам подръка.

tender™Модератор
барман

#866530 - 11.07.2005 16:02 [Re: pagane]

ето ти линк към страницата на училището, в което е кандидатствала въпросната Енислава.
името й е малко преди средата на списъка.

--------------------

tender™Модератор
барман

#866544 - 11.07.2005 16:07 [Re: Еленика]

ще ми е интересно да чуя нечие професионално мнение по този въпрос.
моля...

--------------------

Еленика
beauty seeker

#866561 - 11.07.2005 16:16 [Re: Нещото, което вие в нощта]

Виещ Ангеле..

на мен ми се струва, че е добре един човек да не бъде наричан с едно и също име от най-близките си хора и от колегите си примерно, защото едните и другите биха влагали различен смисъл в едно умалително име. Най-близките биха влагали в това любов, но пък може би колегите - недостатъчно уважение.

Има смисъл човек да има различни имена за обществото и за най-близките си, защото проявява различни страни от себе си в двата случая.

Но пък има много умалителни имена, които твърдо са се наложили като пълни - например Соня, което всъщност е умалително от София.

Въпрос на предпочитание, но аз лично не бих избрала такова. Също както и не бих избрала име, което трудно или неблагозвучно образува умалително име.

pulipam
аз и две бонбончени

#866577 - 11.07.2005 16:21 [Re: friend]

не ми харесват тези имена бе!

pulipam
аз и две бонбончени

#866589 - 11.07.2005 16:27 [Re: tender™]

Сега го измислих-Косара какво ли значи?

pagane
езичница

#866612 - 11.07.2005 16:39 [Re: tender™]

Хм, доста сериозно се замислих върху проблема.
Според мен, Именник в смисъла на списък с имена не е производно на имен, а е отделна словоформа.
Така че е резонно да се пише с две "н", за разлика от именик в мисъла на човек, който има имен ден

tender™Модератор
барман

#866634 - 11.07.2005 16:47 [Re: pagane]

Благодаря ти...и аз се позапотих над този уж ясен казус.

--------------------

tender™Модератор
барман

#866649 - 11.07.2005 16:54 [Re: pulipam]

Косара е българското име на любовта..

Цитат:

Косара е най-голямата дъщеря на трагичния, но и могъщ български цар Самуил. Животът на Косара е изпълнен с превратности...

Косара се казва и дъщерята на певицата Стефка Берова.

--------------------

Еленика
beauty seeker

#866661 - 11.07.2005 17:01 [Re: pagane]

Ако думата "имен(н)ик" произлиза от "име", а не на "имен", то тази дума със сигурност би трябвало да се пише с едно Н, защото би била образувана чрез окончанието "-ник". Окончание "-нник" в бг език няма.

Възможно е тази дума да се е наложила с две Н по подобие на "песенник", "конник", "сенник" или други думи със същото окончание, които се пишат с двойно Н по причина на това, че самият им корен завършва на Н.

Думата "име" обаче не завършва на Н, а думата "имен" няма да даде производна с двойно Н.

pagane
езичница

#866709 - 11.07.2005 17:27 [Re: Еленика]

Да, но именник не е производна, още по-малко е производна на прилагателно.
Докато именик е.

Но това са само разсъждения, може нито едно от тях да не е вярно, разбира се. Може да е легализирана езикова грешка

Еленика
beauty seeker

#866730 - 11.07.2005 17:39 [Re: Еленика]

... с извинение за малкото отклонение

но това ми напомни за следния любопитен факт.

Думата "оверлог" в бг език се пише с Г накрая, сигурно и в правописните речници е така, аз поне не съм я виждала изписана другояче. Очевидно това е за да подхожда на "психолог", "филолог" и други подобни популярни думи, които включват в себе си "-лог".

Шивашкият уред оверлог обаче с логоса няма нищо общо. Думата е чуждица, която се пише overlock (затварям отгоре). В нея изобщо няма Г и очевидно тя би трябвало да се пише и произнася "оверлоК", колкото и необичайно и смешно да ни звучи това сега...

Еленика
beauty seeker

#866735 - 11.07.2005 17:42 [Re: pagane]

Пагане

в езика думи не се появяват от нищото, особено пък такива, които съдържат в себе си известни корени или окончания.

pagane
езичница

#866764 - 11.07.2005 18:01 [Re: Еленика]

Абсолютно си права, но не винаги и във всеки случай словообразуването е подчинено на едни и същи правила.
Затова ти казах - може да не е производно, а самостоятелна словоформа със същия корен.
Надявам се, разбра разликата

Еленика
beauty seeker

#866771 - 11.07.2005 18:11 [Re: pagane]

Пагане,

правилата при словобразуването и промяна на думите в един език са известни и определени, а не хаотични.

Би ли обяснила, каква според теб е разликата между "производно" и "самостоятелна словоформа със същия корен"?

pagane
езичница

#866794 - 11.07.2005 18:32 [Re: Еленика]

Еленика, искаш ли да пренесем този спор във Филология?

Еленика
beauty seeker

#866808 - 11.07.2005 18:39 [Re: pagane]

Пагане

останах с впечатлението, че ти сама подхвана наново едно съвсем миролюбиво приключено обсъждане...

Успешен ден ти желая!

tender™Модератор
барман

#867271 - 12.07.2005 09:02 [Re: Еленика]

Аз помолих Пагане за коментар по въпроса като литератор и тя откликна, за което й благодаря.
Благодаря и на теб, Еленика, за миролюбивите ти мнения по този езиков въпрос, който смятам за приключен в този форум.

--------------------

Еленика
beauty seeker

#867309 - 12.07.2005 09:41 [Re: tender™]

Моля, Тендер..

(Не подозирах, че Пагане е професионалистът към който ти призова и затова написах предишния постинг)

deer
член - ка

Регистриран: 17.12.2004
От: Пловдив
    #876137 - 18.07.2005 14:29 [Re: pagane]

Цитат:

Аз пък искам, ама много искам, някоя мама да хареса името, което аз измислих на малката ми щерка и тя вече да не е самичка с това име

Енислава.

Името е свързано с Еньовден, най-красивия езически и християнски празник, деня на лятното слънцестоене.
И много нежно се съкращава на Ени

е не е сама аз познавам и янислава и енислава
а иначе на мен много ми харесват имената Даниел и Ралица

--------------------
Благодаря!

Kenya

Регистриран: 21.06.2005
    #880699 - 21.07.2005 13:47 [Re: deer]

Сестра ми скоро ще роди.Чакаме момиченце.
Какво ще кажете за името Ивана.Така се казва майка ни.
Аз и сестра ми повече харесваме примерно Йоана или Ивона.

--------------------
Единственият начин да се отървеш от изкушението е да му се отдадеш. Оскар Уайлд

ЕМА
(лице назаем)

#881064 - 21.07.2005 19:03 [Re: Kenya]

Ивана ми звучи някак си употребено...(заради фолк-звездата)
Не е ли по-добре Ива или Ваня, или както казваш Ивона?
А познавам и Ивена.
А кога го чакате момиченцето?

--------------------

Kenya

Регистриран: 21.06.2005
    #881655 - 22.07.2005 09:18 [Re: ЕМА]

Терминът е на 19 август.Надявам се всичко да мине добре.
Непременно ще се похваля.
А пък за името Ивана не се бях сетила че ще го свързват с фолкзвездата.

--------------------
Единственият начин да се отървеш от изкушението е да му се отдадеш. Оскар Уайлд

Monnica

Регистриран: 18.07.2005
    #881812 - 22.07.2005 10:59 [Re: Kenya]

Антония, Изабел, Карина, Моника ,Ванеса , Анабел, Катрин ,Емили , Симона, Михаела
Мартин, Алекс, Влади, Даниел, Емо, Кристиян, Валентин, Филип
От мен-толкова
Желая ви здрави и красиви бебета!!!

Yossarian
гмурец

Регистриран: 04.02.2005
От: Sofia,BG
    #882947 - 23.07.2005 03:38 [Re: Monnica]

Хе-хе част от имената които си споменала са пълен кич, а именно:Изабел, Карина, Ванеса, Анабел, Катрин, Емили...
Ако са граждани на някоя държава от западна Европа или САЩ- хубаво ама иначе са си тотален кич.
Странно забелязвам, че този тип имена са много модерни сред циганите....

--------------------
Auri sacra fames (Verg.)

Monnica

Регистриран: 18.07.2005
    #882963 - 23.07.2005 07:17 [Re: Yossarian]

тези имена ще бъдат лесно приети в цял свят, а в днешно време българите лесно и по-често излизат да работят и живеят в чужбина. Затова предпочитам тези имена! Трябва да мислим за децата си , а не само за това как да "почеткаме" егото си или това на баби и дядовци...Миналото си е минало-имало хубави български имена, да , но времената се менят!!!

Viva
secretive

Регистриран: 09.05.2002
От: NYC
    #883635 - 24.07.2005 05:19 [Re: Monnica]

Не знам защо смяташ, че едно такова име ще помогне на детето ти да се интегрира по-добре в чужбина и защо трябва да зачеркваш хубавите български имена, само защото не са на мода в момента.
Не бих си сменила името на моята дъщеря за нищо на света, колкото и да им е трудно на американците да го кажат. Защото то е уникално, както нея Изберете име на детето си, което ви харесва, а не което е модерно.

--------------------
"Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present"

Solaria
дизайнер
**

Регистриран: 13.08.2004
От: София
    #883713 - 24.07.2005 10:42 [Re: Kenya]

Цитат:

А пък за името Ивана не се бях сетила че ще го свързват с фолкзвездата.

Ивана си е много хубаво име.

А дали ще го свързват с някаква фолк звезда след 10-20-40-... дай Боже 100 години? Повечето неща във фолка са преходни, а името си е за цял живот.

friend

**

#887705 - 27.07.2005 08:01 [Re: Kenya]

Ивана е много хубаво име. Ивона, също. Аз определено съм за старите народни имена. Новите, особено съчетания между две ми звучат меко казано безвкусно и просташко.

Както и да е, ако детето живее в англоговоряща страна и името му започва с И, ще му казват Ай, например на Иван,
четат Айван.

Ето, например инфо за Иван, което пък е във връзка с Ивана. Идва от руски, означава благонадежден и човек вярващ в Божията доброта.

Друго предложение, например, като Ира, което значи разсъдлива.

Харесвам много Ирина, Ива и даже толкова откричаното от младите майки Иванка.

--------------------
Winners Are Driven

Доня Пипера Люта
Елели

Регистриран: 17.01.2005
От: Ламберудия
    #896105 - 01.08.2005 10:56 [Re: Kenya]

Ванина.

Praskovka
believer

Регистриран: 23.10.2004
    #918260 - 17.08.2005 02:10 [Re: Доня Пипера Люта]

Дивна! Приказно име!

Така кръстиха малакта ми братовчедка, която навъртя вече 2 месеца.

--------------------
Love is patient, love is kind. It does not envy, it does not boast, it is not proud. It is not rude, it is not self-seeking, it is not easily angered, it keeps no record of wrongs.. 1 Corinthians 13:4,5

Доня Пипера Люта
Елели

Регистриран: 17.01.2005
От: Ламберудия
    #918419 - 17.08.2005 09:29 [Re: Praskovka]

и Омана.

Viva
secretive

Регистриран: 09.05.2002
От: NYC
    #920002 - 18.08.2005 06:48 [Re: Доня Пипера Люта]

Радина

--------------------
"Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present"

Просто аз
Нерегистриран

#929552 - 24.08.2005 15:36 [Re: pibu]

Вчера чух много интересно име - Мирая...
Супер звучи...

Praskovka
believer

Регистриран: 23.10.2004
    #931878 - 26.08.2005 02:10 [Re: Просто аз]

Цитат:

Вчера чух много интересно име - Мирая...

Оле, много е хубаво!
Ами Мия?

--------------------
Love is patient, love is kind. It does not envy, it does not boast, it is not proud. It is not rude, it is not self-seeking, it is not easily angered, it keeps no record of wrongs.. 1 Corinthians 13:4,5

hoity-toity
членче

Регистриран: 28.07.2005
От: Южна Корея
    #931879 - 26.08.2005 02:13 [Re: Praskovka]

Аделина, Мина, Силвия,....

--------------------
Това, което сме е в резултат от нашите мисли.

hoity-toity
членче

Регистриран: 28.07.2005
От: Южна Корея
    #931883 - 26.08.2005 02:25 [Re: hoity-toity]

Аз съм твърдо за българските имена. Може да се са типични, но поне звученето им да е българско. Много са ми смешни комбинации от рода Никол Петрова, Мишел Георгиева... или както едно съседско дете Спартак Петков...

--------------------
Това, което сме е в резултат от нашите мисли.

Nobles
ориентиран

Регистриран: 11.01.2004
    #933241 - 26.08.2005 22:00 [Re: pagane]

Енислава е умна и особено много - сладкодумна. Много обича музиката, има и артистични способности. Един ден професията й ще я свързва с далечни страни и с духовни нагласи.
Да ти е здрава и щастлива!

Nobles
ориентиран

Регистриран: 11.01.2004
    #933254 - 26.08.2005 22:18 [Re: hoity-toity]

Първата буква е израз на стартовите позиции, последната - на основната цел. Ако последната буква е "а", както при повечето български женски имена, основната цел е любовта, творческата енергия и децата.
Сричката, върху която пада ударението е олицетворение на онова, което "пренася" главната тежест между старта и целта.

"Твоето име е онова вълшебно длето, което ден след ден дълбае и извайва твоя характер, бит и съдба"

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3183

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.118 seconds in which 0.08 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.