ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Обща дискусия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Hermione
неориентиран

Регистриран: 31.05.2005
От: Hogwarts
Магистратурите
    #803169 - 01.06.2005 12:37

Както знаете, напоследък университетите започнаха да предлагат разнообразни магистратури. Това е чудесно, когато приемът се осъществява на базата на завършен бакалавърски курс по същата специалност, така че магистратурата се явява продължение и задълбочаване на знанията със специализация в някаква посока. Но: когато се обявяват магистратури за кандидати от други специалности, това не може да означава специализация, а просто е един съкратен курс по най-основните дисциплини от бакалавърския курс. Следователно качеството на получаваното образование е ниско и не отговаря на степента "магистър". Например, ако някой филолог отиде да учи магистратура по туризъм, дори и обучението да е цели 2 години (а често е само 1.5 или 1 година в такива случаи), знанията и уменията от този курс не могат да се равняват на тези от 4-годишния бакалавърски курс. Но в крайна сметка получената степен е по-висока

Как се отнасяте към тези магистратури и имате ли лични впечатления?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Nell
фея

Регистриран: 25.03.2004
От: градът на мечтите
Re: Магистратурите
    #803219 - 01.06.2005 13:04 [Re: Hermione]

На мен ми предстои да избирам магистратура, завършила съм семестриално "Счетоводство и контрол", но не ми се иска да записвам същата специалност. Биг могла да запиша "Финанси" защото в голямата си 4аст от двете специалност се припокриват. На мен ми се искаше да запиша нещо от рода на "Маркетинг и реклама" но то си прав че з агодина и половина няма как да се научи в детайли цяла нова специалност..х незнам как да постъпя..много съм раздвоена..

--------------------
THE GREATEST THING THAT YOU WILL EVER LEARN IS JUST TO LOVE AND BE LOVED IN RETURN...

Hermione
неориентиран

#803227 - 01.06.2005 13:10 [Re: Nell]

Според мен ако искаш качество, но все пак нещо по-различно, запиши някаква икономическа магистратура. Ако запишеш нещо съвсем различно, за краткия срок на магистратурата няма да получиш нужните ти знания, за да работиш по само по специалността от магистратурата. Разбира се, всеки случай е различен - има магистратури с качествено обучение, но и такива, които само взимат парите на кандидатите, а не им дават много, затова помисли добре, преди да решиш. Аз, например, мисля, че ако се обяви магистратура по японски за кандидати, невладеещи японски, сигурно ще има достатъчно желаещи, колкото да се запълнят местата, но колко японски ще научат те за 1 година или максимум за 2? За този тип магистратури иде реч.

Nell
фея

Регистриран: 25.03.2004
От: градът на мечтите
    #803258 - 01.06.2005 13:28 [Re: Hermione]

О да абсолючно съм съгласна..аз така или иначе ще запиша икономическа специалност..но едва ли ще е точно счетоводство..иска ми се да си разширя малко познанията:) Аз сега гледах програмите на БАН и може би там ще се отиентирам:)
Бях 4увала и за магистратура по програмата ФАР към УНСС но не можах никъде да намеря инфо..

--------------------
THE GREATEST THING THAT YOU WILL EVER LEARN IS JUST TO LOVE AND BE LOVED IN RETURN...

Angra
x

Регистриран: 25.01.2004
От: dark.......
имам въпрос...
    #803485 - 01.06.2005 15:20 [Re: Hermione]

след като си завършил една бакалавърска специалност и завършиш магистратура нещо различно, е аджаба какво се води, че си завършил? като си търсиш работа по магистърската или бакалавърската специалност търсиш?

--------------------
Всички усилия на човека са насочени
за постигането на някаква цел, а
когато тя е постигната, ние с
учудване разбираме, че там няма
нищо друго освен това, което сме
искали.

Деспина
ореада

Регистриран: 26.01.2005
От: не съм от тук
    #803605 - 01.06.2005 16:22 [Re: Nell]

Цитат:

На мен ми се искаше да запиша нещо от рода на "Маркетинг и реклама" но то си прав че з агодина и половина няма как да се научи в детайли цяла нова специалност..х незнам как да постъпя..много съм раздвоена..

Ами ти вече имаш икономическо образование, така че година и половина за финанси ти стига щом си завършила Счетоводство.
Виж друго не си обяснявам, как така човек с неикономическо образование ще стана магистър по Финанси/примерно/ за две години?

Иначе и аз мисля да запиша магистратура Финанси, завърших МИО и се чудя кое от двете да избера за магистратура.
Може да се окаже, че ще ставаме колеги

--------------------
„В истината има повече красота, дори когато красотата е отвратителна.“ Джон Стайнбек

Деспина
ореада

Re: имам въпрос...
    #803614 - 01.06.2005 16:26 [Re: Angra]

Цитат:

след като си завършил една бакалавърска специалност и завършиш магистратура нещо различно, е аджаба какво се води, че си завършил? като си търсиш работа по магистърската или бакалавърската специалност търсиш

Когато някой те наема на работа обикновено се гледа основната специалност, не че магистратурата е без значение.
Но така или иначе все още решаващия фактор дали ще те вземат на работа не е квалификацията /или липсата й/

--------------------
„В истината има повече красота, дори когато красотата е отвратителна.“ Джон Стайнбек

Hermione
неориентиран

#803780 - 01.06.2005 18:12 [Re: Деспина]

Цитат:

Виж друго не си обяснявам, как така човек с неикономическо образование ще стана магистър по Финанси/примерно/ за две години?

Има такива случаи и то много Законът го позволява - това е гадното! И после някой, който е учил 4 години Финанси, например, и после 1 година магистратура по Финанси, има същата магистърска диплома, както някой, който е завършил Педагогика, примерно, и после е изкарал 2 години магистратура по Финанси Недомислици...

Arsenal
suspended

Регистриран: 15.11.2004
От: Jerusalem
    #804712 - 02.06.2005 10:00 [Re: Hermione]

Магистратурата е курс по квалификация и преквалификация.Не е основно обучение и позволява по-кратък период на обучение.Докторанството като няма такова обучение...явяваш пред комисия и ...толкоз.

Деспина
ореада

#804725 - 02.06.2005 10:09 [Re: Arsenal]

Цитат:

Магистратурата е курс по квалификация и преквалификация.Не е основно обучение и позволява по-кратък период на обучение

Ами да, колега
И още магистратурата е малко по-висша степен на обучение, тя не замества, а допълва бакалавърската степен.

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 8482

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.