ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » История

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Fire Fury
teacher of fire

Регистриран: 11.05.2002
От: USA
Асеновата династия - власи?
    #910475 - 11.08.2005 04:11

Скоро четох една статия на некъф янки, който изглежда ни мрази в червата. Robert Lee Wolff, The 'Second Bulgarian Empire'. Its Origin and History., Speculum, Vol. 24., No. 2 (Apr. 1949), 167 - 206.

Даже в заглавието империята е в кавички. Този тип изкарва Асен I и Петър и Калоян власи, въпреки че на едно място признава, че власите нямали писмен език и тези тримата издавали заповедите си на писмен български. Колкото да върти и сучи и взима не наша страна в некъф наш спор с румънците от преди 60 години, има няколко интересни неща.

1. Споменава, че тримата ни царе се имат за родственици на Симеон и Петър I.

2. Областите на сегашна FYROM Реп. Македония ги разглежда като ИЗКОННО български, и даже НАБЛЯГА на това, за да докаже, че Сев. България (сега) е влашко-куманска. Разбира се, че малбанците (така аз наричам тъпите сръбско-македонски мекерета), Тито и Коминтерна ги е нямало по време на 1200 г.

Спекулум е сериозно научно списание за Средновековието и достъпът до него е платен или от университет (както е с ASU, където аз работя). PDF файлът е над 5 МБ, и не мога да го постна тук и трудно се изпраща - но Тихомир го има изпратен от мен. Но ето ви линк на статията, която е постната в Трайпод The 'Second Bulgarian Empire.' Its Origin and History to 1204

Чакам вашите мнения. Моля без ненужни страсти.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Leontina
1/2 капанка

Регистриран: 11.05.2005
От: тук-там
Re: Асеновата династия - власи?
    #912983 - 12.08.2005 17:05 [Re: Fire Fury]

Остави нещастния човечец да се опитва да измисли Велика Румъния. Исторически факт е , че земите на днешна Румъния векове наред са били български, управлявани от български боляри, подчинени на българския цар; че са били подвластни на българските закони, че официалният език е бил български,а вероизповеданието източноправославно,под юрисдикцията на българската автокефална църква,и, разбира се, служението водено на разбираемия за всички (интересно, защо ли?)"власи" църковно славянски език .То единствената им интересна историческа личност - Дракула,се оказа български болярин,така че струва ли си въобще да коментираме нечие болно въображение!
Що се отнася до династията на Асеневци, някъде бях чела, че те са преки потомци на рода Дуло;това явно е бил добре известен на времето си факт- едно от приведените доказателства беше, че при обявяването на въстанието никой от болярите и народа не оспорва правото им на водачи, както и Византия не оспорва правото им върху короната след спечелването на войната.За съжаление не съм много сигурна дали ще успея да намеря източника, където прочетох това. Тъй, че ако се доверим на прелюбезния г-н R.L. Wolff ще се окаже, че Кубрат ,Аспарух, Тервел и т.н. са власи- което е смешно; не е нужно да влизаме в поредния безсмислен спор с поредния откачалник-македонистите с тяхната измислена кауза са напълно достатъчни да поддържат страстите
Но поне господинът, в стремежа си да докаже собствената си безсмислена теза, ясно заявява нещо също тъй до болка известно- че "македонците" са си българи и нищо друго, а Македония е просто 1/3 от откъсната от България. Но нима все още някой се съмнява в това?

admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #912998 - 12.08.2005 17:14 [Re: Leontina]

Цитат:

единствената им интересна историческа личност - Дракула,се оказа български болярин

Влад Тепеш бил български боляр? Източник имаш ли?

Цитат:

ще се окаже, че Кубрат ,Аспарух, Тервел и т.н. са власи-

А-а, я питай експертите македонисти, да видиш как за нула време ще ти го докажат.

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.

Leontina
1/2 капанка

#913011 - 12.08.2005 17:20 [Re: admiral]

Трябва да поровя къде точно го четох; но вече е всеизвестен факт- беше доста дълга статия. И мисля, че е Цепеш, а не Тепеш. Получил е прозвището си защото набил на кол всички пленени противници-турци(наказание твърде разпространено по това време), а те били доста народ. И битката е била тук някъде, из Северна България, но ще потърся точно къде го четох

admiral
на андорския флот

#913019 - 12.08.2005 17:26 [Re: Leontina]

Всъщност български боляр не означава непременно българин, нали?

--------------------

Leontina
1/2 капанка

#913040 - 12.08.2005 17:47 [Re: admiral]

Е, не знам, но мисля, че за да си български болярин, трябва да си от някой български благороднически род. Или поне да си нещо сроден с българите- мислиш ли, че има български болярин- грък? или французин? или германец? Най- малкото се е считал за българин, щом е бил български болярин.. Аз не съм чела, че е бил влашки болярин, васал на българския цар- не! статията беше западна и там пишеше "български болярин"

admiral
на андорския флот

#913050 - 12.08.2005 17:53 [Re: Leontina]

Цитат:

мислиш ли, че има български болярин- грък? или французин? или германец?

не е било чак толкова необичайно. Мисля, че напр. селото Пасарел носи името си от френски благородник получил там земя.

--------------------

Fire Fury
teacher of fire

Регистриран: 11.05.2002
От: USA
По-интересно е какво е тва "влах", може би.
    #913319 - 12.08.2005 22:27 [Re: Leontina]

Самият Калоян го описват в западните хроники като Йоанис, крал на Власия и България. Явно така се е титуловал. Може би просто Власия е областта на север от Дунав, а живеещите там са някаква смесица между славяни, бивши римски поданици (даките?) и после византийски поданици и българи, кумани и други скитски племена.

Според този автор и други автори Асен идва от Асан, което е тюркско име (?).

Пуснах тази тема защото се интересувам от духа на онова време. Какви са били връзките между отделните народности в Българската държава? Какъв език са използвали - български? Гръцкият бил ли е говорен от богатите българи (болярите)? А дали са можели да пишат и четат на български (или гръцки) нашите боляри??? (В една статия-биография на Балдуин Фландърски в същото списания, авторът го изкарва НЕГРАМОТЕН (на латински? - не се разбира за къф език говори))

П.П. За Македония няма какво да спорим с някой. Работата там е ясна, но ние българите трябва да разберем, че ВСЕКИ Е ТОВА, ЗА КОЕТО СЕ ИМА. Т.е. насила няма да ги направим българи (въпреки че те са такива). Може би един ден, когато България възкръсне от пепелта икономически, те сами ще се присламчат към нас.

derventli
почетен член

Регистриран: 05.05.2005
Re: По-интересно е какво е тва "влах", може би.
    #913541 - 13.08.2005 08:22 [Re: Fire Fury]

Асан няма нищо общо с Асен. Асан е арабското Хасан, означаващо красив, хубав. А Асан е турската, при това диалектна, фонетична транскрипция на Хасан. Ако името Асен е тюркско, то най-вероятно произхожда от кипчашкото Асен/Есен означаващо лек, подвижен, пъргав.

Unogondur
Капанец

Регистриран: 25.12.2004
От: Малка Скития
    #914276 - 14.08.2005 02:29 [Re: Fire Fury]

Ако това е толкова елитен източник на информация, колкото ти посочваш - жалко! Авторът на материала е или пристрастен в голяма степен, или се опитва да демонстрира нестандартно мислене. Изключвам възможността да е некомпетентен.
Залитанията му са в няколко посоки:

- терминът "влах" - той все още си остава неясен за историците. Най-сигурният начин да скараш гръцки и румънски историци е, като ги попиташ "Що е влах?"
Част от проблема, на автора на тази статия е, че наистина е възможно Българското население, северно от Стара Планина, да е бъркано от византийските и латински хронисти с влашкото, поради промяната на характерния начин на живот на Българите в равнината - неизбежна почти промяна, като се има предвид крайната несигурност в Сев-Източна България през него период от време - 11-12-и векове. Ще рече, от уседнал, да преминат към полуномадски начин на живот около планините - единственото, което със сигурност се знае пък, за власите.

- Асен, Петър, Калоян - власи??? И нито дума за възможен кумански произход??? Понеже, Инокентий Трети се обръща към Калоян и казва, че предците му са от стар римски род, авторът на материала заключава, че на Калоян майчиният език трябва да е латински т.е. влашки??? А това, че самият Калоян нарича себе си потомък на предходните Български царе, се оставя на заден план??? И това, че писмата си до папата, Калоян пише на Български, които след това се превеждат на гръцки и чак след това на латински, също не е интересно според автора??? Направо е забавен този историк(псевдо).

- подценява присъствието на кумани и печенеги (чиято кръв също тече във вените ни) из земите на север от Стара Планина. Собствено Българският компонент, може и наистина да не е бил доминиращ в равнината, но да не се вземат превид, почти постоянно прииждащите отвъд Дунав печенеги, кумани, че и по някое време узи, си е направо тенденциозно.
Ами аз останах с впечатлението, че в Северна България по него време - края на 12-и век - живеят само и единствено власи?! А това, че Асен си е баш куманско име... А за последвалите Тертеровци, Шишмановци...все кумански династии...Нищо!!! Е забавно си е.

И чак за ядосване, място няма. Прекалено е плоско, за да се връзва човек...

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  cherkezs 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 9342

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.031 seconds in which 0.012 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.