ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Медицина

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
judas
новак

Регистриран: 01.06.2004
Висок Холестерол
    #935341 - 29.08.2005 09:50

Откриха на майка ми високо ниво на холестерол.
Кажете каква диета да се приложи, с какво да се храни,
какво да избягва.
Къде да прочета повече за тази болест?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  

Нерегистриран

Re: Висок Холестерол
    #935529 - 29.08.2005 10:56 [Re: judas]

Става дума за някъв вариант на т. нар. дислипидемия. С оглед вероятната възраст - вероятно готовност за развитиеили вече развиваяща се атеросклероза.
Съвет:
Зае"и диетите тук, във форума. Тичате при лекар (по-добре кардиолог), вземате рецептата, изпълнявате я, почвате да пиете лекарства и много продължително време се съобразявате с всички негови указания (вкл. контролните прегледи - поне 6 месеца, а може и пожизнено).

Тая диета върши ли ти работа ?

Може и - не, ама така требе !!!

Отто
Човек

Регистриран: 15.09.2004
    #936650 - 29.08.2005 21:35 [Re: judas]

Висок холестерол много 4есто се мери погреШно в бьлгарските лаборатории.Освен това zависи какво е яла майка ви предната седмица.Това сьЩо влияе на нивото иzмерено непосредствено след това.СьЩо много zависи и в каква поzа се вzима крьв,холестерол се насьбирва по вените при определени движения.
Високия холестерол не е болест а симптом.Лесно се овладява с диета,пектин и редовно движение.Беz Лекарства.И беz паника.

Maggie
~The black rose~

Регистриран: 05.11.2003
От: ~Melbourne, Australia ~
    #942613 - 02.09.2005 14:11 [Re: Отто]

отказьл се,

Кажи моля те ако знаеш какво е пектин на английски?

--------------------
The biggest risk in life is not taking one!!!
----------------------

Dr.GМодератор
пътешественик по душа

Регистриран: 05.02.2002
От: къде ли не
    #942623 - 02.09.2005 14:16 [Re: Maggie]

Доколкото знам, пак си е pectin

Maggie
~The black rose~

#942634 - 02.09.2005 14:21 [Re: Dr.G]

благодаря ти за отговора.

аз се мьчих месец да пия тибетската гьба обаче ми писна всяка вечер (казват че тя помага и за холестерола) и май ще трябва да се помьча да намеря този pectin тук.

--------------------
----------------------

Отто
Човек

#942671 - 02.09.2005 14:42 [Re: Maggie]

яж ябьлки и круШи.или си купи от аптеката пектин на прах или таблетки.Колко ти е холестерина?Неzнаех,4е при теб е висок...

Наташа Ростова
на път

Регистриран: 26.08.2004
От: Канада
    #942848 - 02.09.2005 17:27 [Re: Отто]

Сутрин на гладно една супена лъжица ябълков оцет, една супена лъжица мед, разредени в една чаша вода. Единствено това смъкна холестерола на мъжа ми и на леля ми, пък и на братовчедката на майка ми Казано е от лекар и предполагам име нещо общо с пектина, за който пише Отказал се.

Отто
Човек

#942855 - 02.09.2005 17:34 [Re: Наташа Ростова]

Таzи рецепта не само е полеzна,а и много вкусна.Не се бях сетил zа нея.

admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #942870 - 02.09.2005 17:52 [Re: Отто]

в дюлите има повече.

--------------------
Es gibt kein Niveau, das ich nicht unterbieten kann

Doctor B
пристрастен

Регистриран: 19.03.2004
От: USA
    #942912 - 02.09.2005 18:40 [Re: admiral]

istinata e LIPITOR (atorvastatin )

--------------------
Ne mislia znachi ne sushtestvuvam

Наташа Ростова
на път

#942934 - 02.09.2005 19:03 [Re: Отто]

Цитат:

Таzи рецепта не само е полеzна,а и много вкусна.Не се бях сетил zа нея.

Мани-мани, сега си обяснявам киселата физиономия на мъжа ми сутрин

Отто
Човек

#942948 - 02.09.2005 19:18 [Re: Doctor B]

Я кажи сега истината zа Липитор и тн....

Отто
Човек

#942951 - 02.09.2005 19:20 [Re: Наташа Ростова]

Ще купувате хубав оцет и хубав мед...

sarra
старо куче

Регистриран: 18.08.2004
От: на неутрално
    #942954 - 02.09.2005 19:22 [Re: Отто]

и основното в подълнение към здравословен хранителен режим - движение!

--------------------
"а friend for today, is tomorrow's heartbreak"

Maggie
~The black rose~

#943301 - 03.09.2005 01:58 [Re: Отто]

wow, чудна и полезна информация. благодаря ти за сьветите, аз по принцип ям плодове ще гледам повечко круши и ябьлки да бьдат.

Какво имаш предвид под хубав оцет и мед? Тази рецепта с оцета ще е опитам.
Моя холестерол последния пьт беше 7 (като 5 е нормалния) лекаря искаше да ми дава лекарства обаче аз се отказах не ми хареса идеята да пия хапчета неопределено.
За движението се движа, за теглото не сьм дебела вьобще беше ми казано че е до ген и как сме се хранили като деца (дали е вярно незнам) а с диета само 10 % може да се коригира.
Трябваше преди месец да ходя пак на изследвания но все време няма но ще ходя скоро няма начин.

--------------------
----------------------

Maggie
~The black rose~

#943303 - 03.09.2005 01:59 [Re: Наташа Ростова]

Цитат:

Сутрин на гладно една супена лъжица ябълков оцет, една супена лъжица мед, разредени в една чаша вода. Единствено това смъкна холестерола на мъжа ми и на леля ми, пък и на братовчедката на майка ми Казано е от лекар и предполагам име нещо общо с пектина, за който пише Отказал се.

Nnova,

Колко време го пиха твойте роднини за да им помогне?

--------------------
----------------------

Наташа Ростова
на път

#943339 - 03.09.2005 06:12 [Re: Maggie]

Maggie, мъжът ми го беше пил 2-3 месеца преди да си направи пак тест. От 5 и нещо стана 3 и нещо. При леля ми нивото беше доста над нормата и резултатът беше просто чудесен, но като й се обадя ще я питам за повече подробности, че съм забравила. Между другото мъжът ми продължава да го пие това всяка сутрин, не знам дали има смисъл. Не знам дали веднъж като се свали ако не взимаш мерки няма пак да се качи. Мисля си че причината за покачването си остава и ако не взимаш нищо пак ще се вдигне.
А кефирът как ти действа? Аз все се каня да започна да го пия.

Отто
Човек

#943423 - 03.09.2005 10:35 [Re: Maggie]

Здравей Маги,
Както писах по горе има голямо zна4ение какво си яла предните дни и положението на рьката ти по време на вzимане на крьв.7 не е много zавиШено и може да се коригира с теzи рецепти по горе,но трябва да ограни4иШ и храни от животински проиzход,както и да увели4иШ доzата на витамин С,който помага zа раzграждането му.Например с лимони и портокали или ако ти е по лесно на прах от аптеката(вьпреки,4е няма да е сьЩият ефект).
Това zа 10% го zнам като zау4ена фраzа на вси4ки лекари и аптекари и не отговаря на истината и 1%.Има хиляди докаzателства,4е холестерина се смьква само с zдравословна диета и движение до абсолиутно нормални стойности.Но zа сьжаление диетата и движението не носят пе4алба ,а уплахата от "10% само се смьква" все пак има Шанс да донесе неЩо....
Освен това лекарите zнаят,4е хората са по склонни да пият лекарства,отколкото да променят неzдравословните си навици и zатова теzи проценти zа такива хора са реални.Те си пият симвастатин или др. и си ядат всеки ден Барбекиутата и Шоколадите.И си вьобраzяват,4е им се помага с неЩо,а всьЩност се убиват сами.
Не zабравяй,4е холестерина е необходима 4аст от метаболиzма на органиzма и беz него не можем да живеем.Ако е прекалено малко е оЩе по опасно,отколкото ако е много.
Не го приемай като враг,а като вестител на неЩо което става в органиzма ти.Пробвай с диета около 2 седмици и отиди zа крьв,Ще видиШ,4е Ще има ефект.Нека ти вzемат крьв правостояЩа(ако не ти става лоШо)или легнала,а не седнала .
Знам аz,Ще намериШ това,което тьрсиШ...
Желая ти успехи

Maggie
~The black rose~

#943506 - 03.09.2005 12:54 [Re: Отто]

Цитат:

Пробвай с диета около 2 седмици и отиди zа крьв

Каква точно диета имаш предвид за тези две седмици просто без месо или нещо по спецално.
Сигурно си прав донякьде за пропагандата а и найстина хората тьрсят лесното и хапчетата са този вариант.

Като отида следващия пьт ще попитам да ми вземат крьвта права, интересно как ще ме изгледат при такава молба а и дали ще се сьгласят вьобще.
А, защо е по добре да си прав? Сигурно ще ме попитат защо искам така хубаво е да знам какво да им отговоря?

излишно е да споменавам че много ценя твойте сьвети благодаря ти за тях

--------------------
----------------------

Maggie
~The black rose~

#943512 - 03.09.2005 13:03 [Re: Наташа Ростова]

Nnova,

Какьв точно оцет (ябьлков ли) ползвате и какьв мед?
Ще ти бьда благодарна ако разбереш от леля си за колко време го е пила това ако не забравиш разбира се.

Ами кефира, какво да ти кажа аз го пих кьм 2 седмици и никаква промяна не почувствах (знаеш сигурно че се пие 20 дни после се почива толкова и така се повтаря) аз обаче го спрях заминахме за Тасмания за 5 дни и как сега да го помькна с мен по хотели и самолети, преди да заминем го сложих в хладилника вьрнахме се преди два дни обаче сега не сьм сигурна дали е окей като е седял така без да се подменя млекото.
С две думи иска се постоянство и да се пие за дьлго време а на мен ми предстой и ходене до Бьлгария така че май ще го започна пак чак следващата година.

--------------------
----------------------

Отто
Човек

#943570 - 03.09.2005 14:14 [Re: Maggie]

За кефира...В БГ млякото е сьЩо много хубаво.Отяж се там като идеШ.
Ефекта от кефира е когато органиzмьт е иz4истен и с кефир се "строи" наново.Тогава може да по4увстваШ неЩо.
За диетата...Хайде да не те насилвам с 2 седмици,ами пробвай да си 3 дни на 4ай,плодове и салати,в каквото коли4ество ти се яде,докато по4увстваШ ситост.Всякакви животински продукти ги остави zа друг пьт.И тогава иди да ти вzемат крьв.
Няма да те иzгледат с недоумение,4е искаШ да стоиШ права.Те zнаят сьЩо,4е така е правилно,но не искат да рискуват с пациентите да не припаднат.Ако не можеШ,поне легни,но не седнала.

Вzеми си хубав органик ябьлков оцет (леко е мьтен на цвят) и хубав органик мед от акация или друг цвят(но не меШан).

Нерегистриран

#943601 - 03.09.2005 15:02 [Re: Maggie]

Както Отказал се вече е писал, оцетът трябва да е ябълков. Но и това за диетата не е никак за пренебрегване. Пак ще повторя - при оцетът и медът ме притеснява това, че премахват следствието, а не причината. И всъщност действат като лекарствата, като разбира се са натурални и поне не вредят. Но най-важното е че си решила да търсиш алтернативи на лекарствата. Добре че за това могат да се намерят.

Отказал се - а за кефира, ако трябва организмът първо да се пречисти, как да стане пречистването? С диета? Тук виждам някакви обяви на натуропати, които рекламират и разни други прочиствания. Предварително благодаря, пък и не само предварително, даваш безценни съвети!

Отто
Човек

#943678 - 03.09.2005 17:18 [Re: Анонимен]

"Тук виждам някакви обяви на натуропати..."

Кьде имаШ в предвид тук?
Не мисля,4е е нужно 4овек да плаЩа друг да го "пре4иства" след като става много лесно и у дома с малко пове4е тьрпение и воля,раzбира се.
Има на4ини,елементарни,които сигурно zнаеШ и Ще се повторя.
Постене,само на сокове,хидроколонтерапии(по4истване на дебелото 4ерво.Но то става само в клиника),ина4е по домаШному може да се правят клиzми.В zависимост какво zаболяване има 4овек или колко е "zамьрсен"(или zатльстял) се преценява индивидуално и се прави индивидуално про4истване.Принципно,всеки може да пости,с малки иzклиу4ения.(напр.тежко болни).
Кефир все едно да налееШ в нов реzервоар,а не стар,гренясал или zасьхнал ве4е,който само Ще се доzалепи по стените zаедно с другата мьрсотия.

Наташа Ростова
на път

#943809 - 03.09.2005 19:35 [Re: Отто]

Мерси за отговора, предищния съм била аз, ама писах от дружото ПС и съм излязла анонимна. Мога евентуално да пусна и нова тема по въпроса.

Maggie
~The black rose~

#943973 - 04.09.2005 02:06 [Re: Отто]

Цитат:

Постене,само на сокове,хидроколонтерапии(по4истване на дебелото 4ерво.Но то става само в клиника),ина4е по домаШному може да се правят клиzми

Интересно че точно вчера говорихме с приятели за това прочистване на дебелото черво и точно с каква течност се прави.

П.П.
Ще направя това което препорьчваш преди да отида да видим ще има ли ефект.

--------------------
----------------------

friend

**

Регистриран: 10.04.2002
    #944033 - 04.09.2005 06:11 [Re: Maggie]

И с каква течност се прави?

--------------------
Winners Are Driven

“A soldier may be a refugee if he objects to a war which violates fundamental human norms.” Jeffry House

friend

**

#944034 - 04.09.2005 06:13 [Re: Отто]

Българското кисело мляко е много хубаво, но не и от магазина... ей, там от някоя родопска баба в планината ще е супер!

--------------------
Winners Are Driven

“A soldier may be a refugee if he objects to a war which violates fundamental human norms.” Jeffry House

Maggie
~The black rose~

#944050 - 04.09.2005 07:51 [Re: friend]

Цитат:

И с каква течност се прави?

може би отказьл ще бьде най компетентен обаче едно от нещата който коментирахме е че поради гьнките на дебелото черво ако се промива само с вода не може да проникне добре и да изчисти там а точно там е най вероятно храната да се напласти изгнива и да се образува рак.

Това всичко е ново за мен и тепьрва ми се иска да прочета това онова и пиша това което сьм чула.

Бях и шокирана да науча колко много инфо има за лечение с урина например но ми е интересно да чета за всичко това.

П.П.
Не сьм сигурна ако отида при доктора си и му кажа че искам да ми се промие дебелото черво как ще реагира не ми се струва че профилактично може да се направи.
Как е при вас с тази процедура, чувала ли си нещо?

--------------------
----------------------

Maggie
~The black rose~

#944052 - 04.09.2005 07:52 [Re: friend]

Ти за какво кисело мляко говориш, овче или краве?

--------------------
----------------------

Отто
Човек

#944084 - 04.09.2005 09:42 [Re: Maggie]

"Не сьм сигурна ако отида при доктора си и му кажа че искам да ми се промие дебелото черво как ще реагира"

Не се ходи при твоя лекуваЩ лекар,а в специална клиника кьдето се прави таzи процедура.Виж на гугл,има много инфо.При вас неzнам то4но кьде се иzвьрШва таzи услуга.При нас струва около 100 евро и не се поема от касата.Правят се няколко промивки(с една не става),но обЩата цена е 100.
С какво се правят и в zависимост какво иzлеzе пьрвия пьт
на другите се прибавят раzтвори от лайка,сол или по желание собствена урина.Всеки се пули като види какво дьржи в органиzма си.При някои хора се полу4ава такова отвраЩение,4е променят хранителните си навици zавинаги само от гледката...

Ако си реШила да го правиШ,но не поемеШ и други промени с теб самата,няма да има голяма полzа от това след време.Пьрво се пости,диШа,4ерва(4истене) и zахранване.

Maggie
~The black rose~

#944144 - 04.09.2005 11:09 [Re: Отто]

Цитат:

Ако си реШила да го правиШ,но не поемеШ и други промени с теб самата,няма да има голяма полzа от това след време.Пьрво се пости,диШа,4ерва(4истене) и zахранване.

Какво имаш предвид под "диша". Вярно е че и други промени са необходими за да има траен ефект но пьк ако хич не се направи и временен няма да има.
То изглежда че това си е система от неща който трябва да се следват...имам да почета доста по вьпроса но найстина любопитството ми е голямо да разбера повече (особенно като се има предвид колко много случай има на рак на дебелото черво) и определено това е една превантивна мярка (особенно за нас месоядите и чревеугодниците )

Като споменах при личния лекар имах предвид дали той/те е препорьчват тази процедура като превантивна и полезна то ясно че те няма да го правят.
Имам чувството че не говорят за тези методи с хората.
Сьс сигурност това няма да го покрива тук дьржавата.
Б Бьлгария правят ли ги тези промивки?
Тази цена е приемлива като се има предвид колко са скьпи каквито и да е процедури.

Да попитам това един ден процедура ли е (казваш че няколко пьти се налага да се прави)или е с престой в болницата?

--------------------
----------------------

friend

**

#944561 - 04.09.2005 18:35 [Re: Maggie]

Малей, Маги, да знаеш как ти се радвам сега! Ама най-вече отказал се има пръст в тая работа. Не ти трябваше много май, само въпрос на време.

И аз имам същите въпроси към Отказал се. А също и как се казва процедурата на английски и на български, и в какви мед. заведения се правят? 100 долара или 100 евро си е даже напълно достъпна цена.

Отказал се, дай моля те, повече подробности за това! Благодаря.

--------------------
Winners Are Driven

Отто
Човек

#944896 - 04.09.2005 23:12 [Re: Maggie]

Под диШане имах в предвид наред с другите хубави неЩа,някои техники zа самовнуШение,правилно диШане и обЩо укрепване(духовно) на органиzма.
Лекарите не го препорь4ват,zаЩото няма да имат полzа после от теб,ако се 4увстваШ добре и не ги тьрсиШ пове4е....
Вярно,няма да ти навреди,дори и да не правиШ останалите неЩа,но zа да имаШ пьлен ефект(zа който сьм убеден,4е Ще по4увстваШ) е добре и храненето да промениШ.Не си струва просто да даваШ пари и да имаШ половин ефект,след като другото е беz пари....
Неzнам дали в БГ го правят.
Процедурата е няколко дни,може и 2 или 3 седмици с по 1 или 2 пьти в седмицата.Една процедура е около половин 4ас.Лекарят се сьобраzява горе долу с кога пациента иска или има време.Не е с престой в болница.Все едно отиваШ на zьболекар....Ох,май лоШ пример дадох При zьболекар е по гадно...
Каzва се Hydrocolontherapy.Погледни в нета,ина4е има да си пиШем тук до беzкрай,а и не сме по темата,може да се сьрдят....

Maggie
~The black rose~

#945118 - 05.09.2005 01:08 [Re: Отто]

мерси много.
то найстина трябва май да отворим нова тема за това.

--------------------
----------------------

friend

**

#945944 - 05.09.2005 18:40 [Re: Отто]

Благодаря.

--------------------
Winners Are Driven

ЕМА
(лице назаем)

Регистриран: 14.05.2005
    #946153 - 05.09.2005 20:49 [Re: judas]

Редовната консумация на зехтин също помага.
Студено пресован зехтин - EXTRA VIRGINE.

--------------------
"Дори и Бог има своя ад и това е любовта му към хората."

zlatkoo
неориентиран

Регистриран: 11.08.2009
От: София
    #2441210 - 12.08.2009 12:57 [Re: Отто]

Малко е старичка темата но ме интересува. Имам много висок холестерол преди да започна хапчетата беше 18 вече два месеца пия крестор 10 мг. от скоро 20 мг. и липантил, пазя горе долу прилична диета и сега съм на ниво 11. Не съм дебел 171 см 60 кила. до скоро и аз си мислех че ще мина без лекарства, но след като претърпях сърдечна операция за 4 байпаса се убедих че няма да стане. Лекарите твърдят че било наследствено и трябва да пия хапчета цял живот, а не ми се ще.На 31 години съм.

--------------------
нема начин да нема начин

Редактирано от zlatkoo (12.08.2009 12:58)

Dr.GМодератор
пътешественик по душа

#2441230 - 12.08.2009 13:30 [Re: zlatkoo]

Наистина има такава форма на хиперлипидемия, която се предава по наследство и там няма мърдане. Пазенето на диета няма да ти помогне, ако става дума за т.нар. фамилна хиперлипидемия.

Maggie
~The black rose~

#2441235 - 12.08.2009 13:34 [Re: zlatkoo]

zlatkoo,

Мале как можа дае изтупаш тази тема точно сега...точно преди два дни разбрах, че пак ми се е вдигнал моя холестерол след известен спад..та и аз се чудя каква да е подхвана.

Страшничко звучи при теб на тези години сьрдечна операция (4 байпаса )
Смятат ли лекарите, че се е стигнало до нея само заради високия ти холестерол. Имаш ли някакви други фактори, цигари, дебелина (о ти пишеш че нямаш този проблем)нещо наследствено може би.
Струва ми се, невьзможно само от един висок холестерол на твойте години да се стигне до операция.

--------------------
----------------------

Редактирано от Maggie (12.08.2009 13:36)

Dr.GМодератор
пътешественик по душа

#2441270 - 12.08.2009 14:10 [Re: Maggie]

Възможно е, при такива стойности.

zlatkoo
неориентиран

#2441307 - 12.08.2009 15:05 [Re: Dr.G]

Еми май е така не виждам от какво др. може да е. Не водех застоял живот не пуша до колкото е възможно покрай другите. Точно това си мисля за диетите че май няма голям смисъл да се лишавам до колкото изчетох разни статии из интернет по голяма част от холесерола организма си го произвежда сам а едва 20-30 % приемаме с храната, пък и ако го лишавам той сам ще си произведе повече. А темата я намери чичо гугъл.

--------------------
нема начин да нема начин

Maggie
~The black rose~

#2441321 - 12.08.2009 15:17 [Re: Dr.G]

Сериозен проблем си е това.

Аз имам леки сьмнения, че в Бьлгария се използва друга скала за холестерола, не сьм сигурна. 11 ми се вижда страшно много сьщо, по тукашната 5 до 5.5 е нормалното.

Какво е нормалното ниво в Бьлгария?

--------------------
----------------------

Maggie
~The black rose~

#2441325 - 12.08.2009 15:26 [Re: zlatkoo]

Мога ли да попитам дали твоите родители имат проблем с холестерола си?

Иначе си прав за диетата, казват че околко 10 % може да се контролира с диета. И при мен се спряга тази теория,че най вероятно е наследствено, обаче това ни най малко ми помага.
На мен ми помогнаха пьрвия пьт едни билкови хапчета (направени са от червен китайски ориз) купувам ги от Бьлгария казват се Неолипидра, но напоследьк не ги пиех редовно и се вдигна пак, сега пак ги засилих да видим дали ще успеят да го смькнат нивото пак.
Разбира се,не ти препорьчвам да ги ползваш, при теб нещата изглеждат по сериозни.Винаги се консултирай с лекаря си преди да започнеш да приемаш нещо друго.

Желая ти кьсмет и крепко здраве !!!

--------------------
----------------------

Редактирано от Maggie (12.08.2009 15:29)

Dr.GМодератор
пътешественик по душа

#2441848 - 13.08.2009 11:53 [Re: Maggie]

В България се използва точно същата норма за холестерола, т.е. приема се за норма и без повишен сърдечно-съдов риск холестерол до 5,2. До 7,67 принципно е нормален, но при хора с рискове за сърдечно-съдови заболявания, не трябва да надвишава горната стойност.

Maggie
~The black rose~

#2441911 - 13.08.2009 13:30 [Re: Dr.G]

Др Г,

Благодаря за отговора който всьщност ме радва, моя холестерол е 7.1 и ми се предложи да пия хапчета за да го свалям, аз сьм на кантар тьй като нямам други рискуве за сьрдечно сьдови заболявания, а хапчетата си имат странични ефекти, но според казаното от теб като, че ли не се налага на този етап да пия хапчета.

--------------------
----------------------

PRN
На път за Дамаск

Регистриран: 04.05.2001
    #2442629 - 14.08.2009 14:10 [Re: Maggie]

Холестерол от 7.1 mmol/L не е "нормален" нито в Австралия, нито в България. Лекарският оптимизъм се изчерпва на 6.2ммол/л. Дали ще го лекуваш зависи от тебе и от GP-то ти.

Maggie
~The black rose~

#2443128 - 15.08.2009 06:55 [Re: PRN]

Да, така е. Обаче решението не е така просто и безобидно и най вече дьлготрайно за сьжаление.

--------------------
----------------------

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #2443820 - 17.08.2009 13:42 [Re: Maggie]

Цитат:

Да, така е. Обаче решението не е така просто и безобидно и най вече дьлготрайно за сьжаление.

честно казано, последиците от не-взимането на лекарства, от рода на крестор, да речем, или други, при висок холестерол и затлачени съдове, са доста по-"обидни" и дълготрайни, смея да твърдя

това в кръга на шегата, разбира се, но в главата ми е последния случай на много близък роднина, мед сестра при това, която разсъждаваше по сходен начин с теб преди, и сега, след инсулта, когато нещата позагрубяха, си "бие" главата, щот е по-лесно да вземеш превантивни мерки, отколкото да се бориш с последиците след увреждане

zlatkoo
неориентиран

#2444435 - 18.08.2009 13:44 [Re: Си Ди]

Да и аз разсъждавах така, сега вече взимам крестор за цял живот. Но ми се струва че оправяйки едно развалям друго: стомах, черен дроб, дочувам че и на мускулите не се отразявал добре. Мисля си ако го вкарам холестерола в нормата веднъж годишно да поичвам от лекарства за по месец.

--------------------
нема начин да нема начин

Maggie
~The black rose~

#2444891 - 19.08.2009 00:25 [Re: zlatkoo]

Цитат:

Но ми се струва че оправяйки едно развалям друго: стомах, черен дроб, дочувам че и на мускулите не се отразявал добре

Това което чуваш е вярно а ако имаш болка в мускулите трябва да ги спреш. в твоя случай ти препорьчвам веднага да се консултираш с лекаря си.

--------------------
----------------------

Редактирано от Maggie (19.08.2009 00:28)

Maggie
~The black rose~

#2444895 - 19.08.2009 00:33 [Re: Си Ди]

Си Ди,

За мозьчен инсулт ли става вьпрос. Аз си мислех, че холестерола е повече свьрзан сьс сьрдечно сьдови проблеми.

--------------------
----------------------

Dr.GМодератор
пътешественик по душа

#2445045 - 19.08.2009 10:02 [Re: Maggie]

Мозъчният инсулт също е съдов проблем.

Maggie
~The black rose~

#2445792 - 20.08.2009 10:29 [Re: Dr.G]

лошо благодаря за отговора

--------------------
----------------------

Редактирано от Maggie (20.08.2009 10:29)

zlatkoo
неориентиран

#2456425 - 06.09.2009 21:50 [Re: Maggie]

Ми за сега нямам обаче го пия вече два месеца и нещо по 20 мг. плюс липантил а хлистирола ми е 10.9

--------------------
нема начин да нема начин

Maggie
~The black rose~

#2456830 - 07.09.2009 16:53 [Re: zlatkoo]

Ами пак ми се струва висок, незнам дали два месеца е достатьчен период за да прецениш дали работи за теб.

Просто да споделя с теб, че и на мен ми бе предложен като най добрия и "безвреден" вариянт Crestor, това което ти взимаш. Аз правя последни отчаяни опити с билкови хапове и ако нищо не стане след два месеца и аз ще започна да го взимам.

Моя сьвет кьм теб е да говориш с лекаря си да видиш дали за това време не трябваше да постигнеш по добри резултати евентуално.

Дрьж ни в течение тук, от време на време как вьрвиш.

--------------------
----------------------

Редактирано от Maggie (07.09.2009 16:54)

zlatkoo
неориентиран

#2460743 - 14.09.2009 14:36 [Re: Maggie]

Ами лекаря ми каза че би трябвало повече да падне и ме прати да търся съвет от липидолог.

--------------------
нема начин да нема начин

Maggie
~The black rose~

#2461180 - 15.09.2009 10:16 [Re: zlatkoo]

Би ли ми казал с какво точно се занимава липидолога?

--------------------
----------------------

zlatkoo
неориентиран

#2467022 - 23.09.2009 22:54 [Re: Maggie]

Ами днес бях при липидолог. Той се занимава точно с обмяната на мазнините в организма или тъй наречените липиди. Според изследванията които занесох ми каза че крестора не е подходящ за мен и като го свърша минавам на сортис липантил и липамор + омега 3 и след месец контролно изследване. Пък да видим.

--------------------
нема начин да нема начин

Dr.GМодератор
пътешественик по душа

#2467036 - 23.09.2009 23:08 [Re: zlatkoo]

Извини ме за скептицизма, но това ми намирисва на меркантилност.

Обади се след месец да кажеш дали има ефект тази нова терапия.

Maggie
~The black rose~

#2467121 - 24.09.2009 00:20 [Re: Dr.G]

Др Г,

Би ли коментирала дали новите изброени лекарства са от сьщата група като на крестора или са хомеопатични.
По принцип знам, че има доста лекарства които могат да се изпишат за висок холестерол, нямам впредвид хомеопатични.

Златко,

Моля те, сподели след месец какьв резултат имаш.
Успех

--------------------
----------------------

Редактирано от Maggie (24.09.2009 00:22)

Dr.GМодератор
пътешественик по душа

#2468690 - 26.09.2009 10:32 [Re: Maggie]

Всички изброени без Омега-3 са си лекарства в истинския смисъл на думата.
Омега-3 е тип хранителна добавка.

По-интересното е, че Липантил и Липанор са от една лекарствена група (на фибратите) и не би трябвало да се прилагат едновременно (направо си е противопоказано), а Сортис и Крестор са от другата група на т.нар. статини, или инхибитори на ензим, който участва в синтеза на холестерола. Комбинацията от статини и фибрати повишава риска от разпадане на напречно набраздената мускулна тъкан, т.е. рабдомиолиза, което си е доста неприятна нежелана реакция и може да създаде множество проблеми на хората.

Така че, мен лично много ме учудва така препоръчаната терапия и направо си ме плаши, ако всичко ще се пие на веднъж.

Maggie
~The black rose~

#2468701 - 26.09.2009 10:40 [Re: Dr.G]

Благодаря ти много за разяснението

--------------------
----------------------

zlatkoo
неориентиран

#2474959 - 05.10.2009 21:56 [Re: Maggie]

Липантила го спрях вместо него пия липанора в комбинация с сортис и омега-3. а проблем с мускулите под каква форма се явява, мисля си че още нямам такива проблеми и по добре за тях е да ги натоварвам повечко или да почиват.

--------------------
нема начин да нема начин

Dr.GМодератор
пътешественик по душа

#2475252 - 06.10.2009 10:13 [Re: zlatkoo]

Би трябвало да го пише в листовката. Ако не, накратко ще се опитам да ти обясня: става дума за разрушаване на мускулни влакна, което е придружено с болка по мускулите, обща мускулна слабост и може да доведе до "запушване" на бъбречните каналчета. Рискът от подобна нежелана (странична) реакция е по-висок, ако това лекарство се комбинира с лекарства от групата на Сортис.

При най-малко съмнение, и особено, ако получиш и висока температура би следвало да спреш да ги пиеш и веднага да се обадиш на лекуващия те лекар.

Освен това преди да ги започнеш би следвало да се направят изследвания на функцията на черния дроб, както и един ензим в кръвта, който се нарича креатин фосфокиназа (CPK).

Maggie
~The black rose~

#2475367 - 06.10.2009 13:32 [Re: zlatkoo]

Златко,

Виждам, че Др Г ти е отговорила вече. Изразява се най вече като болки в мускулите, ако имаш такива трябва да спреш лекарството веднага. На черния дроб се прави изледване в началото и след това след 3 месеца за да се види как е дроба след приемането.

--------------------
----------------------

zlatkoo
неориентиран

#2529087 - 07.12.2009 22:17 [Re: Maggie]

След месец лечение със 20 мг. сортис и липанора, холистирола ми беше 11.8. Вдигахме дозата на сортиса на 40 мг. и холистирола стана 12.2 дори и след по високата доза сортис чернодробните ми изследвания бяха добри. Обаче няма ефект, минахме на крестор 20 мг. и някакъв нов липантил 160. Казаха ми като някакъв краен вариант било някакво плазма нещо си, не го запомних точно ма филтриране на кръвта. Та някой знае ли за какво по точно става въпрос, някаква инфо моля.

--------------------
нема начин да нема начин

Dr.GМодератор
пътешественик по душа

#2530233 - 09.12.2009 14:24 [Re: zlatkoo]

Плазмафереза. Най-просто казано, пускат ти кръвта през апарат, който очиства т.нар. "лош" холестерол (нещо подобно на апаратите за диализа, макар и твърде опростено казано).

Elinaa
ентусиаст

Регистриран: 13.08.2003
От: Las Vegas
    #2683439 - 22.08.2010 13:37 [Re: Dr.G]

Здравеите!
Преди 2 дни на задължителни медицински прегледи ми откриха висок холестерол 247 като нормалния бил до 200. Тук 4ета за други цифри /аз живея в САШ/. Това много ме у4уди, защото аз по принцип водя доста здравословен на4ин на живот. Вегетарианка съм от 3,5 години. Осножно ям плодове и зелен4уци, никакво месо и рибни. Много рядко ям мле4ни продукти и яица. Не ям пържено, бяло брашно, бяла захар, бял ориз. Не вземам никакви лекарстжа освен подсилващи имунната система гъби от китаиската медецина /реи6и, маитаке, шеитаке/.6 дни в седмицата практикувам иога.Слаба съм.Тежа 50кг на 164 см , 47 годишна съм. На всеки 90 дни съм на 15-20 дневна при4истваща плодова диета. И наистина съм много изненадана на какво се дължи високия холестерол. Ако някои има някакво обяснение ще бъда много благодарна.

Редактирано от Elinaa (22.08.2010 13:44)

PRN
На път за Дамаск

Регистриран: 04.05.2001
    #2683663 - 23.08.2010 06:26 [Re: Elinaa]

Нивата на холестерола се дължат на гените ти и това какво точно мисли черния ти дроб по въпроса. Диета, стил живот, йога и прочие нямат особено значение или то е съвсем малко, когато не става въпрос за екцесии.

Идеята за това как човек е това, което яде и че му се случват разни неща защото е направил или не е направил нещо е една от най-архаичните в човешкото мислене. Не става дума човек активно да уврежда здравето си, но има много неща, над който нямаш контрол. Осъзнаването на това безсилие е един признаците на узряване.

Maggie
~The black rose~

#2683724 - 23.08.2010 12:55 [Re: Elinaa]

Знаеш ли дали някой от фамилията ти има висок холестерол?
Ако не, попитай.

--------------------
----------------------

Bobo.

Регистриран: 26.06.2007
От: New Jersey
    #2726925 - 10.12.2010 19:43 [Re: Maggie]

И аз имам завишени нива на холестерола, висок лош, нисък добър холестерол. Триглицеридите ги вкарах в норма с омега-3 киселини, рибено масло, но другите показатели не мърдат почти. Реших да опитам самолечение още 6 месеца и съм оптимист след като попаднах на няколко хранителни добавки.
Та 60-80 грама овесени трици и витамин В комплекс от където ще си набавям ниацин (В3) са част от плана. Освен това прочетох, че куркуминът, съдържащ се в куркумата, както и гугул или гугулипид повлияват добре нивата на холестерола. Така, че това са хранителните добавки, на които ще разчитам. Полезна беше и описаната в тази тема комбинация от мед и оцет сутрин. Може да го включа след време ако ефекта от горепосочените не е достатъчен.

Благодаря!

lost_lullacry

Регистриран: 07.10.2005
    #2727060 - 10.12.2010 22:34 [Re: Bobo.]

черeн бъз - сутрин на гладно се сдъвкват по 10 зрънца. има в билковите аптеки, ако не може да си намерете пресен и да го изсушите на слънце.

Maggie
~The black rose~

#2727745 - 13.12.2010 11:25 [Re: Bobo.]

Бобо,

Моля те, включи се по-кьсно да споделиш как напредваш с тези хранителни добавки.
Успех ти желая!!

--------------------
----------------------

pijps
член

Регистриран: 14.06.2010
    #2727788 - 13.12.2010 13:33 [Re: Наташа Ростова]

Цитат:

това с какъв ябълков оцет??домашен или от магазина?

burq11
неориентиран

Регистриран: 23.12.2010
    #2731532 - 23.12.2010 14:34 [Re: pijps]

съпругът ми беше с висок холестерол и за един месец го свали с ябълков оцет,истински,нефилтриран и непастьоризиран,поръчвам си го от нета,уникален е,пием го цялото семейство.Той го пиеше 3 пъти по 2 супени лъжици разтворени във вода.

Maggie
~The black rose~

#2732106 - 25.12.2010 05:57 [Re: burq11]

На гладно ли го пиеше или след храна?

--------------------
----------------------

zlatkoo
неориентиран

#2787325 - 28.04.2011 20:35 [Re: burq11]

Може ли линк за този оцет, защото аз все още не съм успял да се преборя с холестерола. Пих едни билки даде ми ги Никола Алексов от Плевен, за сега няма ефект но той твърди че това е като да размътиш река и трябва време да се утаи.

--------------------
нема начин да нема начин

Dr.GМодератор
пътешественик по душа

#2787713 - 29.04.2011 14:40 [Re: zlatkoo]

Да не те плаша, но въпреки моето не особено благорозположение към статините (понижаващи холестерола лекарства), ако ти е много висок холестерола, с билки нема да стане. Трябва си хап.

Само че с повишено внимание.

Maggie
~The black rose~

#2788111 - 30.04.2011 09:12 [Re: Dr.G]

Dr G,

Цитат:

Само че с повишено внимание.

Повишеното внимание заради евентуалните поражения вьрху черния дроб ли са само?
благодаря предварително

--------------------
----------------------

zlatkoo
неориентиран

#2788229 - 30.04.2011 20:02 [Re: Dr.G]

То ясно че требва хапчета, ама нещо не можем да ги уцелим, или не съм намерил точния лекар. Та за това искам малко да си помогна с нещо различно.

--------------------
нема начин да нема начин

Dr.GМодератор
пътешественик по душа

#2790443 - 03.05.2011 21:02 [Re: Maggie]

Не, не само по отношение на черния дроб, а и заради риска от рабдомиолиза, т.е. разрушаване на мускулни влакна.

Maggie
~The black rose~

#2791229 - 05.05.2011 11:08 [Re: Dr.G]

Благодаря ти сьрдечно за отговора Др Г

Златко,

Изпратиха ми интересна статия за рецепти на мед с канела и за какво помагат (за доста неща) как да се взимат, има и за холестерола, ако искаш ще ти го изпратя на лична.
Мога и тук да го пусна, но не сьм сигурна дали е за този форум или по-скоро за сьседния форум.

--------------------
----------------------

Редактирано от Maggie (05.05.2011 11:12)

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  D-r Kostova, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 17640

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.258 seconds in which 0.216 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.