ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Астрология

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
ШехерезадаМодератор
Anima

Регистриран: 24.05.2004
От: София
Перперикон - на път към свещеният град
    #988741 - 08.10.2005 13:38 Прикрепен файл (64 тегления)

Случайно ли е или не, но откакто Старун навлезе в знака на Лъва си дадох сметка, че постоянно съм на път към исторически забележителности, които вълнуват не само мен, а и приятелите ми, някои от които редовно пишещи тук.

Последната муза, която ни беше обхванала е честото споменаване на Перперикон. Съжалявам, че Ланс и Семирамис, а и други приятели желаещи да дойдат с нас, не можаха да се включат в групата посетила това място - останка от едно велико историческо минало.

Перперикон - град, който необяснимо защо привлича магнетично много от хората, които познавам.

Може би защото въздуха там е някак различен, а може би защото се усеща многовековното в него или защото някъде в издълбаните камъни на града оставаш с чувството за докосване до вечното ...

Минало ... настояще .... и бъдеще !
Във времето на безвремието - по средата на нищото и все пак в центъра на свещеното .... Перперикон ...

ПП. Снимка, която си купих от историческия музей в Кърджали, но мисля е най-близко до внушението за вечност на мястото, към което се бяхме устремили ...
забулило в себе си мистериите на вековете .... за разкритието на които
археолозите всеотдайно и до ден днешен работят.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ШехерезадаМодератор
Anima

Re: Перперикон - на път към свещеният град
    #988767 - 08.10.2005 14:18 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (51 тегления)

Но преди да стигнем до Перперикон и да ви разкажа по-интересното, което научих за древния тракийски град ...
ще ви покажа снимка на всички ентусиасти, които се събрахме в похода към свещените места на Родопите.

В навечерието на 22-ри септември всички тези хора от снимката и Хамелионски зад кадъра, без да сме се уговаряли предварително, се оказахме по едно и също
време в Хасково, където моя милост & компания се запознахме с другата компания от София, а само час след това се сляхме с петте коли от Варна. Така внушителна процесия от 7 коли потеглихме към сърцето на Родопските забележителности ... Ето ни всички събрани за фото пред музея в Кърджали

ШехерезадаМодератор
Anima

#988775 - 08.10.2005 14:34 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (64 тегления)

Цялата тази "малка" групичка се събра в ресторант "Гурковата къща", където пътьом се спряхме да похапнем поканени от Поли - тук на снимката в ляво.
Този ресторант е със забележителна атмосфера, съжалявам, че фотоапарата не беше в моите ръце, защото
щях да ви покажа какви възрожденски дърворезби има по таваните на ресторанта и колко е уютна атмосферата там.
Ако минавате през Хасково непременно се отбийте - няма да съжалявате. И кухнята е чудесна и ... под сайванта на чардака е приятно, а в калдаръма на двора под асмите лятос винаги човек може да се разглади ....

ПП. Хамелионско като се върне, ще го питам снима ли нещо повече от реставрираната къща и ще добавя тук снимки, защото си струва да се посети нещо възрожденско в Хасково, както и да се види най-голямата статуя на Дева Мария и младенеца, закрилница на града.
На Поли благодарим за гостоприемството и топлото посрещане. След тази дълга почивка 7 коли продължихме в индианска нишка към вътрешността на Родопите вече по тъмно и само на светлините на фаровете ... Мистичността на Родопите започна да ни завладява, а целта беше да се качим на Перперикон през нощта в точния час на равноденствието, за да почетем бога Слънце, както са правели древните жреци, живели някога на Перперикон ...

ШехерезадаМодератор
Anima

#988805 - 08.10.2005 15:28 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (68 тегления)

Когато в компатията има историк-археолог нещата винаги стават много интересни, още повече ако е и астролог

И така през нощта на 22-ри срещу 23-ти част от компанията ентусиазирани се качихме на Перперикон точно в мига на есенното равноденствие, запалихме по свещичка за да почетем символично Слънцето и светлината, може би далеч не така както са правели в древния Перперикон. На самията Перперикон ще видите,
по нататък във снимките са издълбани на много места в камъните дупки, които предполагаме, че са били места за палене на огньове, по време на жреческите ритуали извършвани на свещения хълм.

Един от основните жречески олтари - върху, който символично положихме свещи ...

След като отдадохме чест на Слънцето по този своеобразен начин, на другия ден се върнахме на Перперикон за да го видим в целия дневен блясък.
По ексцентрично отбелязване на рожденния ми ден
до сега не бях имала ... - цял ден път, среща с приятели, запознанства с нови хора и накрая в полунощ
едно изкачване на свещена планина .... добре ми дойде
като начало на слънчева революция

ШехерезадаМодератор
Anima

#988818 - 08.10.2005 15:53 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (72 тегления)

Преди да стигнем до Перперикон обаче, съветвам всички първо да минат през историческия музей в Кърджали, там има един много любопитен надпис на една витрина ...

"Пръстенът на Птоломей"

И под него - няколко пръстена. Снимах ги - пък се надявам някой да ми каже кой от трите пръстена е на Птоломей ... и за кой точно Птоломей става дума.

Според мен едва ли става дума за брата на Клеопатра, както в някои вестници имаха неблагоразумието да пишат.
То, че само сензации се гонят ясно, но да се пишат небивалици - вече не знам какво да кажа ...

Ето снимката, ако някой знае нещо повече по въпроса ще съм благодарна.

До тези пръстени се намираше и един трети с изображение на Бог "Хелиос на колесница" Не можах да разбера византийската връзка с бога и надписа отдолу, че сребърния пръстен е римски и датира от втори, трети век преди новата ера. Може би някой ще обясни. За мен той е наследво от византийската култура.

А Перперикон е място, оставил в наследство няколко древни култури, като се започне от скалния човек ... и се стигне до трагичното завладяване на Перперикон от турците.

Само ще добавя, че в музея има още много неща, които могат да се видят, но сега ще насоча внимането ви върху изображението на прабългарската богиря Умай върху един от камъните на върха на Перперикон, обещано от мен на Семирамис.

Монети намерени при разкопките на Перперикон - едно красноречиво доказатлество за цивилизация там

Ellia
яхнала метлата

Регистриран: 19.07.2004
От: hic et ubique
Re: Цивилизацията на скалните хора
    #988820 - 08.10.2005 15:55 [Re: Шехерезада]

Цитат:

А Перперикон е място, оставил в наследство няколко древни култури, като се започне от скалния човек ... и се стигне до трагичното завладяване на Перперикон от турците.

(Нещо като исторически очерк -обещан от мен на Шехерезада)

И Перперикон, и светилището на Орфей, и храмът на Великата богиня-майка са паметници от една културна цивилизация, в която тепърва ще проникваме и която условно е кръстена цивилизация на скалните хора. Освен тях има още стотици непроучени места по поречието на р. Арда и всички те са уникални. Това са над 40 скални гробници, над 1500 комплекса скални ниши и др.

Тракийското име на Перперикон не е известно ,но според археологическите изследвания възрастта му датира от 14-13век пр.н.е. ,това го прави съвременник на критско-минойската цивилизация.В популярна карта на римския картограф Клавдий Птоломей, живял през 1 в.н. от н.е., се споменава за град Пергамос, който според направени от екипа на Овчаров изчисления се е намирал по средното течение на Арда.Не е ясно дали става дума за Перперикон,но предвид това,че наоколо не съществуват останки на други значими градове ,хипотезата че Пергамос и Перперикон са един и същ град е съвсев реалистична.
Името Перперикон по интересен начин се свързва с добива на злато. Археологическите находки сочат, че рудниците при с. Стремци са били разработени в последните векове на старата ера и после са били изоставени. Но през епохата на средновековието, в 11-13 в., те са били отново възстановени и добивът на злато - подновен.
Точно от византийската епоха е единственото съхранено през вековете име на свещения град. В пълния си вид то е Хиперперакион, но древните историци бързо го съкращават - Перперакион или Перперикон. Думата трудно се поддава на пряк превод. "Хиперперос", "хиперпюрос" на гръцки език означава "свръхогнен", "надогнен". Интересно е, че във византийския гръцки език тази дума не съществува. За сметка на това тя е част от езика на Аристотел и е свързана с принасянето на жертви върху олтара. Тук не може да не се направи асоциация с храма на Дионис и с изпълнявания там обряд, в който огънят играе важна роля.
Има и друга версия за произхода на името Перперикон:
В 1082 г византийският император Алексий Комнин провежда важна парична реформа, чиято цел е да укрепи златната единица на държавата. Отнякъде е намерено огромно за времето количество злато и скоро е отсечена монета със съдържание 21.1/3 карата. Тя получава и ново име - "хиперперон" или известната на всички "перпера". Днес не е ясно откъде идва това наименование. Някои смятат, че то е свързано с топенето и пречистването през огън на златото. Император Алексий обаче бил известен любител на античното наследство и често използвал термини от древните времена, включително свързани с култовете към езическите божества.
А най значимите божества в източните Родопи са Дионис , Орфей и Великата Майка Бендида .Култовете и на трите божества са вплетени по своеобразен начин в орфическите мистерии,чието рождено място е свещената планина Родопис.
Орфическите мистерии се правели само от посветени, а това били единствено неженени мъже. Те били наричани а-бии(т.е. не-жизнени), защото не водели нормален и обикновен живот. Тайнствата ставали в затворени общества и скрити места, недостъпни за погледа на останалите хора(скали и пещери, с каквито изобилстват Източните Родопи, Странджа и Сакар). Те били придружени с хорови песни и мимически игри. Кулминации представлявали символичната смърт на царя-жрец, отъждествявана с разкъсването на Дионис от титаните, и също символичното зачатие на богинята-майка, даващо началото на живота. Първата се осъществявала чрез кръвната жертва на бик, кон, козел, а понякога и хора. Зачатието пък се реализирало с масово съвъкупление на мъже и жени, накарало Херодот да обвинява траките в полова разпуснатост. По-късно орфическите тайнства се олицетворяват от разюзданите вакханалии в чест на бога на виното и веселието Дионис.
Най-святото място в Родопите било древното светилище-оракул на Дионис.Гай Светоний Транквил пише за това светилище:
"...Когато Октавиан, бащата на Август, водил войската си някъде из отдалечените части и в Свещената планина на Дионис, се допитал до оракула на бога за сина си, било му потвърдено от жреците, че синът му ще стане господар на целия свят, понеже, след като виното се разляло върху олтара, димът се издигнал нагоре над върха на светилището чак до небето - знамение като това, което получил и самият Александър Велики, когато принасял жертва на същия този олтар".
Оттук става ясно, че в родопския храм на Дионис са извършени най-малко две изключително съдбоносни за човечеството предсказания. Александър разбрал там, че ще завоюва Азия и света, а римляните - че ще станат световна империя. За получаване на пророчеството е прилаган т.нар. винено-огнен обряд, при който се гадаело по височината на лумналия огън, след като върху олтара е излято виното. Този обичай е описан и при други тракийски светилища на Дионис. Така например в държания от бизалтите голям и хубав храм на бога се правело жертвоприношение, при което над олтара се издигал голям огнен пламък. Ако годината щяла да бъде плодородна огънят се издигал високо, а ако не - въобще не се появявал.
Дион Касий в своята "Римска история" разказва за настъплението на пълководеца Марк Лициний Крас в 29-28 г.пр.Хр. Като генерал вече на самия Октавиан Август, той отнема от бесите прочутия храм на Дионис в земите им и го дава на народа на одрисите. В 11 г.пр.Хр. между беси и одриси избухва кървава война за владеенето на храма на Дионис.
Войските на бесите се водят от самия първожрец на светилището, Вологес. Според съвременните историци границата между държавата на бесите и Одриското царство е минавала някъде в Източните Родопи, източно от днешния гр. Кърджали. А точно там се намира свещения град Перперикон. От данните на Дион Касий се разбира, че храмът на Дионис е бил в граничната зона между двата големи тракийски народа. А археологическите данни хвърлят все повече светлина за локализирането му в монументалните скали на Перперикон.
За бесите четем и в християнски източници-според житие написано през 409 г. от църковния историк Павлин Нолански, към Родопите се насочва мисията на Никета, епископ на Ремесиана(днес Бяла Паланка в Източна Сърбия). Именно при него започва масовото кръщение на планинците беси, продължило през целия 5 в. В житието неприкрито е отразена радостта на християнските мисионери:
"...Нали бесите, ако земята и душата им са корави, ако и те самите са по-корави от тамошния сняг, са станали сега по твое напътствие кротки овце, които се трупат в кошарата на мира. Сега бесите ликуват, че са повече забогатели от своя труд: нали златото, заради което претърсваха земята с ръце(т.е.копаят в рудници ).Недостъпните и кървавите по-рано планини сега закрилят превърнатите в монаси разбойници, станали питомци на мира". Някъде в дебрите на великата планина свещените книги са преведени на езика на бесите, макар според тогавашните виждания те е трябвало да се четат единствено на гръцки, латински и еврейски. Според легендарни сведения т.нар. "Библия бесика" била преведена на тракийски език в планински "бески манастир".
Днес е трудно да се локализира местонахождението на този манастир. Възможно е това да се е случило в свещения град Перперикон. Археологическите проучвания в целите Родопи показват, че християните не унищожават старинните тракийски светилища, -унаследяват ги и ги превръщат в църкви,а храма на бог Дионис е бил най-сакралното място в земите на бесите.Още повече че археолозите откриха отлично запазен уникален амвон от края на IV и началото на V в Перперикон. Той е разположен в епископската базилика датирана от раннохристиянската епоха.Напълно реална е хипотезата ,че тази раннохристиянска епископска базилика е била седалището на свети Никита покръстителят на Родопите.Тази епископска базилика е разрушена през 12 век неизвестно от кого.

Перперикон ,Татул ,пещерата на Великата Майка -величествени следи от цивилизация живяла на нашите земи векове преди нас.Доскоро забравена и едва в последните няколко години открила за нас малка част от себе си.Колко ли още тайни крие свещената Родопис....

--------------------
"Contra impudentem stulta est nimia ingenuitas" Syrus

ШехерезадаМодератор
Anima

#988839 - 08.10.2005 16:11 [Re: Ellia] Прикрепен файл (54 тегления)

Елия, благодаря ти - тъкмо навреме включване.

Ето мястото на свещения град закътано в Родопите близо до язовир "Студен кладенец" и Кърджали:

А там в далечината, зад гърбовете ни е мястото, където отседна цялата бойна групичка, не само тази част, която е на снимката Тук май пак Хамелиончик фотографа )

На остров "Авалон" както го нарича Магистра, намерихме истински съкровища - планински кристали и други полускъпоценни камъни.

Ellia
яхнала метлата

Регистриран: 19.07.2004
От: hic et ubique
Re: Перперикон - на път към свещенният град
    #988876 - 08.10.2005 16:28 [Re: Шехерезада]

Цитат:

До тези пръстени се намираше и един трети с изображение на Бог "Хелиос на колесница" Не можах да разбера византийската връзка с бога и надписа отдолу, че сребърния пръстен е римски и датира от втори, трети век преди новата ера. Може би някой ще обясни. За мен той е наследво от византийската култура.

Шехи,знаеш че Византия е пряк наследник на Римската империя.
Самите византиици никога не са наричали себе си византиици,само ромеи ,именно за да подчертаят това наследие.Императорът превърнал селцето Византион на Босфора в бляскавия световен град Константинопол е Константин Велики.Именно той обявява християнството за религия на Римската империя,но самият той си остава езичник и е покръстен едва ,когато е на смъртно легло.Всичко това става в началото на 4 век.Може пък пръстенът(ти пишеш че е преди н.е.,но на снимката пише ,че е от 2-3в.значи почти в това време) да е принадлежал на някой римски сановник изпратен от императорът да надзирава строежите във Византион и след смъртта на този римлянин пръстенът да е наследен от потомците му

Фантазията ми със сигурност работи,а

--------------------
"Contra impudentem stulta est nimia ingenuitas" Syrus

ШехерезадаМодератор
Anima

Величието и красотата на светилището
    #988887 - 08.10.2005 16:32 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (63 тегления)

Стигнах и до първите снимки на Перперикон

Място, на което са се оставяли дарове, извършвали са се ритуали, правело се е свещено вино ... и нещо още по-сензационно, което ми разкри мой колега. Според него там на върха огромното водохранилище, е било минерален басейн, от който по канализациите /останали до ден днешен/ е течала вода и е била естествено отопление за живеещите хора в тези скални местности ...
Интересно твърдение, в което има много логика, за разлика от други, които изказват мнение, че там се е съхранявало вино и по време на празнества се е ляло
из целия град ... но някак това ми изглежда не съвсем обективно и реално твърдение.

По пътеките нагоре към Перперикон

През внушителния каменен ход

chir
рекордьор

Регистриран: 11.07.2005
    #988894 - 08.10.2005 16:35 [Re: Шехерезада]

Ellia, Шехерезада вие наистина ни разказвате приказки ... Огромно благодаря ! Свалям ви шапка!
Ellia, в иранската митология - духовете на огъня се наричат "пари" "пери " . Обикновено са красиви жени , огнени същества, невидими ,които са в състояние да омагьосат мъжа ,да го лишат от разум... Думата идва от индоевропейския корен "пер" , в превод- да произведа ,да произлезе на бял свят, да родя , да напълня .... И ето ти го Перперикон ... В зороастризма е останало име на жрец- Парик... Перите се срещат в религиите на Древен Иран, на териториите на Афганистан, Таджикистан и цяла Средна Азия...

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Шехерезада 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3524

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.026 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.