ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Астрология

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
ШехерезадаМодератор
Anima

Регистриран: 24.05.2004
От: София
Re: Величието и красотата на светилището
    #988896 - 08.10.2005 16:38 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (49 тегления)

Пред величието на каменния град - онемели

и затаили дъх, за да чуем как древните жреци на този храм, са гадаели по огъня за величието на империите и успешността на походите ... колкото по-голям бил огъня в свещения олтар, толкова по-велики ще бъдат делата и колкото по-високо се издигал пушека в небето, толкова по-дълго щели да се помнят те ...

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Mistique
ентусиаст

Регистриран: 02.03.2005
От: Варна
Re: Цивилизацията на скалните хора
    #988904 - 08.10.2005 16:41 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (47 тегления)

Островът наистина си го биваше,както и цялата местност

Редактирано от Шехерезада (08.10.2005 16:53)

ШехерезадаМодератор
Anima

Re: Величието и красотата на светилището
    #988907 - 08.10.2005 16:44 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (55 тегления)

През портите на отминалите векове, прекрачваме замислени

продължаваме по улиците, питайки се какви ли хора са минавали някога по нашите стъпки сега ... внушително е да се разхождаш между стените на извисените камъни наоколо...

Mistique
ентусиаст

#988908 - 08.10.2005 16:45 [Re: Mistique] Прикрепен файл (53 тегления)

а така изгреждаше изгревът

Редактирано от Шехерезада (08.10.2005 16:52)

Mistique
ентусиаст

#988909 - 08.10.2005 16:46 [Re: Mistique]

А къде са картиниките

Отворих ти ги Трябват още малко еквилибристики да се приложат, за да се отворят.

Шехи

Редактирано от Шехерезада (08.10.2005 16:56)

ШехерезадаМодератор
Anima

#988918 - 08.10.2005 16:51 [Re: chir] Прикрепен файл (42 тегления)

Благодаря ти, радвам се, че ти харесва разходката с нас през вековете от древността към вечността

Някога ... Перперикон е бил унищожаван до основи, но все още разхождайки се из него откриваме белезите на величие ... а в хрониките на византийци и римляни доказателство за неговата слава и разцвет. Място посещавано от велики личности, за да му се преклонят и кой знае ... може би за да добият сила преди поход, защо не, след като чух екскурзовода да казва, че мъжете посетили Перперикон добиват два пъти повече енергия, а жените се разхубавявали

Това още не съм го проверила, но скоро ще разбера ...
легендите обаче за Перперикон и историческите следи оставени по него, се преплитат странно и съм склонна да вярвам, че това е било в действителност преди векове ...

ШехерезадаМодератор
Anima

#988931 - 08.10.2005 17:00 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (54 тегления)

Гледката, която се разкрива от върха е неописуема, особено нощем, когато целият звезден купол е над главите ни и Луната осветява скалните отверстия на града в митично изображение - като град изплувал от миналото през сънищата ни ....

А ето снимка, на скалите - точно зад гърба ни, за да си представите колко са големи

chir
рекордьор

Регистриран: 11.07.2005
    #988934 - 08.10.2005 17:04 [Re: Шехерезада]

Шехи ами Птолемей І си е македонец , връстник и пълководец от армията на Александър Македонски . След смъртта на Александър ,заграбва тялото му и го погребва в Египет ... Така полага началото на династията на Птолемеите в Египет . Така разказват легендите . Няма нищо чудно ,че пръстенът е останал на светилището в Перперикон ... Нали са принасяли жертвени дарове в храма на Дионис , преди похода в Азия ?... Иван Ефремов е разказал за това прекрасно - в романа "Атинянката Таис"

ШехерезадаМодератор
Anima

#988937 - 08.10.2005 17:09 [Re: chir] Прикрепен файл (46 тегления)

Така, така ... сега ще ме накараш пак да прочета "Атинянката Таис", но мисля, че тук е мястото да отбележа колко много е направил професор Николай Овчараво и Даниела Коджаманова, както и хората от оклоностите, благодарение на които можем да разгледаме още много ценности от Перперикон - монети, изсечени от древна елада, рим ... и образи на велики личности, накити, огърлици ... глинени съдове, запазени до наши дни и още доста интересни неща, като тези парчета от декорацията на храмовете ...

и това ... кой знае колко красиво е било всичко и с какви орнаменти е било обсипано ... както и базиликата намерена близо до кулата на върха ... със запазената музайка и олтар, съжалявам, че нямах фотоапарат, защото там колоните се пазеха увити, но успях да ги видя след малко повече приказки с археолозите работещи по разкопките там ....

Mistique
ентусиаст

#988939 - 08.10.2005 17:14 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (50 тегления)

Понеже групичките ни се разделиха по време на дневните посещения и нашата май беше по-късметлийска ,защото има удоволствието да се запознае на място с исторята от извора в лицето на директора на музея в Кърджали .Та той ни разказа по един нивероятен и увлекателен начин историята на тове древно светилище.Съществува теория,подкрепена и със съответните доказателства ,че това е отдавна търсения митичен храм на Дионисий,в който са се извършвали обреди на посвещения и гадаене за бъдещето на не един велик владетел в древността.Митът разказва ,че тук Филип Македонски е научил за великите дела ,които предстои да извърши неговият син Александър!За първи път при извършването на ритуала ,свещинния огън се издигнал до небесата,което предвещавало сътбата на един велик владетел.Описанието на този митичен храм е запазено в хрониките и съответства на намереното светилище в Перперикон като отстояние ,размери разположение на жреческия олтар,както и диаметърът му,и разстоянието в стъпки от жреческия трон!
Усещането да се намираш на това място е наистина невероятно...
Стръмният път към върха на светилището е бил предназначен за малцина.По него ,в дните на празненства и ритуали в чест на бога Слънце,са пристъпвали бъдещите жреци,на които предстои посвещение.Стъпалата са грубо изсечени ,наклона е огромен и всичко това смволично изразява трудният път към духовно просветление,по който те вече са поели.Самите поклонници са се разполагали в подножието ,а в храма на върха жреците са извършвали своите ритуали.
Удивителен е стремежът на древните хора да живеят в съзвучие с природата.Стените на храма,изсечени в саклите плътно следват релефа на околните възвишения!!!

Редактирано от Шехерезада (08.10.2005 17:19)

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Шехерезада 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3528

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.037 seconds in which 0.017 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.